ליחצו לשליחת שאלה לרב
אשקלון
בית הכנסת שבות ישראל
רחוב יהדות בריטניה 3
יום ג' כ' תמוז 23/07/19 למניינם בשעה 20:30

שיעורים הבאים בימי שלישי
No data to display
חפש בשו"ת
חפש שיעור
Doresh Tzion
     

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


ט"ז/תמוז תשע"ט

     

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 181477
אשריכם ישראל המבקשים להיות שותפים לדבר מצוה, ב"ה ישנם כמה צדיקים שנענו לקריאת קודש להשתתף בהוצאת ספרי הרב, זכות התורה הגדולה שנלמדת ע"י אלפים בספרים אלו, תעמוד להם.
תשובה
כן ירבה וכן יפרוץ, ויתברכו כולם בכל הברכות הכתובות בספר התורה, ומור אבי ז"ל יעמוד עליכם בתפלה בשמי מרומים, כי בחייו כאן היה מעתיר בעד כולם, וגדולים צדיקים במיתתם יותר מבחייהם.
שאלה - 181353
לכבוד הרב היקר,
ראיתי את קריאת מערכת הוצאת ספרי הרב, יורשה בבקשה לפנות לקהל להציע:
כולנו חייבים בהכרת הטוב לרב, כל אחד יתן 1000 ש"ח, וכך נזכה לעוד ועוד מתורת הרב ואביו זיע"א.

תשובה
תזכו למצוות.
שאלה - 181275
לשאלת רבים,
לפניות בנושא ספרי מורנו ורבנו, תרומות ורכישות, ניתן לפנות לכתובת דוא"ל:
mbzm50227@gmail.com‏

תשובה
תזכו למצוות.
שאלה - 181274
ב"ה זכינו לגאול מכתבי חכם סלמן זיע"א ובנו מורנו הרב שליט"א. זה כמה שנים שצוות שלם מטפלים בעריכתם והוצאתם לאור עולם. באנו בקריאה של חיבה, לתת שכם וכתף בתרומה להוצאתם לאור.
תשובה
תזכו למצוות, וזכותו תגן בעדכם, והוא יתפלל עבורכם בשמי מרומים.
שאלה - 180000
לכבוד הרב שליט"א, מה מצבו של מי שרואה קלקולים ובידו למחות ולהוכיח ואינו מוכיח?
תשובה
א, במדרש תנחומא פרשת משפטים סימן ו,
"אמר מר כל מי שאפשר לו למחות באנשי ביתו ואינו מוחה נתפס על אנשי ביתו, באנשי עירו נתפס על אנשי עירו, בכל העולם כלו נתפס על כל העולם כלו, דא"ר חנינא מאי דכתיב ה' במשפט יבא עם זקני עמו ושריו (ישעיה ג) אם שרים חטאו זקנים מה חטאו, אלא זקנים שלא מיחו בשרים, ואמר רב יהודה אמר רב מאי דכתיב ויאמר ה' אלי עבור בתוך העיר בתוך ירושלים והתוית תו על מצחות האנשים הנאנחים והנאנקים על כל התועבות הנעשות בתוכה (יחזקאל ט) א"ל הקדוש ברוך הוא לגבריאל לך רשום על מצחן של צדיקים תי"ו של דיו כדי שלא ישלטו בהן מלאכי חבלה ועל מצחן של רשעים תי"ו של דם כדי שישלטו בהן מלאכי חבלה, אמרה מדת הדין לפני הקדוש ברוך הוא רבש"ע מה נשתנו אלו מאלו, אמר לה הללו צדיקים גמורים הם והללו רשעים גמורים, אמרה לפניו רבש"ע היה בידם למחות ולא מיחו, אמר לה גלוי וידוע לפני שאם מיחו בהם לא קבלו מהן, אמרה לפניו רבש"ע אם לפניך גלוי להם מי גלוי, חזר ואמר זקן בחור ובתולה טף ונשים תהרגו למשחית ועל כל איש אשר עליו התו אל תגשו וממקדשי תחלו, ומאי ממקדשי תחלו, תני רב יוסף אל תקרא ממקדשי אלא ממקודשי אלו בני אדם שקבלו ושקיימו את התורה כלה מאל"ף ועד תי"ו, הא למדת שאפילו צדיקים גמורים נתפסים על הדור, וכן הוא אומר והכרתי ממך צדיק ורשע, צדיק על שלא מיחה ברשע, וכן אתה מוצא ביאשיה המלך שנתפס על דורו, וכתיב בו וכמוהו לא היה לפניו מלך וגו' [מלכים ב' כג]".

ב, בספר יחזקאל פרק לג
וַיְהִ֥י דְבַר־יְקֹוָ֖ק אֵלַ֥י לֵאמֹֽר:
בֶּן־אָדָ֗ם דַּבֵּ֤ר אֶל־בְּנֵֽי־עַמְּךָ֙ וְאָמַרְתָּ֣ אֲלֵיהֶ֔ם אֶ֕רֶץ כִּֽי־אָבִ֥יא עָלֶ֖יהָ חָ֑רֶב וְלָקְח֨וּ עַם־הָאָ֜רֶץ אִ֤ישׁ אֶחָד֙ מִקְצֵיהֶ֔ם וְנָתְנ֥וּ אֹת֛וֹ לָהֶ֖ם לְצֹפֶֽה:
וְרָאָ֥ה אֶת־הַחֶ֖רֶב בָּאָ֣ה עַל־הָאָ֑רֶץ וְתָקַ֥ע בַּשּׁוֹפָ֖ר וְהִזְהִ֥יר אֶת־הָעָֽם:
וְשָׁמַ֨ע הַשֹּׁמֵ֜עַ אֶת־ק֤וֹל הַשּׁוֹפָר֙ וְלֹ֣א נִזְהָ֔ר וַתָּ֥בוֹא חֶ֖רֶב וַתִּקָּחֵ֑הוּ דָּמ֥וֹ בְרֹאשׁ֖וֹ יִֽהְיֶֽה:
אֵת֩ ק֨וֹל הַשּׁוֹפָ֤ר שָׁמַע֙ וְלֹ֣א נִזְהָ֔ר דָּמ֖וֹ בּ֣וֹ יִֽהְיֶ֑ה וְה֥וּא נִזְהָ֖ר נַפְשׁ֥וֹ מִלֵּֽט:
וְ֠הַצֹּפֶה כִּֽי־יִרְאֶ֨ה אֶת־הַחֶ֜רֶב בָּאָ֗ה וְלֹֽא־תָקַ֤ע בַּשּׁוֹפָר֙ וְהָעָ֣ם לֹֽא־נִזְהָ֔ר וַתָּב֣וֹא חֶ֔רֶב וַתִּקַּ֥ח מֵהֶ֖ם נָ֑פֶשׁ ה֚וּא בַּעֲוֹנ֣וֹ נִלְקָ֔ח וְדָמ֖וֹ מִיַּֽד־הַצֹּפֶ֥ה אֶדְרֹֽשׁ: ס
וְאַתָּ֣ה בֶן־אָדָ֔ם צֹפֶ֥ה נְתַתִּ֖יךָ לְבֵ֣ית יִשְׂרָאֵ֑ל וְשָׁמַעְתָּ֤ מִפִּי֙ דָּבָ֔ר וְהִזְהַרְתָּ֥ אֹתָ֖ם מִמֶּֽנִּי:
בְּאָמְרִ֣י לָרָשָׁ֗ע רָשָׁע֙ מ֣וֹת תָּמ֔וּת וְלֹ֣א דִבַּ֔רְתָּ לְהַזְהִ֥יר רָשָׁ֖ע מִדַּרְכּ֑וֹ ה֤וּא רָשָׁע֙ בַּעֲוֹנ֣וֹ יָמ֔וּת וְדָמ֖וֹ מִיָּדְךָ֥ אֲבַקֵּֽשׁ:
וְ֠אַתָּה כִּֽי־הִזְהַ֨רְתָּ רָשָׁ֤ע מִדַּרְכּוֹ֙ לָשׁ֣וּב מִמֶּ֔נָּה וְלֹא־שָׁ֖ב מִדַּרְכּ֑וֹ ה֚וּא בַּעֲוֹנ֣וֹ יָמ֔וּת וְאַתָּ֖ה נַפְשְׁךָ֥ הִצַּֽלְתָּ:
כל הפירושים מיותרים.
שאלה - 181482
לכבוד הרב
האם יש ענין לקחת שעוה מנרות שהודלקו וכבו בקברות צדיקים ולהדליק בבית אותם? תודה רבה

תשובה
אין לקחת כי הקדש הם.
שאלה - 181481
שלום לכבוד הרב,
המצב ביני ובין בעלי ( חילוני ) גרוע ביותר כבר שנים , המצב הזה משפיע נפשית עלי ועל הילדים והביא אותנו למצבים קשים מאוד. אני מבקשת להתיר לי לגשת לרבנות ולבקש גט

תשובה
מהיום יתחילו שבע שנות שבע שמחה וחיים טובים.
שאלה - 181480
לכבוד הרב
התחלתי לשמוע שיעורי תורה כדי לתרגל אנגלית שאני צריך (בשביל עבודה), אם לא מבין את כל השיעור היטב (השפה) נחשב כלימוד תורה?
שבת שלום

תשובה
אם מבין יותר ממחצית נחשב לימוד תורה.
שאלה - 181479
לכבוד הרב
אני אוכל מרק ירקות. ויש בו הרבה כופתאות מקמח חיטה. מה הברכה הראשונה ומה האחרונה.
תודה רבה

תשובה
אם הנך אוכל ירקות לבד וכופתאות לבד. תברך על הכופתאות מזונות ועל הירקות האדמה. בהמשך תוכל לאכלם יחד.
כשסיימת תברך נפשות על הירקות. ועל המחיה על הכופתאות.
שאלה - 181478
לכבוד הרב: למה אדם בלילה רגיל בשנה שרוצה לקום ולשתות או לאכול לא צריך לעשות תנאי אבל לילה לפני הצום כן צריך לעשות תנאי מה ההבדל?
תשובה
כיוון שרוב הלילות אינו קם לאכול ולשתות עד אחרי תפלת שחרית. אם כן הרי קיבל עליו התענית כשסיים ארוחת ערב. לכן צריך לפרש דבריו שאינו מקבל התענית אלא כשיעלה השחר.
שאלה - 181477
אשריכם ישראל המבקשים להיות שותפים לדבר מצוה, ב"ה ישנם כמה צדיקים שנענו לקריאת קודש להשתתף בהוצאת ספרי הרב, זכות התורה הגדולה שנלמדת ע"י אלפים בספרים אלו, תעמוד להם.
תשובה
כן ירבה וכן יפרוץ, ויתברכו כולם בכל הברכות הכתובות בספר התורה, ומור אבי ז"ל יעמוד עליכם בתפלה בשמי מרומים, כי בחייו כאן היה מעתיר בעד כולם, וגדולים צדיקים במיתתם יותר מבחייהם.
שאלה - 181476
לרב היקר
אבא כבר לא יכול לראות אותי בבית ומתאכזר אלי ואין הצעות מתאימות ואני תמיד בפחד ממנו וממה שעלול לעשות,האם אפשר לנסות עם בחור שאינו ברמה הרוחנית שלי? תש כוחי
תודה

תשובה
סבלנות היא אומנות גדולה, לא להתרגש משום דבר, בעזרת השם יתברך יבוא בקרוב הבחור המתאים ותינשאי אליו בהצלחה.
שאלה - 181475
למו"ר חבר שאל:
שבת שעברה קראתי שתים מקרא של פרשת בלק - השבת אני לא בארץ ומחמת יום טוב שני של גלויות השבת הם קוראים פרשת השבוע בלק ולא פנחס - מה אני צריך לקרוא?

תשובה
אתה היום פטור מלקרוא, אמנם עליך לעקוב אחר הפרשיות שלא תדלג שום אחת מהם.
שאלה - 181474
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אשתי שתחי' רוצה לטוס לחו''ל עם חברה בשבוע הבא , לי זה כואב שלושת השבועות החורבן ועודניסיתי להסביר ולא עלתה בידיכיצד לנהוגה' ישמרך

תשובה
אוי לחבירתה.
שאלה - 181473
שלום וברכה לכבוד הרב
לגבי בציעת הפת כותב מרן בסימן קסז לחלק מפרוסת הבציעה לכל המסובים כך שיבצע פרוסה גדולה שתספיק לכולם.איך ינהג כאשר בוצע על 12 חלות קטנות
שלא מספיק לכולם

תשובה
מרן השלחן ערוך כתב שיבצע לא פחות מזית ולא יותר מכביצה. מנהגינו שבעל הבית מברך המוציא על לחמניה שלו וטועם, ומחלק לכל אחד מהמסובים לחמניה אחת שלימה.
שאלה - 181472
לכבוד הרב
עפר שמוציאים מהר הבית
האם מותר להישתמש בו לבניית בית כנסת

תשובה
אסור בשימוש ויש בזה משום "מועל בהקדש".
שאלה - 181471
לכבוד הרב הגדול השם ישמור לנו את הרב התחלת עבודה שלי בשעה 5 בבוקר השאלה אם אני יכול להתחיל קורבנות חצי שעה לפני עלות השחר ולהתחיל ברוך שאמר בעלות השחר או לעשות סדר אחר
תשובה
את פרשת התמיד היא "את קרבני לחמי לאישי" יש לומר אחר עלות השחר.
שאלה - 181470
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אנחנו לפני מעבר דירה והדירה אליה אנו רוצים לעבור נמצאת כרגע בשיפוצים,במידה ולא יסתיימו השיפוצים עד תשעת הימים יש לעצור הכל?

תשובה
שיפוצים בתשעת הימים בעיקרון הם מותרים כאשר הם לצורך הדיור, אך צביעה ומה שנקרא "ציור וכיור" אסור מראש חודש. נמצא כי הכל מותר לעשות חוץ ממה שהוא לקישוט, ובשבוע שחל בו יש להחמיר. והשנה שחל בשבת אין כללי שבוע שחל בו.
שאלה - 181469
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לא עליכם יש לי ברגל פצע המפריש מוגלה חוץ מכבודכם. חושש ללכת למקווה. האם להיזהר או לומר שומר פתאים השם?

תודה לרה"ג ושבת שלום

תשובה
תוותר היום על כך.
שאלה - 181468
שלום לכבוד הרב,
אבי שיחיה,צריך לעבור דיאליזה בשל אי ספיקת כליות.
במידה ויחתום על כרטיס אדי,יוכל להגדיל את סיכויו לקבל השתלת כליה.
האם יכול לחתום?

תשובה
בהחלט לא מומלץ. ויש בדבר בעיות הלכתיות חמורות. יש אירגונים חרדים המטפלים בניני השתלה. תמצאו אותם במרכזים הרפואיים.
שאלה - 181467
לכבוד הרב
הבן שלי צריך לעבור ניתוח להסרת שומה וזה נקבע לתשעת הימים בז' באב האם לעשות? שבת שלום

תשובה
זה לא חיוני ולא הצלת נפשות. נכון לדחות.
שאלה - 181466
לכבוד הרב שיחיה, בפרשה כתוב ובני פלוא אליאב, הרי רק אחד היה ומדוע אמר בני?
תשובה
המפרשים עמדו על השאלה, והרמב"ן ז"ל תירץ [בראשית מ"ו, ז] "בנות בניו שרח בת אשר ויוכבד בת לוי, לשון רש"י. ומה ירבה בבנותיו. אבל דרך הכתוב כשידבר ביחוסי הרבים יאמר ביחיד לשון רבים, ובני דן חושים (להלן פסוק כג), ובני פלוא אליאב (במדבר כו ח), וכן בנותיו, דינה, ובנות בניו, סרח בת אשר".
וכמו כן פירשו החזקוני, פענח רזא, רבנו בחיי, צרור המור ועוד.
ורבנו משה אלשיך ז"ל פירש "ויתכן הורה כי הבן הכשר, לרבים יחשב לאביו. אך הבנים הבלתי הגונים, גם אם רבים יהיו, ליחיד יחשבו. וזהו אומרו ובני פלוא אליאב, אף אם יהיה יחיד יאמר עליו בני".
והמלבי"ם ז"ל פירש שהיו לפלוא עוד בנים, כי הוא היה פלת ובנו האחר און, ולא הזכיר רק אליאב שלא להזכיר עדת קרח.
שאלה - 181465
לכבוד הרה"ג שליט"א
כשאני נוטל ידיים סמוך למיטה האם אני חייב בברכה באותו רגע.בערבית כשאני נמצא בברכת ולך נאה להודות והש"צ מתחיל קדיש איך צריך לנהוג ?

