ליחצו לשליחת שאלה לרב
טלפון
079-9271320
רכישת ספרים
שמיעת שיעורים / פדיון נפש

שיעורים הבאים בימי שלישי
No data to display
חפש בשו"ת
חפש שיעור
Doresh Tzion
     

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


י"א/אב תשע"ח
     

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 162704
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום כבוד הרב האם יש עניין לאכול שום צלוי כדי להפקד בזרע של קיימא כפי שמופיע בגמרא? ואם כן ,כיצד והאם שילוח הקן היא סגולה לבנים?

תשובה
מי אני שאאשר דברי רבותינו בתלמוד. שילוח הקן כך מובא בספרים.
שאלה - 162703
לכבוד הרב בן ציון שליט"אהאם מותר לאכול בבוקר פרי מקולף או ירק שנשאר במקרר כל הלילה לא מכוסה,
תשובה
מותר בהחלט, רק שום, ביצה, ובצל קלופים אסורים.
כנזכר בתלמוד [נדה י"ז, א] "אמר רבי שמעון בן יוחי, ה' דברים הן שהעושה אותן מתחייב בנפשו ודמו בראשו. האוכל שום קלוף, ובצל קלוף, וביצה קלופה, והשותה משקין מזוגין שעבר עליהן הלילה, והלן בבית הקברות, והנוטל צפרניו וזורקן לרשות הרבים".
שאלה - 162702
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, ברכתי על שתיה. יצאתי מתחום הבית והמרפסת וכיוונתי לחזור להמשיך לשתות. האם יש צורך לחזור ולברך? השם ישמור את הרב בבריאות איתנה ואורך ימים ושנים.
תשובה
אם עזבת את הבית המרפסת או החצר, אל רשות הרבים, עליך לחזור ולברך כשתשוב לביתך. חוץ ממי שנושא עליו בקבוק מים צמוד ושותה מדי פעם שאינו מברך שנית.
שאלה - 162701
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
במס' מקורות ראיתי שכתוב בשו"ע רטז ס'יב בְּשָׂמִים שֶׁמְּשִׂימִים עַל הַנְּחָלִים לְהָרִיחַ בָּהֶם. האם צריך להיות גחלים או נחלים?
תודה רבה

תשובה
עיין בשלחן ערוך שם כתוב גחלים, והיינו מוגמר הנזכר במשנה.
שאלה - 162700
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מחילה מהרב, כמדומני ששמעתי באחד השיעורים של הרב כי אם הספקתי לענות יהא שמיה עד יתברך, אזי יענה אמן על בריך הוא ואז ימשיך עד בעלמא. אם טעיתי סליחה

תשובה
עיין ילקוט יוסף [קצוש"ע אורח חיים סימן נ"ו, יג]. "מי שהיה עונה יהא שמיה רבא מברך, ובטרם שסיים לומר עד "דאמירן בעלמא", הגיע שליח צבור ל"שמיה דקודשא בריך הוא", לא יענה אמן, כי עניית אמן שלאחר "שמיה דקודשא בריך הוא" אינה חיובית כל כך לפי הדין, ומכיון שעודנו עוסק בעניית אמן יהא שמיה רבא מברך, ולא השלים כ"ח תיבות, דהיינו עד דאמירן בעלמא, אין לו להפסיק לענות אמן זו. [וכן דעת רבינו האר"י בשער הכוונות]".
שאלה - 162699
שלום לכבוד הרב שליט"א, הבוקר בירכתי על התפילין והנחתי את של יד, שכחתי להניח של ראש, ובאמצע ברכת יוצר נזכרתי והנחתי אותו ולא בירכתי אני ספרדי, טוב עשיתי?
תשובה
נכון עשית שמיד כשנזכרת ענית, אלא שאם לא שחת שום שיחת חולין אינך צריך לברך, והשח שיחת חולין באמצע יש לו לברך על של ראש [על מצות תפילין". אבל באופן דנן שהתחלת ישר את התפלה והגעת ליוצר, אינך צריך לברך, גם אחר העמידה. ועיין יביע אומר חלק ב סימן ד. אות ד. ובשלחן ערוך סימן כ"ה ובמפרשים שם.
שאלה - 162698
שלום לכבוד הרב
אני ובעלי נישואים שנתיים, לבעלי יש ילד מקשר קודם, לא היה נשוי לה, היא נורא מציקה לנו מפתיעה אותו במקום עבודתו, זה גורם להרבה ריבים בבית, האם יש קללה עלינו?

תשובה
קשה כשאול קנאה..... זה לא קללה, זה סכסוך מצוי לא עלינו בדור החופש והדרור והבג"ץ.
שאלה - 162697
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום ,
בשבת בבוקר קשרתי את הניליים (בעניבה) מכיון שבמוצש"ק הורדתי את הנעליים ולא פתחתי את הקשר עד היום , זה בעיה שהקשר היה סגור יותר מ24 שעות ?

תשובה
אין בעיה.
שאלה - 162696
לכבוד כבוד הרב ,
שמענו שיש בעיה לשבת עם גב להיכל שאין לו פרוכת,האם יש מקור לדבר או שזו שמועה ,והאם פרוכת מאחורי הדלתות מועילה.
תודה למורנו ורבנו.

תשובה
יש מתירים מכיוון שהספרי תורה מונחים בארון והוא גבוה עשרה טפחים מהקרקע [80 סנטימטר] ונקרא רשות בפני עצמה. ובכל זאת נכון לא להפנות גב אל ההיכל או לספרי תורה כשהם מגולים.
שאלה - 162695
לכבוד הרב שלום רב.האם צריך לעשר מדמי לידה (שזה עבור 3 חודשי עבודה )?תודה הרב ה' יברכך
תשובה
בהחלט לא.
שאלה - 162694
שלום לכבוד הרב מוצפי שליט"א, האם יש בעיה שאישה תעשה הבדלה במוצאי שבת וחג?
תודה רבה, בריאות ואורך ימים ושנים.

תשובה
אשה עצמאית יכולה להבדיל לעצמה או לבני ביתה או חברותיה ללא חשש.
שאלה - 162693
לכבוד הרב
מה הדין אדם ששכח להבדיל אתמול בלילה ? האם מועיל זה שאמר"אתה חוננתנו" במוצ"ש?

תשובה
ידידי, אתה חוננתנו מועיל לענין עשית מלאכה, אך להתרת אכילה ושתיה צריכים להבדיל על הכוס. ואתה כיוון שאכלת אמש אינך יכול יותר להבדיל.
ואמנם בתלמוד [פסחים ק"ו, א] ובהלכה [עיין רמב"ם שבת כ"ט, ד] אמרו שיכול להבדיל עד יום שלישי בלילה, היינו כאשר לא אכל, אך כאשר כבר טעם מיני אוכל אינו מבדיל. ועיין שו"ת יביע אומר חלק ז, אורח חיים מ"ז, ועוד. ועיין בן איש חי לך לך י"ב שנה שניה, וכן פסק בחזון עובדיה שבת חלק ב עמוד תט"ו, שאם טעם הפסיד ההבדלה.
שאלה - 162692
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בילקוט מעם לועז הפרשה כתב לא לקטרג ל ישראל מצד שני רואים מלחמה נגד הדת וקשה שלא לכעוס במיוחד מה עכשיו עם שנאת הדת איך מתמודדים?

תשובה
תתעלם מהם בעליל. כי הם מחפשים למשוך תשומת לב ציבורית. וככל שנתעלם הם ימוגו כי הכל אופנות מתחלפות. ככתוב שפת אמת תכון לעד. ועד ארגיעה (מלשון לרגע) לשון שקר. וכך התורה מתקיימת בידינו לנצח.
שאלה - 162691
לכבוד הרב
כל היום ראשי לא רגוע סביב השעון חושב על העתיד
,לחוץ שומע שיעורים לומד ולא שמח!לא מרוצה מעצמי טרוד ומודאג אשמח לעצה וברכה! אורך ימים תודה רבה

תשובה
תיכנס לחנות טבע ובקש תה צמחים מיוחדים להרגעה.
שאלה - 162690
שלום לכבוד מו"ר
למדתי שכאשר אני עונה אמן יהא שמה רבה אחר החזן יש לענות עד דאמירן בעלמא אפילו אם החזן הגיע לבריך הוא ואני לא הספקתי אז אין לי לענות אמן. מה אם אני העשירי במניין?

תשובה
ידידי, ענית אמן על ״בריך הוא״ אינה חובה אלא תקנה. ואילו ענית כל הנוסח שליהא שמיה רבא יש לה מעלה מיוחדת. ולכן נפסק להלכה שלא לקטוע את הנוסח בענית אמן.
שאלה - 162689
לכבוד הרב
אדם שבאמצע הסעודה עשה צרכיו אם חוזר ליטול ידיו בברכה? ראיתי שהשו"ע כותב שכן אך חלקו עליו רבים.

תשובה
אמנם כן כתב מרן בשלחן ערוך סימן קס"ד, ב. בשם תשובת הרמב"ן ז"ל, אך בים של שלמה כתב הרש"ל שיטול בלי ברכה, וכן דעת הרמ"א בסימן קע"ח ועוד מהאחרונים. ועיין בהליכות עולם חלק ב עמוד מ. וילקוט יוסף קע"ח, כ"ד.
שאלה - 162688
שלום לכבוד הרב שליט"א, מי שנפגע בידו אחת והיא חבושה, כיצד ינהג בנטילת ידים. כי כל כף היד מכוסה בתחבושת?
תשובה
כתב בשו"ת יחוה דעת חלק ב, סימן י"ט, בשם כמה פוסקים ומהם שו"ת זבחי צדק חלק ב, אורח חיים סימן י"ג. כי יטול ידו האחת ויברך על נטילת ידים. כי אין לשנות נוסח הברכה שקבעו לנו חכמינו ז"ל.
שאלה - 162687
שלום לכבוד הרב אני מבקש סליחה ומחילה שהטרדתי את הרב בתשעה באב בשאלה שלא קשורה לתשעה באב. אני בן 18 בן להורים גרושים האם לצאת לשידוכים? למי פונים בעניין?
תשובה
תסלח לי, אינני מתעסק בזה.
שאלה - 162686
לכבוד הרב שלום רב
אני בת.58 לבד בבית מה לא עשיתי כמה תפילות במשפחה כולם התחתנו מה עושים

תשובה
השם יתברך יהא בעזרך תמיד.
שאלה - 162685
תודה לקדוש ברוך הוא על חכמי ישראל האמיתיים.
תודה לכבוד הרב על מסירות הנפש בתשובות באתר,על השיעורי תורה,מאגר השיעורים באתר,היו לנו לעזר רב והכוונה.
תבורך מן השמים.

תשובה
תודה לאבינו שבשמים שזיכנו לזה וזיכנו בכם ציבור קדוש ומחבב את את התורה, תאריכו ימים טובים.
שאלה - 162684
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. מדוע אנחנו אומרים שלש פסוקים קודם ערבית השם צבאות, השם אשר אדם, השם הושיעה?
תשובה
כתב בספר בן איש חי שנה ראשונה פרשת פקודי סעיף ב "כתב מהר"א הכהן ז"ל בשם הרמ"ק ז"ל דפסוק ראשון אמרו אברהם אע"ה, ופסוק שני אמרו יצחק אע"ה, ופסוק שלישי אמרו יעקב אע"ה, לכן ר"ת יעננו ביום קראינו עם עי"ן של יעננו הם אותיות יעקב".
ועיין בערוך השולחן [אורח חיים סימן רל"ז, ב] שכתב "אומרים הג' פסוקים ד' צבאות וגו' לפי שבירושלמי פרק אין עומדין [פרק ה, הלכה א] אומר שלעולם לא יזוזו הפסוקים האלה מפיך ע"ש וכל בטחונינו בפסוקים אלו שהוא יתברך עמנו ומשגב לנו והוא יעננו ביום קראנו.
ועוד בהיותי ילד קטן אמר לי אבא ז"ל בכל פעם שתיכנס לבית הכנסת ואפילו בשביל צורך קל וקצר, תאמר שלש פסוקים אלה, כדי שלא תצא לחינם, ולא ליכשל באיסור עושה בית הכנסת קפנדריא.
שאלה - 162683
שלום לכבוד הרב כבודו יכול לכתוב מקור אחד או שנים שאים לקרוא מקרא בלילה?
תשובה
עיין בארחות ציון כמה מקורות. וכאן אזכיר לך את מקורו בדברי רבנו האר"י ז"ל בספרו שער המצוות פרשת ואתחנן, ויש לדבריו הקדושים סמך מפרקי דרבי אליעזר פרק מ"ו, ומדרש תנחומא כי תשא, ומהר"ם מריקאנטי ז"ל פרשת יתרו, וברכי יוסף להחיד"א ז"ל סימן רל"ח, וכן בסימן א.
שאלה - 162682
לכבוד הרב שלום רב אני בעז"ה עוברת לצפון יש לי בן שעולה לכתה ז שרוצה ללמוד ליד הבית יש שני ת"ת אחד פחות טוב התקבל השני יתר טוב לא מקבלים בכלל מב לעשות ניסיתי דרך אנשים ולא הלך
תשובה
אם החניכים טובים זה לכאורה בסדר. אך אם לא כך לא כדאי כל המעבר.
שאלה - 162681
לכבוד הרב,
הורי דתיים אבל הרבה דברים משובשים מאוד מבחינה הלכתית ומבחינת דרך ארץ. יש בליבי הרבה כעס עליהם וקשה עליי מאוד לכבדם. ניסיתי להתחזק בכך אך לא הועיל. מה לעשות?

תשובה
לשנותם אי אפשר. לזלזל בהם אסור. תתעלם ממעשיהם ותקבל אותם כמו שהם.
שאלה - 162680
לכבוד הרב שלום רב
אני עומד נבוך במוצאי הצום, כי מצד אחד יצאנו משלושת השבועות, ונפסקו כל האיסורים, ומצד שני עדיין לקב"ה אין בית לשכון בו, והכל בגלל מעשי הרעים.

תשובה
כולנו מרגישים כך. ומתפללים שיגער במידת הדין ויגביר את הרחמים וניגאל אתו ונעלה לציון ברינה.
שאלה - 162679
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כול מה שהרב רשם על טלוזיהאם מדובר רק בסרטים מצוירים שזה בביתשל חוזרים בתשובה שלא אפשרי לעקורלהם לחלוטין לפחות מצויר לקטנים זה כול כך לא טוב ?

תשובה
זה מתחיל שם ונגמר בלוס אנג׳לס.
שאלה - 162678
שלום לכבוד הרב
מחילה
אישה נידה שהייתה היום בבית העלמין בגלל שהשבוע חל יום השנה של (חמתה) חמותההאם צריכה לחשוש למשהו חס ושלום??

תשובה
לא לחשוש מאומה.
שאלה - 162677
כבוד הרב
קיבלתי בטעות כסף בטעות מחברה גויה שדרכם קונים ממני.
מניסיון עם חשבון נוסף בחברה הזו ברגע שנודיע לה על כך, יכול להיות סיכון פוטנצאלי לעסק כולו. מה כדאי לעשות?

