שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


כ"ג/סיון תשע"ט

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 180000
לכבוד הרב שליט"א, מה מצבו של מי שרואה קלקולים ובידו למחות ולהוכיח ואינו מוכיח?
תשובה
א, במדרש תנחומא פרשת משפטים סימן ו,
"אמר מר כל מי שאפשר לו למחות באנשי ביתו ואינו מוחה נתפס על אנשי ביתו, באנשי עירו נתפס על אנשי עירו, בכל העולם כלו נתפס על כל העולם כלו, דא"ר חנינא מאי דכתיב ה' במשפט יבא עם זקני עמו ושריו (ישעיה ג) אם שרים חטאו זקנים מה חטאו, אלא זקנים שלא מיחו בשרים, ואמר רב יהודה אמר רב מאי דכתיב ויאמר ה' אלי עבור בתוך העיר בתוך ירושלים והתוית תו על מצחות האנשים הנאנחים והנאנקים על כל התועבות הנעשות בתוכה (יחזקאל ט) א"ל הקדוש ברוך הוא לגבריאל לך רשום על מצחן של צדיקים תי"ו של דיו כדי שלא ישלטו בהן מלאכי חבלה ועל מצחן של רשעים תי"ו של דם כדי שישלטו בהן מלאכי חבלה, אמרה מדת הדין לפני הקדוש ברוך הוא רבש"ע מה נשתנו אלו מאלו, אמר לה הללו צדיקים גמורים הם והללו רשעים גמורים, אמרה לפניו רבש"ע היה בידם למחות ולא מיחו, אמר לה גלוי וידוע לפני שאם מיחו בהם לא קבלו מהן, אמרה לפניו רבש"ע אם לפניך גלוי להם מי גלוי, חזר ואמר זקן בחור ובתולה טף ונשים תהרגו למשחית ועל כל איש אשר עליו התו אל תגשו וממקדשי תחלו, ומאי ממקדשי תחלו, תני רב יוסף אל תקרא ממקדשי אלא ממקודשי אלו בני אדם שקבלו ושקיימו את התורה כלה מאל"ף ועד תי"ו, הא למדת שאפילו צדיקים גמורים נתפסים על הדור, וכן הוא אומר והכרתי ממך צדיק ורשע, צדיק על שלא מיחה ברשע, וכן אתה מוצא ביאשיה המלך שנתפס על דורו, וכתיב בו וכמוהו לא היה לפניו מלך וגו' [מלכים ב' כג]".

ב, בספר יחזקאל פרק לג
וַיְהִ֥י דְבַר־יְקֹוָ֖ק אֵלַ֥י לֵאמֹֽר:
בֶּן־אָדָ֗ם דַּבֵּ֤ר אֶל־בְּנֵֽי־עַמְּךָ֙ וְאָמַרְתָּ֣ אֲלֵיהֶ֔ם אֶ֕רֶץ כִּֽי־אָבִ֥יא עָלֶ֖יהָ חָ֑רֶב וְלָקְח֨וּ עַם־הָאָ֜רֶץ אִ֤ישׁ אֶחָד֙ מִקְצֵיהֶ֔ם וְנָתְנ֥וּ אֹת֛וֹ לָהֶ֖ם לְצֹפֶֽה:
וְרָאָ֥ה אֶת־הַחֶ֖רֶב בָּאָ֣ה עַל־הָאָ֑רֶץ וְתָקַ֥ע בַּשּׁוֹפָ֖ר וְהִזְהִ֥יר אֶת־הָעָֽם:
וְשָׁמַ֨ע הַשֹּׁמֵ֜עַ אֶת־ק֤וֹל הַשּׁוֹפָר֙ וְלֹ֣א נִזְהָ֔ר וַתָּ֥בוֹא חֶ֖רֶב וַתִּקָּחֵ֑הוּ דָּמ֥וֹ בְרֹאשׁ֖וֹ יִֽהְיֶֽה:
אֵת֩ ק֨וֹל הַשּׁוֹפָ֤ר שָׁמַע֙ וְלֹ֣א נִזְהָ֔ר דָּמ֖וֹ בּ֣וֹ יִֽהְיֶ֑ה וְה֥וּא נִזְהָ֖ר נַפְשׁ֥וֹ מִלֵּֽט:
וְ֠הַצֹּפֶה כִּֽי־יִרְאֶ֨ה אֶת־הַחֶ֜רֶב בָּאָ֗ה וְלֹֽא־תָקַ֤ע בַּשּׁוֹפָר֙ וְהָעָ֣ם לֹֽא־נִזְהָ֔ר וַתָּב֣וֹא חֶ֔רֶב וַתִּקַּ֥ח מֵהֶ֖ם נָ֑פֶשׁ ה֚וּא בַּעֲוֹנ֣וֹ נִלְקָ֔ח וְדָמ֖וֹ מִיַּֽד־הַצֹּפֶ֥ה אֶדְרֹֽשׁ: ס
וְאַתָּ֣ה בֶן־אָדָ֔ם צֹפֶ֥ה נְתַתִּ֖יךָ לְבֵ֣ית יִשְׂרָאֵ֑ל וְשָׁמַעְתָּ֤ מִפִּי֙ דָּבָ֔ר וְהִזְהַרְתָּ֥ אֹתָ֖ם מִמֶּֽנִּי:
בְּאָמְרִ֣י לָרָשָׁ֗ע רָשָׁע֙ מ֣וֹת תָּמ֔וּת וְלֹ֣א דִבַּ֔רְתָּ לְהַזְהִ֥יר רָשָׁ֖ע מִדַּרְכּ֑וֹ ה֤וּא רָשָׁע֙ בַּעֲוֹנ֣וֹ יָמ֔וּת וְדָמ֖וֹ מִיָּדְךָ֥ אֲבַקֵּֽשׁ:
וְ֠אַתָּה כִּֽי־הִזְהַ֨רְתָּ רָשָׁ֤ע מִדַּרְכּוֹ֙ לָשׁ֣וּב מִמֶּ֔נָּה וְלֹא־שָׁ֖ב מִדַּרְכּ֑וֹ ה֚וּא בַּעֲוֹנ֣וֹ יָמ֔וּת וְאַתָּ֖ה נַפְשְׁךָ֥ הִצַּֽלְתָּ:
כל הפירושים מיותרים.
שאלה - 179680
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א
יש אנשים הרוצים לתרום לאירגון הצבעוני הנקרא רפורמי, היש לנו למנוע מהם?