תשובה
א, נטילת ידים ראשונה בבוקר בין ליד המטה בין ליד הכיור צריך לברך באותו זמן. ב, בכל מקום בעמידה כל עוד ולא אמרת יהיו לרצון, אינך עונה על שום דבר שבקדושה.
שאלה - 181464
לכבוד הרב שלום
כיצד לנהוג כאשר אין מחיר שוקאני עוסק כמתקין לעסקים בלבדההצעות שאני נותן הם ע"פ הערכהיש פעמים שבהם בדיעבד המחיר גבוה ויש שלא מכסה הוצאותהאם הגבוה נחשב לגזל

תשובה
תדרוש מחיר ממוצע שאחרים נותנים.
שאלה - 181463
אדם שלא ישן כל הלילה או אדם שהלך לישון והתנה לקום כדי לאכול ולשתות
האם מותר לו להתחיל לאכול לחם 20-25 דקות קודם עלות השחר. או שמותר להתחיל לאכול לחם רק חצי שעה לפני עלות השחר

תשובה
על 5 דקות לא נדקדק עמו.
שאלה - 181462
שלום לכבוד הרב.עקב אנטיביוטיקה נגרם נזק לפעילות המעיים הרופאה אמרה שיכול להמשך עד 3 שבועות.שאלתי האם יהיה מותר לי רק לשתות מים או צמה כרגיל.אני עם כדורים לכאבי בטן
תשובה
יש תרופות המנטרלות את הנזק מהתרופות. בתענית לנהוג לפי הצורך.
שאלה - 181461
לכבוד הרב מוצפי שליט"אבעבר קיבלתי על עצמי ליטול עם כלי אחרי בית הכסא. לאחרונה התברר לי שרוב ככל האחרונים הוכיחו שאין צורך בזה וכן כך נהגו הגדולים מקדם. האם יש צורך בהתרה?
תשובה
מנהג טעות הוא ואינו צריך התרה.
שאלה - 181460
לכבוד הרב
בצער ובדמעות מתחננתעל זיווגם של שני בני, קראתי את כל התהילים כמה פעמים בכותל במערת המכפלה,ואין שום סימן ומה עוד עלי לעשות?

תשובה
זה תלוי רק בהם, הם לא רוצים להתחתן.
שאלה - 181459
לכבוד הרב שלום רב אבא שלי מרעיב אותנו
תשובה
מעולם לא הייתי עובד סוציאלי. משתתף בסבלכם.
שאלה - 181458
שלום לכבוד הרב
מכשיר ריבר לשבת בדץ מהדרין האם חייב צינור עוקף מסננים בשבת כדי להמנע מדעה אחת של בורר במסננים?
הרכבנו את העוקף העירו לנו שכך המים הם מי ברז ויש חשש ונשמרתם

תשובה
סתם קשקשנים, רוב העולם שותים מי ברז, גם מה שמשווקים בבקבוקים פעמים רבות הם מי ברז.
שאלה - 181457
שלום לכבוד הרב אתמול בציון אור החיים הקדוש עם מגיד שיעור של בית הכנסת.הביאו שתיה חריפה ומוסיקה ורקדו באזור הציון. אני צעקתי לרב שזה לא שייך ולא מתאים. חוששני שפגעתי ברב.
תשובה
שוטים גמורים, איך מותר לשתות שיכר בבית הקברות, חולה נפש, ועוד כל הרחבה שם בנו אותה בהריסת קברות של יהודים, ראיתיה במו עיני בשנת תשכ"ז. ואין פוצה פה ויש מצפצף.
שאלה - 181456
לכבוד הרב שלום רב. האם יש מצוו או חובה לסדר את חדרי הדירה לפני שבת?
תשובה
בהחלט כן ככתוב באחרונים, ומקורו בזוהר הקדוש תיקוני זוהר תקונא עשרין וארבע סט, ב. "ובביתא דלאו אינון מתתקנין אלין תקונין בליל שבת אושפיזין אמרין לאו איהי דא דירה דישראל דאתמר בה ושמרו בני ישראל את השבת לעשות את השבת לדורותם לדרתם כתיב חסר ו' מלשון דירה"
שאלה - 181455
לכבוד הרב מוצפי שליט"איש,דרך לכפר על החתונההחילונית של אח שלינכנסתי לאש הגיהנום ונשארתישנים לא הלכתי לארוע כזהאנחנו לא מרגישים דתייםבושה לנו בנשמה(פריצות קשה )
תשובה
גהינם בהתגלמותו, ישמעו אחרים וייזהרו.
שאלה - 181454
שלום לרב האם באופן שעוד לא התפללתי ערבית והיה 00.35 מה עדיף להתפלל אז ערבית ואחר כך לעשות קש על המיטה ואז הקש על המיטה תהיה אחרי חצות הלילה או לקרוא את הקש על המיטה לפני ערבית?
תשובה
מיד תפילת ערבית כי היא מהתורה מצוות קריאת שמע.
שאלה - 181453
לכבוד הרב
בבוקר בד"כ חו"מ צריך להתפנות, לכן לא נוטל ידיים כיוון שאיני יכול לברך, אבל האם אין בעיה שנוגעים במקומות מסויימים בגוף בפרט כשצריך לשטוף, לפני נטילה מפני הסכנה?

תשובה
עיין בשו״ת יביע אומר שכתב שאין בזה בעיה. חלק א, יורה דעה סימן ט, אות י"ח.
שאלה - 181452
שלום לכבוד הרב אמא שלי לצערי הרב במצב של צמח לא מגיבה לכלום לא מדברת לא זזה לא עליכם. והיא נמצאת איתנו בבית מטופלת היטב על ידינו.האם יש עניין גם לנשק לה את היד בליל שבת??
תשובה
כן בהחלט. הטעם על פי הקבלה.
שאלה - 181451
לכבוד הרב
היום ירדתי ממונית וראיתי על הכביש פלאפון הרמתי אותו וראיתי תמונת רקע של אותו האיש ימ"ש וכן שהוציאו לו את הכרטיס סים של החיוג הנחתי אותו בחזרה בכביש נהגתי נכון?

תשובה
לא מרימים שום חפץ בלתי ידוע.
שאלה - 181450
שלום לכבוד הרב .
מה הוא המצווה מן המובחר להסתפר כל ער"ח או כל ער"ש ? והאם עדיף לא לגדל הרבה זמן שער (לגבר) ?

תשובה
מנהגים שונים, בהלכה יש עדיפות להסתפר פעם בשלשים יום, כי כך למדנו מנזיר. יש המדקדקים כל ערב שבת, אך לא רבים נהגו בכך.
שאלה - 181449
לכ' הרב מוצפי שליט"א
כת"ר הביא הטעם שנשים לא יברכו ברכת הלבנה מפני שהן גרמו פגם הלבנה. שאלתי: והרי הלבנה ופגמה היו ביום רביעי לפני בריאת האשה?
ה' יאריך ימיך בטוב ובנעימים

תשובה
יפה שאלת, הן אמנם יש מקום לבאר דהרי פגם הלבנה היה ביום רביעי מששת ימי בראשית, ואילו חטא חוה היה ביום השישי, אלא שעל פי הסוד אין כאן מקום שאלה כלל, וכבר רמז על זה הגאון השל"ה ז"ל בדבריו לעיל עיין שם, וכבוד אלקים הסתר דבר ואין לנו עסק בנסתרות, ובמקום שאמרו לקצר אינו רשאי להאריך.
וראיתי בזה להגאון הצדיק מזקני עדת ישורון הרב מקלויזיבורג ז"ל בספרו שו"ת דברי יציב [חלק אורח חיים סימן צ"ז] שכתב "דבאמת מה שכתב השל"ה שחוה גרמה פגם הלבנה אין לזה מובן על פי פשטות, שהרי הלבנה נתמעטה עוד לפני שנוצרה חוה, אבל הדברים עמוקין וטמורין ומבוארים ע"ד הנסתר ואין לי עסק בנסתרות, אמנם בפשטות י"ל דמצינו מקרא שכתוב [ישעיה ל' כ"ו] והיה אור הלבנה כאור החמה ואור החמה יהיה שבעתים וגו',
שאלה - 181448
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
רמב"ם עבודה זרה פרק יא הלכה יב'.האם יש לחשוש אם אני מרדים את בתי עם פתח אליהו ופיוט בר יוחאי?
זה מרדים אותה בקלות כל פעם

תשובה
בדרך לימוד מותר.
שאלה - 181447
לכבוד הרב
יורנו רבנו, אבל לא אומר תיקון רחל, נכוןמה קורה בימי בין המיצרים?השם יאריך ימיך בטוב ושנותיך במישרים

תשובה
ביום בצהריים אומר. כי כך מצינו בשנת השמיטה שבארץ ישראל אין אומרים בלילות תיקון רחל. ואילו בימי בין המצרים ביום נוהגים לומר. והטעם שאין קשר בין אמירת תיקון חצות בלילה לבין אמירת תיקון חצות ביום שהוא משום צער החורבן בימים אלה.
שאלה - 181446
לכבוד הרב
גננת במקצועי מרגישה שהמקצוע נהיה יותר ויותר קשה משנה לשנה עקב חוקים חדשים המוספים קשיים רבים על הגננת ועקב הלחץ של ההורים ממה שקורה האם להמשיך או להחליף מקצוע?

תשובה
לא עוזבים מקום עבודה עד שמוצאים משהו חלופי אטרקטיבי.
שאלה - 181445
לכבוד הרב שלום רב
היום בשיעור בהלכות שבת משהו אמר ששמע מכבודו שאישה שמחללת שבת אין ענין שתדליק נרות שבת. האם כך הם פני הדברים ?

תשובה
ברכה לבטלה.
שאלה - 181444
לכבוד הרב
פרודה, מחפשת עבודה לשנה הבאה הציעו לי להעביר השתלמויות למורות. כחלק מהליך הקבלה לעבודה עלי למסור 7 דק שיחה
אך נודע לי שיהיו בקהל גם גברים האם יש בעיה? והאם ללכת??

תשובה
עם אנשים הנמצאים במסגרת העבודה אפשר.
שאלה - 181443
לעט"ר
חולה לוקמיה הרופאה אומרת לשתות הרבה מים
אני רוצה לצום. שנה שעברה צמתי עד שהגאון יצחק יוסף אמר לי לא לצום אף צום רק בכיפור.
בצער מזה.מה לעשות?
תודה לכם עט"ר על הכל

תשובה
אסור לך להתענות.
שאלה - 181442
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם בן תורה צריך לקיים את ציווי חז"ל ללמד את בנו אומנות?
ומה דעת התורה על יציאה מהישיבה ע"מ ללכת לעבוד
ישר כוח

תשובה
מי שעוזב את לימוד התורה, הוא מסכן גדול.
שאלה - 181441
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
פיצה שנילושה אך רק בחלב ובלי מים בכלל מה הברכת?

תשובה
אם הטעם של לחם המוציא, ואם ניכר טעם החלב מזונות. ונכון להוסיף תבלין בבצק כדי לברך ודאי מזונות.
שאלה - 181440
שלום לכבוד הרב יש לי אחות חד הורית והיא כל הזמן מבקשת את עזרתי בכסף אך גם אני בעל משפחה ונמצא בפשיטת רגל ומצב כספי לא פשוט והשבתי לה שאין באפשרותי לעזור לה האם התנהגתי כשורה
תשובה
בהחלט נכון.
שאלה - 181439
לכבוד הרב שלום רב
רכשתי זוגות תפילין מהודרות חדשות. אי"ה שבוע הבא אקבלם. האם יש בעיה לחדשם לאחר י"ז בתמוז? מצד השמחה הגדולה (באמת) במצווה?
תודה רבה

תשובה
מותר בהחלט, מעשה כזה היה עם יהודי אחד ושאל את מור אבי ז"ל והורה לו לחדשם מיד.
שאלה - 181438
לכבוד הרב שליט"א אשתי בחודש 7 ברוך ה' ויש איזה ענייןחדש שממש בחיתוליו שבעל הדירה הקודמת רוצה לתבוע אותי וחשבתי לא לספר לה כדי שלא תכעס ותצטער , האם זה נכון?
תשובה
נכון מאוד.
שאלה - 181437
לכבוד הרב אישה שבצעירותה עקב מצב נפשי ממושך קשה מאוד היתה עם גויים.האם היום כשחזרה בתשובה ,צדיקה מותרת להינשא לכהן.תודה רבה.
תשובה
אסורה לכהן.
שאלה - 181436
לכבוד הרב שלום רב
מזריקה כל יום במהלך ההריון "קלקסן" לקרישיות יתר. האם מותר לי להזריק בשבת?

תשובה
אם הרופא מחייב כל יום, מותר.
שאלה - 181435
שלום לכבוד הרב
דודה שלי נפטרה ראש חודש אב שנה זה נופל ביום שישי ולא יכולים לעשות את אזכרה לפני רק שבוע אחרי ביום ראשון ג באב...אם זה מועיל?

תשובה
מקדימים ולא מאחרים.
שאלה - 181434
שלום לכבוד הרב כבדו אימי ניפטרה כה בתישרי 2018 ביום חמישי וניקברה אחרי שקיעה מתי עושים הפסקה לקדיש ומתי הזכרה שנתית בשנה מעוברת תודה
תשובה
בכ"ו באב מפסיקים לשבוע אחד.
שאלה - 181433
לכבוד הרב
האם שיניים תותבות חייבים בטבילה, כי בזמנינו יש כאלה המצופים עם גלוזירא, ודמי לכלי חרס מצופה בזה שכתב הגר"י יוסף שחייב בטבילה בלא ברכה. בריאות לרב להגדיל תורה!!

תשובה
תעשה מה שכתב.
שאלה - 181432
לכבוד הרב
טלית קטן שבלה כיצד לנהוג עם הבגד והציציות ואם מותר לחתוך הציציות בסכין תודה

תשובה
נוהגים לגונזו.
שאלה - 181431
שלום לכבוד הרב
האם מותר ללבוש חולצה שחורה ביום יום?

תשובה
אין בכך איסור.
שאלה - 181430
שלום הרב,בעל"ת מקפידה על כשרות מהודרת,אמא שמה בטעות בקציצות קמח מצה רבנות.האם אפשר לאכול ללא שום חשש או לתת למשפחה? תודה רבה אקבל כל מה שהרב יגיד כמובן
תשובה
אין בעיה בקמח מצה.
שאלה - 181429
לכבוד הרב שלום רב
מה הכוונה שערי תפילה נעולים? קראתי פה באחת השאלות. מתפללת ומקוה לקבלת התפילות.

תשובה
משחרב בית המקדש התפלות צריכות מאמץ.
שאלה - 181428
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
איך בחורה לא צעירה תשמח את עצמה?

תשובה
לקרוא פרקי הלל בניגון.
שאלה - 181427
שלום,בקשר לשאלה על ביטוח חיים. ביטוח החיים הכי טוב הוא לשמור תורה ומצוות ! וזו הערבות הכי טובה לנשמה שכן בביטוח חיים, במקרה הביטוח,ל"ע,רק המשפחה מרוויחה.. שבת שלום.
תשובה
תבורך מן השמיים.
שאלה - 181426
כת"ר המשפחה שלנו חילונית .רוצים לעשות מפגש משפחתי שלא היה זמן רב בגלל החזרה בתשובה.המשפחה רוצים להביא קייטרינג מהדרין ולבוש צנוע ותוכן צנוע אפשר ללכת?רק עם הבנות...
תשובה
אינני מתערב בענין זה, תעשו כפי הבנתכם ונתפלל להשם יתברך שלא תהיה שום השפעה שלילית מ"המפגש".
שאלה - 181425
לכבוד הרב שאלתי אתמול לגבי הפרשה חומה ואחר כך עם אדום, חום ואדום היה על סינטטי , לאחר זמן מה עם עד בדיקה היה נקי ובערב על סינטטי עם אדום היום הפרשה נקייה , מה הדין? תודה שבת שלום
תשובה
כתם סינטטי אינו אוסר.
שאלה - 181424
למו"ר האם יש בעיה בשבת לאכול ולשתות דברים שיעזרו לצום כשתיית מים מרובה שאיני רגיל בה או מאכלים שאני רגיל לאכול דוקא לפני צום ומה הדין אם שואלים אותי למה אני אוכל מאכל זה ת"ל
תשובה
מותר. ולא יאמר בגלל התענית
שאלה - 181423
שלום לרב אני בלי נדר כל ליל שבת עולה לאבא שלי מנשק ידו וחוזר לביתי הסעודה וכן מקדש שם ולאחרונה אבי התקין מצלמות בכל החצר והבית ויש לו מכשיר 24 שע שמצלם האם מותר בשבת לעלות אליו
תשובה
מותר. עיקר נשיקת יד היא לאמא כמפורש בשער הכוונות. ויש סוד בדבר.
שאלה - 181422
מו"ר!
בשיעור דבר הרב על לשון טרי לתת סך 50 שח לכהן, דוקא טריב.סך זה גם בשאר חלקים?בני בן ה-8(!) יחד עם ב"ב מתענגים לשמוע בשידור חי את השיעורים המוסר ובשמחה, תבורך מ"ע!

תשובה
מדובר בלשון טרי שחיטת ארץ ישראל שהיא של יהודים.
שאלה - 181421
לכבוד הרב שלום
צריכה להיפגש עם עורכת דין ביום שישי בשעה 1 בצהריים על מנת לחתום על פינוי שוכר מהדירה, והוא טיפוס מפוקפק,
האם אפשר בשעה זו?ועד איזה שעה אפשר ביום שישי?
תודה.