תשובה
להתעלם. כי לא אתם יזמתם את התקלה.
שאלה - 162676
לפעמים אני שומע את חברי מברך על טלית או תפילין או שומע קדיש ואיני יודע אם מותר לי לענות שאני נמצא קורבנות להודו בין הודו לה' מלך בין ה' מלך לברוך שאמר בין ברןך שאמר לישתבח וכו'
תשובה
עד ברכת יוצר תענה על אמן דברכות.
שאלה - 162675
האם יש חיוב לעלות את העולים של שחרית במנחה? העולה בבוקר לא העלוהו במנחה התחיל להטיח ולצאת בהאשמות מול העולה שלישי במנחה בטענה שידע ושעבר על ההלכה
תשובה
אין הלכה כזאת. ואין שורש לדבר זה כלל. אלא עיקר הטעם הוא מפני שבשחרית לא אומרים מי שבירך, ובמנחה אומרים. ואין צורך להקפיד בזה כלל. גם בבית הכנסת שלנו עלו במנחה עולים אחרים.
שאלה - 162674
בחור בן 19 חרדי שהתחיל להתחזק הוא לומד תורה רוב היוםהוא מדבר עם אמא שלו באותיות א, ב והוא לא מסתכל גם על האחיות שלויושב בצד השולחן
תשובה
זה שהוא לומד תורה הוא דבר נפלא, אך התנהגותו עם בני המשפחה הינה בעלת ליקוי וזקוק לתמיכה נפשית. זה לא קשור לדתיותו אלא לאישיותו.
שאלה - 162673
לכבוד הרב שלום וברכה, שלום רב, תודה על כל ההסברה בעניני תשעה באב והמכלול. כשאני בא לברך ברכת הריח ואני רוצה לבדוק עם יש בו ריח, המותר לי לבדוק וליהנות בלי ברכה?
תשובה
עיין בספר בן איש חי שנה ראשונה פרשת ואתחנן ב. שכתב "אסור ליהנות מריח טוב עד שיברך קודם שיריח, ואם הוא מסופק אם בדבר זה יש ריח טוב או לאו, או אם הוא מסופק בעצמו אם ירגיש בריח כי לפעמים יהיה לאדם חולי נשלה [נזלת] ולא ירגיש חוש הריח שלו, הרי זה מריח קודם כדי לידע ואח"כ יברך ויריח כדי שלא תהיה ברכתו לבטלה וכנז' בחסד לאלפים".
שאלה - 162672
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
היום צאת הכוכבים בבאר-שבע היה 20:02 ,וצאת הצום הוא 20:09למה יש להוסיף כמה דקות לאחר צאת הכוכבים זה לא תוספת מיותרת של עינוי בצוםתודה לרב.

תשובה
תשלח שאלתך לאותם שכתבו זאת, אני הכרזתי כי 18 דקות לאחר השקיעה מותר לאכול. ויש מוסיפים עוד שתי דקות. שסך הכל 20.
שאלה - 162671
לכבוד הרב
שלום רב אני בן 10 והשאלה שלי האם מותר לקנות הוברבורד קטן ומגינים?
תודה לתושבתך

תשובה
סכנת חיים חמורה.
שאלה - 162670
שלום לכבוד הרב
האם מותר הלילה להתקלח? או לאכול בשר?

תשובה
הלילה ליל י"א מנחם אב תענית דחוי, מותר להתקלח, להתגלח, לאכול בשר, וכל מה שמוגבלים בכל שנה, כי התענית נדחתה ביום.
שאלה - 162669
לכבוד הרב שלום רב,
חברתי שאינה שומרת תומ״צ נתנה לי שקית מלאה בשזיפים מהעץ שבגינתה.האם ניתן לאוכלםיש לעשר? אם כן, מה עושים ומה הנוסח?

תשובה
אם עברו שלש שנות ערלה, וחייבים במעשרות כפי הנוסח והסדר בסידור תפילה.
שאלה - 162668
לכבוד הרב שלום
האם יש למנוע מהילדים לבקר את הסבתא שיש לה טלויזיההאם יש איסור להלוות ביציםתודה לכבוד הרב על הזמן שמפנה לתשובות והסבלנות. הרבה בריאות והצלחה

תשובה
לא לוקחים ילדים למקום בו פועל כלי טומאה אשר בו הסתה לעבודה זרה גילוי עריות ושפיכות דמים. מותר להלוות וללוות ביצים.
שאלה - 162667
לכבוד מורינו ורבינו שליט"א. אתמול במוצ"ש בירכתי בורא מאורי האש והמבדיל,(בלי כוס). האם היום אני אחזור לברך המבדיל על הכוס?.
תזכה לראות בנחמת ציון אמן.

תשובה
אם בירכת ברכה מליאה בשם ומלכות. היום תשמע מפי החזן ותצא ידי חובה.
שאלה - 162666
שלום לכבוד הרב הגאון שליט"א
ראשית תודה רבה על זיכוי הרבים.
רציתי לשאול האם יש בעית חילול השם להסתובב עם סמארטפון מוגן?

תשובה
לא ידעתי מהו כלי זה וביארו לי, ונכון בהחלט לא להציגו כשאחרים רואים.
שאלה - 162665
למו"ר הקראתי בציבור היום מקינה וממש התחזקו מבכיית האבא ברצה והחליצנו רצוני לדעת האם מו"א היה שם אפר לחתנים הרב יעקב ע"ה אמר לי שלשים אפר היום זה יוהרא בברכה.
תשובה
בהחלט לא, אלא היה אומר דברי הפוסקים שבימינו תיקנו לנו שבירת הכוס במקומה.
ואכתוב לכבודו מעשה שסיפר לי כי כשהיה ילד קטן היה עוקב אחר הגאון רבי יחזקאל משה הלוי ז"ל אב"ד בגדד מתקופץ הבן איש חי שהיה חסיד גדול, וראהו נושא בכיסו קופסת טבק, ופעמים שהיה מקיש על בגדו כנגד הקופסא, אך מעולם לא ראהו מריח טבק.
לימים התיידד עם בנו הרב ששון הלוי ז"ל שהיה מנהל בית החולים היהודי בבבל ועלה ארצה בתשי"א וזכיתי להכירו כתלמיד חכם קדוש וחסיד, ומור אבי ז"ל חקרו מה היה ענין הקופסה? וסיפר לו כי כשהיו משבחים אותו בלימודו היה חושש לגאווה חלילה, והיה מקיש עליה, כי היתה מכילה אפר מקלה, בו היה משתמש מדי לילה באמירת תיקון חצות. זיע"א.
שאלה - 162664
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר להשאיר זקן של ימי בין המיצרים ?

תשובה
מותר.
שאלה - 162663
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אפשר לקרוא גם עכשיו לאחר חצות היום מגילת איכה לפני מנחה? או שרק דברי נחמה ? קראתי רק אתמול והבנתי שגם היום היה צריך
תודה וסליחה

תשובה
אפשר גם עכשיו.
שאלה - 162662
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אדם שקרוי אליהו והכל קורים אותו אלי ונפטר מה אומרים בהשכבה וכדומה אלי או אליהו? תודה לרב
תשובה
אליהו.
שאלה - 162661
לכבוד הרב
אישה צריכה שינה על מזרון בתשעה באב או שישנה במיטה רגילה ?

תשובה
נכון.
שאלה - 162660
שלום לכבוד הרב, האם בשביל לעשות הפסק בטהרה אפשר לשטוף שם? תודה רבה
תשובה
כן.
שאלה - 162659
לכבוד הרב מוצפי שליט"א תבשר לנו בקרוב את הגאולה שאנחנו מצפים לה. הרב עכשיו שאנו מכינות אוכל לערב אנחנו שוטפות ידיים נוגעות בבצק ובאוכל זה בסדר ממתי אפשר להתקלח ולשטוף
תשובה
בשעה 8.05.
שאלה - 162658
לכבוד הרב שלום רבהאם יש עדיפות ללמוד בשבת אחרי צהריים משבת בלילה ובבוקר??
תשובה
כל שעות השבת.
שאלה - 162657
לכבוד הרב אני מודע לכך שפה שואלים שאלות הלכה פשוט לא מצאתי דרך או למי לפנות בשביל לשאול אם אפשר ש הרב יגיע לקרית אתא בשביל הרצאה , אני וחברי מהבית כנסת מאוד אוהבים לשמוע את הרב
תשובה
תודה.
שאלה - 162656
שלום לכבוד הרב
האם יש עניין לאכול בצאת הצום לחם או אין עניין מיוחד ?

תשובה
בכלל לא.
שאלה - 162655
שלום לכבוד הרב האם אפשר תכף אחרי צאת הכוכבים לעשות הבדלה?בלוח שנה רשום סיום הצום 9 דקות אחרי צאת הכוכבים
תשובה
סיום הצום בשעה 8.05.
שאלה - 162654
לכבוד הרב
יש לי בן בגיל 36. אנו כל הזמן רבים על דרך החיים הלא דתית שלו, האם להמשיך להטיף לו שיחזור בתשובה או להרפות מהתוכחות ולהתפלל עליו? לאחרונה הוא כבר לא מוכן לשמוע אותי

תשובה
גם את אל תשמעי אותו. כי כך הוחלט ״יתנו יקבלו. לא יתנו לא יקבלו״.
שאלה - 162653
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אישה מעוברת שסיימה את הצום אחרי חצות היום.
האם מותרת במקלחת?

תשובה
חס ושלום אסור לחלוטין היום לשטוף אפילו חלק מהגוף.
שאלה - 162652
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם גם היום בחצות היום צריך לומר תיקון רחל.והם אפשר להסתפר ולהתקלח לאחר הצום מצפים לבנין ירושלים ונחמתה ביחד עם כלל ישראל אמן

תשובה
תיקון רחל כנזכר בראש העמוד. בלילה מותר להסתפר.
שאלה - 162651
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לי לקלח תינוק בתשעה באב?

תשובה
רק אם התלכלך.
שאלה - 162650
שלום לכבוד הרב
הבן הגיע מהצבא עם בגדים מלוכלכים אני רוצה לכבס לו את הבגדים לאחר חצות היום בתשעה באב האם מותר

תשובה
אסור. רק בצאת הצום
שאלה - 162649
שלום לכבוד הרב
הרב נתן הוראה לאכול כרגע עקב הריון. האם אני צריכה להבדיל לפני? האם ליטול ידיים? כרגע רק שתיתי כוס מים.

תשובה
להבדיל צריך. נטילת ידים רק למי שאוכל לחם.
שאלה - 162648
מו"ר כת"ר, אדם החפץ להמשיך ללמוד בענייני החורבן על המזרון לאחר חצות יום, האם חייב לקום או רשאי להמשיך?
2. אם אדם נרדם על המזרון האם להעירו? (נרדם לאחר חצות יום)
תודה לכבודו

תשובה
תניח לו שינוח. אין בכך איסור. זה רק מנהג.
שאלה - 162647
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר להחליף מצעים בתשעה באב המצעים מאוד מאוד מלוכלכים

תשובה
חס ושלום אנחנו באבל כבד.
שאלה - 162646
לכבוד הרב שלום רב
בהמשך לשאלה מאתמול. אישתי כרגע ערכה בדיקת הריון ביתית ויצא ב"ה חיובי.
מה הרב פוסק לגבי המשך הצום?

תשובה
אם היא בהריון, תכל.
שאלה - 162645
שלום לכבוד הרב
בני בן 8 חודשים לא מניקה האם בצום ט באב דחוי צריכה לצום? ראיתי כל מיני תשובות ולכן שואלת שוב. מחילה.
ואם כן מה לגבי דימום מהאף? האם לשתות?
תודה וכל טוב

תשובה
נכון, יש דיעות שונות. ולמעשה אם מרגישים לא טוב מותר לאכול.
שאלה - 162644
לכבוד הרב שלום, יש לי כדורי ויטמין E שעבר עליהם הפסח. האם מותר להשתמש? מכרתי אותם כדין
תשובה
מותר.
שאלה - 162643
לכבוד הרב
האם מותר לאכול בשר במוצאי הצום .השנה כשהוא דחוי ??

תשובה
מותר.
שאלה - 162642
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אדם שהודיעו לו על פטירת אביו האם יותר לו להתרחץ לפני שהוא עולה לטיסה (טיסה מעל 12 שעות וספק אם יחכו לו לקבורה)? תודה לרב יזכה לאריכות ימים ושנים.
תשובה
אונן אסור ברחיצה, כפסק רבנו פרץ, הרמב"ן ז"ל ושלחן ערוך יורה דעה שמ"א. ועל הכל היום תשעה באב אסור ברחיצה.
שאלה - 162641
לכבוד הרב
האם אשה מותר לה להבדיל במוצאי תשעה באב?

תשובה
מותר.
שאלה - 162640
כבוד הרב
הרב ראינו בקינות כמה פעמים 'קיפוד',במה דברים אמורים?

תשובה
מקורו בישעיה י"ד ועוד, וכן בצפניה ב. ואינו הקיפוד המצוי כיום, אלא עוף מדברי המקנן במדבר ובחורבות.
שאלה - 162639
לכבוד הרב שליט"א,
יש לי מבחן חשוב ביום שלישי. האם מותר לי ללמוד למבחן היום בתשעה באב? באופן שונה מהלימוד הרגיל? לפרקים?
תודה

תשובה
בהחלט אסור, כי אפילו להתעסק בנושאים אחרים אסור משום מסיח דעתו מהאבילות.
שאלה - 162638
שלום לכבוד הרב אתמול בדרשה של הרב הרב הביא דברי האלשיך גבי שאלות הקב"ה מהמלאכים ושאל מה עושה מלך שמת לו בנו וכו'והוקשה לי וכי ח"ו בנו יחידו של הקב"ה שזה אנחנו עם ישראל מתנו
תשובה
א, הנבחרים והבכירים בישראל נרצחו. ב, הסברנו בהמשך שצער החורבן והפרידה של אבינו מאתנו דומה בכאבה למיתה בר מינן.
שאלה - 162637
שלום לכבוד הרב
האם בעל לאחר ששמע הבדלה בבית כנסת היום יכול להבדיל לאישתו בבית (גפן והמבדיל)?

תשובה
יש עדיפות שתבדיל לעצמה, ואם מכל סיבה מוצדקת אינה יכולה, יבדיל לה בצאת הצום.
שאלה - 162636
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מהי ההלכה לגבי בישול והכנת מזון היום יום תשעה באב לצורך סיום הצום?

תשובה
מותר בהחלט.
שאלה - 162635
שלום לכבוד הרב
כל האחים ואמא לומדים כל יום הלכות שמיה"ל לימוד יומי מספר חפץ חיים, בשיחת ועידה. מתי מותר ללמוד אותו היום ט"ב?
יש"כ לרב בריאות איתנה, ושנזכה לגאולה בקרוב!

תשובה
היום הלכות אבילות.
שאלה - 162634
שלום לכבוד הרב
הרב מוצפי שליט"א האם מותר לי לאפות עוגיות גבינה אחרי חצות היום
תודה כבוד הרב

תשובה
מותר בהחלט.
שאלה - 162633
לכבוד הרב
שנה ועשרה חודשים אחרי לידה עדיין מניקה פעם ביום וחוששת שאם אצום יגמר לי החלב. האם מותר לשתות או לאכול? תודה

תשובה
תני לתינוק תוספת דייסא.
שאלה - 162632
לכבוד הרב
האם צריך להרגיל ילדה בת 11 לצום את צום תשעה באב?

תשובה
בהחלט לא.
שאלה - 162631
שלום לכבוד הרב
מי שלא מתענה מבדיל על יין או משהו אחר?

תשובה
או על מיץ ענבים ומברך הגפן. או על בירה לבנה ומברך שהכל.
שאלה - 162630
לכה"ר הגאון שליט"א, שיזכה כה"ר לחזות בביאת משיח צדקנו ובבניין בית המקדש במהרה והלוואי ונזכה בע"ה עם הרב.
מחילה מכבודו אך האם מותר לחגור בט באב חגורה מעור?
בריאות שלמה לרב

תשובה
מותר.
שאלה - 162629
לכבוד הרב האם ביום התענית מותר לווין בפותח את ידך ובעוד מקומות בתפלה כרגיל?
תשובה
אין מכווני שום כוונה כלל ביום זה. חוץ מהכוונה על מסירות נפש באמירת קריאת שמע בתפלה ועל המטה.
שאלה - 162628
לכבוד הרב שלום רב איך הרב אמר לי שאין בכל בזוהר שצדיקים שנשארו בחוץ לארץ מגיע לישראל דרך מחילות . הרב כתוב את זה בזוהר פרשת ויחי
תשובה
אדוני הנכבד. מדובר כשיהיה תחית המתים ולא בי״ב חודש.
שאלה - 162627
לכבוד הרב
לאישתי מאחר הווסת כשבוע. עדיין לא ניתן לבצע בדיקת הריון לענ"ד. בעוונות היסטוריה של 2 הפלות עקב היריון חוץ רחמי. האם תמשיך לצום?