תשובה
רפורמים חצופים, עזי פנים, אלופי השקרים, לועגים לגדולי ישראל, פורצי גדר, הורסים מדי יום עשרות בתים של יראי שמים.
מקיימים חינגות ואירועי הוללות פרוצים, בבתי הכנסת לנשים המצחקקות.

עברו על חרם הטלביזיה, אשר נאסרה קודם 40 שנה על ידי כל גדולי הדור.

מפרסמים אתר היכריות פרוץ עם תמונות נשים שונות ללא בדיקה אמיתית, וכבר נכשלו שם בחטאים מהתורה שעונשם כריתות ומיתות בית דין רחמנא ליצלן. ויש שם מדור מטעמם "צפו בי".

פונים לערכאות בתי המשפט, אשר בהלכה מובא שאין להם חלק לעולם הבא, מרימים יד בתורת משה, כופרים בתורה הקדושה, ויש פסק שהם גרועים מהגויים, ובעבורם יש זעם ועברה בעולם.

הם משליכים יהבם על "בתי המשפט", זו המערכת המוחקת כל הקדוש בתורה הקדושה. אשר גם הציבור הרחוק ממצוות מאס בהם ובשיטותיהם, על הכשלונות, והשערוריות המתפרסמות חדשים לבקרים, ההחלטות השרירותיות ללא מורא ופחד מבורא עולם.

האלו חרדים ייקראו? אתה עוד מאמין לפירסומיהם? מושחתים החיים על חשבון העניים וחיים חיי פאר, משכורות עתק, רכבי פאר, הסוגדים לעגל הזהב.
שאלה - 179655
לכבוד הרב שלום רב
היום הרפורמים קיימו את מצוות הרב ופירסם ברור שידוע שהוא לא לחרדים