תשובה
להצלת רכוש מותר.
שאלה - 181420
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אישה שרגילה לקרוא כל יום וגם בשבת תפילת ישמעאל כהן גדול האם נכון לעשות כן או שעליה להפסיק? תודה רבה לכבוד הרב!

תשובה
לא קוראים בשבת.
שאלה - 181419
לכבוד הרב שלום רבהאם מותר לקנות מכונית יד שנייה בימי בין המצרים?
תשובה
מותר בהחלט.
שאלה - 181418
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. אשה ספרדיה מבוגרת במקום עבודתי מברכת ברוך שאמר וברכות ק"ש בשם ומלכות. אמרתי לה לומר ככה "ברוך אתה השם אלוקינו מלך העולם יוצר וכו" זה בסדר?
תשובה
הרב השיב אתמול שזה בסדר, העורך תודה.
שאלה - 181417
לכבוד הרב, קניתי חולצה חדשה היום. האם להמתין לחדש בשבת קודש או לחדש לפני שבת ? (בגלל שזה י"ז בתמוז)
תשובה
אפשר בשבת.
שאלה - 181416
לכבוד הרב שליטא .
האם יש עניין לא לספר דברים לאישה מפני גאווה כגון שעושה תעניות האם עדיף לא לומר ?

תשובה
נכון מאוד.
שאלה - 181415
לרב היקר
באו לקנות אצלנו בחנות בעל ואישה שאני מכירה
ראיתי שהבעל גנב פריטים מסוימים
האם צריך לספר למנהל? חוששת מלשון הרע ושאולי גם יפגע להם בשלום בית
אשמח לעצתך,תודה

תשובה
האיש והאשה גנבים יחד. ועלייך להודיע לבעל הבית. כי כך ההלכה.
שאלה - 181414
שלום לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני עושה שירות לאומי בביטוח לאומי ואני רציתי להתקבל לשם וניגשתי אתמול לעשות מבחן ולא התקבלתי ואני מאוד פגועה כי עשיתי המון מאמצים תודה רבה לרב

תשובה
טוב מאוד. כי שומרי המצוות אינם עושים שירות לאומי מכוון שגדולי הדור אסרוהו.
שאלה - 181413
צד הבעל מסורתיים, שומרי שבת אך לא מקפידים על כל ההלכות.לעתים ב כל ילד מזמין את כולם לקידוש.ממעטת להזמינם היות וחוששת מהשפעתם השלילית, סביר שהם שנפגעים. האם נוהגת נכון?
תשובה
מצויין כמוכם ירבו בישראל.
שאלה - 181412
כבוד הרב היקר.
לפני כ4 שנים אחותי וגיסי בחרו סנדק לבנם.
כעת, התגלה פרצופו האמיתי של הסנדק ואחותי מעוניינת לבדוק אפשרות להחליפוהאם יש אפשרות כזו. לעזרתך אודה.

תשובה
עבר כבר הכל. וכוונתכם היתה טובה.
שאלה - 181411
שלום עליכם.
כל הרחובות מלאות פריצות ו... כל היכן שאדם זז יש אלפי מכשולות ו... איך אפשר לאדם לברוח מכל זה ? האם ראוי להתרחק מבני אדם ולגור בחור נידח ללא בני אדם ?

תשובה
עליכם שלום, הגזמת מאוד, יש הרבה רחובות שבהם נמצאים צדיקים, יראי שמים, עוסקים בתורה. אשריהם ישראל.
שאלה - 181410
שלום לכבוד הרב.
מדוע יש כאלה שזכו לנשמה גבוהה יותר ויש כאלה שלא ? (למה אין בחירה לאדם) לא נכון כלל.

תשובה
נשמה גבוהה של חכם, יכול להיות בתורה, ויכול להיות במשחקים. בשמיים לא גוזרים מי יהיה מה. ודע לך שכל החכמים הגאונים טרחו ויגעו העמיקו ולמדו ונידדו שינה מעינהם והגיעו למה שהגיעו.
ומדוע כתבת שאין בחירה חס ושלום.
שאלה - 181409
שלום לכבודו ... מו"ר שליט"א, ברשות כבוד הרב אשאל את העורך או המערכת לאיזה חשבון ניתן לתרום לספרי הרב, דורש ציון או ישיבת ציון? תודה רבה
תשובה
דורש ציון, הכתובת מופיעה בהודעה.
שאלה - 181408
שלום לעט"ר,
הבת נעמה בת אופירה נמצאת בחדר לידה לאחר חודש של שמירת הריון באשפוז, תזכו למצוות להגדיל תורה ולהאדירה

תשובה
מתפללים עבורה.
שאלה - 181407
שלום לכבוד הרב
ילמדנו רבינו איך מתחזקים באהבת ישראל?

תשובה
שיהיה לנו איכפת ממה שקורה לעם ישראל, בכלל ובפרט, ברוחניות ובגשמיות. ואם שומע איזה מקרה שקורה ליהודי להתפלל עליו ולהצטער בשבילו. ובעיקר אותם הרחוקים מהיהדות שישובו אל השם באמת ובלב שלם ושיהיו בידים טובות של אנשים צדיקים ללא אינטרסים אישיים.
שאלה - 181406
כת"ר

זכינו לגמול לך מעט על מה שאתה בשבילי, בפרט לספרים הקדושים של הרב, אישתי ואני אוהבים אותך ומחזקים אותך תודה על הכל.

תשובה
תבורכו מהשמיים בכפליים. סליחה זה לא ספרים שלי, מה שראיתי במקורות הבאתי.
שאלה - 181405
לכבוד הרב,
מה דין מעוברת בתענית י"ז בתמוז? וכן, מה הדין בשנה זו שט' באב נדחה?
תודה רבה!

תשובה
י"ז בתמוז בכל שנה מעוברת ומניקת אינן מתענות. תשעה באב ירחם השם וישלח המשיח בקרוב. כולנו מחכים.
שאלה - 181404
לכבוד הרב שלום רב, הגבאי בבית הכנסת מקיים שיעורי תורה וטוען שהקופה ריקה, וביקש ממני להוסיף על מכירות העולים לתורה, כדי שאחרים יוסיפו והמחיר יעלה מותר לי?
תשובה
הדבר אסור משום גניבת דעת, כי נאמר בתלמוד [סוכה כ"ט, א]"ובשביל ארבעה דברים נכסי בעלי בתים נמסרין למלכות. על משהי שטרות פרועים, ועל מלווי ברבית, ועל שהיה סיפק בידם למחות ולא מיחו, ועל שפוסקים צדקה ברבים ואינן נותנין".
וכתב המהרש"א חידושי אגדות שם, "ופוסקי צדקה ברבים. היינו שבעלי בתים מנהיגי הקהילה פוסקין צדקה מרובה ואינן נותנין כולה שאומרים שלא היה דעתן לכך אלא בשביל אחרים שיתנו נדבות כראוי ודו"ק".
וכן ראיתי באחרונים שכתבו כי אין לעשות כן.
שאלה - 181403
לכבוד הרב
אנו משפחה ברוכת ילדים.אנו גרים בדירת 3 חדרים ויש לנו הזדמנות לעבור ל-4 חדרים .בדירה קרו מקרים לא נעימים בעבר.האם לעבור?
ורצינו לבקש ברכת הרב

תשובה
לא לחשוש, תעשו קודם לינה בלילה הראשונה ואפילו קודם לכן, לימוד בעשרה של סדר הכתוב בספר ברית עולם. וילמדו כל הסדר בלי לחלק ביניהם הלימוד.
שאלה - 181402
שלום לכבוד הרב
על בגד לא צנוע מברכים שהחיינו? ( חולצה קצרה או מכנסיים לאשה וכו)
תודה רבה

תשובה
בוצע בירך ניאץ השם.
שאלה - 181401
שלום לכבוד הרב
מדוע מרים הנביאה לא נכנסה לארץ? תודה ובשורות טובות

תשובה
במדרש "אספה" כתב משום שהבאר היתה צריכה להסתלק, ולכן מרים גם הסתלקה, וביאור שני משום שהיתה הגזירה על שלשת המנהיגים להסתלק. זיע"א.
שאלה - 181400
לכבוד הרב
מהו הטעם לתפילות שעושים אם כל השערים סגורים חוץ משער הדמעות וגם שערי תפילה גם נעולים. ב, בתפילת עמידה שמגיעים ל קרא זה אל זה לאיזה צד פונים ראשון

תשובה
רבי שלמה גאנצפרריד ז"ל בחיבורו פני שלמה מסכת ברכות ל"ב ביאר כי בזמן שאין בית המקדש צריכים להתפלל גם על השערים שייפתחו.
ב, עיין באתר המקורות ימין שמאל ואמצע.
שאלה - 181399
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כשאני קם בלילה בשעה 2 3 לתיקון חצות ורגיל לשתות
קפה עם סוכר האם אני צריך כל לילה לעשות תנאי או שאפשר לסמוך על הרמ"א?

תשובה
אם התכוונת בלילה רגילה אין בעיה, בליל התענית [מה שלא ציינת] צריך תנאי קודם השינה.
שאלה - 181398
לכבוד הרב האם נכון לאדם לעשות ביטוחתאונות אישיות/חיים?או שיש בעיה מצד הביטחון בה' או משהו אחר?
תשובה
פוסקי הדור האחרון כתבו כי אין בכך חולשה באמונה חלילה.
שאלה - 181397
שלום לכבוד הרב
מה דעת הרב על שבת חתן לצריכים ההורים לדאוג ל- 120 איש לשכור מקום + אוכל ? הוצאה כספית גדולה, מדובר על חרדים מבית, זה מקובל ?

תשובה
לא ישמעו לנו, עושים מה שהם רוצים, הזדמנות לברוח מהבית בשבת.
שאלה - 181396
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לא נוהג לברך שהחיינו בשבתות בין המיצרים וכל ברכת שהחיינו משתדל לברכה בשבתלגבי השבת הקרובה האם לברך שהחיינו על פרי חדש בליל שבת או כבר היום?
תודה

תשובה
בשבת זו יום י"ז בתמוז, דעת הרב כנסת הגדולה שלא לברך והגאון החיד"א ז"ל הסכים עמו, אך הרב מגן אברהם ז"ל התיר. ועיין נחמת ציון עמוד מ"ח - מ"ט.
שאלה - 181395
שלום לכבוד הרב בישוב תושיה הגיע הרצאה
תשובה
אינני מכיר ולא ידוע לי.
שאלה - 181394
שלום לכבוד הרב
מחילה מכת"ר, קמח מנופה שהשארתי במקפיא, תוך כמה זמן מותר/מומלץ להשתמש בו מבלי לנפות שוב?.

תשובה
שלשה ימים.
שאלה - 181393
לכבוד הרב
לאשתי יש חולצה וחצאית ארוכה בצבע לבן לכבוד שבת קודש זה עבה מאד ולבן מט שלא רואים אפילו בשמש כלום ומתחת לחולצה יש בסיס עבה האם מותר לצאת ככה בשבת משום חתן בן אבלים ?

תשובה
בגד צנוע אין שום בעיה. כמוכם ירבו בישראל.
שאלה - 181392
לכבוד מו"ר
סליחה כבוד הרב - שאלתי לגבי הבאת סלטים לשולחן שבת אחרי נטילת ידיים אם זה הפסק - ולא מצאתי תשובה - אולי פספסנו. אם כן מאוד אודה שתישלח תשובה למייל -זה מאוד חשוב לנו.

תשובה
העורך, הרב השיב שאין להפסיק בשום ענין בין נטילה לברכת המוציא. תודה.
שאלה - 181391
שלום לכבוד הרב
בן תורה שיש לו 3 שעות ביום ללמוד ב"ה האם נכון לו ללומד טור בית יוסף או שיתחיל משולחן ערוך ומפרשים?
תודה לכבודו

תשובה
לימוד בית יוסף הוא אומנות מיוחדת ונפלאה, כי לא ניתן להגיע לחקר ההלכה ולאמיתותה בלי ללמוד בית יוסף.
שאלה - 181390
לכבוד הרב אני באמצע פגישות הבחורה לא רוצה לוותר על פאה האם להפסיק או להמשיך לנסות לשכנע? תודה רבה השם ישמור את הרב מכול דבר רע אוהבים את הרב רפואה שלמה
תשובה
העורך, אתמול הרב השיב לך.
שאלה - 181389
לכבוד הרב מוצפי שליט"א רציתי לשאול האם יש גזל כאשר אני לוקח מוצר חודש אחד חינם בידיעה שאחר כך לא אמשיך את המנוי ?
תודה רבה

תשובה
גניבת דעת ודאי יש.
שאלה - 181388
לכבוד הרב שלום רב
במידה ואין ברירה אלא לעבור לרגע קט במקום שבין חמה לצל, מה לעשות? האם לומר פרק תהילים יועיל?

תשובה
לרגע קט אין חשש.
שאלה - 181387
לכבוד הרב שלום רב.
אלמנה בלא בנים ונשאת בשניה ונולדו לה בנים עם מי תקום בתחיית המתים?

תשובה
העורך, הרב בעצמו השיב לך לפני כיומיים עיין שם.
שאלה - 181386
שלום לכבוד הרב מזוזה שנכתבה בכתב ספרדי האם אפשר לכתחילה להניח בבית אשכנזי או שנדרשת מזוזה שנכתבה בכתב אשכנזי. תודה רבה.
תשובה
מועילה בהחלט.
שאלה - 181385
שלום לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הפקדתי לישיבת בני ציון עבור פדיון נפש. בשורות טובות ישועות ונחמות

תשובה
תזכו למצוות וזכות התורה של האברכים הצדיקים תעמוד לכם.
שאלה - 181384
שלום לכבוד הרב זכינו ברחמי שמים ליום גדול שכבוד הרב היה
סנדק באשדוד ביכנס תפארת ישראל ביום שני בשעה 10.30 בדיוק תודה מראש לכב הרב ויהי רצון מלפניו שיה לנחת גדול לבורא

תשובה
תזכו לגדלו לתורה לחופה למצוות ולמעשים טובים.
שאלה - 181383
לכבוד הרב מוצפי שליט"א היקר.תודה על תשובתך על הבן בקשר לנדר. אשמח כמה מילים שיעוררו אותו על חומרת נדר. כי יכול להיות שהוא באמת לא מבין חומרת העניין?
תשובה
במסכת שבת ל"ב, ב
"תניא, רבי נתן אומר בעון נדרים מתה אשה של אדם, שנאמר אם אין לך לשלם למה יקח משכבך מתחתיך. רבי אומר בעון נדרים בנים מתים כשהן קטנים, שנאמר אל תתן את פיך לחטיא את בשרך ואל תאמר לפני המלאך כי שגגה היא למה יקצף האלהים על קולך וחבל את מעשה ידיך. איזה הן מעשה ידיו של אדם הווי אומר בניו ובנותיו של אדם. תנו רבנן, בעון נדרים בנים מתים דברי רבי אלעזר ברבי שמעון".

וכתב בספר שבלי הלקט סדר יום הכיפורים סימן שיז
"לפי מה שמצינו שהנודר כאילו בנה במה והמקיימו כאילו הקריב עליו קרבן ונקרא רשע וחוטא כמו ששנינו כנדרי רשעים וכתיב וכי תחדל לנדור לא יהיה בך חטא הא אם אינו חדל לנדור נקרא חוטא וכתיב ואחר נדרים לבקר שכל הרגיל בנדרים פנקסו מתבקר ועונותיו נזכרין. ועונש הנדרים חמור כדכתיב אל תתן את פיך לחטיא את בשרך וגו' ובעון נדרים בניו של אדם מתים לכך הנהיגו לומר כל נדרים שיתכפר להם עון הנדר. ומצינו צורך סליחה אפילו בנדר שהופר. כדכתיב ואם הפר יפר אותם אישה ביום שמעו וגו' והשם יסלח לה".
שאלה - 181382
שלום לכבוד הרב
במקום עבודה של 350 איש מצאתי חצי שקל במקום מאוד ספציפי האם אני חייבת להכריז ?

תשובה
מותרים לך.
שאלה - 181381
לכבוד הרב מוצפי שליט"אחכמים התירו לקדש אישה בזמנים שנהגו איסור. שאלה אין אדם נוגע במוכן לחבירו.
תשובה
כנראה שכחת את הגמרא בתלמוד ירושלמי מסכת ביצה פרק ה, הלכה ב.
"שמואל אמר אפילו בתשעה באב יארס שלא יקדמנו אחר מחלפא שיטתיה דשמואל תמן הוא אמר [תהילים סח ז] מושיב יחידים ביתה [שם סב י] במאזנים לעלות המה מהבל יחד והכא הוא אמר הכין שלא יקדמנו אחר בתפילה"
שאלה - 181380
לכבוד הרב שלום רב
אחד מחברי הרפורמים אמר שעושים מחלוקת......