תשובה
תעקוב אחר מצבה במשך היום.
שאלה - 162626
לכבוד הרב
האם מותר ללכת לקברות צדקים בתשעה באב ?

תשובה
יום בכי ומספד, לא יום תפלה. מותר לשבת בבית ולבכות על הגלות והצרות הקשות.
שאלה - 162625
לכבוד כבוד הרב שליט״א שלום רב,
אני עוברת ביום שני ניתוח קיסרי וברצוני לדעת ממתי אישה נחשבת נידה?

תשובה
מרגע שרואה דם.
שאלה - 162624
לכבוד רבנו אני חרדי בן 18 לומד במקום דתי שלומדים בגרויות מקפיד על שלוש תפילות במנין לומד גמרא שעה וחצי כל בוקר ההורים שלי גרושים האם כדאי לי לצאת לשידוכים? אם כן למי פונים?
תשובה
סליחה היום תשעה באב.
שאלה - 162623
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה על האישה לעשות בתשעה באב? והאם צריכה לשבת על שרפרף ולישון על מזרן? מה מותר בינקיון הבית וממתי?

תשובה
עיין תשובה קודמת, אסור לנקות הבית היום הזה. רק אם נשפך דבר מלוכלך ינקו את אותו מקום בלבד.
שאלה - 162622
לרב הגאון
האם מותר לישון בלילה ככגיל במיטה?
בעל קורא שמכין קריאתו למחר האם יכול לשבת בכסא בזמן הכנת הקריאה או חייב גם כן על הארץ ?
תודה

תשובה
נוהגים לישן על מזרון על הארץ ולא על גבי מיטה, חוץ מזקן וחלש או אשה מעוברת ומניקה. וכן לשבת במקום נמוך עד חצות היום בשעה 12.45.
שאלה - 162621
לכבוד הרב
האם הלילה בקריאת שמע שעל המיטה ובתיקון חצות( תקון רחל) אומרים וידוי?
תודה

תשובה
ללא וידוי.
שאלה - 162620
שלום לכבוד הרב
לא מבינה את את הקינות וכו...האם לנשים אפשר לקרוא תהילים בט באב.
תודה

תשובה
אסור, תקראו מגילת איכה.
שאלה - 162619
אדם שרגיל תיקון חצות עם אפר יכול לשטוף אחכ את מקום האפר?
תשובה
ינגב בנייר רטוב.
שאלה - 162618
לכבוד הרב האם מותר להשקות עציצים שיש לי בבית או רק מחר לאחר חצות היום. והאם גם אישה צריכה לשבת על מזרן על הריצפה עד חצות. תודה
תשובה
מותר להשקות העציצים, כשקוראת הקינות תשב על דרגש נמוך.
שאלה - 162617
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם בתענית מותר לתת לתינוק בן 10 חודשים מרק ירקות טחון שיש בו קצת שווארמה הודו?
תודה רבה

תשובה
לתינוק מותר.
שאלה - 162616
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
תשובה
ההההההההההההההה
שאלה - 162615
לכבוד הרב היקר שליט"א, האם מותר לקלח תינוקות מתחת לגיל 3 ביום שבת או ראשון רק חצי גוף מתחת לברז?
תשובה
אסור בהחלט. רק אם התלכלך באופן חריג. ובפושרים.
שאלה - 162614
לכבוד הרב רציתי לדעת היה לנו ויכוח על שאלה ספציפית האם האבא נענש בעולם הבא על עבירות שהילדים עושים בעולם הזה או שהעבירות שייכות לילדים
תשובה
שם דנים בכל עבירה אם יש על האבא אחריות ואפילו עקיפה.
שאלה - 162613
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בסעודות שבת, הרב כתב לאכול כזית סמוך לברכת המוציא - ותוך כדי אכילת פרס. האם יש חיוב לאכול אותו סמוך לברכה או שאפשר להמתין? ומה הסיבה לצורך בסמיכות?

תשובה
עיין בהלכה.
שאלה - 162612
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מניקה חייבת לצום כל הצום אפ' שהיא אומרת שזה קל לה?

תשובה
אינה חייבת לצום. תודה.
שאלה - 162611
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לא הבנתי מספיק מהתשובות. ילדתי לפני פחות משנה. מניקה. האם כדאי שלא לשתות ולאכול עד בוקר הצום? וכשמותר האם להימנע מאכילת לחם? תודה רבה ומחילה

תשובה
מניקה השנה לא תצום בתשעה באב.
שאלה - 162610
שלום לכבוד הרב
הרב דרש בבית הכנסת שלא מוזכר בכל סיפרי הקבלה מקור לגזור את השפם ולכן צריך לגדלו כמו הזקן האם יש לזה מקור?
תודה רבה

תשובה
מי לנו גדול מרבנו האר"י ז"ל שהיה גוזז שיער השפם אם מתארך. ובפירוש כתב רבנו האר"י ז"ל גדול חכמי הקבלה שאדרבא יש לקצץ השיער מהשפם כי הוא מעכב התפלה וכנזכר בזוהר הקדוש, וכך דעת כל חכמי הקבלה, וראינו בעיננו שכך היו מקפידים.
שאלה - 162609
לכבוד הרב שלום רב ובריאות איתנה; האם מותר לאשה לקרוא במוצ”ש איכה ובראשון בשחרית הודו ופסוקי דזימרה ומה לקרוא ביום ראשון במשך היום. תודה שיבנה בית המקדש במהרה בימינו
תשובה
מדרשי איכה ילקוט שמעוני ועניני החורבן.
שאלה - 162608
לכבוד הרב שלום .מותר לחתוך מנגו לחצי ולצור צורות מרובעים ולדחוף מהקליפה לחוץ?חוץ מכבודך האם השאריות שנתפסות בשיניים נחשב טלטול למחמירים
תודה ושבת שלום לרב

תשובה
בספר שמירת שבת כהלכתה פרק י"א אות י"ג אסר.
שאלה - 162607
לכבוד הרב שלום רב האם אפשר לקחת כדורי צומיקל בשבת?(טבליות מצמחים)
תודה רבה וישר כח לרב

תשובה
מי שלוקח בכל יום, מותר גם בשבת.
שאלה - 162606
לכבוד הרב
האם אתר מכירות באינטרנט אפשר להשאיר פתוח בתשעה באב (כאשר הטיפול בהזמנות ומענה ללקוחות ייעשה בפועל אחרי יציאת הצום) ?
תודה ושבת שלום

תשובה
אפשר.
שאלה - 162605
לכבוד הרב
אני גרושה עם ילדים קטנים ילדתי לפני 8 חד ממש קשה לי בצומות ומתחיל לי כאבים בקיבה אני חייבת לצום? ושמחליפים טיטול לתינוק גם צריך עם יד שמאל ?תודה רבה

תשובה
תתחילי את הצום ואם תרגישי סחרחורות או הקאות תאכלי, ונקוה שיעבור בשלום.
שאלה - 162604
לכבוד מורי ורבי שהקדוש ברוך הוא ישלח לך בריאות אתנה
ברצוני לקנות תפלין מהודרות האם הרב יכול להמליץ על סופר שאוכל לקנות ממנו

תשובה
יש לנו סופר מהודר. תתקשר לאלירן 0522-751-941.
שאלה - 162603
לכבוד הרב.הנני אשה חרדית נשואה.התקבלתי לעבודה כסייעת רופא שיניים אצל רופא שומר מצוות וצוות נשים חרדי.השכר טוב והשעות נוחות.האם מותר להיות סייעת לרופא?אין ייחוד.
תשובה
מותר.
שאלה - 162602
לכבוד הרב
האם מותר לבקר בגנים הבהאים בחיפה?(כמובן לא להיכנס למקדש שנמצא שם)
תודה

תשובה
כתבנו כאן באתר כמה פעמים שאסור, כי הם כופרים בהשם יתברך, ומעריצים בשיתוף את.....
שאלה - 162601
שלום לכבוד מו"ר
בעת שקראתי שמו"ת שמתי לידי חומש ובטעות הפלתי אותו והוא נפל על פניו כשהוא פתוחכיצד אוכל לכפררוצה (לאודות) להודות להשם יתברך ולרב על שמזכה את העם ועומל לילות כימים.

תשובה
לתת מטבע לצדקה.
שאלה - 162600
שלום למו"ר עט"ר מאורם של ישראל !
ב"ה אשתי 3 חודשים אחרי לידה ומניקה כיום,ומרגישה טוב .
ומאוד רוצה לצום את תשעה באב יורנו רבנו איך לעשות?

תשובה
מותר לה לאכול, ואם מבקשת לצום, בתנאי שליונק יש לו אוכל תחליפי.
שאלה - 162599
לכבוד הרב שלום רב אימי מקבלת אנטיביוטיקה בגלל כאבי שיניים 3 פעמים ביום היא שכחה להתייעץ עם הרופא לגבי ט' באב מה ניתן לעשות?
תשובה
מי שלוקח אנטיביוטיקה אסור לו להפסיק, אלא יקח כפי ההוראות ואם צריך ישתה.
שאלה - 162598
לכבוד הרב
מותר לעלות לבית עלמין לקברו של אבא שלי בתשעה באב אם אני בנידה?

תשובה
לא מומלץ.
שאלה - 162597
לכבוד הרב הצדיק. יש לי דופק לא סדיר מקבלת קרדילוג הרופא שוקל לקוצב בזמן מאוחר יותר.האם צמה כרגיל
תשובה
תתיעצי עם הרופא בטלפון, או שתפעלי כפי הרגשתך.
שאלה - 162596
לכבוד הרב
לפני שנתיים התחלתי טיפול תרופתי פסיכיאטרי לפני שנה עברתי 2 התקפים אפילפטיים והופסקו לי התרופות הבדיקות מוח לא תקינות הרופא אמר שיש סיכוי להתקפים חוזרים לצום?

תשובה
אסור לך לצום.
שאלה - 162595
לכבוד הרב שלום
מי שמוציא את השבת ברבנו תם תמיד. מה הוא יעשה לגבי השבת?מתי יחליף את הבגד? וערבית?

תשובה
כתבתי הכל. לא קשור החלפת הגדים וחליצת המנעל לזמן רבנו תם. לא יאוחר מ- 20 דקות מהשקיעה.
שאלה - 162594
הרב כתב בשעה 8.15 מדליקים נר ומברכים "מאורי האש".ובאיזה שעה למי שמוציא רבנו תם?
לגבי כלים הרב כתב: מומלץ לחבוש כפפות האם יהיה מותר לשטוף את הידיים אחרי הכלים מריח הכפפות?

תשובה
לא לשטוף ידים.
שאלה - 162593
לכבוד הרב דחוף!חרדית מניעה בהיתר בעיות פרנסה ובעיקר בשלום שניבעלי קץ בי .חושבים יום שני לפתוח תיק גירושין.האם הפסקת המניעה תועיל שיתהפך הכל לטובה? שבת שלום
תשובה
בעזרת השם יתברך.
שאלה - 162592
לכבוד הרב שלום רב. האם מחר במנחה של שבת אומרים צדקתך? ראינו כמה דעות. שבת שלום לכבוד הרב
תשובה
נוהגים שלא לומר.
שאלה - 162591
לכבוד הרב שלום רב
לרב היקר. שומעים על הרבה צרות יולדות תינוקות ילדים חולים דברים קשים מאוד מפחיד למה זה קורה ובמה חשוב להתחזק? ודי לצרות

תשובה
ביטול תורה, מחלוקת ומריבות, לשון הרע, זלזול בגדולי ישראל ועוד השם ירחם.
שאלה - 162590
לכבוד הרב מוצפי שליט"א רצתי לשאול עם מותר להחזיק כלב בבית משותף בשביל טיפול בילד
תשובה
סליחה, יש טיפולים אחרים, מוצלחים יותר.
שאלה - 162589
לכבוד הרב
במידה ואין מזרון.
האם מותר לפרוס סדין על הרצפה ולישון עליו בט באב?

תשובה
רק למי שאין הדבר מזיק לו.
שאלה - 162588
לרב הגאון!
ראיתי בירושלמי שתשעה באב הוא תענית ציבור. איך זה מסתדר עם העובדה שאסור לעשות מלאכה בתענית ציבור? והרי מותר לעשות מלאכה בתשעה באבתודה מראש ושבת שלום!

תשובה
נכון הוא לא תענית יחיד אלא ציבור, ותסכים אתי שהוא חמור מכל התעניות הרגילות, כי הוא אסור מערב קודם באכילה, בשתיה, ברחיצה, בנעילת הסנדל ועוד, ואסור בו אמירת שלום, ולימוד תורה רגיל.
שאלה - 162587
לכבוד הרב שליט"א,
1) בתפילת שחרית של ט' באב יושבים על הרצפה עם טו"ת?
2) שמעתי מרב שמתחת לירושלים היו מנהרות ארוכות שמכל מקום בארץ היו מגיעים לירושלים במהירות. האם זה נכון?

תשובה
א, נכון מאוד עד חצות היום בשעה 12.45. ב, עוד סיפור.
שאלה - 162586
לכה"ר שליט"א,כת"ר אם אפשר לבאר מעט מעניין ההבדלה מחר, קראתי מדברי הרב.
תשובה
עיין בתשובות קודמות.
שאלה - 162585
שלום לכבוד הרב
אישתי ילדה בניתוח קיסרי ואמרו לנו לחכות שנה עד הריון הבא? מה לעשות
בתודה מראש

תשובה
לקיים מצוות הרופאים.
שאלה - 162584
שלום לכבוד הרב, האם מותר לומר בתשעה באב את פרק התהלים "על נהרות בבל"?
תשובה
כן, כי אומרים אותו בתפלה.
שאלה - 162583
לכבוד הרב
אשתי לוקחת אנטיביוטיקה פעמיים ביום והיא זקוקה לאכול האם היא צריכה לצום בתשעה באב?

תשובה
לפי הוראות הרופא.
שאלה - 162582
שלום לכבוד הרב אני נוטל סטרואידים כ 20 מיל ליום כמספר שנים עקב מחלת שרירים יש השפעה אל תיפקודי כבד וכליות הרופאים דורשים לא לצום האם לעשות הבדלה כרגיל שבת שלום
תשובה
בהחלט כן, בלי ברכת בשמים כלל. אלא הגפן על מיץ ענבים, בורא מאורי האש, המבדיל בין קודש לחול.
שאלה - 162581
לכבוד הרב
מוצאי שבת אם האישה לבד בבית האם עושה הבדלה על הנר? אומרת לפני ברוך המבדיל בין קודש לחול? לפני שהגבר הולך לערבית יעשה גם הבדלה בבית ? מתי להחליף נעלים?

תשובה
לא עושים הבדלה במוצאי שבת כלל. רק חצי שעה אחרי השקיעה, אומרים "ברוך המבדיל בין קודש לחול", ולוקחים נר דולק, ומברכים עליו ברכת מאורי האש בלבד. בתפילת ערבית אומרים כרגיל "אתה חוננתנו". במוצאי הצום עושים הבדלה על הכוס בשתי ברכות בלבד, הגפן, המבדיל.
ואין מברכים על הבשמים לא במוצאי שבת ולא במוצאי הצים.
שאלה - 162580
למו"ר עט"ר,
שיעורי תורה באגדות החורבן/ הרוגי מלכות /איכה הנמסרים ברבים, האם הישיבה תהיה על הרצפה או כרגיל?
יה"ר שלא נצטרך להם יותר ונספר רק בבנין בית מקדשנו.
שבת שלום.