תשובה
חוסר הבנת הנקרא.
א. כמה יהודים חרדים, בני ישיבות, חניכות בית יעקב מסתכלים בטלביזיה הארורה הנקרת מי מדמנה.
ב. כמה פירסומים שקריים של אתר הכרויות שבע קללות באינטרנט הטמא מחפש בעלת יראת שמים גדולה?
ג, כמה פירסומים של תמונות בנות ״חרדיות״ המציגות דיוקנואותיהן וכתוב שם ״צפה בי״.
ד, אמור לי ולא תתורו הוא לחילונים מותר? וכי תמונה של חילונית מותר להסתכל בה? גויה מותר להסתכל? בת אברהם יצחק ויעקב מותר?
הנשמע טירוף מערכות מסוג זה?
ה. ללכת לערכאות הרבנים התירו? למרוד בהקדוש ברוך הוא ואין להם חלק לעולם הבא.
הללו אין בהם קומץ של יהדות כלל.
שקר גמור. שקר גמור. שקר גמור. ס״מ הרשע יכול ללמוד מהם לשקר.
אתה מוזמן לבוא אתי לכל בתי הכנסת החרדים ברחבי הארץ ותמצא שם את פרסומיהם המשוקצים.
שאלה - 177600
יום חג הוא לנו בצאת ספרו החדש של מרן שליט"א "נחמת ציון", בענייני חודשים תמוז - אב, עם ביאור הקינות. ימשיך מורנו ורבנו להנהיגנו ולכתוב עוד חיבורים רבים מועילים בכל מקצועות התורה הקדושה.
תשובה
חסדי השם יתברך אזכיר היום הזה כעל כל אשר גמלנו הגומל לחייבים טובות, כי זכינו היום לראות בעיננו את הספר הנכבד "נחמת ציון" יוצא לאור העולם, לאחר טרחות מרובות והשקעה עצומה של צוות הרבנים הנכבדים והיקרים העוסקים במלאכה.
כאן המקום להודות ולברך לאבינו שבשמיים על שזיכני לכך כדי להרבות תורה וידע בקרב בני ישראל על מהות הימים במעגל השנה דבר אשר שנים רבות היה בדעתי לעשותו. זה המקום לברך את הרבנים שטרחו במלאכה ועזרו על ידי בזריזות ובמסירות עילאית, ובהתלהבות מדהימה אשר כמוה לא ראיתי מימי. ימלא השם יתברך כל משאלות לבם לטובה ולברכה, ויראו נחת מרובה מכל יוצאי חלציהם לעד ולעולם.
בראש המערכת הנפלאה עומד חתני היקר כבני, איש חיל ורב פעלים אשר ידיו רב לו בכל שטחי התורה הקדושה, הלא הוא האי גברא רבה ויקירא, חובר חבר'ים מחוכם, בנם של קדושים, אראלים ותרשישים, מגזע ישישים, סבא דמשפטים, איש תבונה בעל עצה עמוקה, הגאון הגדול כמוהר"ר עובדיה יוסף טולדאנו שליט"א יחי שמו לעד. היושב על מדין בבית הדין בירושלים, והוא עצמו כותב חיבורים נפלאים בנושאי חושן משפט ועוד. ועל כל אלה מוסר נפש ממש להוצאת הספרים לאור, בחכמה בתבונה ובדעת ובכל מלאכה. ועומד לימיני תמיד בזריזות ובחריצות נפלאים. הוא אשר טרח וטורח בכל המלאכה מתחילתה ועד סופה. ישלם השם פעלו ותהי משכורתו שלימה לעד. וירווה נחת מבניו ובנותיו בכל מכל כל.

ספר זה הונחו יסודותיו לפני כשנתיים ימים בימים אשר בהם הייתי בשלבי ההחלמה הארוכה לאחר הטיפול הכירורגי המורכב שעברתי בבית החזה ואבינו שבשמיים מכל צרה הצילני ושבתי אל משמרתי הן בשיעורים הן בכתיבת הספרים, ולולי השם שהיה לנו אזי לא הייתי ניצב היום לפניכם. ובשלבי החלמתי הייתי כותב וטורח בספרים הקדושים למצוא שורש וביאור כל ענין, ובהיותי עוסק בעניני החורבן והגלות היו עיני זולגות דמעות מאליהן והותש כוחי, עד שהרופאים ציווני לנוח מעמלי, ולכן עברתי לכתוב את ספר פורים בציון כדי לשמח את לבבי. ושוב הגיעו ימי תמוז אב וחזרתי לעסוק בענינים אלו ועזרני השם יתברך להגיע עד הלום.
הנני מודה כי לא כל המלאכה הושלמה, ומה שהלב חושק הזמן עושק, ואקווה כי לא נצטרך לכל זה שיהיו להלכה בלבד, והימים הללו יהפכו לנו ולכל ישראל לששון ולשמחה, ונזכה לראות בקרוב בנחמת ציון וירושלים, וישוב האדון אל ביתו והיכלו כבתחילה, ותחזינה עיננו בשובו לציון ברחמים רבים וגדולים.
שאלה - 175467
לכבוד הרב מוצפי שליט"א הרבנים המתחזים הם חרדים, כיצד התירו ללכת לערכאות?
תשובה
דע ידידי כי הכל יכול להיות כשאין יראת השם אמיתית, וכשמערבים שיקולים זרים.
הללו אין להם סדרי דין, לא כללי משפט, לא צדק, ובודאי לא שמירת הלכות דיינים.
כל הדיינים המוסמכים נקעה נפשם מהתנהלותם זה עשרות שנים, וכבר נודע בשערים הטית משפט והפרת כל כללי דיון אמיתי ניטראלי והלכתי. הכל נעשה למצוא חן בעיני בעלי השררה.
נושא הרפורמים עלה במלוא הקיפו בבית הדין הגדול והותיק שבירושלים עליו סמכו גדולי עולם ורבותינו הספרדים מדור דור, בא זה המכנה עצמו "הראבד" ובפיתויים והלשון חלקה הכניס עצמו לענין לא לו לאחר שהיה פסק דין, ומרד ברבותיו וברבנו הגדול הרב משה צדקה שליט"א, ונכנס באופן מגמתי לנושא.