תשובה
ידעתי את לבם הערל, הסכת ושמע ידידי ויקשיבו יראי השם יתברך
מעשה היה בימי הגאון הגדול רבנו שלמה קלוגר ז"ל גאון אדיר שחיבר 375 חיבורים כמנין "שלמה".
רפורמי אחד נשא גויה וילדה בת, ובא לבית הכנסת וביקש לעלות לתורה ולקרוא שמה בישמעאל..... קם שוחט העיר ועשה רעש גדול וגירשו מבית הכנסת. אחרי כן באו כמה "צדקנים" וןאמרו לו עשית מחלוקת, הלך אל רבנו שלמה עליו השלום, וכתב לו כתב הגנה שנדפס בהקדמת ספרו.

"דע לך ידידי שאם אני הייתי במחזה הזה שאתה נוכחת, הייתי מנשק את העפר שתחת כפות רגלך, ומי יתן ויהיה חלקי עמך לעולם הבא, כיוון שזכית לעשות כמעשה פינחס, שבא למחות למען ישמעו וייראו, כי אם יראו כולם שאחד נושא גויה, ועוד בא לבית הכנסת לעשות "קידוש" ואין פוצה פה ומצפצף, ילמדו גם הם לעשות כן.
על מעשה זה מובטח לך שכר נצחי. ומנין אני יודע זאת? מפינחס בן אלךעזר, שאמר לו הקדוש ברוך הוא והיתה לו ולזרעו אחריו ברית כהנת עולם, נתן לו הקב"ה שלום לעולם".
שאלה - 181379
לכבוד הרב: יום צום שנופל בימים שני או חמישי האם אפשר לעלות כהן או לוי או ישראל אפילו שהם לא צמים כיון שזה גם ככה יום שמוציאים בו ספר תורה?
תשובה
יש מי שמתיר בשחרית.
שאלה - 181378
לכבוד הרב מוצפי
במחילה,נשואה עם 2,לאחר הלידות

תשובה
לא מתאים לפירסום.
שאלה - 181377
לכבוד הרב שלום רב
מיום ראשון יש לי כאבים חזקים בשעת בליעה
אני נורא חוששת האם יש מה לדאוג ?

תשובה
לכן יש רופא משפחה, וזה לא אני.
שאלה - 181376
לכבוד הרב שלום רב , אשמח לדעת מה מעלת זיכוי קבוצת בנות קטנות בתהילים בשבת? האם מותר להקדיש לרפואה וקודם להגיד לכב' בורא עולם לעשות לו נחת רוח?
תשובה
כתבתי לכם אתמול, לימוד תורהלא מקדישים, זה לא רכושי או רכושך, זה חיוב על כל אדם מישראל. כשם שאנני מקדיש הנחת תפילין, עטיפת ציצית, ולקום מפני זקן, כי התורה מחייבת ואיני עושה טובה עם שום אחד.
שאלה - 181375
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,
שלום וברכה,
הבן בגיל 17 וחצי, בשעת כעס, אמר שנודר לא לקחת מאביו יותר כסף, ולא רוצה ממנו כלום. ואחרי כמה שעות, צחק עם אביו ולקח כסף. איך מכפרים?תודה.

תשובה
השאלה אם בכלל הוא מודע לחומרת הדבר, הוא זקוק לשיחת התנערות רצינית.
שאלה - 181374
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
על 5 חבילות של קמח ,ראיתי מבחוץ מס' חרקים קטנטנים, ותולעת קטנה.עדיין לא ניפתי. הקמח סגור, מה דינו של הקמח ?

תשובה
לנפות 3 פעמים.
שאלה - 181373
לכבוד הרב שלום רב
כשעולים לאזכרה אני רואה הרבה שנוהגים לנשק את המציבה. האם נכון ומותר הדבר?

תשובה
נכון, אלא שיותר נכון לנשק באמצעות מטפחת או הפסק אחר.
שאלה - 181372
שלום לכבוד הרב, האם אפשר להמשיך להתייעץ עם..... שמעתי שהוא מואשם בדברים חמורים. תודה רבה!
תשובה
ממש מזעזע, אני בטוח שיש לכם מספיק דעת ליזהר.
שאלה - 181371
לכבוד הרב שלום רב בערבית שבת אם אני מאריך בעמידה ומפספס הקידוש שאחרי עמידה.יש עניין לחזור על הנוסח של הקידוש?. ואם חייב עוד אדם? כדי לחזור. תודה לכבוד הרב על היחס לעם ישראל
תשובה
התכוונת לאמירת ויכולו, אתה כן צריך לומר ואין צריך אדם אחר אתך.
שאלה - 181370
לכבוד הרב שלום רב, אם אדם אוסף צדקה ומתחיל לספר את סיפורו רק לאחר עלינו לשבח, ואפילו אומר שניתן להפקיד כסף ב.... האם יש לתת לו כמה פרוטות? ואם לא נותן האם עובר עבירה?
תשובה
סליחה אני מכיר מקרוב, זה קשקוש וסחטנות אל תתפתו, העניים נשארים בצד לא מדברים ולא מקבלים.
שאלה - 181369
שלום לכבוד הרב היקרנוהגת להגיד נשמת כל חי , לכב' בורא עולם, בעת הדלקת נרות. האם נוהגת נכון? לתשובתך אודה. תודה.
תשובה
נשמת אומרים בשבת בבוקר. בהדלקת נרות לומר שיר השירים.
שאלה - 181368
לכבוד מורנו הרב שלום
בפרשתינו השם נעה נכתב בכתיב חסר ללא וא"ו, כשקוראים לילדה בשם נעה ג"כ ללא ואו או כדאי להוסיף [נועה]?(יודעים דעת הרב בשמות, שואלים רק על כתיבתו)
יבורך!

תשובה
זה לא משנה מה כותבים.
שאלה - 181367
שלום כבוד הרב. פרוסת לחם טבולה בביצה וחלב ואז מטןגנת מה ברכת בבקשה??
תשובה
המוציא לחם.
שאלה - 181366
לכבוד הרב מוצפי שליט"א האם מותר לטייל בכט תמוז בירושלים? בשוק, בעיר, בכותל בלי נדר?
תשובה
ימי בין המצרים אינם ימי טיולים, וצריכים זהירות רבה, ראה נא ידידי על מה שמתרחש בשבוע האחרון, איזה אסונות לא עלינו. וזה קודם בין המצרים רק תמוז נכנס.
שאלה - 181365
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,האם יכול להיות צדיקים גדולים בדורנו שאין בהם משיכת יצר כלל?
תשובה
אין בכל העולם אדם שאין לו יצר לפי מדריגתו.
שאלה - 181364
לכבוד מו״ר מעכ״ת שליט״א אחדשה״ט האם יש מקור/ענין להסתכל ישר על הכהנים בשעת בר״כ כיון דהאידנא מכסים בטלית ולא ינמיך ראשו לכיוון הקרקע וכדומה?תודה רבה על הכל
תשובה
להסתכל בהחלט לא, לעמוד פנים מול פנים בכל מרחק שהוא כן.
שאלה - 181363
כב' הרב היקר,
הבן שלי בגיל 11, לצערי מתחצף, אינו שולט בכעסו. בבקשה אשמח להמלצה מה ניתן לעשות, כדי לסייע לו.

תשובה
חינוך הוא דבר המצריך הרבה זמן, הרבה השקעה, וטיפול מסור. כי ילדים אינם גדלים על העצים.
שאלה - 181362
כבוד הרב עטרת ראשינו שלום עליכם.
שמעתי שיעור של כבודו אודות השם א - ג - ל - א, לכווין בתפילה ושכחתי לאיזה דבר זה טוב.

תשובה
שם קדוש זה מסוגל לשני ענינים נפלאים, והוא גדול וקדוש מאוד.
א, הוא נקרא "שר התורה" והכוונה בו מחכימה בתורה מאוד.
ב, מכניע אוייבים ומטיל עליהם מורא ופחד. ומנצח בכל מיני ניצוח.
כנזכר בספרים הקדושים, ברית מנוחה, רזיאל המלאך, שושן סודות, תולעת יעקב, ופרדס רמונים להרמ"ק,
מכוונים בו בתפילת העמידה באמירת "אתה גבור לעולם אד'". והוא יוצא מראשי תיבות ארבעה פסוקים בראשית מ"ט, ח]
[יְהוּדָ֗ה] "אַתָּה֙ יוֹד֣וּךָ אַחֶ֔יךָ יָדְךָ֖ בְּעֹ֣רֶף אֹיְבֶ֑יךָ יִשְׁתַּחֲו֥וּ לְךָ֖ בְּנֵ֥י אָבִֽיךָ:
"גּ֤וּר אַרְיֵה֙ יְהוּדָ֔ה מִטֶּ֖רֶף בְּנִ֣י עָלִ֑יתָ כָּרַ֨ע רָבַ֧ץ כְּאַרְיֵ֛ה וּכְלָבִ֖יא מִ֥י יְקִימֶֽנּוּ:
"לֹֽא־יָס֥וּר שֵׁ֙בֶט֙ מִֽיהוּדָ֔ה וּמְחֹקֵ֖ק מִבֵּ֣ין רַגְלָ֑יו עַ֚ד כִּֽי־יָבֹ֣א שילה שִׁיל֔וֹ וְל֖וֹ יִקְּהַ֥ת עַמִּֽים:
"אֹסְרִ֤י לַגֶּ֙פֶן֙ עירה עִיר֔וֹ וְלַשֹּׂרֵקָ֖ה בְּנִ֣י אֲתֹנ֑וֹ כִּבֵּ֤ס בַּיַּ֙יִן֙ לְבֻשׁ֔וֹ וּבְדַם־עֲנָבִ֖ים סותה סוּתֽוֹ".
והובא בזוהר הקדוש בכמה מקומות, ומהם חלק ג ש"ז, א. זוהר חדש מ"ב, א. ועוד. ורבנו האריז"ל הביאו בספרו עץ חיים, ובשער הכוונות ועוד.
שאלה - 181361
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מניקה בפועל תינוק מעל גיל שנה + 6 קטנים האם צמה?
מכשיר ריבר לשבת האם צריך עוקף סננים בשבת מחשש בורר
זכינו לעלות לארץ לירושלים אחרי 15 שנים בחול

תשובה
א,מניקה אינה צמה. ב, מכשיר ריבר לרכוש בהכשר העדה החרדית.
ג, ברוכים הבאים.
שאלה - 181360
לכבוד הרה"ג שליט"א
איך מסבירים או מונעים מהאישה לשמוע את רבני הדרדרות אני מפשפש במעשיי למה קיבלתי עונש כזה
בבקשה הרב תתפלל עליי שתצא הטומאה הנוראה הזאת מקירבנו ממש סט"א

תשובה
היא תתעורר כמו כולם. סבלנות. שקר אינו מצליח.
שאלה - 181359
לכבוד הרב
אני כבר שנתיים עם הע"ס ולא זז הרבה ויכול להיות שהוא צודק במה שהוא אומר אבל הוא לא מצליח לגרום לי לזוז למרות זה אני חושב לחפש בתור חלופה פסיכולוג דתי מה הרב מציע ?

תשובה
מדוע אינך משתף עמו פעולה?
שאלה - 181358
לכב' הרב היקר,
דחוף וסליחה.
בקשר לבלנית, (שהוכחנו אותה וממשיכה בדרכה), רשמתי מכתב , אך בעלי אמר שנזהר שלא נהרוס פרנסה , לה ילדים. לשלוח בכל זאת?

תשובה
תפנו לרב שיש לו השפעה עליה.
שאלה - 181357
שלום לכבוד הרב רמת הגזענות כלפי הקהילה האתיופית עלתה במאות אחוזים אני עד לסיפורים מזעזעים של גזענות והשפלות קשות כלפי העדה לצערי גם הזרם הדתי יראי שמים מקללים אותנו עצוב
תשובה
הרבנים פוסקי ההלכה בעיקר הספרדים. אוהבים. מקרבים. מתפעלים. מאישיותם ונאמנותם של יהודי אתיופיה במשך אלפי שנים לתורה ולבורא עולם. על עמידתם האיתנה בגזירות הקשות. ברדיפות. בעוינות הנוראה, בציחות, ההשפלות, ההתעמרות, וכל המצוקות שסבלו לכבוד שמו יתברך. אשריכם אשרי חלקכם.
שאלה - 181356
לכבוד הרב שלום רב
המשפחה נסעה לכותל. טעינו בדרך הגענו לכפר ערבי ובפניה ראינו את בית קברות הר הזיתים מכיוון
שמאוחרי הכותל אנחנו מפחדים שעברנו על איסור מה עלינו לעשות

תשובה
לא עברתם שום איסור.
שאלה - 181355
שלום לכבוד הרב
אני חמישה חודשים לאחר לידה חלשה מאוד עם שתי קטנים בבית לא מניקה..צריכה לצום בי"ז תמוז?

תשובה
אחרי לידה 5 חודשים מותר לך לאכול.
שאלה - 181354
לכבוד הרב שלום רב
האם כגבאי בית כנסת ניתן לכפות על כהן שיש לו אזכרה שיעלה כהן במקום משלים כאשר יש באותו שבת ישראל שיש לו גם אזכרה ושגם רוצה עלית משלים.

תשובה
האחד יעלה משלים, והשני יעלה מפטיר.
שאלה - 181353
לכבוד הרב היקר,
ראיתי את קריאת מערכת הוצאת ספרי הרב, יורשה בבקשה לפנות לקהל להציע:
כולנו חייבים בהכרת הטוב לרב, כל אחד יתן 1000 ש"ח, וכך נזכה לעוד ועוד מתורת הרב ואביו זיע"א.

תשובה
תזכו למצוות.
שאלה - 181352
שלום לכבוד הרב,הילדה שלי כמעט בת 7 שנים יש לה פחדים וחרדות בלילות,קמה ארבע פעמים בלילה כל יום.זה כבר במשך חצי שנה בערך.מה עלינו לעשות?תודה
תשובה
פסיכולוג ילדים בדחיפות. אגב זה חינם מטעם הרשות המקומית.
שאלה - 181351
לכבוד הרב
אדם שאומר נשמת כל חי בלי שם ומלכות על הודאה לה'.האם יחתום בענית אמן בסוף או שזו אמן יתומה

תשובה
דע ידידי. שאין מנהג זה נכון לומר כל פעם נשמת. לשם תפלה יש לנו את ספר התהלים גם להודאה. את נשמת נשמור לשבת וליום טוב.
ומה שהיו אומרים הוא כשאדם נקלע לצרה או הלך בדרך מסוכנת היה אומר כשאנצל ממנה אומר נשמת כל חי. וכשיצא מהבעיה היה אומר נשמת. וכנזכר בספר חמדת ימים בשם רבנו יהודה החסיד. זיע״א.
שאלה - 181350
לכב' הרה"ג שליט"א
בבקשה שאלה בהשקפה. האם מוכרח שכל גדולי עולם התנאים למשל, נהגו בכל ההידורים שיש בראשונים ואחרונים? הרי אינסוף להידורים ולחומרות שבתורתינו הקדושה

תשובה
כל התנאים ידעו הרבה יותר מכל מה שיש היום בספרים. וזה לא נתפס בשכל האנושי כלל.
שאלה - 181349
לכבוד הרב שלום רב
אבי נפטר לפני שבוע האם שמיעת שיעורים שלהרב נחשב לימוד וזה נחשב לעילוי נשמתו
תזכו למצוות

תשובה
שיעורי תורה. הלכה. או מוסר בהחלט מועילים לו.
שאלה - 181348
שלום הרב,השם שלי ענבר ,השם הזה בשימוש לעיתים על ידי נשים ולעיתים על ידי גברים,האם השם הזה בסדראם לא -האם צריך להחליף לשם אחר או להוסיף שם לשם הקיים?
תשובה
העורך. הרב אינו מתעסק בעניני שמות.
שאלה - 181347
שלום לכבוד הרב
בהמשך לשאלתי 181317 מפחדת לטעות. זה היה כתם כמעין התחלה של ווסת(יותר מגריס) אך חד פעמי ופסק עם המשך נטילת. אם צריך להמתין אז כמה? שבעה ימים או יותר?

תשובה
בנתיים זה מותר כיוון שהיה צבעוני.
שאלה - 181346
לכבוד הרב שלום רב.תודה רבה ומחילה.האם מותר להניח ספרים מתחת למיטה בגלל חוסר מקום
תשובה
לא. אלא תניח אותם בארגז ליד המיטה.
שאלה - 181345
לכבוד הרב שליט"א, האם מותר לקנות ולמכור מוצרים ובגדים יד שנייה בין המיצרים? תבורך מפי עליון. אשרינו שזכינו ללמוד מחוכמתך.
תשובה
מותר בהחלט.
שאלה - 181344
לכבוד הרב שלום רב רציתי לדעת האם אשה מותר לה להניח תפילין?
תשובה
אסור לה כיוון שתפילין צריכים גוף נקי. וכך נפסק בשלחן ערוך סימן לח.
שאלה - 181343
לכבוד הרב שלום רב
לגבי מעון שמקבל תשלום ממני חודש בחודשו ומסובסד על יד משרד התמת דורשים תשלום נוסף(600 שח)עבור חוגי חיות מתנות ומוסיקה לילדים וכו האם להתחמק מזה נחשב גזל?