תשובה
עד חצות היום על הקרקע.
שאלה - 162579
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני מוציאה שבת לפי רבנו תם,האם מזמן זה מתחילה עם דיני תשעה באב כמו לא לשבת על כסא?או מהזמן הרגיל של יציאת השבת?
תודה רבה

תשובה
מיד בחלוף 20 דקות מהשקיעה חלים כל המנהגים, בשקיעה נאסרת האכילה. פעולות של חול בצאת זמן רבנו תם ז"ל.
שאלה - 162578
לכבוד מורי ורבי ועטרת ראשי
האם ביום ראשון צום תשעה באב אפשר להגיד את פרשת העיקדה לפני תפילת מנחה למי שרגיל למור בכל יום ?שנזכה לבניין בית המקדש

תשובה
בהחלט לא, אלא נטו סדר התפלה המתוקן.
שאלה - 162577
לכבוד הרב שלום רב
ב"ה הגיע לידי אתמול ספרו הנפלא "יסוד בציון" וזכינו להכניס לקונטרס של "המקוה" המדובר עוד מנהגים "מעשה רב" של אביך זצוק"ל והליכות ממורנו הרב.

תשובה
תזכו למצוות.
שאלה - 162576
בבית אימי ספרי ילדים מהתרבות הכללית. רצוני להשמידם. יתכן שאחותי השאילה לאימי שתיתן לנכדים וכוונתה לקבלם בחזרה.
אם אנסה לברר, יבינו וימנעוני מלהשמידם
האם אפשר להשמידם

תשובה
זה לא תרבות ולא כללית, אלא כפירה בבורא שמים וארץ.
שאלה - 162575
לכבוד הרב היקר
האם לברך ברכת הלבנה הלילה (עוד כשעה יגיע זמנה אצלנו בליקווד) או לחכות עד לאחר ט באב למרות שהתחזית הולך להיות כל שבוע הבא מעונן וגשום
תזכה לשנים רבות

תשובה
בהחלט לא, רק במוצאי תשעה באב. כי צריכים להיות בשמחה.
שאלה - 162574
לכבוד הרב
האם אפשר לברך ברכת "שעשה לי כל צרכי" בצאת הצום לאחר שנעלתי נעלי עור כדי לחוש לדעת האוסרים לברך בבוקר ?

תשובה
בהחלט לא, על פי דעת הפוסקים הספרדים ניתן לברך בבוקר.
שאלה - 162573
שלום לכבוד הרב
טועמיה חיים זכו , האם וכמה אפשר לטעום מהתבשילים לפני כניסת השבת גם שכוללים בשר ועוף?

תשובה
לא נהגנו לטעום בערב שבת זו.
שאלה - 162572
לכבוד הרב מוצפי שליט"א.
רציתי לדעת השנה שהתענית במוצ"ש, האם אפשר להבדיל ביום שבת על הכוס בלי לעשות מלאכה, ולפטור את המעוברות והמניקות?

תשובה
גם אני עבדך הסתפקתי בענין זה, כי הכי קיימא לן בשלחן ערוך [רצ"ג, ג] דמי שהוא אנוס יכול להתפלל של מוצאי שבת מפלג המנחה ולמעלה ולהבדיל מיד אבל לא יברך על הנר וכן אסור בעשיית מלאכה עד צאת הכוכבים. וחיפשתי בפוסקים ומצאתי שהרב משנה הלכות [חלק י"א, סימן תנ"ד עסק בשאלה זו, והביא דברי בעל הלכות גדולות בענין, וכתב שברגע שהבדיל עשהו כמו יום חול ונאסר עליו לאכול, והרמב"ן ז"ל דחה דבריו וכתב כי ההבדלה מראש נדחתה למחרת, והרא"ש כתב שנהגו כדברי בה"ג. הלכך לא יעשה כן כי נכנס לספיקות גדולות בזה. ומי שיצטרך לאכול יבדיל בתענית ויאכל.
שאלה - 162571
לכבוד הרב שלום רב
בעניין שילוח הקן . הרמב"ן וכן החתם סופר זצ"ל כותבים שאם אינו נזקק לאפרוחים או לביצים אסור לשלח(שו"ת חתם סופר חלק א' (או"ח) סימן ק' ד"ה ועיין רמב"ן . תבורך .

תשובה
הדברים לא נכתבו באופן מוסכם ולא למסקנא, אלא בדרך לימוד.
שאלה - 162570
לכבוד הרב
אבא שלי מהמר כבד וסובל מבעיה נפשית לא פשוטה, שאני מסרב לתת לו מספיק כסף ששייך לו להימורים
הוא מקלל אותי בצורה קשה ועושה בלאגן (לפעמים גם בלי קשר לכסף), מה לעשות?

תשובה
אל תתייחס לדבריו כלל, אינך חייב לו מאומה.
שאלה - 162569
רציתי לשאול לגבי נסיעה לקברי צדיקים בחו"ל שמעתי שהזוה"ק כותב:שהצדיקים שנפטרו בחו"ל מגיעים אחר 12 חודש לישראל דרך מחילות השאלה שלי איפה זה נמצא בזוהר כדי להראות לרבים (שקר גמור הוא)
תשובה
אין דבר זה כתוב בכל הזוהר הקדוש. תתחיל ללמוד הלכות ידידי היקר.
שאלה - 162568
הי"ו
התבקשתי לשאול את כבודו מאחי שנמצא בחו"ל ד אמריקה
באיזה מקום בזוהר כתוב שגוי אסור לו לבוא לבית הכנסתבשיעור ב"כ סודאי על משמעותהימים האלה מאוד עוצמתי מסר חד ברור ומחזק

תשובה
לא נזכר דבר זה בזוהר, אך דבר אחר מובא גם בתלמוד שאסור להראות לגוי ספר תורה. כי בזה היה חזקיהו המלך כשחלה ונתרפא, שהראה לשרי מלך בבל את ספר התורה. והוכיחו ישעיה הנביא על כך בשם השם. ועיין מלכים ב' פרק כ.
שאלה - 162567
לכבוד הרב שלום נתבקשתי על ידי חבר לשאול את הרב אותו חבר התבשר לפני כשנתיים שאביו חלה במחלה הידועה ולא עלינו קילל וגידף כלפי... ועתה אביו נפטר ורוצה לשוב בתשובה מה כפרתו?
תשובה
אחרי פטירה איך ישוב בתשובה? הבן יתן בעבורו צדקה ויתפלל עליו.
שאלה - 162566
לכבוד הרב האם מותר להתקלח בשבת הזו במים פושרים או רק בקרים אפי" שכוונתי בשביל הצום?
תודה

תשובה
אסור בהחלט.
שאלה - 162565
לכבוד הרב שלום,
אשתי מניקה (בן שנה),למרות שהבנו שהשנה פטורה מהתענית, היא מתעקשת לצום. האם תצום את כל הצום? עד חצות היום? רק בלילה?

תשובה
בבוקר תבדיל ותאכל.
שאלה - 162564
לכבוד הרב מוצפי שליט"אנטלתי ידיים ובטעןת התחלתי בברכת אשר יצר שלא היה בכך שום צורך, עצרתי באמצע.
כיצד לכפר?

תשובה
אומר מיד "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד".
שאלה - 162563
לכבוד הרב
אני חושבת שבעלי חושב שיש לי כח של סוסאיך היו הצדקים מתנהגים עם האישהוהילדים עוזרים בביתהילדים חולים לחץ של הכנות לשבתנקיון לא צריך לשים יד (7 ילדים השם ישמור .

תשובה
אנא ממך, לא במלחמה ולא בדרישה אלא לדבר בנחת ובהסברה, אם לא יבין תשלחי אותו אלי, כי אני ראיתי גדולי ישראל ז"ל שהיו פעמים ששטפו את הרצפה, והתעסקו בכביסה ביד טרם המכונות בארץ. כי זו מצווה גדולה, וכפי שכתב רש"י ז"ל במסכת מגילה כ"ג. והוא נמצא בהגהות יעב"ץ שם.
שהיו ביום טוב מאחרים את התפלה. מפני שהיו שוחטים תרנגולת ביום טוב והאשה עסוקה בהכנות ובבישולים, והבעלים היו ממתינים לשמור על הילדים. והיו צריכות סיוע ולפיכך איחרו את זמן התפלה.
מסכתות קטנות מסכת סופרים פרק יח, הלכה ו, "אבל ביום טוב מאחרין לבא, שהן צריכין לתקן מאכלים של יום טוב, וממהרין לצאת, שאינו מן הדין לפרוש להם, דאמרינן רב לא מוקי אמורא מיומא טבא לחבריה".
שאלה - 162562
לכבוד הרב שלום רב
איך עושים קואטר בברית שיוצא בתשעה באב
יישר כח

תשובה
מה זה קווטר? הברית וכל מה שמסביב כביום רגיל.
שאלה - 162561
לכבוד הרב, לפני כמה שנים הרב המליץ לי לצום בערב ראש חודש אלול לכפרת עוונות וצמתי. האם כדאי לצום השנה שוב ?
תשובה
כדאי בהחלט. תזכו למצוות.
שאלה - 162560
לכבוד הרב
בת 26 ,מזה חמש שנים יש מדדי דלקת בבדיקות הדם וכאבי בטן בצד שמאל.
יש חשד למחלת מעי דלקתית קרוהן.
ומיגרנות המלוות בהפרעות בראיה בזמן התקף
האם מותר לצום בט' באב?
תודה

תשובה
אם יש התקף או כאבים לאכול.
שאלה - 162559
לכבוד הרב
אני בחודש שביעי והבנתי שאני לא צריכה לצום, האם אני צריכה לאכול סעודה רביעית או עדיף שלא אוכל כלום עד הבוקר?

תשובה
אין סעודה רביעית ביום קשה זה.
שאלה - 162558
לכבוד הרב
האם מי שהולך בזמן עה"ש לדוגמא לצורך תיקון חצות לפי 90 דקות לפני הנץ צריך גם בק"ש של ערבית לקרוא לאחר 17 דקות שהם 3/4 מיל,כדי שלא יהייה ניגוד?

תשובה
אל תחמיר מדאי תקרא עם כל הציבור, כי ההלכה נפסקה 13 דקות וחצי, ובקיץ נחשב 15 דקות מהשקיעה.
שאלה - 162557
משפחה של"ע נפטרו שני אחים מהמחלה סמוך תוך שנתיים בערך, האם צריך לעשות את הענין של שחיטת התרנגול? היכן כתוב כל הסדר והאופן של כל התהליך הזה?
בברכת ישר כח ואריכות ימים למו"ר.

תשובה
אין צורך לחשוש כלל.
שאלה - 162556
לכבוד הרב שלום רב
אני בשבוע41 הערכת משקל 4500. האם להתחיל זירוז במידה ולא תתפתח לידה? מלחיץ אותי גודל העובר ושהכל יעבור בבריאות לעובר ולי. האם ללדת בסורוקה? תודה רבה.

תשובה
נא ונא לא להילחץ, תהיה לידה טבעית בעתו ובזמנו, לא לעשות זירוז כי אין שום סיכון חלילה. ללכת לסורוקה ולבטוח באבא שבשמים. בהצלחה מברך מכל הלב את כולכם.
שאלה - 162555
לכבוד הרב,
במוצ"ש שיחול צום תשעה באב
האם הרב יוכל להורות לנו ההלכה שלא נטעה חלילה לגבי סדר הדברים משעת סיום סעודה שלישית ועד לזמן ברכה על הנר במוצ"ש עבור אישה שנשארת בבית?

תשובה
מסיימים סעודה שלישית וכל סוגי אכילה ושתיה שתי דקות קודם השקיעה, רצוי בשעה 7.40 בכל חלקי הארץ. בשעה 8.05 בלילה לומר "ברוך המבדיל בין קודש לחול", ומחליפים בגדי שבת לבגדי חול, נזכיר אסור ללבוש בגדים מכובסים אלא את הבגדים מיום שישי.
בשעה 8.15 מדליקים נר ומברכים "בורא מאורי האש". כי אסור ליהנות מהאור בלי ברכה. הגברים שהולכים לבית הכנסת ישמעו בסיום העמידה את הברכה מפי החזן. מותר לשטוף את הסירים והכלים שנשארו משבת מפני הזוהמה ובעיית מגיפת החיידקים השונים למניעת מחלות. מומלץ לחבוש כפפות ולשטוף, את הריצפה אסור לשטוף, אלא אם יש כתמים בולטים במקומות מסויימים מותר לנקותם.
שאלה - 162554
לכבוד הרב: אבל שיושב שבעה 7 ימים והגיע שבת. הרי נוהג אבלות בצינעה. מה הדין האם מותר בלימוד תורה בשבת והאם יכול לקרוא 2 מקרא ואחד תרגום , פירוש רש"י וכו'
תשובה
יש בזה דיון הלכתי נוקב, להלכה למעשה, שנים מקרא ואחד תרגום קורא, שאר עניני לימוד לא, אלא הלכות תשעה באב והלכות אבילות.
שאלה - 162553
למו"ר ברצוני להודות לרב על מסירות הנפש למען עם ישראל הרבה הרבה התחזקתי ומתחזק בזכות הרב..
האם מותר בתשעה באב לקרוא מזוהר המובא בסידור כגון פתח אליהו בראשית תמן וכדו'?

תשובה
כתבנו בראש רשימת התשובות, כל סדרי הקריאה והלימוד אסורים בתשעה באב.
שאלה - 162552
לכבוד הרב שלום רב
אני חוזר בתשובה 7 שנים
אשתי חילונית וכך המשפחה שלי כולם סגרו סופש בבית מלון כדי לגבש
לא רוצה ללכת לבריכה במלון ויודע שזה יכול להוביל לגירושים
מה לעשות?

תשובה
תהיה פקח, תלך ביום השישי, בצהריים תתלונן על "כאבי בטן" ותלך לחדר מיון כדי להינצל מאיסורי תורה חמורים.
שאלה - 162551
לכבוד הרב
באיזה אופן אם בכלל,מותר להכין משחקים לילדים מקמח או קורנפלור? עירבובם בכמה חומרים נוצר מעין פלסטלינה.

תשובה
כשיש אפרות להשתמש בחומרים סינטתיים, לא מזלזלים במוצרי דגן שיש בהם מעלה חשובה.
שאלה - 162550
שלום הרב, יצאתי לפגישה שלישית , הבחור רוצה אבל פחות יוזם ושואל ולא מחמיא , האם להמשיך או לדבר פתוח ? מה עליי לעשות ? עד איפה הגבול ? יש לו מידות טובות ודרך ארץ מדהימה .
תשובה
גברת יקרה, כל אדם הוא בעל רגשות שונות, וזה בכלל לא חסרון, הוא פשוט לא הודרך נכון, אין בו שום חסרונות. חבל להפסיד בחור כזה.
שאלה - 162549
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, האם הישיבה על הריצפה בתשעה באב היא רק בביהכנס (שיהיה היכר לאבילות), אבל בבית לא צריך? תודה לכבוד הרב שליטא, בברכת אורך ימים ושנות חיים יוסיפו לך..
תשובה
גם בבית יושבים על הקרקע, ובבית הכנסת יש חומרא נוספת בשעת אמירת הקינות.
שאלה - 162548
שלום לכבוד הרב
א.יוצא כל בוקר עם טו"ת מהבית לביה"כ חושך בחוץ ואין איש.האם בתשעה באב גם צריך לצאת מהבית עם טו"ת או להניח בביה"כ?
ב.בתשעה באב בהנחת תפילין של יד יושבים על כסא?

תשובה
א, בתשעה באב לא יוצאים ברחוב עם טלית ותפילין. ב, מנהג הספרדים על פי הזוהר והקבלה לשבת בהנחת תפילה של יד, ולעמוד בהנחת תפלה של ראש.
שאלה - 162547
לכבוד הרב
שלום וברכה נולדו לנו תאומים עשינו ברית לבכור ועשינו ברית יצחק לפני הברית לשני נעשה בע"ה שבוע הבא האם צריך לעשות גם ברית יצחק ?תודה רבה!

תשובה
כן בהחלט.
שאלה - 162546
לכבוד הרב
ביום ראשון הקרוב יש לנו ברית בפתח תקוה האם הרב יוכל לשמש כסנדק ?

תשובה
תענית הוא והנסיעה קשה עלי.
שאלה - 162545
לכבוד הרב
סעודת מרעים אני ואחי אבלים על אימי הסעודה לבר מיצוה של הבן וזה לא יום הולדתו. מה ניתן לעשות כדי להישתתף האם סיום מסכת סנדרין מישנה בעיון זה יכול להקרא סעודת מיצוה.