תשובה
אם החוק לא מחייב. פטור.
שאלה - 181342
לכבוד הרב אני מקפיד להקשיב לחזרת השץ בקשב רב ולכן גם לא נותן צדקה במהלך החזרה שמא לא נשמע את הברכות .כרגע מצב כלכלי קשה מאד מבלי לבזבז יותר מדי .יכול להיות קפידה של המתרימים?
תשובה
המתרימים באמצע החזרה מחטיאים את הציבור. כי מפורש בהלכה שאין לתת צדקה בחזרת הש״ץ ובקדיש. וזה גם שבדרך כלל אין לתת להם כי עשירים הם.
שאלה - 181341
בכוונת אמן של ברכת ההפטרה:
א. האל הנאמן בכל דבריו, מגן דוד - אמת בלבד?
ב. מה לגבי משמח ציון בבניה?
ג. ביוה"כ שפותח מלך מוחל וסולח.. מקדש ישראל ויוה"כ. האם רק אמת או גם כן יה"ר?

תשובה
א, אמת. ב, אמת וכן יהי רצון. ג, אמת וכן יהי רצון.
שאלה - 181340
שלום לכבוד הרב
אני בחורה רווקה בת 31 רוצה בעז"ה להקים בית של תורה,ועדין לא זכיתי.
מה הרב מציע לעשות?

תשובה
יתן השם יתברך לך רצון נכון ומדוייק להסכים על בחור טוב יקר ומוצלח.
שאלה - 181339
לכבוד הרב שלום רב
שמענו בשם הרב לגבי יין בברית (הבנו שזה סגולה להביא לאישה וכו').
נשמח אם הרב יוכל לבאר ולפרט העניין

תשובה
פשוט הוא בעלה יתן לה במתנה גמורה ואחרי שיהיה בידה תמסור בשליחות לקדש עליו בברית.
שאלה - 181338
אתר חדשות "חרדי" שדור וידאו ישיר כנס שנקרא 1 מול כולם, 50 הנשים המצטינות, מראים זמרת ששרה הופעת בדרנית,רבנית ועוד, צלומי קהל נשים ממש דור המבול - להחרים.
תשובה
ירחם עלינו בעל הרחמים.
שאלה - 181337
לכבוד הרב שלום רב
לבעלי מצאו גוש בין הריאות לחזה לאחר התיעצות עם רופאים מומחים הוחלט לנתח אותו ביום שני יט תמוז האם לעבור ניתוח או לדחות אחרי בין המצרים?

תשובה
לא לדחות. בהצלחה.
שאלה - 181336
שלום לכבוד הרב,
הבן שלי בגיל 25, הוא מאוד עצלן, יושן רוב היום , מתפללת עליו 10 שנים, בבקשה תן לי עצה חכמה. מה עלי לעשות, להצלחתו. לתשובתך אודה.

תשובה
מתפללים עליו בקבר רשב״י עליו השלום.
שאלה - 181335
לכבוד הרב
דודה של אשתי הגיע לביקור מאמריקה למשך חודש וחצי.
האם יש מצות הכנסת אורחים שנארח אותה בביתנו או שהדבר אסור משום צניעות???

תשובה
רק אם שומרת מצוות.
שאלה - 181334
האם אני נוהגת נכון?
קמה ״מודה אני״ נט״י ליד המיטה ללא ברכה
אח״כ מתפנה, שוטפת פנים ושיניים, מתלבשת נועלת נעלים וכו׳
וכשאני מאורגנת ומסודרת נט״י מברכת על נט״י ואז מתפללת

תשובה
לא ולא. בנטילה הראשונה מברכים. כי בנטילה השניה יכול להיות ברכה לבטלה כי כבר יצאת ידי חובה בנטילה ראשונה.
ויש הנוהגים לצאת לשירותים קודם, ונוטלים ידיהם ומברכים.
שאלה - 181333
מה הדין באלמנה שאין לה ילדים מנישואין ראשונים ומנישואין שניים יש,שמשפחת בעלה הראשון תובעים שתקבר לידו? וכן עם מי תקום אלמנה כזו בתחיית המתים?
תשובה
עיין במבשרת ציון שקוברים אותה אצל הבעל שהביאה ממנו בנים. ובאופן ערוני אין אשה צריכה ליקבר ליד בעלה. כי בספרד פוטוגל ועד היום בטבריה אין קוברים כלל נשים אצל גברים. אלא שורה גברים ושורה שניה נשים.
ובספרד בגבעה נפרדת.
שאלה - 181332
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
איפה בירושלמי מובא המעשה של ההורים של רבי עקיבה ?
תודה רבה

תשובה
המעשה שלו ושל אשתו מובא. לא של הוריו.
שאלה - 181331
היה לבן שלי מסיבת סידור בלי אבות והביאו לנו בדיסקון קי את כל מה שעשו איתם במשך השנה אין לי כל סממן של טכנולוגיה בבית האם אני יכול לקנות מקרן ביתי ולראות שם או שעדיף שלא להכניס ?
תשובה
תשאיל מחברים.
שאלה - 181330
לכבוד הרב
האם אבל על אמו מותר להשתתף בהילולה של האור החיים עם כלי אחד?

תשובה
חס ושלום. ומאימתי לצדיקים מביאים כלי נגינה. הרי בשלחן ערוך הוא יום תענית.
שאלה - 181329
לכבוד הרב שלום רב
שמי בגיל 10
החברים שלי הולכים לימית 2000 ביום מופרד לבנים בלבד וכולם שואלים אותי למה אני לא בא .
האם מותר לי ללכת לשם אני מאוד רוצה אבל הם מחללים את קדושת השבת

תשובה
בימים אלה צריכים שמירה מכל מיני מקרים השם ישמור.
שאלה - 181328
לכבוד הרב שליט"א
קראתי בספרו של הרב שבקדושת ובא לציון יש לנשק תפילין של יד ושל ראש מה הסיבה?
תודה רבה
אוהבים אותך כבוד הרב

תשובה
על פי הקבלה.
שאלה - 181327
לכבוד הרב
אדם שאומר נשמת כל חי בלי שם ומלכות על נס שאירע לו .האם יכול לחתום באמן שבסוף הברכה?

תשובה
אסור לומר גם ברוך אתה.
שאלה - 181326
שלום לכבוד הרב האם שמגיעים לקבר צדיק יש עניין כשמתפלל אצלו להניח את ידיו/גופו על המצבה או שאפילו שעומד במרחק מה מהציון ומתפלל.מה יותר טוב ?
תשובה
לא מניחים את הגוף חלילה. מכסימום את כף ידו השמאלית.
שאלה - 181325
לכבוד הרב
אחות של אשתי טסה כל שנה לחו"ל עם הילדים,
הם דתיים "כאילו" הילדים שלי רואים ושומעים וגם מתגרים ..זה משגע אותי איך אפשר לזרום עם אנשים כאלה??אפילו משפחה
צרה צרורה!

תשובה
נתנו לכם זאת מהשמים במתנה. כדי ששכרכם יהיה כפול ומכופל. הם אומללים שהולכים לארצות טמיאות. אדמתם טמיאה. ואוירה טמא. כנזכר במשנה.
שאלה - 181324
לכבוד הרב הי"ו, מחילה מכבוד תורתו, רופא משפחה ואורולוג המליצו לעשות תיקון באשך ימין כי הוא מנופח מנוזלים הילד בן 7 אני חוששת זה לא פיקוח נפש אבל הם אומרים שחשוב. האם לעשות?
תשובה
כשהוא צעיר זה יותר קל ופחות סיבוכים.
שאלה - 181323
לכבוד הרב נוטלת כדורים בהתר, שבוע לאחר טבילה , הפרשה חומה ללא נטייה לאדום, לאחר מכן הפרשה עם צבע אדום, מה הדין?
תשובה
אם היה על אריג לבן טבעי בגודל גריס אסור, אם על סינטטי או צבעוני מותר.
שאלה - 181322
לכ הרב מוצפי שליט"א
אני לא אברך יש לי חשק גדול לקנות 4 טורים ולהתחיל ללמוד לא נהנה עם מש ברורההאם זה בסדר להתחיל גם אם לא אפלפל עם הגמרא ושו'ע ?
הלשון של הטור נעימה לי
השם יברכך

תשובה
תלמד ילקוט יוסף ותהנה. ומדוע אתה לומד לבדך???
שאלה - 181321
בחורה עזרה למשפחתה מגיל צעיר במאות א"ש. מכיבוד הורים וחינוך אף לקחה הלואות בעבורם. כעת זמן מועט לפני חתונתה קורסת תחת חובות ללא כסף עבורה
הוריה טוענים הכל משמיים,האם כך?

תשובה
חייבים לשלם טובה תחת טובה, כי רבותינו אמרו כל הכופר בטובתו של חבירו כאילו כופר בטובתו של הקדוש ברוך הוא חס ושלום.
שאלה - 181320
לכבוד הרב
פרי שלא אכלתי מעולם ורציתי לקנות אותו כדי לברך שהחיינו השבת אבל נזכרתי שדווקה השבת זו יז בתמוז.האם יש עניין להחמיר לא לאכול או שאין קשר?
תודה ואריכות ימים טובים

תשובה
מותר מצד ההלכה.
שאלה - 181319
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לגבי מעשרות
האם תשלום לבית ספר בנות חרדי לילדות בנות 10-11
אפשר לשלם ממעשר?
וכן תלמוד תודה חרדי לילד בכיתה א?

תשובה
כל ההיתר הוא רק למשפחה דלת אמצעים. החיה בצימצום.
שאלה - 181318
לכבוד מורי ורבי ועטרת ראשי
ידועה השיטה של הרפורמים אומר ה"רב" מוסר השיעור יגיע ב 9 והוא מגיע שעה וחצי אחרי בזמן הזה סוחטים הוראות קבע מאנשים באלפי שקלים

תשובה
המטרה כסף כסף וכסף. כבוד כבוד וכבוד. קלקול קלקול וקלקול.
שאלה - 181317
לכבוד הרב שלום רב
נוטלת גלולות במהלך חפיסה שנייה, דימום ללא הרגשה על אריג צבעוני.זה היה חד פעמי והפסיק בשל נטליתם.שאלתי האם לחכות 4 ימים ואז הפסק או הפסק ושבעה נקיים?

תשובה
אם היה דימום קטן שהוא בגדר הכתמה, בגלל שהיה צבעוני מותר.
אך אם זה היה כמות בגדר התואמת לווסת יש להמתין.
שאלה - 181316
שלום לכבוד הרב
מהיל עשוי מעור פרה הודית מותר ללבוש או לא ?

תשובה
אין מוצר כזה בעולם. זה אינדיאני.
שאלה - 181315
לכבוד הרב מורנו ורבנו הרב מוצפי שליט"א ברכת המזון ברכה רביעית ,הטוב והמטיב, פותחת בברוך ולא מסיימת בברוך .(((היתכן?)))
תשובה
כתב הרא"ש מסכת ברכות פרק ז, סימן כ"ב. "אמרינן במדרש דצריך לומר בה שלש טובות ושלש גמולות ואפ"ה אינה חותמת בברוך דחשיבא מטבע קצרה דמעיקרא לא תיקנו אלא הטוב והמטיב ולבסוף הוסיפו בה דברים הללו".
שאלה - 181314
לכבוד הרב
ראיתי בהליכ"ע, ח"ז, עמוד רסו׳, שמרן זצ"ל פסק כהפר"ח לגבי טבילת כלים דהולכים אחר רוב תשמישו. ולכאורה שם בעמוד רסח׳ לא כתב כן. מהו באמת דעת מרן זצ"ל. אורך ימים לרב!

תשובה
בעמוד רס"ח כתב שהגאון הפרי חדש פסק כדעת מרן ז"ל.
שאלה - 181313
לכבוד הרב הראינו לאנשים שאלה ותשובת הרב, הם שואלים אם הכתוב שם נאמר גם על זמרים חרדים שמופיעים במעורב וחוטאים בעוד חטאים?טוענים (שרוב מוחלט - שקר גמור) מהחרדים שומע אותם
תשובה
כמה צריך להתפלל לחונן לאדם דעת, על אלו שאינם עוסקים בתורה כהוגן ולבם אטום. וכי מי שמופיע במעורב, ובפרט בפני נשים, ייקרא "חרדי" ???בושתי וגם נכלמתי מכך.
רק היום הבאתי דברי רבנו חיים פלאג'י ז"ל בספרו מועד לכל חי - סימן כ"ח אות כ, "עוד כתב שם בספר הזכירה דף מח ע"ב, דהמסתכל בבריות טמאות, ובאשה נאה אפילו פנויה, ובאשת איש, ובבגדי צבע של אשה, ממשיך רוח הטומאה עליו, וכן המסתכל באשה נדה". רחמנא ליצלן מהרופרמים מחטיאי הרבים.
שאלה - 181312
לכבוד הרב
שמעתי חדשות ונחרדתי מגודל הצרות שפוקדות את עמ"י. אני יודע בעצמי שעוונותי גברו וגרמו לכך. הרב, תן לי בבקשה דרך תשובה ובמה להתחזק?? אני בוכה מכאב

תשובה
לא טוב ולא בריא לשמוע חדשות כלל, זה מקלקל את הנפש ומפזר את הדעת. נתחזק כולנו בלימוד התורה בימים ובלילות.
שאלה - 181311
לכבוד הרב שלום רב
ביום ראשון בצום י"ז בתמוז, נקבע תור מראש(לפני מס' חודשים) לרופאת עור , ולבת שלי לדיאטנית , האם מותר ללכת?

תשובה
ללכת כן. לא לאכול.
שאלה - 181310
לכבוד הרב שלום רב ,
נוהגת לעשות שעת תהילים בשבת לבנות מגיל 5 עד 14 בערך, כולל הלכות שבת, וסיפור צדיקים, בסוף מקבלות הפתעה. לכב' ה'. אשמח לחיזוק מה השכר, כדי לשכנע עוד בנות.

תשובה
לימוד תורה בשבת קודש הוא גדול מאוד במעלה, ולפי הזוהר הקדוש וחכמי הקבלה, שעה אחת של שבת שווה 170 מיליון שעות של ימי החול, בלימוד תהלים הנקראים "זמירות" אנחנו מכריתים את אויבינו ושונאינו, בין מלמטה בין המקטרגים מלמעלה.
בפרט בימים הללו של בין המצרים כאשר קורים לצערינו תאונות וחבלות השם יצילנו, על ידי קריאתכן אתן גורמות שמירה לכל עם ישראל וגם לעצמכן.
שאלה - 181309
שלום לכבוד הרב.
אדם שרוצה לקרוא בתורה האם הכנת הפרשה היא לימוד תורה או ביטול תורה(ועדיף להימנע) ?

תשובה
אם יש קורא בתורה אצלכם. אתה תעסוק בתורה.
שאלה - 181308
לכבוד הרב
שלום הרב שליטא.
אני משגיח כשרות בבית מלון בתל אביב למעלה מ-20 שנה באותו מלון ומרגיש מאוד מבוזבז,ויש המון נסיונו
ואני נשוי+6 והשאלה מה לעשות לעזוב?

תשובה
השאלה היא מה האלטרנטיבה שיש בידך, כי לצאת ללא מטרה או כתובת זה לא צעד נכון.
שאלה - 181307
לכבוד הרב שלום רב,
ראשית תודה רבה על עבודת הקודש שלך לכב' השם. נכדי בן 4וחצי, טרם מדבר,

תשובה
יש אומרים להאכילו לשון של עגל. ואפילו טחון.
שאלה - 181306
לכבוד הרב
לפני 3 שנים עברתי שיתוק פנים (בל) ויש לי הגבלה בהבעות ובאוזן.קרה אחרי ששמו לי כפתור באוזן.
הרופאים ו MRI לא עזר ייתכן והכפתור נכנס וגרם לדבר הם לא מאמינים מה מציע?

תשובה
אין קשר בין שני האירועים. רפואה שלימה.
שאלה - 181305
לכבוד הרב
לגבי מעשרות אנו קהילה של אברכים בונים בית כנסת (שיהווה)... גם כולל ומקום תורה לבני תורה
האם התרומה החודשית לבנייה יכולה להוות ממעשר?

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 181304
כת"ר האם תספורת וגילוח אסורים מיום א' באב כולל את יום ר"ח?ובפרט שזה יוצא ביום שישי השנה?
תשובה
ראש חודש אשר חל בשישי בשבת הקילו בו לענין תספורת.
שאלה - 181303
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אני לא מוצא עבודה במקצוע בצפון(עובד משהו אחר בינתיים) הציעו לי עבודות במרכז . כדאי להעתיק מגורים לאיזור ? או להמשיך לחפש כאן?
תשובה
רק אם שומרים שם צניעות.
שאלה - 181302
שלום לכבוד הרב
במקום ציבורי בו עובדים חילונים ודתיים ולא נוהגים אבלות על החורבן ושומעים שירים שמחים רועשים. האם מותר לדתי להקדים ולהפעיל שירים שקטים כדי להקטין הנזק?