תשובה
אסור לכם לאכול בסעודה, ואין לשמוע מוסיקה, כי זה חמור.
שאלה - 162544
לכבוד הרב שלום רב רפואה שלמנ
גר שהתגייר ובא עם כליו שלא טבולים האם חייב להטבילם אחרי שהוא התגייר?

תשובה
מטביל את כליו בהחלט.
שאלה - 162543
לכבוד הרב שלום רב
אני שלוש שנים אחרי קיצןר קיבה ושנה אחרי ניתוח קיסרי האם צריכה לצום השנה ב ט באב
תודה רבה תזכו למצוות

תשובה
לפי הוראות הרופא.
שאלה - 162542
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם אפשר לעשות מים אחרונים עם טבעות על האצבעות??

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 162541
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם בעלי ברית בצום דחוי מותרים באכילה מהלילה או רק מחצות יום ? אורך ימים מתוך בריאות

תשובה
חס ושלום. נכון יותר לעשות הברית בערב. ויתפללו מנחה וערבית ויעשו סעודה בצאת הכוכבים.
שאלה - 162540
לכבוד הרב שלום האם מותר לנסוע להתפלל במירון בתשעת הימים-(אנחנו גרים בצפון)?
תשובה
אפשר לדחות לשבוע הבא.
שאלה - 162539
שלום לכבוד הרב
אני מטפלת בחולים ע"י דיקור מחטים בשיטה סינית. האם מותר לי לטפל בגברים?

תשובה
גברת מטפלת בגברות. גבר בגברים. כך מנהג עם ישראל הקדושים.
שאלה - 162538
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בעלי ממש רוצה שנצא הערב להתרעננות ומסעדה, קראתי באתר שלא נוהגים כך השבוע, הסברתי לו והוא לא מקבל את דברי, מה לעשות? אם אסרב הוא יפגע.

תשובה
כשרוצים לקיים את דברי השם יתברך מוצאים 1001 סיבות לקיים.
שאלה - 162537
לא ראיתי רב אחד שמוסר נפש כמו מור ועטר ואני אומר זאת מידיעה אז אנא חוסו על נשמותיכם ותזהרו בכבודו.
תשובה
העורך. מצטרף לדבריך הכנים.
שאלה - 162536
לכבוד הרב האם מותר לנשים לקפל כביסה בט"באב? ומה עושים עם הכלים של סעודה המפסקת ? מותר להדיחם בשבת ??תודה יישר כח נהנים מאד מהרב
תשובה
לא מקפלים כביסה ביום התענית. גם אסור לכבס ביום זה. במוצאי שבת מניחים כפפות על כפות הידים ומנקים ושוטפים את הכלים.
שאלה - 162535
שלום לכבוד הרב
אני שבוע חולה עם התקפי שיעול כל הזמן ליחה מיום רביעי לוקחת אנטיביוטיקה פעמיים ביום זינט 500מ׳ג לשבוע גירוי בגרון.החום קצת גבוה מה לגבי הצום? האם חייבת לצום

תשובה
ביום הצום תעקבי אחר מצבך. ואם תצטרכי לשתות תשתי.
שאלה - 162534
לכבוד הרב
מחילה על הטרחה. אילו קינות עלי לקרוא בליל ובתשעה באב עצמו? אודה לכבוד הרב אם יוכל להפנות אותי לספר ע"מ שאוכל לקרוא.
תודה לכבוד הרב שמקדיש מזמנו לזיכוי הרבים.

תשובה
תתפלל בבית הכנסת. ותיקח אתך כמו כולם ספר קינות ותקרא עם כולם.
שאלה - 162533
שלום לכבוד הרב
האם אפשר לברך שהחיינו על פרי חדש השנה במוצאי תשעה באב?

תשובה
תברך עליו בשבת.
שאלה - 162532
לכבוד הרב,
נשואים עם שני ילדים,נמצאים בתהליך טיפול זוגי,מידת שיתוף הפעולה מצד הבעל נמוכה מאד,ויש ריחוק וחוסר יציבות מצידו כבעל ואבא ועוד.מבקשת מהרב היתר למניעה.תודה

תשובה
לא הכל בחיים הולך חלק.
שאלה - 162531
שלום לכבוד הרב
מניין פלג מנחה שבת הרב פרסם מנחה ב 18:00 התחילו ב 18:25 וערבית ב 19:10 כי טענו שאסור לקדש לפני 19:30 שתקתי לא רציתי לעורר מחלוקת (הרב לא היה) האם עלי לדווח לרב?

תשובה
אם לא התבקשת אל תדווח.
שאלה - 162530
לכבוד הרב
האם אפשרי במוצאי שבת לברך על מקל קינמוןומה ברכתורוצים לתת לאנשים כמתנת בר מצוהתודה

תשובה
השבת אין מברכים על הבשמים במוצ״ש.
שאלה - 162529
שלום לכבוד הרב
איך נוהגים כשט׳ באב נופל ביום ראשון אודות סעודה המפסקת כמו השנה

תשובה
אין סעודה המפסקת.
שאלה - 162528
שאלתי לפני כמה ימים על גזל שהגעתי לפני הזמן והחתמתי כרטיס ואני רוצה להחזיר את הגזילה אך בחברה אמרו שהם לא מקבלים תרומות והפנו אותי לעמותה . האם התרומה תחשב לי להחזרת הגזילה
תשובה
תתרום רק למקום שיש שם הכי הרבה תורה ויראת שמים.
שאלה - 162527
שלום לכה"ר מורנו האהוב,
האם בימי השנה, (לא בשבוע זה) מותר מבחינה הלכתית לדוג דגים? ולאו דווקא לשם אכילה. אלא לדוג ולהחזירם.
תודה למו"ר, בריאות איתנה בע"ה.

תשובה
ומה נענה על עון ביטול תורה אשר חמור מכל העבירות ואפילו מחילול שבת?
שאלה - 162526
לכבוד הרב שלום! האם ראוי לקנות מפטיר בתשעה באב במנחה לאבל שבתוך ה30? והאם ראוי לעשות השכבה לנפטר במנחה בתשעה באב? תודה רבה לכבוד תורתו.
תשובה
מספיק בשבת קודש מעלתו גדולה מאוד. ובעיקר שבת נחמו. כלומר שבת בשבוע הבא.
שאלה - 162525
לכבוד הרב
עובד אני בישוב חילוני ונמצא באיזי בודקי וצריך לפתוח המחסום רוב נשים באים לא צנועות כמו הים מה לעשות לשמור העיניים ולא להינות

תשובה
תברח משם.
שאלה - 162524
חבר שמנהל כולל זה 32 שנה ומעביר שיעורים התחתן בשנית לאחר שהתגרש כי אשתו לא רצתה לחזור בתשובה-כעת השנייה מאיימת להגרש
הוא מיואש ומבקש עצה תודה

תשובה
יפייס אותה במתנות.
שאלה - 162523
שלום לכבוד הרב
בבית ספר שקרוב לבית אני עדיין מחכה לתשובה נראה כי לא ממש רוצים אותי. בבית ספר הרחוק רוצים אותי. מה עליי לעשות?

תשובה
הרב ענה לכם מיד חבל להתלונן על גדול בישראל הנותן לכם שירות. 162247
שאלה - 162522
לכבוד הרב
האם בהבדלה לאחר הצום אומרים את כל הנוסח יחד עם כל הפסוקים או שאומרים מיד בורא פרי הגפן והמבדיל?
הדרשה לבר המצווה כבר כתובה על דף האם לדרוש שהנער ילמד בעל פה
בברכה,

תשובה
א, מספיק לומר הברכות. ב, רק אם הוא יכול לעמוד בזה.
שאלה - 162521
לכבוד הרב שלום רב היום אזכרה של אבי מה אני יכולה לקרוא לעילוי נשמתו? כי בתשעה באב אסור תהילים
תשובה
לקרוא היום תהלים. תשעה באב הוא אחרי יום האזכרה.
שאלה - 162520
אישה שאינה צריכה לצום השנה ת"ב בגלל שהשנה זה דחוי, האם רשאית לצום בכל זאת? חוששת שנחשב להסתכן (מניקה חלקית, ונוטלת תרופות לקוליטיס + יש כאבי שרירים ופרקים תמידיים) תודה
תשובה
במצב כזה אסור לה לצום, למען ילדיה. והשם יתברך ישמרה.
שאלה - 162519
האם מותר לקחת את הילדים (מתחת לגיל חינוך..) בימים אלו למשחקייה עם טרמפולינות וכו'?
תשובה
להמנע בהחלט, לתת להם משחקים בבית, או לקחתם לגן עירוני צנוע.
שאלה - 162518
לעורך היקר, מזכה הרבים שעושה עבודת קודש ומקדיש מזמנו לציבור והכל בהתנדבות ולשם שמים!
מדוע לפרסם את התגובה ה... של אותה משועממת?

תשובה
כדי להעריך את מסירותו של הרב שליט"א, שעובד כאן לשם שמים.
שאלה - 162517
הנני להודות למור בשם כל הציבור על הקינה שהתפרסמה שמזעזעת כל לב אשרינו שזכינו שהותיר לנו ה' חכם אמיתי עומד בפרץ מוסר נפשו למען עם ישראל יהר שיזכה לראות פני משיח.
תשובה
אמן בחיי כל ישראל.
שאלה - 162516
לכבוד הרב
''זה כנגד זה עשה ה'''מה כוח הקדושה שקיים היום בעולם כנגד כוח הטומאה של האייפונים הארורים והמכשירים הטמאים הללו?

תשובה
ירחם עלינו אבינו אב הרחמן ויגאלינו מכולם.
שאלה - 162515
שלום לכבוד הרב
אחותי אחרי ניתוח לייזר בעינים עשתה ביום שלישי עם כאבים בעינים וחולשה אמא ל5 ילדים שואלת אם צריכה לצום בתשעה באב

תשובה
אם יהיו עדיין כאבים יכולה לאכול ולשתות לפי הצורך.
שאלה - 162514
לכבוד הרב מוצפי שליט"א.
בשיעור שמעתי כי הקינות חוברו על ידי גדולי ישראל, אפשר לדעת כמה מהם?

תשובה
אוי כי ירד אש - רבי טביומי בן ישראל ז"ל. וארץ שפל רומי – רבי שלמה אבן גבירול ז"ל. דוק וחוג רעשו – רבי דוד אבן בקודה ז"ל. שכינה צועקת – רבי יוסף אבן סולי ז"ל. בת ציון שמעתי – רבי ציון הלוי ז"ל. דממו שרפים – רבי דוד אבן בקודה ז"ל. איכה צאן ההריגה – רבי יהודה הלוי ז"ל. שאי קינה – רבי שמואל. גרושים מבית תענוגיהם – רבנו יצחק אבן גיאת ז"ל. אש תוקד בקרבי בצאתי, רבי אליעזר הקליר ז"ל. יום אכפי, רבי יהודה הלוי ז"ל. יהודה וישראל – רבי יהודה יחיא בן דוד. זאבי ערב – רבנו זרחיה הלוי ז"ל. שומרון קול תתן – רבי שלמה אבן גבירול ז"ל. אלה אזכרה – עפ"י המדרש. קול ברמה נשמע ביללה - רבי חיים הכהן מארם צובה ז"ל. על היכלי אבכה יומם ולילה - רבי יהודה בן שמואל עבאס ז"ל [מחבר עת שערי רצון קודם התקיעות].
שאלה - 162513
לעורך
עבדתי כ-30 ש' מקצועות עם אנשים כך שאני מבחינה.אתה,לא מתאים לכאןכקלדן כןאבל לא כמזכיר.
שומר ברים כןאו אח בבית חוליםאתה שש לסכסכנים וללשון הרעאתה לא יודע לנווט

תשובה
מתפלל עליכם.
שאלה - 162512
לכבוד הרב
קבוצה שמציגה עצמה לציבור בעיר כמועצה דתית לציבור הדתי שנציגיהם מהמרים ויוצאים למועדוני לילה הכול חשוף ברשתות החברתיות לעיני כל
האם מותר למחות ולפרסם זאת

תשובה
לפנות עם מסמכים לרבנים הראשיים.
שאלה - 162511
לכבוד הרב
האם מותר ללמוד בשבת קודש במשך כל ימות השנה ולא קשור ל-ט' באב הלכות אבלות?

תשובה
לא רוב הזמן. אלא חלקו. יותר הלכות שבת.
שאלה - 162510
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לבני ב"ה היה נס.. תרמתי דרך האתר 202 אשמח אם הרב יוכל לעשות פדיון נפש אם צריך

תשובה
בלי נדר.
שאלה - 162509
כבוד הרב
אחותי גרה ליד הוריי במושב. גרושה. חיה עם גבר. רוצה לריב תמיד איתי ועם אשתי סתם! חושש ללכת לבקר את הוריי ואשתי רוצה לבקר ואני מתחמק. אבי בצער. לא יכול לסלקה. אני בצער

תשובה
תזמין את הוריך אליכם.
שאלה - 162508
שלום לרב דחוף
הלכנו לרשום את דניאל לתלמוד תורה
והתשובה שהמנהל החזיר למה האבא עם
שרשרת זה לא מקובל.
הרב עשינו את האות ה בכסף לכולם
כמו שאמרת לנו שזה טוב אני לא מבינה
למה ככה

תשובה
תשיבי להם שזה דבר קדוש, ואם מפריע נוריד אותו.
שאלה - 162507
לכ' הרב בני במסגרת מעון שמעבר לסכום החודשי יש דמי שכלול שנתיים,שלמתי בינתיים חצי,יש תקלות שהתעכבו בתיקונם כמו מזגן שמטפטף בגן והילדים נרטבים מותר לאיים/לא לשלם הנותר?
תשובה
תלוי מי המנהלים, כי יש חשש שיתנקמו.
שאלה - 162506
לכבוד מורנו ורבנו
אבל תוך שלושים שואל האם בסיום השלושים מותר לו להמשיך בגידול הזקן ברצף (לא נהג בעבר) , או שמא עליו לגלח ואז להתחיל לגדל?
רפואה שלמה לרבנו הצדיק

תשובה
יעשה מה שטוב לו.
שאלה - 162505
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
רצתי לשאול אם מותר לקדש עם כוס הישועות

תשובה
לשמור בגנזך.
שאלה - 162504
שלום לכבוד הרב הגאון, שינוי ש המשפחה לאישה לאחר נישואיה האם יש חיוב מעיקר הדין ומהו המקור?
בריאות איתנה לרב

תשובה
אין שום חיוב בכך.
שאלה - 162503
לכבוד הגרב"צ מוצפי שליט"א, שלום.
אחת לתקופה נשלחת משלחת קצינים להשתתף ב'מצעד החיים' בפולין, במסגרתה נושאים ספר תורה, במטרה להגדיל את כבוד התורה והאומה. האם מותר הדבר?

תשובה
לא שאלוני, ומדוע אכנס לספיקות הלכתיות?
שאלה - 162502
לכבוד הרב שלום רב האם מותר לאכול בתשעת הימים בימי החול מאכל חשוב שלא כולל בשר או שתיית יין כמו להכין פיצה בבית או כל מאכל כמו קוסקוס בלי בשר תבורך הרב
תשובה
מותר בהחלט.
שאלה - 162501
שלום לכבוד הרב מחילה מכבודו הטלפון המעודכן לגבי חשמל בשבת 033080800
תשובה
לכל הציבור להתקשר ולבקש חשמל כשר לשבת. תודה.
שאלה - 162500
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר לעלות בתשעה באב לבית עלמין?

תשובה
כדאי להימנע, כי באים לידי היסח דעת מהאבל על החורבן.
שאלה - 162499
לכבוד הרב שלום אני בחודש שישי האם כדאי בתשעה באב לצום עד חצות היום או לא לצום בכלל מכתחילה.
תשובה
הארוחה בבוקר מאוד חשובה לעובר.
שאלה - 162498
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. האם מותר להביא לתלמוד תורה חיות מחמד שחלקן טמאות במסגרת חוג ללימוד, ליטוף וכו'.
תשובה
בכלל לא מתאים.
שאלה - 162497
לכבוד מורנו ורבנו שליט"א
האם ילד בגיל 10 שאוכל בצום תשעה באב צריך להבדיל על היין במוצ"ש ?

תשובה
נכון מאוד, כי הגיע לחינוך בן 9.
שאלה - 162496
שלום עליך מורינו ורבינו.
האם ביום תשעה באב מותר לשמוע הרצאות על החורבן כגון הרצאות של שיש על תשעה באב?

תשובה
רק מה שמעורר בכי על החורבן.
שאלה - 162495
לכבוד הרב מוצפי שליט"אמה דעתו של הרב לגבי רטלין ודומיוהאם זה מעדר סבלנות של המורים והמערכתאו שבאמת יש בעיות (מה היה פעם בחינוך?)מצטער על הזמן של הרב אבל את הצעתו מבקשים
תשובה
יש כאלה שצריכים, יש כאלה שאפשר בלעדי התרופה, ויש הנופלים בין הטיפות. כל ילד הוא עולם בפני עצמו. וצריך התאמה אישית.
שאלה - 162494
לכת"ר מאור ישראל ט' באב שחל בשבת כמו השנה האם יש להחליף פרוכת לכבוד שבת קודש או להשאיר את הפרוכת שנמצאת בימי החול
תשובה
מחליפים בהחלט, כי לשבת אין לשנות מאומה משאר השבתות.
שאלה - 162493
שלום לכבוד הרב
מה הדין השבת לגבי 1)סעודת רביעית? 2)פסוקי ברכה האומרים אחר ההבדלה ?
האם עושים אתם במצאי התענית?

תשובה
מאומה, אבל על החורבן יושבים ודוממים כאבלים.
שאלה - 162492
לכבוד הרב
שאלתי היא האם משיח בן דוד הוא למעשה משה רבינו?
או שמדובר בשני אנשים שונים לחלוטין.
שהרי אנחנו יודעים שמשיח יהיה קרוב בנבואתו למשה וחכם משלמה המלך
ואם כן מה התשובה

תשובה
אין בעולם מי שיודע מי מה ואימתי, כפי שכתב הרמב"ם ז"ל.
שאלה - 162491
לעט"ר
חולה לוקמיה רופא אומר אפשר לצום,חייב לקחת כדור עם קצת מים במהלך הצום..מה יעשה לגבי הבדלה ?האם יהיה מותר לשתות את המים ללא הבדלה?
מתפללים לגאולה במהרה.
יישר כח

תשובה
יכול לשתות מעט ללא הבדלה.
שאלה - 162490
שלום כבוד הרב ,
אשה שמבדילה לבד במוצאש .מתי מבדילים ? מתי סעודה מפסקת ?

תשובה
יש האוכלת לפני הצהריים, יש בצהריים, ויש מאמש בחצות, מתי שצריכה לאכול מבדילה ואוכלת.
שאלה - 162489
לרב היקר אנא עזור לי אני בניסיון מאוד מאוד קשה מרגיש שלא נשארה לי טיפת אהבה לאבינו שבשמיים והרבה פעמים שואל את אלוקים למה הוא עושה לי ככה מרגיש שטוב מותי מחיי אנא חזקני רבנו
תשובה
תיגש אישית לגדול בתורה אמיתי שיברך אותך.
שאלה - 162488
לכבוד הרב שליט"א
לאור דברי מרן הראשל"צ שליט"א לפני כמה שבועות, שמי שיכול שיעבור להשתמש בגנרטור שבת, האם כדאי להמתין שיוזמת החשמל הכשר תבוצע, או להקדים להתחבר לגנר' וכד'

תשובה
מצפים לישועת השם שהיוזמה תתבצע ותתקיים, ומצווה להחתים כמה שיותר צרכני חשמל על העצומה בטלפון 6555 כוכבית.
שאלה - 162487
לכבוד הרב היקר והאהוב . רפואה וברכה בכל מעשי ידיך אמן.
ילדה בת 3 וחצי התחילה בשבועיים האחרונים לפחד להישאר לבד ועוד כל מיני פחדים . מה עושים ?
השם ישמרכם

תשובה
תקרא לידה גם כשהיא ישינה, פסוקי ברכת כהנים, פסוק ויהי נעם כולו, ומזמור יושב בסתר כולו. כל לילה.
שאלה - 162486
לכבוד הרה"ג מוצפי שליט"א, בני בן שנה וחצי ועדיין אינו מדבר.
שנזכה יחד עם כבודו לראות בביאת הגואל.

תשובה
ידידי ורעי הסר דאגה מלבך, יש זמן לכל דבר, הוא ידבר כמשה רבנו ויאמר את התורה כולה. יש והיו ילדים רבים שאיחרו לדבר ונעשו דברנים בתורה.
שאלה - 162485
לכבוד הרב
האם הבן איש חי סובר שעלות השחר הוא 72 דק' לפני הנץ או 90?
האם זמניות או רגילות?

תשובה
נראה מדבריו בכמה מקומות, וכן ממנהגי יוצאי עירו שסובר 90 דקות בשעות זמניות.
שאלה - 162484
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
עברו 6 חודשים מפטירתו של רבי היקר המשפחה עולה לבית העלמין ביום ט באב אם אני במצב... מותר לי להיכנס לבית העלמין?

תשובה
לא מומלץ.
שאלה - 162483
לכבוד מורינו ורבינו אם מותר השנה שצום דחוי לאכול בשר מיד בצאת הצום בראשון בלילה או צריך לחכות ליום שני??
תשובה
בחזון עובדיה ובאור לציון פסקו שמותר במוצאי תשעה באב דחוי לאכול בשר.
שאלה - 162482
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יום ה 30 של אימי זל יחול בתשעה באב בשבת.
האם לגזור ציפורניים ביום התענית יום ראשון?.
ב. תספורת מיום שני יהיה מותר אחרי גערה?

תשובה
במוצאי הצום לגזור. ולמחרת מי ממכריך יאמר לך ״לך להסתפר״.
שאלה - 162480
שאלה שדנו בה בכולל, לגבי תיקון ליל שבועות, יש בפני אדם 2 אפשרויות, או לגרוס את כל התיקון בלי הבנה כלל ולסיימו, או ללמוד עם הבנה של תריג המצוות והמדרשים ולא לגמרו.מהי דעת הרב
תשובה
עיין בספר תורה בציון. ותראה גודל המעלה של לימוד התיקון בלילה קדושה הזאת.
שאלה - 162479
לכבוד הרב שלום
אני נ בן 49 לא הנחתי ר"ת מכוון שאיני ראוי
שמעתי שיעור ישן של הרב הבנתי כי גם אנשים פשוטים כדי שיניחו
לאור התשובה שכתב הרב הבנתי כי טעיתי
הזמנתי פרשיות
מה לעשות?

תשובה
נשואים מותר וטוב להניח.
שאלה - 162478
לכבוד הרב
אשתי ילדה בניתוח קיסרי בתאריך ט תמוז אם היא פטורה מהצום? ואם כן יכולה לעשות הבדלה במוצאי שבת ולהוציא אותי ידיי חובה?

תשובה
תנסה להתענות. ותלוי איך תרגיש במהלך היום. ואם צריך תבדיל על כוס מיץ ענבים ותאכל. ואתה יכול לצאת ידי חובת הבדלה בשמיעה.
שאלה - 162477
שלום לכבוד הרב
א. האם מותר בת"ב ללמוד עניני צורת המקדש להרגיש מה חסרנו כגון מסכת מדות וכד' שאין בזה סברות וכד'.
ב האם מותר להבדיל במוצאי הצום קודם ערבית.

תשובה
א, אסור בהחלט. צריך להיות בקי בכל הלכות אבילות. ב, למי שחולה או חלש מותר.
שאלה - 162476
לכבוד הרב
אנחנו בהריון, היינו אצל רופאה ואמרה לנו שיש חשד להיפרדות שליה וצוואר רחם קצר
אנחנו מתפללים לה' שהכל יהיה בסדר,

תשובה
לא לפחד הוא רופא והוא מרפא.
שאלה - 162475
לכבוד הרב שלום רב לא הבנתי את ההלכה לפי המקובלים, האם כדאי לקרוא שמו"ת בסדר חק לישראל או שמא עדיף לקרוא הכל בבת אחת ביום שישי אחר התפילה. תודה רבינו
תשובה
מה לא הבנת. כתבנו לך כמה פעמים כי לפי רבנו האר״י ז״ל ביום השישי בבוקר קוראים כל הפרשה מתחילתה ועד סופה שנים מקרא ואחד תרגום. ובזה מאריכים ימים ושנים בטוב ובנעימים.
שאלה - 162474
אשתי בשנת אבל על אביה
בביתנו רגילים הבנים לשמע שירי קדש בעיקר בשישי בהכנות לשבת ובמוצא"ש,וכעת נמנעים.
יש אפשרות שיושמעו שירים בעוד אשתי מכינה שבת במטבח כי
לילדים זה חסר.

תשובה
צריך שיהיה חסר. כי אנחנו בגלות קשה. וביתו של אבינו שבשמים חרב.
שאלה - 162473
אישתי ההרה סובלת מבחילות וכאבי גוף נוראיים. ניסינו גינגר עפ"י המלצת רופא לא עזר. רבנו מה אפשר לעשות ברוחני/גשמי להקל עליה? כואב לי לראות אותה ככה
תשובה
בחנות טבעונים יש טיפות מיוחדות להקלה חשובה ומשמעותית.
שאלה - 162472
לכבוד הרב שלום רב
אני מקפיד להוציא את השבת כשיטת רבינו תם האם מותר לכבות את האור או להדליקו שעדין לא יצא זמן רבנו תם והאם עדיף לכבות\להדליק בשינוי שיהיה תרי דרבנן?

תשובה
נמצא שאינך מקפיד. ומה החלטת?
שאלה - 162471
לכבוד הרב שלום רב
כאשר מהרהרים את השם הקדוש בתפילה, כיצד יש לנקד את הקריאה?
תודה.

תשובה
אל תנקד.
שאלה - 162470
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום הרב, בתפילת ערבית, ויש לי חיוב לומר קדיש וסיימתי ״יהיו לרצון״ הראשון (נמצא באלוקי נצור לשוני מרע) והש״צ סיים שיר למעלות. אומר קדיש וברכו?

תשובה
א, כשיש לך חיוב לקדיש תתפלל בזריזות. ב, במצב שסיימת יהיו לרצון הראשון תעקור רגליך ותאמר קדיש. ואחר כך תסיים התחנונים שבסיום.
שאלה - 162469
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מנחה ותיקון חצות של בין המצרים מה קודם?

תשובה
תיקון חצות בחצות היום. ומנחה חצי שעה אחר חצות. ואם ממהר ויש מנין יתפלל ואחר כך יאמר תיקון חצות.
שאלה - 162468
הציפורן ברגל נשברה לאורכה ממש 2 חצאים :חצי רופף וחצי מחובר היטב אם אוציא את החלק הרופף ישאר בשר מגולה איך טובלים? להוציא את הציפורן או להשאיר אותה שבורה ורופפת
תשובה
רק על ידי חובש מוסמך. או בתחנתטרם.
שאלה - 162467
שאלתי פעם - כמה זמן לפני השינה יש לגבר להימנע ממאכלי חלב וביצים? האם יש שוני יום ללילה? הרב ענה שכל אדם לפי טבעו. השאלה כעת: מה הפירוש, איך אוכל לדעת מהו טבעי?
תשובה
לפחות 4 שעות. ועיין קדוש בציון לגבי ערב יום הכיפורים.
שאלה - 162466
לכבוד הרב שלום רב
שלום לרב.
ברוך ה' זכיתי בילדים נפלאים. תודה לה'. אני רוצה לזכות בעוד בנים.

תשובה
יבואו עוד הרבה.
שאלה - 162465
לכבוד הרב
לאחרונה הצטרפתי למניין בנץ, ומידי פעם אין מספיק אנשים אז מתחילים 18 ביחיד ושמגיעים מספיק אנשים עושים חזרה האם נכון לעשות ככה?

תשובה
זה רק בדיעבד כנזכר בשו״ת רב פעלים.
שאלה - 162464
לכבוד הרב שלום רב
ד כתות אינן מקבלות פני שכינה מה הכוונה אינן מקבלות פני שכינה ?האם זה אומר שאין להם חלק לעולם הבא?מה המשמעות ואיך בא לידי ביטוי "אינם מקבלים פני שכינה"
תודה

תשובה
יושבים כמצורעים מחוץ למחיצה ואינם יכולים לראות האור למעלה שהוא שיא התענוג וההנאה של הנשמות. כי הם יושבים בחוץ מפצחים גרעינים.
שאלה - 162463
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש ילד שנדבק לבן שלי ואני עושה הרבה כדי להרחיקו..בני מושפע לרעה ואני מרגישה כבר שנאה לאותו ילד ה'יסלח לי מה עשה??

תשובה
תרחיקי אותו.
שאלה - 162462
לכבוד הרב
אני עייפה כל הזמן וסובל מחולשה.עשיתי בדיקות דם ולא נמצאו ממצאים.אני נרדמת לבעלי מול העניים..האם הרב יודע על דבר המחזק את הגוף?

תשובה
לקחת מולטי ויטמינים וגם אומגה 3.
שאלה - 162461
שלום לכבוד הרב שליטא שכל כך מחזק אותנו ומשמח את ליבנו
האם שקוראים לילדה שנולדה בשם סבתא שתחיה .
סבתא נוכחת באותו זמן בבית כנסת . בשבת אבי הבת.
האם גם נמחלים עוונות כמו בברית

תשובה
גם ללא נוכחותה נמחלים עוונותיה. כי הילדה על שמה.
שאלה - 162460
לכבוד הרב
בזמן האחרון שמענו על אנשים שנפטרים בעודם צעירים מכל מיני סיבות מזעזעות.. הדבר גורם לי לצער גדול לפחד ולחוסר שמחה..לא מפסיקה לחשוב על זה ממש מרגישה מועקה

תשובה
בגלל ביטול תורה.
שאלה - 162459
שלום לכבוד הרב
הרב ענה באריכות לשאלת רווק מניח תפילין רבינו תם כבר שנתיים האם צריך להפסיק ולעשות התרה

תשובה
תקבל עליך למצוא כלה עד ראש השנה. ותעשה התרה.
שאלה - 162458
שלום לכבוד הרב
אדם שלא אוכל אף פעם בשר בסעודת שלישי עכשיו הוא דווקא רוצה לאכול חמין עם חתיכות של בשר לתענוג לכבוד שבת האם מותר?

תשובה
מותר מותר ומותר.
שאלה - 162457
שלום לכבוד הרב
יש (לי) לבניברית ביום הצום. האם ניתן לעשות לימוד ברית יצחק במוצאי שבת, (ערב) ליל הצום. אם לא אז האם אפשר להקדים ללפני סעודה שלישית? או שנעשה בליל שבת?

תשובה
תקדימו לליל שבת קודש. כי כל לימוד תורה אסור במוצאי שבת קודש.
שאלה - 162456
אני מנסה לשכנע את אחייני שיכין את קריאת התורה למנחה מידי שבת אך מסרב. האם ראוי להציע לו שאם יקרא אתן לו סכום סמלי של 5 או 10 שח?
האם להתעקש שבני יכין את הדרשה בע"פ לבר המצווה?

תשובה
אם יש קורא בתורה ירא שמים המקפיד לקרוא מילה במילה מתוך הכתב. תניח לו כי מנסיון הנערים לא מקפידים. בנך אם קשה עליו. תכין לו אתה את הדרשה.
שאלה - 162455
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מי הוא הרב שנשרף חי בזמן האריזל בתוך בית המדרש
לפי מה ששמעתי שהיה שריפה ושכחו להעיר אותו

תשובה
שמועת שוא שמעת, חלום מוזר שמישהו חלם וסיפר.
שאלה - 162454
שלום,
שואל בשם סבתי על בנה (דודי) שנפטר.
להדליק נר חשמלי בבית על בן שנפטר במשך השנה-אפשר/יש עניין?