תשובה
אל תתקרב אליהם, כי אין הקדושה שורה שם, וכשאין קדושה, תבוא ה.....
שאלה - 181301
לכבוד הרב שליט"א
במנין בו התפללתי היום. לצערי, לשני אנשים במנין נפלו התפילין, האם מי שראה זאת צריך להתענות?

תשובה
הם צריכים להתענות ולא הציבור.
שאלה - 181300
שלום לכבוד הרב
מתי הזמן הנכון ביותר להניח תפילין דרבינו תם בתפילת שחרית תודה

תשובה
אם יספיק להניחם קודם קדושת ובא לציון יעשה זאת, ואם לאו לאחר קדיש תתקסל.
שאלה - 181299
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום לך מורי ורבי
יין שנשאר פתוח וסגרתי ב1 וחצי (בבוקר)בלילה לאחר שנרדמתי באזור שהוא נמצא מה דינו
תודה רבי היקר

תשובה
בדיעבד כשר מכיוון ואין מצויים נחשים במקומינו.
שאלה - 181298
לכבוד הרב שלום רב ברצוני לדעת מתי עושים עליה לקבר לפי מנהג תימן ב 12 חודשים בשנה הראשונה אימי ז"ל נפטרה כ'ה בתשרי ונקברה אחרי השקיעה תודה
תשובה
ביום כ"ה באלול בערב. לימוד תורה, ואין שום מצווה בסעודה זו.
שאלה - 181297
לכבוד הרבאשתי מבקשת לשאול האם ניתן לעבוד במשרד ביחד עם גבר בן 70
שלכל אחד יש חדר בנפרדהדלת הראשית סגורה אך לא נעולהמדי פעם נכנסים אנשים אך לא בתדירות גבוהההאם ניתן לעבוד?

תשובה
בחדרים נפרדים יש להקל.
שאלה - 181296
לכבוד הרב ב״ה נולדה בת שבוע שעבר. לא ישנים טוב בלילה בגלל השתי בנות אחרות. בת 4 ובת 2 שנה. ובפרט הגדולה בוכה הרבה. האם יש לרב עצה ? סליחה על ההפרעה
תשובה
תאמרו על ראשם פסוקי ברכת כהנים בלילה.
שאלה - 181295
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, האם זה נכון שאסור להביט באשה נשואה, גם אם לא מתכווין לאיסור, שמעתי מהרב שלי שמושך עליו טומאה, למה?
תשובה
הרב שאמר לך צודק בהחלט, כי כך כתב מורנו הרב חיים פלאג'י ז"ל בספרו מועד לכל חי [סימן כ"ח, כ] "כתב שם בספר הזכירה דף מח ע"ב, דהמסתכל בבריות טמאות, ובאשה נאה אפילו פנויה, ובאשת איש, ובבגדי צבע של אשה, ממשיך רוח הטומאה עליו, וכן המסתכל באשה נדה, וסגולתו דירגיל לשום עיניו בדבר קדושה, ואז ממשיך קדושה ונותן הארה גדולה לד' גוונין, וטוב להסתכל בשמים לראות מעשה השם, וידבק עם תלמידי חכמים ועם אנשים כשרים, הן בסעודה ואפילו בבית הכנסת ובדין ובדרך ובכל מקום, כי השכינה שורה בין אנשים כשרים, עד כאן לשונו".
שאלה - 181294
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אני אמא לארבעה ילדים קטנים עובדת בבית ובחוץ לא מתקשה למצוא זמן להתפלל עמידה פעם ביום,
אם אפשר להתפלל באוטובוס בישיבה או למספיק לדבר עם ה'מתוך הלב

תשובה
תפילת עמידה אחת ביום בבית באיזה שעה שתתאים.
שאלה - 181293
לכבוד מו"ר ועט"ר שליט"א
מש"כ הרב באחת התשובות הקודמות כאן פינת ההודעה היומית אם יורשה חשבתי ע"כ מזמן שמהשו"ת כאן מרגישים שהרב הוא אב ופטרון רוחני וגשמי לכולם!! וכן הוא..

תשובה
ומה בידי לעשות, יש ש"מוכרחים" לכתוב על אירועים אישיים יומיים.
שאלה - 181292
הרב אני עובד במשאית בתוך מתחם של מפעל ענק.
נוסע ממקום למקום מרחק של עד 5 דק
האם כל פעם שאני שותה מים צריך לברך
כל פעם יורד מהמשאית ועולה שוב בכל תחנה יש תמי 4 שאפשר לשתות תודה רבה

תשובה
אם הנך נושא אתך בתיק או בכל אמצעי אחר מים, אינך צריך לברך שנית. אלא אם שנית מתחם אחר או מקום אחר מנותק מהקודם, ולא היו מים בציקלונך, עליך לברך שנית.
שאלה - 181291
למו"ר
האם בימי בין המיצרים ניתן להשמיע לילדים קטנים בני שנה ושנתיים שירי ילדים וההורים ששומרים עליהם ישמעו בגלל השמירה. והאם גם ניתן שירים חסידים שמרגיעים את הילדים.

תשובה
יש קלטות שירים ללא כלי נגינה. [לתשומת לב הקוראים בלי מחשבה, לא כתבתי אסור9.
שאלה - 181290
לכבוד הרב הצדיק אני אחרי לידה שלישית קשה לי מאוד רוצה לנסוע לחו"ל עם אמי ואחותי זקוקה לזה נפשית גם עובדת גם לומדת מגדלת את הילדים.בבקשה מה הרב אומר צריכה כוחות מחודשים תודה
תשובה
מקומות יפהפיים יש בצפון, בעמק החולה, צפת, עמקים שונים, מצפה רמון, אילת ועוד. נופים אדירים, אשר אבן אחת שם שווה את כל שוויץ בריטניה, והולנד גם יחד.
שאלה - 181289
שלום לכבוד הרב
בעלי שר הרבה את הפיוט "לך אלי" ואומר שזה נותן בו יראת שמים,
האם ישנה בעיה בלשיר את הפיוט הזה בימי החול ושבת?
תודה לכה"ר

תשובה
אפשר.
שאלה - 181288
שלום לכב' הרב,

בלנית, ציערה טובלת חילונית, שקראה תהילים בלי כיסוי ראש, ואמרה שלא יעלו תפילותיה, ליד עוד בנות, הטובלת ברחה. האם הבלנית טבלה כשורה? לא היה עדיף להוכיח בצד?

תשובה
אסור היה להוכיח אותה כלל, אלא לכבדה, הייתי כותב לה דברי עידוד ופיוס.
שאלה - 181287
לכב' הרב מוצפי שליט"א,
בלנית במשרה קטנה, 5 שנים, מאוד רוצה להגדיל למשרה קבועה וגדולה לכב' ד', המנהלים הבטיחו תנאים וקביעות, הבטחות שוא. תודה.

תשובה
אמר בן עזאי [תוספתא מסכת יומא פרק ב, הלכה ז] "משלך יתנו לך, בשמך יקראוך, ובמקומך יושיבוך, אין שכחה לפני המקום, אין אדם נוגע במוכן לחבירו".
שאלה - 181286
שלום לכבוד הרב אשתי חולה במחלה וקיהלתי על עצמי בלנ לסיים את כל התהילים כל יום מוקדם בבוקר.לימוד הלכות חצי שעה לפני התפילה כל יום. כל ערב שיעור תורה.גם בשבת. מה עוד הרב מציע
תשובה
נפלא מאוד, חזק וברוך, רפואה שלימה.
שאלה - 181285
לכבוד הרב
הרבה שנים חוסר אנרגיה תפקוד איטי וחוסר בשמחה. האם יש תרופה טבעית לדכדוך לנשים?

תשובה
לפנות לרופא הומיאופט.
שאלה - 181284
לכבוד הרב שלום רב
האם ברית שהתקיים ביום שבת בבית הכנסת ומותקנות שם מצלמות אבטחה 24/7 האם אפשר להוציא משם תמונות של הברית ? ביום חול כמובן

תשובה
אסור בהחלט, באופן כללי פעילות מצלמות במשך כ"ד שעות, בעייתית מאוד מבחינת ההלכה, ומה שיש "מקילים" הוא משום שאני לא מעוניין בכך, אך כאשר מכווין לכך הרי זה חילול שבת גמור לכל הדיעות.
שאלה - 181283
הרב, זכיתי ללמוד היום בכתר תורה למוהר"ש די אבילה גיסו של האוה"ח הקדוש, בדף י"ו דיבר בחומרת הנידוי, ולפי דבריו שם מחוייבים לנהוג בהידרדרות כמנודים, עברו 14 מתך 24 נידויין
תשובה
הם בכלל לא שמים יראת השם נגד פניהם, הם מאמינים בכסף כסף וכסף, בידור, ליצנות, בכח, אלימות, בריונות, ואיומים על גדולי ישראל.
והכל בתחפושת של "זיכוי הרבות".
שאלה - 181282
לכבוד הרב שמחתי היום שזכיתי לראות את השכינה. יהי רצון שה׳ שתזכו להיות חזקים ובראים עד 120,
בנוגע לדברי הרב להניח תפילין בבית, האם שייך להניח בביה״כ ולעבור אחר כך למנין אחר

תשובה
מור אבי ז״ל אמר בשם רבותיו המקובלים. שיש להניחם בחצר בית הכנסת או בחדר סמוך מקום שאין מתפללים בו. ומשם יעבור למקום שמתפלל. וכן היה נוהג בלילות המשמרה כשהיה נשאר ער בבית הכנסת.
שאלה - 181281
שלום לכבוד הרב
בשאלה על מזגן אינוואטר היום יש התקן שבת. האם חובה להתקינו או שזה חומרה? ומה קורה אם שכחו להפעיל את ההתקן לפני שבת? מותר להסתובב בחדר?

תשובה
עיין תשובה מהשבוע האחרון שם כתב הרב שיש חילוקי דיעות בין פוסקי דורנו ויש להשתמש בהתקן שבת. תודה מהעורך.
שאלה - 181280
שלום לכבוד הרב
תודה רבה לכבוד הרב על השיעור מאלף ברמת גן יישר כוחך על כל החיזוקים ברכות עצות טובותשתזכה לחיים ארוכים טובים ונעימים בבריאות איתנה נהורא מעליה

תשובה
תודה לאבינו שבשמיים, תודה לכולכם.
שאלה - 181279
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
איך יש מחלוקת במציאות אם צלפחד היה מקושש או מהמעפילים (שבת צו),

תשובה
אין לנו עסק בנסתרות, ובפרט שהתורה כיסתה אותו כנזכר בתלמוד. ויש תירוצים אך לא כל מוחא סביל דא ובפרט בפומבי.
שאלה - 181278
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם הפירוש לתורה של ה"אור החיים הקדוש" זה האור החיים האחרון או שמדובר על סבו ?
והאם כל המעשיות שנכרכו עם האריה וכו זה מדובר על האור החיים האחרון ?

תשובה
זה בהחלט פירושו שלו וזה ידוע ומפורסם. המעשה אתו היה כאשר אריה בא לקראת השיירה, אך המעשה באורג שטיחים שבועיים בחודש והושלך לגוב האריות וניצל היה עם סבו רבנו חיים אבן עטר הזקן זיע"א.
שאלה - 181277
,שלום לכבוד הרב, האם מותר להסתכל בדודה שאינה צנועה, על כל פנים בשעה שאני מדבר איתה? ובכלל נשים שאינן צנועות בשעה שאני מדבר איתן מותר להסתכל בפנים שלהן?
תשובה
רק בתחילה מבט חטוף מפני הכבוד, ואחר כך השפל עיניך ותרוויח עולם הבא.
שאלה - 181276
לכבוד מו"ר שליט"א. א.ברוך ה' שנתן לנו את הרב.ובמיוחד ספריו של הרב שגורמים לנו שמחת התורה שאלתי היכן אפשר להשיג ספרים אלו במחירים זולים(בחור ישיבה) תזכו למצות
תשובה
העורך, ראה כתובת בראש עמוד השאלות.
שאלה - 181275
לשאלת רבים,
לפניות בנושא ספרי מורנו ורבנו, תרומות ורכישות, ניתן לפנות לכתובת דוא"ל:
mbzm50227@gmail.com‏

תשובה
תזכו למצוות.
שאלה - 181274
ב"ה זכינו לגאול מכתבי חכם סלמן זיע"א ובנו מורנו הרב שליט"א. זה כמה שנים שצוות שלם מטפלים בעריכתם והוצאתם לאור עולם. באנו בקריאה של חיבה, לתת שכם וכתף בתרומה להוצאתם לאור.
תשובה
תזכו למצוות, וזכותו תגן בעדכם, והוא יתפלל עבורכם בשמי מרומים.
שאלה - 181273
לרב היקר
בת 29 יש בחור שמאוד רוצה להכיר אך לא קובע עיתים לתורה,הולך למכון כושר מעורב ועם טלפון לא כשר אמרתי לו שמפריע ואמר שמוכן להתחזק בעתיד
אשמח לעצתך האם לנסות?
תודה

תשובה
זה יראת שמים על קרן הצבי.
שאלה - 181272
לכבוד הרב שלום רב
הרב האם הקהל עונים אחרי ברכות ההפטרה או רק אחרי השנייה והשבעית?

תשובה
הברכה שאומר קודם ההפטרה עונים רק על ובנביאי האמת והצדק. לאחר ההפטרה עונים אמן על כל ברכה וברכה. א, הנאמן בכל דבריו. ב, משמח ציון בבניה. ג, מגן דוד. ד, מקדש השבת.
שאלה - 181271
לכבוד הרב שלום רב
אתמול בלילה בעירי עפולה עשו הילולה לצדיק רבינו אור החיים הקדוש עד השעות הקטנות של הלילה עם סעודה ושתיה חריפה אנשים חוזרים הביתה שיכורים.חילול השם
תודה

תשובה
ירחם השם על עמו ישראל.
שאלה - 181270
לכבוד הרב שלום רב
בת דודה של בעלי.אברך. הציעה לו לברך ברכה מן ה 7 ברכות. האם יש חובה שאברך יהיה עם המגבעת בחופה?

תשובה
מי יודע מי האנשים הבאים לומר שבע ברכות. האם ראויים הם? יכולים להוציא ידי חובה? בימינו מזמינים כל איש לברך כפי שנוהגים בכתיבת אותיות לספר תורה. והשם ירחם על עמו ישראל.
שאלה - 181269
כת"ר, ראש ישיבה ביד בנימין,
ויצא עליו רינונים בענייני צניעות, וקם ב"ד שפסק
שהיה לו קשר עם נשואה, בגלל רו"ה לכאורה.
אך הוא לא נגע, והתירו להמשיך כרה"י. ויש חלקים
איך לנהוג?

תשובה
אנחנו לא בית דין. לא חקרנו. לא שמענו עדויות. לא יודעים שום עובדות. לא נוכל לדבר. וכל דיבור הוא לשון הרע.
הבית דין שחקר קרוב למאה עדים הסיק מה שהסיק. אנחנו לא נתנהג כאנשי הרחוב שמכל פרשה בונים מגדלים. אלה דיני נפשות.
שאלה - 181268
שלום לכבוד הרב שליט"א
שאלה דחופה -
בשעה טובה נולד לנו בן זכר והברית בע"ה ביום חמישי הקרוב.
אני ואשתי מתלבטים בין השם איתמר או רפאל, מי מהם עדיף?
תודה רבה

תשובה
שיהיה לכם בסימן טוב לנו ולכל ישראל.
שאלה - 181267
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כבוד הרב לא ידעתי ביג לתמוז אין אומרים תחנון ואמרתי.ולמה אין אומרים?תודה רבי ומורי

תשובה
אומרים בהחלט.
שאלה - 181266
הרב שליט"א
מה הדין של מישהו לפעמיים מפספס מנחה וערבית וגם ש.תורה ורק בשביל להקל על האישה בבית בניקוי הבית טיפול בילדים וכויש לו המון ביטול תורה אבל מצד אחד צריך לעזורלא?

תשובה
לכולם ילדים קטנים בבית. ועוזרים בבית. ומתפללים מנחה וערבית ומסתדרים.
יש מתפללים מנחה בצהרים וערבית יותר מאוחר. ויש מנחה וערבית מוקדם בשעה 6.15. וכוווווולם מתפללים.
שאלה - 181265
לכבוד הרב שלום רב
תודה לד ששמעצי בקול הרב היה קסאח עם המנהל שלי שאני לוקחת סיקים רצה להעיף וד הכניס ביד המנהל הגדול חהגיד לי לא להעדר והכל הסתדר

תשובה
ברוך השם. כאן פינת ההודעה היומית.
שאלה - 181264
לכבוד הרב
אם אדם ניזהר באכילה ממש מטעמי בריאות אף על פי שאין לו כרגע בעיה בריאותית אבל באופן שניראה מוגזם כגון לאכול רק פירות וירקות בלי מלח וכו. זה לא סוג של היתיוונות ?