תשובה
מדליקים נר חשמלי בבית הכנסת למשך שנה בלבד, ולא בבית.
שאלה - 162453
לכבוד הרב מוצפי שליט"א היום עשיתי בדיקה לעובר בערך שבוע 7 ואמרו שאין דופק.. ללכת לעשות הפלה.. מה כבוד הרב אומר?
תשובה
תמתיני יום יומים ותפני לרופא אחר מלומד יותר שיחליט.
שאלה - 162452
הרב שלום רב
הרב מקודם ענה על אחת השאלות שעוד שלושה שבועות אלול
מה עצת הרב להתחיל לעשות באמת?

תשובה
תתחיל ללמוד בספר שערי תשובה לרבנו יונה ז"ל, ולשנות את מהלכי החיים לחלוטין. ולהתחיל להיות רציניים בעבודת השם.
שאלה - 162451
שלום לכבוד הרב, בעקבות דיון, האם אדם יכול להגיע להיות תלמיד חכם מלימוד של 3 שעות ביום? ומה נדרש כדי להיות תלמיד חכם בעצם? האם אדם עובד ולומד יכול להיות תלמיד חכם? תוד
תשובה
הלואי ילמד 16 שעות ביממה במשך 70 שנה ויהיה תלמיד חכם מושלם.
שאלה - 162450
לכבוד מורנו ורבנו שליט"א,
אחלה נא פניו לאחר בקשת המחילה על אודות שכת"ר כתב שנהגו בחצות היום לומר שתי קינות בימים אלה.

תשובה
זאת הקינה חיברה המקובל והפוסק רבנו חיים הכהן ז"ל מארם צובה תלמיד מהרח"ו ז"ל.
קוֹל בְּרָמָה נִשְׁמָע בִּילָלָה. קוֹל נְהִי מִצִּיּוֹן הַמְהֻלָּלָה:

חִשַּׁבְתִּי יָמִים הָיִיתִי גְבֶרֶת. בְּיַד יְהׂוָה עֲטֶרֶת תִּפְאֶרֶת. וְעַתָּה אֲנִי שְׁחַרְחׂרֶת. טָבַעְתִּי בַבּוֹר בִּיוֵן מְצוּלָה:

יְחִידָה רַעְיָה אֲזַי הָיִיתִי. וּכְבוֹד עֶלְיוֹן אֲנִי נִקְרֵאתִי. וְעַתָּה לְתַחְתִּיּוֹת יָרַדְתִּי. וְדוֹדִי וְרֵעִי לָרוּם עָלָה:

יַחַד יוֹדְעַי בְּתוּלוֹתַי וְרַעְיוֹתַי. בְּכוּ עִמִּי כִּי רַבּוֹת אַנְחוֹתַי. אֵין נוֹטֶה עוֹד אָהֳלִי וּמֵקִים יְרִיעוֹתַי. כִּי דוֹדִי מֶנִּי נָסַע וְנִגְלָה:

מִמָּרוֹם הֻשְׁלַכְתִּי בְּרׂב מְגִנָּה. שָׁלַח אֵשׁ בְּעַצְמוֹתַי וַיִּרְדֶּנָּה. וְיָצָאתִי בַגּוֹלָה בָּדָד כְּאַלְמָנָה. הָגְלָה יְהוּדָה הָגְלַת שְׁלוֹמִים כֻּלָּהּ:

הָיִיתִי כְכַלָּה בְּתוֹךְ אַפִּרְיוֹן. וַעֲנַן יוֹמָם עַל מְכוֹן הַר צִיּוֹן. הֻשְׁלַכְתִּי לַחוּץ כְּעָנִי וְאֶבְיוֹן. בְּגָדַי לָקַח צָר וַאֲנִי אֻמְלָלָה:

כּׂהֲנַי וּזְקֵנַי טָבְחוּ אוֹיְבַי. מַחֲזִיקִים בִּבְרִיתִי זֶרַע אוֹהֲבַי. בָּנַי הַיְקָרִים וּבַחוּרַי. הָלְכוּ בַשֶּׁבִי וְעוֹלָלַי בַּגּוֹלָה:

הֵן כָּל אֵלֶּה אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי. אִמָּלְאָה הָחֳרָבָה וְאֶל עַמִּים אָרִים רׂאשִׁי. וְאוֹיְבִי אָמַר לֹא תִקְרְאִי עוֹד אִישִׁי. כִּי נָפַלְתִּי לִפְנֵי בְנֵי עַוְלָה:

נָא אָב הָרַחֲמָן תָּשׁוּב לְצִיּוֹן. עַיִן בְּעַיִן נִרְאֶה בְּבִנְיַן אַפִּרְיוֹן. וְהַבַּיִת הַזֶּה יִהְיֶה עֶלְיוֹן. וְאָז גְּאוּלִים יִפְצְחוּ צָהֳלָה:
וְהַבַּיִת הַזֶּה יִהְיֶה עֶלְיוֹן. וְאָז גְּאוּלִים יִפְצְחוּ צָהֳלָה:

קינה שניה. חוברה על ידי רבי יהודה בן שמואל עבאס ז"ל [מחבר עת שערי רצון לפני התקיעות בראש השנה].

עַל הֵיכָלִי אֶבְכֶּה יוֹמָם וָלָיְלָה. וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַמְהֻלָּלָה:
בְּכִי תָמִיד עַל הַחֻרְבָּן פַּעֲמָיִם. אֶרֶץ צְבִי וִירוּשָׁלָיִם. וְעַל עַמָּהּ אֲשֶׁר הָלְכוּ בַגּוֹלָה:

בֵּית תִּפְאַרְתִּי שָׂם אוֹיֵב לְשַׁמָּה. הוֹשִׁיבַנִי בִּידֵי נְבָיוֹת וְשַׁמָּה. עַל זׂאת אֶבְכֶּה תָמִיד בְּקוֹל יְלָלָה:

סִפְדִי תּוֹרָה כִּי חֻלְלָה תִּפְאַרְתֵּךְ. נָפְלָה נִזְרֵךְ מִיּוֹם שֶׁחָרַב בֵּיתֵךְ. עַל זׂאת אֶשָּׂא קִינָה עַל אָהֳלִיבָה וְאָהֳלָה:

חִזְקִי עַמִּי מַהֵר אֶבְנֶה דְבִירְכֶם. נָקָם אַלְבִּישׁ וְאָשִׁיב אֶת שְׁבוּתְכֶם. תּוֹךְ הֵיכָלִי אֶשְׁכּׂן כְּבַתְּחִלָּה. כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּתְהִלָּה.
שאלה - 162449
לכבוד הרב שלום רב
שמעתי שאדם אחד אמר על מישהו מסוים .."כמה בן אדם יכול לסבול" (כי נפטרו לו 2 אחיות בהפרש של 3 חודשיםאם זה נכון לומר משפט כזה. ואם יש ענין לקבוע מתקן נרות במציבה.

תשובה
אסור לומר דברים כלפי מעלה. ובתלמוד יש התייחסות ביקורתית על מה שאמרו לו חביריו לאיוב. ולכן אמרו בגמרא ״אגרא דבי טמיא שתיקותא״. היינו שכר המשתתפים בנחמת האבלים היא השתיקה. כלומר עדיף לשתוק כשאין דברים מקוריים לומר.
גם אסור לומר ״לא מגיע לו״ והשני משיב ״באמת לא מגיע לו״. חס ושלום שאנחנו לא נצדיק את הדין. זו המטרה של הנחמה לקבל בשתיקה ובדומיה את הנעשה לא עלינו. כי אין מי שיודע חשבונות של מעלה.
ובאשר לשאלתך על הדלקת נר במציבה. אין לכך שום תועלת. אלא אדרבה יש להדליק נר זכרון בבית הכנסת שהוא כנגד נר התמיד שהיה דולק שם כפי שכתב הגאון השדי חמד.
שאלה - 162448
לכבוד הרב מוצפי שליט"א' בכיתה שבה אני עובדת נשארות מנות של ארוחה בשרית מיותרות.
אין אף אחד שמעוניין לאכלן.
מה עדיף, לזרוק או לתת לפועלי ניקיון ערבים?

תשובה
אסור לזרוק. ואם יש משפחות במצוקה לתת להם.
שאלה - 162447
לכבוד הרב העורך היקר שליט״א.
לאחרונה אני רואה בין השיטין הודעות מאנשים מסויימים ואפילו מאלה המציגים עצמם מחברי ספרים הפונים אל הרב כאילו הוא נער שליח לקחת דברי דואר. לצלצל אליהם. יש למחות על כך.

תשובה
צדקת ידידי. ואני קורא וחורק שיניים. וכשאני אישית רואה את הזלזול בכבוד התורה ומעיר בשיא העדינות תוקפים אותי כי זה מאוד קל. ומכנים אותו בכינויי גנאי זלזול ורמיסה. אנשים שכחו שבאתר זה נותנים שירות חינם ובהתנדבות. כל הצוות כולו בראשות מורנו. אני פעמים יושב ללמוד אתו בלילות עד אור הבוקר ורואה את פניו קורנות מאושר. הרב חלש מאוד. מרוב אהבתו לציבור שוכח ומדלג על ארוחות במשך כל היממה. ואני משתומם.

אין רגע שהוא בטל ממלאכתו מלאכת הקודש. ומדי שעה שולח ידו לראות אם מישהו במצוקה ופונה על בעיות שונות ומשונות מכל הסוגים. אמש חזיתי בו בשעה מאוחרת בשיא העייפות. ולפתע הגיעה משלחת רבנים מכובדת מורכבת מכמה חוגים שבאה להתייעץ ולטקס עיצה בעניני הדת בארץ. והרב לבש עז ותעצומות ודיבר במלוא כוחו שהפליאו את כל הנוכחים בעוצמת דבריו. ולאחר יותר משעה עזבה המשלחת את המקום מלאי התפעלות. והרב שב ללימודו וישב לכתוב תשובה הלכתית מסועפת עד סמוך לעלות השחר.

בקשתי ותחינתי. אל תטילו על הרב משימות טכניות. משלוחי דואר. פניות בבעיות אישיות. אל תשאירו מספרי טלפונים שהרב צריך לפנות אליכם. אנא, תכבדו את התורה והיא תגן בעדכם.
שאלה - 162446
לכבוד הרב
האם מותר ב 9 הימים ללכת לדוג זה מרגיע אותי אני הולך באופן קבע אין במקום בעיה של צניעות וסכנה

תשובה
יש רב בעולם שיתיר לך איסור ביטול תורה? החמור מכל האיסורים?
שאלה - 162445
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר בתשעה באב ללמוד הלכות תעניות מספר חזון עובדיה, שולחן ערוך וטור.או שזה נחשב ללימוד תורה שאסור ??
תודה רבה

תשובה
בודאי שלימוד זה הוא החשוב והנחוץ ביום זה.
רק חבל שפיברקת לך שם לא מתאים לך. זה נוהג שיש בו בעיה הלכתית.
שאלה - 162444
לכבוד הרב. הכותב כהן וביום תשעה באב אני עורך פדיון הבן, מה לעשות אם לברך על כוס יין הגפן ומי ישתה?
תשובה
על פי הנזכר בדברי הרמ"א ז"ל בשלחן ערוך יו"ד סימן שה, י. שהכהן מברך על הכוס וכן נוהגים כל תפוצות ועדות ישראל, יברך ויתן לילד קטן לטעום ואתה לא תטעם. כמו שעושים בברית מילה שחל בתשעה באב וכנזכר בשולחן ערוך תקנ"ט, ז. שהמנהג לתת לילד קטן לטעות מהכוס. ועיין בשו"ת שיח יצחק סימן רמ"ט שכן פסק.
ואגב אזכיר כי נכון לעשות הפדיון סמוך למנחה ויתפללו ואחר ערבית יעשו הסעודה.
גם אבי הבן מברך שהחיינו. כפי שפסק בשו"ת האלף לך שלמה למהר"ש קלוגר ז"ל [סימן שמ"ט] והשיב על הרב גור אריה יורה דעה קט"ז שנמנע מלברך שהחיינו, מכיוון שהלכה פסוקה שבימים אלה מברכים שהחיינו על מצוה עוברת כגון ברית מילה ופדיון הבן, וירבו שמחות בישראל תמיד.
שאלה - 162443
לכבוד הרב שלום רב, ההורים של אשתי אומרים שנהגו בחו"ל בשבת חזון לא לאכול בשר אלא רק עוף, האם יש לזה מקור בהלכה? והאם הם צריכים התרת נדרים?
תשובה
אין צריכה התרה, מנהג בטעות הוא, כפי שתראה בתשובה הכתובה בשם גדולי הפוסקים שיש לעשות סעודה חשובה בשבת זו. יותר מכל שבת אחרת בשנה. כפי שכתבו הריטב"א, הרב אבן שועייב, המהרי"ל, הרב יוסף יוזפא ועוד.
שאלה - 162442
שלום לכבוד הרב
מקוה כלים ציבורי גבוה מהקרקע כמטר . האם יש חיוב לסגור אותו בסוף השימוש שלא יפלו ילדים משום בור ברשות הרבים?

תשובה
בהחלט חייב כל מי שעובר ורואה אותו פתוח, לסגור אותו משום הכתוב "לא תעמוד על דם רעך".
שאלה - 162441
לכבוד הרב שליט"א
האם נכון להנהיג לעשות הבדלה בבית הכנסת במוצאי הצום תשעה באב?

תשובה
כך ראיתי מילדותי נוהגים בירושלים לברך על מיץ ענבים, ומברך שתי ברכות בלבד, והם א, הגפן. ב, המבדיל. וכן כתב בספר האשכול להראב"ד בהל' ת"ב (עמ' י"ח), "מצאתי שמבדילים בביהכ"נ במוצאי ת"ב החל ביום א', וז"ל, לירתח עד דנפיק חד בשבא, ולבדיל וכו', וכן שלוחא דציבורא מבדיל בכנישתא".
שאלה - 162440
שלום לכבוד מורי ורבי ועטרת ראשי
ידוע שעוון הגאווה הוא חמור מאוד מדוע אינו רשום בוידווי ביום יום וביום הכיפורים הוא כן מוזכר ?

תשובה
מפני שכל חכמי המוסר כאחד כתבו כי הגאווה היא אב לכל המדות הרעות. נמצא כי הזכרת אשמנו בגדנו גזלנו דברנו דופי ולשון הרע וכו' הם חלקי הגאווה בעצמה.
וכתב בספר חובות הלבבות שער ו - שער הכניעה פרק ח
"שלא תתכן מדה טובה למי שלבו ריק מהכניעה לאלהים, ויש בלבבו מאומה מן הגאוה והגדולה. ולכן ראש התשובה השפלות והשחות והכניעה, כמו שאמר הכתוב ויכנעו עמי אשר נקרא שמי עליהם ויתפללו ויבקשו פני וגו', ואמר נכנעו לא אשחיתם".
שאלה - 162439
לכבוד הרב הגאון שליט״א
למדתי מכבודו הי״ו ע״פ המגן אברהם ס תקסא ו
שהנולד בירושלים לא קורעהאם זה גם באופן שאני גר מחוצה לה ומגיע מידי פעם לכותליורנו רבנו ושכרו כפול מהשמיים

תשובה
מחילה מכבודו, הרב מדבר שם על מי שרואה את העיר תוך שלשים יום. כי הקובע זה מי שלא ראה 30 יום.
שאלה - 162438
לכבוד הרב מוצפי שליט"א בשורות טובות תזכה לגאולה קרובה קרוב בקשר לחתן מעונין לתרום טלית מהודרת
שתזכה לבנות חורבות ירושלים בשמחת חתן וכלה

תשובה
תודה לך, אך היה מי שהבטיח לחתן לארגן לו סעודה צנועה לחתונה, ואנחנו ממתינים לפרטים ממנו.
שאלה - 162437
לכבוד מורנו שליט"א, מחר מטעם קייטנה דתית יוצאים לים עם הילדים, האם כדאי למנוע?
תשובה
בהחלט כן, מסוכן, לדחות לאחר התענית. הנה היום בעשר בבוקר טבעה ילדה בת 10 בבריכה במלון בים המלח בנוכחות מציל....
שאלה - 162436
האם מותר מחר לבצע בדיקת דם שגרתית?
תודה לרב השם ישמרך מכל דבר רע

תשובה
מותר.
שאלה - 162435
לכבוד הרב שלום רב
עיינו בס"ד אורחות ציון ג' פרק יא,לא.
אשה שמתעוררת בשעה 10 עד איזה שעה יכולה לאכול פת שחרית ולא יחשב לה כזורק אבן לחמת? תודה רבה! אוהבים ומעריכם את הרב מאד!