תשובה
אוכל בריא טוב בכל הגילים.
שאלה - 181263
לכבוד הרב,
מחילה על השאלה, הפסק טהרה, לא הייתי בביתי ומחוסר ברירה השתמשתי בחתיכת בד לבנה מגופית כותנה. יצא נקי. זה בסדר?

תשובה
כן. להבא לנקות לפני כן היטב במים וסבון.
שאלה - 181262
1 מותר לכתוב שם קדוש רוט-א ומעלת סגולותיו מהספרים על כרטיס עם אזוב/רודא בלמינציה?
2 מותר לישון איתו בכיס / מתחת לכרית?
3 האם הרב יכול לכתוב במעלת האזוב והרודא מדברי רז"ל?

תשובה
ידידי. שם קדוש לא כותבים להניחו בכיס וייכנס עמו לשירותים.
שאלה - 181261
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מי שיש לו שני שמות שכבודו כותב בספר שלא כדאי מה צריכים לעשות כדי שישאר רק אחד
תזכו למצות

תשובה
בין כך משתמשים רק באחד והשני בשביל העוונטה.
שאלה - 181260
לרב היקר, הלכתי עם הילדים על המדרכה, רכב חנה שם וחסם את הדרך ונאלצנו לרדת לכביש, ישבה שם מישהי שמכירה אותי, אמרתי בקול "חוסר אחריות של אנשים" היא הסמיקה והתביישה.להתנצל?
תשובה
כן זה חוסר אחריות וגובל בפשע.
שאלה - 181259
לכבוד הרב שלום רב
שותה קפה עם מזונות - האם לאחר הברכה האחרונה על המזונות רשאי להמשיך לשתות או שנחשב סילוק גם על הקפה?

תשובה
ממשיך לשתות.
שאלה - 181258
לכבוד הרב
"וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לְהוֹשֵׁעַ בִּן-נוּן יְהוֹשֻׁעַ" הוסיפו אות יוד למה כתוב
"יְהוֹשֻׁעַ" בקובוץ ולא "יְהוֹשֵׁעַ" בצירי

תשובה
כי כך שמו.
שאלה - 181257
לכבוד הרב
הבן שלי נדר שיתחתן רק עם בחורה מסויימת וכעת מתחרט.
הרב אמר שצריך לעשות התרה בפני שלושה. הוא מתבייש לספר על מה נדר אם הרב יוכל לעשות לו? השם כתוב בשואל.

תשובה
כיוון שזה נדר פרטי וידוע. עליו להתייצב אישית בפני רב ויתצרפו אליו שנים שאינם צריכים לדעת מהמעשה.
שאלה - 181256
לכבוד הרב: רצינו לדעת אם יש לרב קו טלפון של בית הוראה שאפשר להתקשר ולשאול שאלות בהלכה. המספר 02- 5380160 שמפורסם בכל המקומות לא זמין כבר הרבה מאד זמן
תשובה
יש לך את האתר כולו לרשותך חינם אין כסף. בלי הוראות קבע. בלי מכוניות פאר. ואפילו לא פיאט אונו.
שאלה - 181255
לכבוד הרב שלום רב.במחילה רבה האם ידוע לרב האם ישנה מהדורה של הנהר שלום שנכתב ע" מהר"י דרעי שקדמה לתקס"ו שאפשר למוצאה?
תשובה
רק אצל האספנים.
שאלה - 181254
שלום לכבוד הרב
רציתי לשאול לגבי שידוכים אני בת 21 והציעו לי בחור טוב אבל מפריע לי המראה החיצוני הוא לא מכוער אבל גם לא יפה בעיני ואני לא יודעת מה לעשות אשמח גם לברכה תודה רבה

תשובה
אל תתני עינייך ביופי. יהיו לך ילדים יפים ובריאים. העיקר מידות טובות. הגון ונאמן.
שאלה - 181253
שלום לכבוד הרב
אני עובד כדוור עבודה בחוץ בשמש. האם מותר לי מחר להתפלל חד פעמי במניין פועלים ב5 בבוקר ע"מ לצאת לעבודה לפני השרב הגדול שעתיד להיות? תודה רבה לרב על הכל

תשובה
מותר לך. ותזכה להיות מבני עולם הבא. וכמוך ירבו בישראל.
שאלה - 181252
לכבוד הרב: מחילה אך לא הבנתי האם אדם שנתקע בלי כלי לנטילת ידיים האם יכול לברך או שזה מעכב את הברכה. מדובר על נטילה של בוקר ונטילה של אוכל. הציבור רוצה להבין תודה
תשובה
הבנת מצויין. ידיד יקר. אסור אסור אסור. הציבור מזמן הבין. הרי רבי עקיבה בבית האסורים קודם הריגתו לא אכל כי לא היה לומספיק מים ואמר המזלזל בנטילת ידים נעקר מן העולם. ועתה הוא מאושר בראש גן עדן ונהרג בלי לאכול.
שאלה - 181251
לכבוד הרב

תודה לרב שיתייחס וענה לשאלתי 61... הרב אז למי אפנה אכן זה עניין מורכב ולא פשוט.. בבקשה שהרב יעזור.

תשובה
אם השם יתברך יתן לי כח לכך.
שאלה - 181250
איך לנהוגשלמתי המון לחתונת הבן,הגרוש שילם ממתנות וקצת ממנו טוען ששילם הכל.מאחר במזונות, ועכשיו בכלל אין לו לתת לי,אין עם מי לדבר
מתחמקטוען שאם אפנה לרב שלו תהיה טעות ובושה

תשובה
מזונות הוא חייב, ועליו למלאת חובתו.
שאלה - 181249
לכבוד הרב
בחור ישיבה (בן 21+) חוזר בתשובה מגיל צעיר
נפגש עם בחורה 3 פגישות - יש חיבור וכו'ומאוד רצה לסגור.
עצר כיוון שהבחורה מבקשת לשים פאה רק בשבת (אמה עם פאה).
עצת הרב?

תשובה
השאלה העיקרית, אישה דרישות עתידות להגיע בהמשך החיים. ועוד וכי שבת היא משהו חריג?
שאלה - 181248
לכבוד הרב שלום רב.
באחד התשובות הרב אמר לעשות סיום מסכת בהצנע האם לא לעשות כלל סיום בעשרה ?

תשובה
אמרתי מה נכון יותר, לא אמרתי לא. מי שצנוע מצליח דכתיב ואת צנועים חכמה.
שאלה - 181247
לכבוד הרב שלום רב. האם אשה רווקה צריכה לשים כיסוי ראש בתפילה? ואם כן- האם גומיה שאוספת את השיער נחשבת לכיסוי?
תשובה
צריכה כיסוי, גומי לשיער אינו ולא כלום.
שאלה - 181246
לכב' הרב היקר,

העברתי סכום לפדיון נפש, דרך עוזרך. ומסרתי שמות לברכות לרפואה. מקווה שהגיע?

תשובה
אין לי עוזרים.
שאלה - 181245
לכבוד הרב
מספר פעמים ביום אני מסתפק לגבי הלכה בדבר שמגיע לידי ולא יודע איך לנהוג. לרוב אני בודק וזה גורם לי לחרוג מכל סדר הזמן היומי שלי (של הלימוד ובחיים). האם זה עצת היצר?

תשובה
היצר הוא שאין לך רב, והמשנה אומרת עשה לך רב.
שאלה - 181244
לכבוד הרב
בשיעור עלתה השאלה מיהו בנו של שמאי הזקן? "מעשה בשמאי הזקן שלא רצה להאכיל את בנו [תוספתא יומא ד, ב].
וכן [סוכה כח, א]. מחילה על הטירחה.
תודה רבה

תשובה
חיפשתיהו ולא מצאתיהו.
שאלה - 181243
לכבוד הרב
בהריון חודש 2מחילה מכבודךנראו סימנים אדומים כהים במגן תחתון
לא עשיתי בדיקהאיך עליי לנהוג?

תשובה
אם המגן סינטטי ולא אריג ממש, יש מקום להתיר, אלא שיש להמתין ימים אחדים לעיין מה מתרחש בהמשך, ומדוע ההפרשות הללו.
שאלה - 181242
לכבוד הרב אם הרב יכול להסביר בבקשה עם הברז נקרא כלי לעניין כח גברא
והאם אפשר לברך נטילת ידים של בוקר או נטילת ידיים שלפני אוכל ע"י פתיחה וסגירה של הברז כמה פעמים כאשר אין כלי?

תשובה
חס ושלום לומר כן, כי אמרו חכמים בתלמוד מסכת סוטה ד עמוד ב
א"ר זריקא אמר ר"א כל המזלזל בנטילת ידים נעקר מן העולם. השם יצילנו.
שאלה - 181241
שלום לכבוד הרב
אדם שקיבל שבת מפלג המנחה.
האם יכל להשלים מניין לתפילת מנחה לציבור שעוד לא קבלו שבת
תודה לכבוד הרב

תשובה
מחלוקת האחרונים בזה, ועיין יביע אומר חלק ו סימן כ"א.
שאלה - 181240
לכבוד הרב, מה שכתוב במסילת ישרים "יסוד החסידות ושורש העבודה התמימה..." מה הכוונה חסידות כאן? והאם חסידות זו הינה חובה, והאם חסידות ועבודה תמימה הם שני דברים שונים?
תשובה
כן, כשיש ביכולתו להחמיר, כי שואלים אותו למעלה מדוע לא נהגת בכך. ולעולם יאמר אדם אימתי יגיעו מעשי למעשה אבותי אברהם יצחק ויעקב.
שאלה - 181239
בבית כנסת בתוך מקלט.
יש בין הכניסה למקלט מבחוץ לתוך חלל המקלט מסדרון.
האם אנשים שיושבים שם משלמים לעשרה למניין?
שיש עשרה במקלט האם היושבים במסדרון יוצאים בתפילה בציבור?

תשובה
אם השליח ציבור ורוב המנין בפנים, כן.
שאלה - 181238
שלום לכבוד הרב, האם מותר לי לסנן קורות חיים שמגיעות למעסיקי ולא להעביר לו אותן, כאשר עסקינן במועמדות ממוצא ידוע כלשהו, שקרוב לוודאי תהא לא צנועה בלבושה, בלשון המעטה?
תשובה
יתכן שאפשר. בלי לקבל אחריות חוקית.
שאלה - 181237
לכבוד הרב שלום רב שליטא
יש תלמודי תורה שיש שם גננות עד גיל 5-6 ויותר האם זה לא משפיע על הילד ?
והאם יש עניין גם במעונות שלא יגעו בתינוק נשים מיותרות?

תשובה
במעונות אין בעיה, לגבי תלמוד תורה דעת הרב חסד לאלפים להחמיר בזה, ובמקון שאין מלמדים יש מקילים. ומורי הגאון רבי יהודה צדקה היה מוחה בזה מאוד.
שאלה - 181236
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, האם כהן יכול להתחתן עם בעלת תשובה רווקה שלא נשמרה בזמן שהייתה חילונית? שניהם בעלי תשובה עשו תשובה על כל חטאי העבר.
בברכת ימים על ימי מלך תוסיף.

תשובה
בתנאי שלא היתה עם גוי.
שאלה - 181235
שלום לכבוד הרב
רב בית כנסת כתב מכתב חריף שאין שום פוסק שמתיר לגדל כלב ועל פי הגמ והרמבם כל מי שמגדל כלב בבית הוא ארור . בבקשה דעת הרב, שו"ע חושן משפט סימן תט ,ג. כותב מותר

תשובה
כנראה התכווין למי שמגדל בתוך בנין מגורים, והבעל חי מפחיד את הדיירים.
כמעשה שהיה בזמן התלמוד [בבא קמא פ"ג עמוד א
"דריש ר' דוסתאי דמן בירי: ובנחה יאמר שובה ה' רבבות אלפי ישראל - ללמדך, שאין שכינה שורה על ישראל פחות משני אלפים ושני רבבות, חסר אחת, והיתה אשה מעוברת ביניהם וראויה להשלים, ונבח בה כלב והפילה, נמצא זה גורם לשכינה שתסתלק מישראל. ההיא איתתא דעלת למיפא בההוא ביתא, נבח בה כלבא, אמר לה מריה: לא תיסתפי מיניה, שקולי ניביה. אמרה ליה: שקילי טיבותיך ושדיא אחיזרי, כבר נד ולד".
שאלה - 181234
שלום לכבוד הרב
לצערי ובשל מצב נפשי ירוד ואי יחס מהבעל בעלי קשה לו לסלוח לי והוא רוצה להתגרש אני רוצה לשנות ולכפר מה עלי לעשות?

תשובה
מתפלל עליכם.
שאלה - 181233
לכבוד הרב: האם באמצע קריאת שמע מותר לענות על 2 אמנים אמן יהא שמיה רבה ואמן על דאמירן בעלמא בלבד או כל החמישה אמנים
תשובה
דעת מרן השלחן ערוך סימן ס"ו, ג. רק שני אמנים של יהא שמיה רבא, ושל דאמירן בעלמא.
שאלה - 181232
כת"ר

למעשה,האם ממוצ"ש הקרוב לא ניתן לשמוע יותר מוזיקה וברכת שהחיינו? או שמיום א' בבוקר?

תשובה
ממוצאי שבת זה הוא י"ח בתמוז ימי בין המצרים.
שאלה - 181231
שלום עליכם הרב מוצפי שליט"א
האם יש עניין דייקא לצום בימי שני וחמישי או שאין זה משנה ?

תשובה
עיין בספר ארחות ציון חלק ב, מעלת הימים הללו.
שאלה - 181230
לעטר
תודה לרב על הברכות היום בברית באשדוד
רואים שבאתם במסירות נפש
הרב חיזק מאוד את לומדי הכולל ואת כלל הציבור במוסר ובאמונה כדרככם בקודש
מודים לבורא עולם על היום הנפלא הזה

תשובה
תבורכו כולכם מהשמיים, התחזקתי מאוד לראות אברכים יקרים ההוגים בתורה באמת והם בעלי יראת השם. דרישת שלום לכולם ובפרט לרבני הכולל.
שאלה - 181229
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום כבוד הרב שליטא
אנו רוצים להגיד תיקון חצות רצינו בבקשה מתי אומרים ומתי לא אומרים ומה אומרים יישר כח גדול בברכת יגדיל תורה ויאדיר אמן.

תשובה
עיין בילקוט יוסף [השכמת הבוקר סימן א, נא] שביאר כי "תיקון חצות נחלק לב' חלקים, הראשון נקרא תיקון רחל, והשני נקרא תיקון לאה. תיקון רחל מדבר על עניני החורבן, ותיקון לאה הוא בעיקר פרקי שבח בקשה והודאה להשי"ת. ברוב לילות השנה אומרים תיקון רחל, ולאחר מכן אומרים תיקון לאה. אולם יש זמנים שבהם אומרים רק תיקון לאה, ואין אומרים תיקון רחל, שאין להזכיר בהם צער [ועוד טעמים על פי הסוד]. ואלו הם הימים שאין אומרים בהם תיקון רחל: ראש חודש [ובער"ח אחר המולד, אף שמתוודים באותו יום], ומראש השנה עד שמיני עצרת, ימי החנוכה, ימי הפורים, כל חודש ניסן, וכל ימי העומר. [אף שמתוודים בימי העומר]. ויש זמנים שאין אומרים בהם לא תיקון רחל ולא תיקון לאה, ואלו הם: ליל שבת, ליל יום טוב, פסח, שבועות, סוכות, שמחת תורה, חול המועד פסח, לילי ראש השנה, וליל יום הכפורים. אבל בחול המועד של סוכות אומרים תיקון לאה".

וכתב בספר הלכה ברורה [חלק א, עמוד י] "אלו הימים שאין אומרים בהם תיקון חצות כלל, בין תיקון רחל בין תיקון לאה, שבת, ראש השנה, יום הכיפורים, שני ימים טובים של פסח, חול המועד פסח, שבועות, יום טוב של סכות, שמיני עצרת, ובחוץ לארץ בל יום טוב שני של גלויות.
אלו הימים שאין אומרים בהם תיקון רחל, אבל אומרים בהם תיקון לאה, הימים שאחר מולד החודש, חול המועד סכות, עשרת ימי תשובה, מראש חודש ניסן ועד י"ב בסיוון, בכל שנת השמיטה בארץ ישראל, ראש חודש, ובכל הימים שאין נופלים בהם על פניהם". וכן בבית החתן, בבית האבל, בלילה שקודם המילה - אבי הבן, המוהל, הסנדק".
שאלה - 181228
לכבוד הרב שלום רב
כשאני נוטל ידיים לדבר שטיבולו במשקה מותר לי לדבר לאחר הנטילה לפני הברכה?
2.. האם לפי האר"י יהיה מותר לי בשבת הקרובה שזה י"ז בתמוז לחדש בגד ולברך שהחיינו?