תשובה
עד שעה אחת קודם חצות היום.
שאלה - 162434
לכבוד הרב
מה הגדר של תלמיד שלא רואה ברכה בלימודו (10) 5 שנים? אם הוא לומד ולא זוכר ??מחילה תודה רבה

תשובה
שאינו זוכר מאומה ואינו רואה התקדמות.
שאלה - 162433
לכבוד הרב שלום רב
יש לי ארבעה ילדים, בילד הראשון שמרנו אבל לא הקפדנו מאוד..לא זוכרת אם היה כהלכה. הילד קצת קשה, איך לכפרב''ה מאז מקפידים, 3 ילדים בטהרהתודה ובריאות

תשובה
להתפלל עליו הרבה בכל הזדמנות בעיקר בכותל המערבי ובקבר רחל אמנו עליה השלום.
שאלה - 162432
לכבוד הרב מוצפי שליט"א בית שאמורים להכנס אליו יומיים לאחר תשעה באב האם מותר לנקות אותו בימים אלו?
תשובה
רק אם אין ברירה.
שאלה - 162431
לכבוד הרב, אם הרב יוכל לעורר בנושא "חופי משפחות לחרדים" שהם חופים מעורבים למשפחות חרדיות שכביכול נכנסים למים בלבוש צנוע, שלאחרונה מתפשט בציבור שלנו, אולי מחוסר ידיעה.
תשובה
מזעזע את עמקי הנפש. שיכול אדם להכנס למים גם אשתו עמו וילדיו כשיש משפחות נוספות באיזור ונשים בעיקר. הרי בתלמוד מובא שהעובר שם בלבד אין לו חלק לעולם הבא.
ומבהיל שבעתיים כי אנחנו שלשה שבועות היום לפני חודש הסליחות. ויום הדין קרב ובא. אין יום שלא מתרחש אסון. הבוקר ו באב טבעה ילדה בת 10 במלון בבריכה. מה זה אם לא עוונותינו הטו אלה. מי יאמר ידי לא שפכו את הדם הזה. כמה אנחנו צועקים ולא נענים.
שאלה - 162430
שלום לכבוד הרב
רציתי לשאול את הרב מה דעתו על הוספת שם ואם כן איזה שמות כדאי להוסיףהשם שלי זה עמית

תשובה
לא מתעסק בזה.
שאלה - 162429
לכבוד הרב שלום רב
האם גם מתי שהדירה בשכירות צריך לעשות חנוכת הבית רפואה שלמה

תשובה
לא חובה. אבל כדאי.
שאלה - 162428
לרב שלום
לפני שנים כתבת לי לא להתייאש מלהתפלל כי תפילות אינן שבות ריקם ולפעמים זה לוקח זמן, אך יש להתמיד בלי סטופר ביד. כך עשיתי ותודה לה' ושליחיו הטובים יש שינוי גדול לטובה

תשובה
ברוך השם. הנה יש נחת רוח.
שאלה - 162427
לכה"ר
כשאבי מתארח אצלנו בשבת, אינו נוטל ידיים כשורה ללא מים אחרונים לא אוכל כשיעור לחם ומברך על זה ברהמ"ז כדקה וחצי,על מאכלים אחרים "שוכח" לברך,האם עלי להגיש לפניו אוכל?

תשובה
תניחו לפניו לאכול. כי לא שייך בגיל כזה לשנות הרגלים שונים אם אינו מוכן לכך.
שאלה - 162426
לכבוד הרב האם יש איזה הקלות לעבוד השנה בצום מכיוון שהוא דחוי?
יש לנו עסק של ציוד לחזרה ללימודים ויש לנו עומס של הזמנות מלקוחות שמאיימים לבטל אם לא יקבלו

תשובה
כל ההלכות של תשעה באב חלות השנה על יום ראשון, ואין ברכה במלאכה ביום זה.
שאלה - 162425
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אנוכי עובדת בחודש הזה בגן ילדים והם וכשיש לילדים חוגים שמים להם מוזיקה ולפעמים הגננת שמה להם מוזיקה ואנוכי משתדלת לא להנות ממוסיקה זה בסדר? תודה.
תשובה
זה בסדר בעבודה לקטנים.
שאלה - 162424
לכבוד הרב
בריאות הנפש והגוף האם מותר לחתום על חוזה שכירות בימים אלה וכן אם אפשר לראות דירות והאם צריך חנוכת הבית שניכנסים בשכירות מצפה לבנין ירושלים עם כל עם ישראל במהרה

תשובה
לא התכוונתם שלש פעולות תוך יומיים. "זכרון דברים" מותר וכן לחפש דירות מותר.
שאלה - 162423
לכבוד הרב, ביום חמישי אמור להתקיים.. אני קוראת תהילים לביטול המצעד הקיטרוגים והדינים בפרט בימים אלו. אני בהריון וחלשה + 5 חוששת מצער ה. מה לעשות?
תשובה
לא לדאוג, הגאולה קרובה.
שאלה - 162422
שלום כבוד הרב
רופאה נתנה לי משחה לעור שבזמן השימוש בה מחייבת קרם הגנה שיוצאים מהבית בפרט בקיץ
האם אוכל למרוח גם בשבת כשאני יוצאת?

תשובה
רק בשינוי, להניח בעיגולים הפוכים סביב השטח הנמרח.
שאלה - 162421
ברשות הרב אני רוצה להבין הלכה מסויימת האם מותר לאכול סמוך לשקיעה או כמה דקות לאחר שקיעה. אני שואל כי כל יום בין מנחה לערבית בבית הכנסת מביאים לחצר כיבוד לברכות מה יהיה הדין
תשובה
אם לא התפללת מנחה אסור לאכול בודאי, כשהתפללת, ההלכה קובעת כי תוך עשר דקות לפני השקיעה אתה נכנס לתחום שלך חצי שעה קודם חיוב זמן קריאת שמע של ערבית שהוא מדאורייתא, אסור לאכול, אלא מי שרעב ביותר התירו לו מזונות או פירות עד 54 גרם שהם שיעור "כביצה".
ולכן המביאים מיני מאכל וברכות לבית הכנסת, יגישו אחרי תפילת ערבית, או לפחות קודם 10 דקות מהשקיעה.
שאלה - 162420
מאז השיעור על תיקון חצות אני משתדל מאוד לעשות כמו שצריך ליד המזוזה וכו. ההוא ההוא גרם לי להירדם אתמול ולצערי פספסתי הרגשה רעה.איך אפשר לכפר? ב"ה לא פיספסתי בחצות היום
תשובה
תתקן היום בעזרת השם.
שאלה - 162419
לכבוד הרב: ציבור שמתפללים מנחה של שבת כל שבת בשעה 18:00 האם השבת הקרובה יקדימו את תפילת מנחה?
תשובה
יתכן שזה בסדר, כי יש לסיים הסעודה דקה לפני השקיעה בסביבות 19.40.
שאלה - 162418
לכבוד הרב האם יש שוני או תוספות מסויימות לתפילות בשבת הקרובה?
תשובה
התפלות ככל שבתות השנה. ההפטרה חזון ישעיהו.
שאלה - 162417
שלום לכבוד הרב
האם יש אפשרות מעשית לתת תרומה לבנית בית המקדש תודה?

תשובה
אסור בימינו לעשות כן, כי הוא נעשה הקדש ללא שימוש כלל, וכל החלפה או שימוש יש עוון של מועל בהקדש.
שאלה - 162416
לכבוד הרב, סליחה על השאלה, כשאני רוצה להתפלל לה' ולבקש בקשות, אני לא יודעת איך להתפלל ואיך לבקש ולדבר עם הקב"ה. מה עצת הרב? תודה רבה. רפואה שלמה ואריכות ימים לרב!
תשובה
ספר עבודת הקודש להגאון החיד"א, ספר אורח צדיקים למור אבי ז"ל באתר במחיר עלות.
שאלה - 162415
לכבוד הרב שליט"אהאם בט באב ביום מותר לתת לילדים לאכול פתיתים פסטה וכדומה?
תשובה
מותר בהחלט כי הם מוצרי מזון.
שאלה - 162414
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בפלא יועץ ערך "תשעה באב" מובא "וכן אסור לשתות טוטון" האם ידוע לנו כיום מהו ה"טוטון"?
תודה רבה

תשובה
עישון סיגריות. כי טוטון בלועזית הוא טבק.
שאלה - 162413
שלום לכבוד הרב
מחילה מכבוד הרב על הטרחה, האם מותר לתת לילד בן 3.5 שעדיין לא מדבר כ"כ בשר שנותר משבת ביום תשעה באב וביום עשרה באב או לא?.
תודה רבה על הזמן היקר!

תשובה
בתענית ודאי לא לתת. תקפיא את הנשאר ליום נוסף.
שאלה - 162412
לכבוד הרב שלום רב
פורסם על זמר דתי ש"חזר בתשובה" בעבר שהופיע השבוע בירדן עם זמר ערבי וללא כיסוי ראש בחתונה של אחד מהבכירים הירדנים.
האם מותר לפרסם עליו שאין לשמוע אותו?

תשובה
הוא עשה בגלוי וחילל שם שמים. תגלה שמו כדי שידעו מהו ומה מעשיו ויישמרו הכל ממנו.
שאלה - 162411
מורנו נר"ו
הנני עם סוכרת ל"א מס' שנים וצם! ולא רק שאינו מזיק, להיפך זה מחזק את הנפש שאיני פורש מן הציבור - בעל שכל מתכונן אצל דיאטן/נית יר"ש, נח, עסוק באבל לבדו, זוכה ורואה.

תשובה
אשריך. אשרי חלקך. אשריכם אברהם יצחק ויעקב שבן חכם זה יצא מחלציכם. רפואה שלימה לכל הסוכרתיים ושיהיו לכם מדריכים ויועצים טובים.
שאלה - 162410
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
החתן משאלה מספר 161888 הזקוק לעזרה, מבקש את מי שמוכן לעזור לארגן לו סעודה לחופה להשאיר באתר מספר טלפון. לא לפירסום.

תשובה
תזכו למצוות.
שאלה - 162409
אחד דרש היום ביזדים שרווקים חייבים בתפילין ר"ת מה דעת כתר בענין שרווקים חייבים
תשובה
דעתי עפר ואפר מול מרן השלחן ערוך שכתב בפירוש [סימן ל"ד, ב - ג] "ירא שמים יצא ידי שניהם, ויעשה שתי זוגות תפילין ויניח שניהם, לא יעשה כן אלא מי שמוחזק ומפורסם בחסידות".
ועיין בית יוסף [סימן לד] שכתב "ומצאתי בתשובה אשכנזית (תשובת מהרי"ל סי' קלז) כלשון הזה שני זוגי תפילין לא חזינן רבנן קשישי ז"ל דעבדי הכי וגופא אזיל בתר רישא וסמכינן על מה שכתב סמ"ג בההוא דקבר יחזקאל גם ר"ת עשה שאלת חלום על ככה וכמדומה הואיל ולא נהוג מיחזי כיוהרא, ואין ליטול את השם אלא מי שמוחזק ומפורסם בחסידות, מה שלא היו כן כל אותם שראיתים נוהגין כן".
אמור מעתה הייתכן??? אדם שעובר כל יום על ביטול מצוות עשה ראשונה שבתורה, של פריה ורביה ולא נשא אשה, מכל סיבה שתהיה. הכיצד יהין לעשות מעשה נגד דברי מרן ז"ל, והוא "מפורסם בחסידות?.... אתמהה. הרי לפי דברי חז"ל אינו קם לא עלינו בתחיית המתים. וכל גדולי עולם ששימשנו אותם מעולם לא התירו למי שלא נשא אשה להתקרב לכך, הגם שהיו מהדרין במצוות.
עוד הרי ידוע הוא בספרים המצויינים בהלכה כי תפילין של שיטת רבנו תם ז"ל קדושתם גדולה מאוד במעלה, וכפי שכתב עטרת ראשינו הוא רבנו האר"י זיע"א, וכן כתבו העטרת זקנים והרב שערי תשובה, ולפי הקבלה עושה יחוד גדול למעלה מעלה, וצריך המניחם להיות טהור וקדוש מהרהורים לא טובים, והיאך נתיר לרווק ללובשם.

וכן פסק הלבוש [שם ג], ועיין לגאון עוזנו החיד"א ז"ל בברכי יוסף שם שכתב כן בשם תשובת מהר"ש הלוי ז"ל והרב יד אהרן, ועיין בשו"ת חיים שאל חלק א, סימן א. ועיין בשולחן ערוך הרב רבנו זלמן ז"ל [סימן ל"ד, ו] שכתב "מכל מקום לא כל הרוצה ליטול את השם יבוא ויטול ולא יעשה כן במקום הרואים אלא מי שמוחזק ומפורסם בחסידות שכיון שהעולם נוהגים כרש"י נראין להם כיוהרא מי שחושש להחמיר על עצמו בזה אם אינו מוחזק להם שמחמיר על עצמו גם כן בשאר דברים".
ועיין עוד באות חיים ושלום י, תורת חיים סופר ל"ח, ה. שו"ת מנחת יצחק חלק ג, סימן קמ"ד. ושו"ת דברי יציב אורח חיים סימן ל"ו, ומ"ב. שכתב שבחורים יש ליזהר בזה. ושו"ת אור לציון חלק ב פרק ג, י"א.
שאלה - 162408
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
1. האם מותר ב ט' באב לקרוא תהילים
2. מה הדין של נשים ילדים או גברים שלא לומדים כלום ורוצים לקרוא תהילים מה הדין?

תשובה
יקראו מגילת איכה, יקראו מדרשים על החורבן, יעשירו את היידע.
שאלה - 162407
שלום לכבוד הרב מו"ר כת"ר שליט"א, מחילה שאנו מטריחים את כבודו. חשבנו לשאול אם יהיה מותר בימים אלו לאכול נקניקיות טופו שאמנם אינן בשריות אך למראית עין קשה להבדיל.
תשובה
אינני מכיר מה הם, אך בכל התחליפים שישנם אם מה שקראת טופו, אם סויה, ושניצלים סינטתיים כולם מותרים לכם.
שאלה - 162406
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר בימים אלה לעשות טיפול לרכב ע"פ הגדרות יצרן צריך להיות כל 10 אלף ק"מ. מדובר רק על המנוע, החלפת שמנים מסננים וכדו'.אודה לתשובת הרב

תשובה
חובה ומצווה לעשות זאת יום קודם, כדי למנוע חלילה תקלות ותגובות לא נכונות של אביזרי הרכב.
שאלה - 162405
לכבוד הרב
האם זה נכון לחזור בתשובה ולהישארלגור בעיר החילוניות חוגגת פריצות
מעבר לכול דמיון,כעיקרון המצב לא טוב לעבור דירה נעזריםבבית של אמא שהיא ריקנצליח כך ? תודה לרב

תשובה
בודאי שסביבה רחוקה מתורה מאוד קשה לגדל בה ילדים יהודים, וגם הרבה מאוד תלוי במידת הקשר וההשפעה של שני ההורים על הילדים, חינוך מתוך אהבה, תשומת לב קבועה, התעניינות, הרבה מאוד שיחות נפש על כל ילד.
שאלה - 162404
לכבוד הרב מוצפי שליט"א.
האם ניתן לאכול אספרגוס או שהוא נגוע בתולעים?

תשובה
מלאים בחרקים ותולעים לאין מספר.