תשובה
א, אסור לברך רק כשאוכל לחם. וממילא מותר לדבר. ב, רבנו האר״י ז״ל החמיר.
שאלה - 181227
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
תרומה לעמותות……

תשובה
כתבתי שיש מצוה לעזור ישירות לנזקקים. ללא מתווכים. ללא מנגנון ופירסומות. יש משפחות עניות תעקבו אחריהם ואחרי ילדיהם.
שאלה - 181226
מורי ורבי אתמול הייתי בכותל להגיד קצת תהילים וראיתי ערבים מנקים את רחבת בית מקדשנו ושאלתי את עצמי איך ולמה מה קורה לנו בית המקדש ריבון העולם מחילה מכבוד הרב כואב לי הדבר הזה
תשובה
זה שהוא חרב כואב יותר מהכל. בזכות תפלות ישראל הוא יבנה בקרוב.
שאלה - 181225
שלום לכב' הרב
במסגרת לימודיי עברתי בחינה, והציון אינו הוגן לדעתי. ערערתי אצל המורה, וקבלתי תגובה שהעליבה אותי.
האם אוכל לערער אצל דרג עליון או שזוהי הלשנה?
תודה לרב היקר

תשובה
תמיד טוב לנסות.
שאלה - 181224
שלום לרב.שמעתי אתמול דרשה מרב במוסיוף על הפיאות.כשחבשתי פאה זה היה כדי להראות יפה ולכן שמתי פאה.זרקתי את הפיאה לפח ב"ה. היום כיסוי מטפחת ומרגישה שלמה וזה הכיסוי האמיתי
תשובה
אשרייך אשרי חלקך. הוספת זכויות לכל עם ישראל. בזכות זה יינצלו מתאונות וחבלות.
שאלה - 181223
לכבוד הרב: בבית הכנסת שלנו מתפללים מנחה קטנה קבוע. שאלתי האם אסור לי לאכול סעודה כבר ממתי שהגיע זמן מנחה גדולה. או רק ממתי שהגיע תחילת זמן מנחה קטנה?
תשובה
יש מי שמיקל בארוחה קלה. עיין ארחות ציון.
שאלה - 181222
לכבוד הרב שלום רב
רק לשמח את הרב הבוקר הראתי בעבודה לבעל המקום את הדברים שהרב אמר על אירגון הידברות אנשים לא יודעים מקווה להיות שליחה טובה!

תשובה
מצווה רבה לספר מעשיהם ורמאיותיהם. יש שם אנשי מנגנון בריונים. מורדים בהשם יתברך.
שאלה - 181221
לכבוד הרב שליט"א

אנו מעונינים לקרוא לבת שתיוולד בשעטו"מ בשם הילני.
האם יש בעיה עם שם זה? למרות שבגמרא ובמדרשים מובאים עליה דברים טובים.

תשובה
אין לי מושג בענין.
שאלה - 181220
שלום לכבוד הרב
שלום וברכה לכבוד הרב.רציתי לשאול אם אדם יודע על עובד שלוקח מבעל הבית בלי רשות,מותר להגיד לבעל החנות.על.העובד?
תודה רבה לרב

תשובה
מצווה רבה להודיע לבעל הבית אפשר בצורה אנונימית שלא יזהו אותך. והמצווה ״לא תעמוד על דם רעך״.
שאלה - 181219
לכבוד הרב שלום רב
משפחה שנימצאת במצוקה כלכלית מבני ברק ונעזרת מגמח מסוים ואומרת שאם לא היו עוזרים לא היה מה לאכול וגם מה שעוזרים לא מספיק ממש האם נחשבים כעניים?

תשובה
צריך לבדוק כדי לדעת.
שאלה - 181218
לכבוד הרב שלום רב
לגבי שיעור טלית קטן 72 סמ אורך, האם מודדים מקצה לקצה או שכל מחצית צריכה להיות 72? והאם הפתח מצטרף לשיעור?
תודה רבה

תשובה
מקצה לקצה. והמהדרין קונים טלית שהפתח אינו חסר.
שאלה - 181217
לכב' הרב מוצפי, ביקשתי פדיון נפש ליראת שמים וחזרה בתשובה. הפקדתי כסף בחשבון, ושלחתי פקסצער גידול בנים,
תשובה
התפללנו עליכם בדמעות.
שאלה - 181216
לכבוד הרב היקר
האם בצום י"ז בתמוז מותר לאישה לסדר ציפורניים כאשר היא צמה? ואיך שוברים את תאוות האכילה שהיא משתלטת ולאחר מכן מגיע צער גדול כי זה נעשה בלי הגיון.

תשובה
עקרונית מותר.
שאלה - 181215
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
היכן יש לומר ברכות השחר בבית לפני שיוצאים לתפילה או בבית הכנסת ? מה הנכון לעשות?

תשובה
לפי היכן שתוכל לכווין ולפי התנאים הפרטיים שלך. כי יש מי שלומד או קורא בביתו קודם לכן. וצריך לברך תחילת הכל ברכות השחר.
שאלה - 181214
לכבוד הרב שליט"אהילד 2.9 לא נגמל מחיתול.האם אפשר לקחת ליועץ?
תשובה
ללכת לייעוץ.
שאלה - 181213
לכבוד הרב שלום רב
בעלי היה רוצה שאהיה יותר עדינה באופיי. האם זה משהו שאצליח לשנות? או שכך גדלתי וזה הטבע שלי? תודה.

תשובה
הכל ניתן לשינוי.
שאלה - 181212
לכבוד הרב שלום רב
רצתי לדעת איזה כשרות של בשר ועופות לקנות

תשובה
ל5 אוכל להזכיר שמות. שמא אשכח מישהו.
שאלה - 181211
לכבוד הרב
האם חזרה על הגמרא בעיון העין בלבד כגון בין עמידה לחזרה יכול להחשב כחזרת לימוד(ללא סיום)תודה לרב

תשובה
אפשר
שאלה - 181210
דעת הרב בדרך עבודת השם אדם שמרגיש שרכב בגדים יקרים וכו' מביאים לו גאווה ולכן מעדיף דבר פשוט.עושה טוב? ונקרא עובד על המידות או שחייב להתמודד עם יוקרה ורק ככה עובד על המידות
תשובה
אשריו מי שבגדיו פשוטים ופחות נהנה מהעולם הזה.
שאלה - 181209
לכבוד הרב שלום רב
רצינו לדעת לגבי נטילת ידיים של שחרית וקטנים של שחרית מה הסדר הכי טוב לעשות כי הרי יש הרבה שיטות.

תשובה
נא עיין במאגר.
שאלה - 181208
לכבוד הרב שלום רב
מדוע בפרשת המרגלים חוץ מיהשוע שנקרא בן נון עם חיריק תחת ה-ב' אצל כל שאר המרגלים מופיע סגול תחת ה-ב'. מה שונה יהושע?
תודה רבה רבה

תשובה
העורך. עיין קלטת פרשת שלח לך.
שאלה - 181207
לכבוד הרב שלום רב רציתי בבקשה לדעת האם הציון בכפר סאג'ור ידוע עפ"י המסורת בוודאות כציון של רבי ישמאעל כהן גדול. תודה רבה לגאון עוזינו ותפארתנו.
תשובה
העורך. בבקשה הרב אינו מתעסק בכך נא לא להטרידו בזה פעם אחר פעם.
שאלה - 181206
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הבת שלנו בגיל שנה אצל מטפלת. לאחרונה היא חזרה עם 2 מכות וגם בוכה ששמים אצלה הקלטנו יומיים את המטפלת ושמענו אלימות מילולית האם מחובתנו להזהיר הורים?

תשובה
אם זה יחזור על עצמו פעםשנית תפנו להורים.
שאלה - 181205
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,

שמעתי שרב אחד טוען שגילה את סוד פרה אדומה, או כל מיני אנשים שמנסים להבין את הסוד? האם יכול להיות שמישהו ידע את הסוד למרות ששלמה המלך בעצמו לא ידע?

תשובה
תמשיך להקשיב לשטויות. במקום ללמוד תורה והלכות שבת.
שאלה - 181204
שלום לכבוד 1. שרוצים לפנות בעילום שם , האם אפשר להמציא שם?
2. בלנית מבקשת מטובלות (אפילו חילונית) שתברך את בני משפחתה אחרי הטבילה? האם יש לכך משקל?

תשובה
להמציא שם זו גניבת דעת. אפש לכתוב. חסוי. עלום שם. אלמוני.
שאלה - 181203
לגבי הערת כה"ר לגבי תפילין שנשאל האם יכול התיוג להיות אחרי הכתיבה ובדיקת המחשב,תשובת הרב היתה "אפשר אחרי ובזהירות" שאלה 180921 .
*ולא* היתה תשובה לכתחילה התיוג אחרי.

תשובה
נכון מאוד חכם. ומדוע לעשות ויכוח הרי זה מהודר.
שאלה - 181202
שלום לכבוד הרב
האם יש עניין לומר 12 פעמים פרק כ' לתהילים לישועה? תודה רבה

תשובה
ביושבת על המשבר כתבו הספרים לומר.
שאלה - 181201
מרן שליט"א, האם הנוסח הנכון בסליחות כך הוא:
ויסיר מתוככם ומתוכנו קנאה וכו', ויקיים בכם ובנו מקרא שכתוב וכו', ויכתבכם ויכתבנו האל בספר וכו'? או שמא לא כך?

תשובה
במקור התוספת מתוכנו בנו ויכתבנו אינו מופיע. אך לא מצאתי בדעתי העניה פגם בתוספת.
שאלה - 181200
שלום לכבוד הרב
אדם שעבד בכשרות מסוימת וכראש ועד השוחטים נלחם בהנהלה וברבנים שהעלימו עין מבעיות הלכתיות ובסוף פוטר, האם נאמן להעיד על מכשולות באותה כשרות והתנהלות רבניה

תשובה
בשלחן ערוך מפורש שכל מי שיש לו או היה לו דו״ד עם אחד הצדדים אינו נאמן להעיד כלל.
שאלה - 181199
לכבוד הרב שלום. בעלי תשובה, הוריי חילונים, רוצים להזמין אותם אלינו בשבת אך תידרש נסיעה לשם ההגעה. יש דרך שבה כן אוכל להזמין אותם להתארח אצלי? תודה לך! ה' יתן לך המון כוח!
תשובה
אם אפשר תתחמק.
שאלה - 181198
לכבוד מו"ר
איך נכון יותר לחתום ברכת "על המחיה", "על המחיה" בלבד או "על המחיה ועל הכלכלה"?
בברכה

תשובה
על המחיה.
שאלה - 181197
לכבוד הרב שלום רב
אני מתגורר בחריש, ולאחרונה בעידודו של ראש העיר, החלו להיפתח בעיר עסקים בשבת קודש.
מה עלינו לעשות תושבי חריש? האם למחות? ובאיזה דרך?

תשובה
יום תפלה בבית הכנסת ולזעוק לאבינו שבשמים. הפגנות בימינו מקלקלות. כי סבבוני……… עדת עיתונאים הקיפוני.
שאלה - 181196
לכבוד הרב
אב שעוזר לביתו ובעלה במשכנתא, האם נחשב לו כמעשרות? כמובן שהזוג שומר תורה ומצוות

תשובה
אם הם מתקשים בפרנסה והאשה אינה עובדת.
שאלה - 181195
לכבוד הרב
האם מותר מעיקר הדין לשמוע זמרים חרדים אך שלא ידוע אם שרים מפני נשים וכד'? (כמו ישי ריבו וכד')...לצערינו אין כמעט זמרים כשרים באמת שאפשר לשמוע

תשובה
האמת מעיקר ההלכה מיום החורבן הדבר אסור.
שאלה - 181194
לכבוד מורנו ורבינו.ניתוח שהרופא הגדיר דחוף אך לא סכנת חיים. האם טוב בשלושת השבועות או לאחר ט באב. תודה.
תשובה
קודם ראש חודש אפשר.
שאלה - 181193
לכבוד הרב המאיר לנו את הדרך!!!פעם הייתי אוהב לגרוס הרבה זוהר אבל אחרי שהרב אומר שעדיף ללמוד הלכות;במיוחד הל'שבת כבר אין לי חשק לקרוא זוהר ולא מושך לי כ"כ הלכות מה עלי לעשות
תשובה
ומה אתה מבקש? מחילה מכבודו להשאר עם הארץ?
שאלה - 181192
לכבוד הרב: לא הצלחתי להבין מה נכון יותר בעיקר עכשיו שהשקיעה מאוחרת
1. האם להתפלל מנחה גדולה ולאחר מכן לאכול
2. או לאכול צהריים ואחר כך להתפלל מנחה קטנה בסביבות השעה 19:20

תשובה
לכתחילה נכון להתפלל חצי שעה קודם השקיעה.
שאלה - 181191
לכבוד הרב: פותחים בית הכנסת שהיה סגור הרבה זמן מניין ספרדי שאלתנו
1. תפילת שחרית האם אפשר להנהיג ולומר בריך שמיה בציבור כמו בשבת גם בשני וחמישי?
2. מנחה גדולה או קטנה? תודה

תשובה
א, אפשר בהחלט. ב, מנחה קטנה בקיץ.
שאלה - 181190
לכבוד הרב: אני לומד עם חברותא מסכת ברכות עומדים לסיים. רציתי לשאול את הרב איזה מסכת כדאי להתחיל לאחר מסכת ברכות. תודה רבה על כל התשובות
תשובה
ביצה.
שאלה - 181189
לכבוד הרב: בהמשך לבחור ששאל מתי יש לומר רבי חנניה לפני הקדיש. שאלתי האם בסיום הקורבנות בתפילת שחרית צריך לומר רבי חנניה...האם בסיום פתח אליהו במנחה לפני למנצח יש לומר?
תשובה
אין לו מקום כלל קודם הודו.
שאלה - 181188
לכת"ר שלום. בערב מתפלל ערבית בכולל אשכנזי. א. אם אני אומר שיר למעלות לפני אלוקי נצור. צריך לאומרו שוב אחרי עמידה ב. מה עלי לעשות אם החזן מתחיל קדיש . ואני באמצע שמונה עשרה
תשובה
אפשר לאמרו כי הם שני ענינים ובפרט על פי הסוד. ב, באמצע העמידה תמשיך, רק בקדושה תשתוק.
שאלה - 181187
לכבוד הרב
אדם שלמד וקיים מצוות למעלה מ10 שנים ובגלל יסורים בגוף שקיבל מרוב שלא יכול ללמוד כמו פעם בצער גדול אמר שהוא מצטער על החזרה בתשובה וכידוע הפסיק הכל איך לתקן שיוחזר

תשובה
יכווין בהתרה של ערב שבת ויכופר לו.
שאלה - 181186
לכבוד הרב שלום רב,

אדם שנרדם תוך כדי לימוד עם גמרא פתוחה, מישהו אמר לי שהלימוד הולך לסטרא אחרא? האם זה נכון? האם אדם שנרדם כך בבית המדרש יש להעירו, ואפילו אם הוא ת"ח?

תשובה
שקר אמר, וכי הוא מלאך בשמיים וכך אמרו לו? בגמרא מובא שלא יישן בלימודו בבית המדרש, אך לא על מי שהתעייף ונרדם באמצע הלימוד.
שאלה - 181185
לכבוד הרב שלום רב
יש לי שאלה לגבי טלית
האם עדיף להשתמש בטלית שלי שאינה עשויה מצמר או מטלית צמר שחבר השאיל ליתודה רבה לרב ה' יישמרך

תשובה
תקנה לך טלית ותחסוך במקום חולצה אחת.
שאלה - 181184
שלום לכבוד הרב
אני ואשתי חוזרים בתשובה כמה שנים, לאחרונה פוטרתי מעבודתי אין לי רצון לעבוד, מה גם שכל העבודות 9 שעות רק רוצה ללמוד תורה כל היום מה הרב ממליץ, איזה כולל מסוים ?

תשובה
טעות בידך, רוב העולם לא יכולים ללמוד כל היום, רק יחידי סגולה מחזיקים מעמד, תעקוב בכוללים של אלו חצי חצי, ותבדוק עם שעון כמה זמן נטו לומדים.
תעבוד, ותקבע שעות לימוד, קח את ליל שבת, יום שבת ומוצאי שבת תלמד ותהנה. וכן כל יום שעתיים בזריזות ובשמחה.
שאלה - 181183
שלום לכבוד הרב,מה הפסוק לשם נאור,והודיה
תשובה
בראשית פרק מ"ט, כ"א. נַפְתָּלִ֖י אַיָּלָ֣ה שְׁלֻחָ֑ה הַנֹּתֵ֖ן אִמְרֵי־שָֽׁפֶר.
במדבר פרק כ"ג, כ. הִנֵּ֥ה בָרֵ֖ךְ לָקָ֑חְתִּי וּבֵרֵ֖ךְ וְלֹ֥א אֲשִׁיבֶֽנָּה.