עיוות משפט, היטה דין, הרס צדק, החריב את הדור, המיט שואה רוחנית על בני הספרדים התמימים, העלים עיניו מהקמת טלביזיה שבה יש עשרות איסורי דאורייתא חמורים, שתק מול חילול מועדי ישראל, בלם פיו נוכח הפיכת ימי החנוכה לימי בידור יוונים ורומאים, עצם עיניו מבזיון התורה וחילול בתי כנסת תוך הפיכתם למקום יללות תנין ובנות יענה באירגון אלפיים נשים מול ליצן בזוי במשך שעתיים שהפך את בית הכנסת הקדוש בצפת למקום בידור.

הרבנים בכללותם השתוממו והזדעזעו בראותם את ההתדרדרות הנוראה המתחוללת מתחת לאפם, והם שרויים בהלם מוחלט.
על כל אלה העיז בחוצפתו הרבה ל"התיר" בסתר פניה לערכאות, כשלא מענין אותו חילול השם, איבוד חלקם בעולם הבא, כפירה פומבית בתורה הקדושה, חרס בתי ישראל, חטאי נשים נשואות, מכשולים של איסורי עריות, ועוד מרעין בישין, ואותם בריונים הגדילו חוצפתם נגד שומרי התורה, מאיימים, מפעילים לחצים, כשכל הדרכים כשרים בעיניהם.

בשמים לא ישתקו על כך, משה רבנו לא ינוח שם ולא ישתוק, רבותינו הספרדים שמסרו נפשם על חינוך הדור לא ינוחו ולא ישקוטו.

די לקלקל את בנות ישראל, די להפלות בין בנות הרבנים, לבין בנות פשוטי העם, די להשתוללות הבריונים, די לעושק האלמנות והיתומים ושימוש בכספם לחיי תענוגים. ביד הציבור לעצור את ההשתוללות.
שאלה - 180146
האם אפשר לקרוא שנים מקרא ואחד תרגום בעלות השחר של יום שישי? האם זה לכתחילה, או שכדאי לחכות אחרי התפילה?
תשובה
אתמול כתבתי לך שאפשר.
שאלה - 180145
שלום רב לכבוד הרב שליטא.
האם גם מי שמברך תמיד על אורז מזונות. יברך על פצפוצי אורז (המורכב מאורז ושוקולד) אדמה?
יישר כח על התשובות ועל כל ההשקעה תזכו לשנים ארוכות ובריאות

תשובה
פיצפוצפים מברכים האדמה.
שאלה - 180144
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני רוצה לעשות למנצח צורת מנורה מזהב
1 עדיף עבודת יד או מכונה ממחושבת
2 האם צריך לכון לפני שעושים כמו במזוזה כי יש שם השם
3 האם הצורף חייב להיות ירא שמים

תשובה
מיותר לחלוטין. תעסוק בתורה היא יותר מזהב.
שאלה - 180143
לכבוד מורנו הרב שליט"א שלום!
התחלנו לומר תהלים מחולק בין המשפחה לרפואת דודי שחלה במחלה ואח"כ המשכנו לאחר שנפטר במשך השנה.האם לאחר שהסתיימה השנה המעוברת להפסיק לומר?

תשובה
בהחלט להפסיק. ולנסות לארגן לימוד קיצורי הלכות.
שאלה - 180142
שלום לכבוד הרב
מה קרה בכג סיוון קראתי שזה יום גדול ושעת רצון??

תשובה
קצת הגזימו, כי כל יום אם לומדים בו תורה הוא שעת רצון.
במגילת אסתר פרק ח
וַיִּקָּרְא֣וּ סֹפְרֵֽי־הַמֶּ֣לֶךְ בָּֽעֵת־הַ֠הִיא בַּחֹ֨דֶשׁ הַשְּׁלִישִׁ֜י הוּא־חֹ֣דֶשׁ סִיוָ֗ן בִּשְׁלוֹשָׁ֣ה וְעֶשְׂרִים֘ בּוֹ֒ וַיִּכָּתֵ֣ב כְּֽכָל־אֲשֶׁר־צִוָּ֣ה מָרְדֳּכַ֣י אֶל־הַיְּהוּדִ֡ים וְאֶ֣ל הָאֲחַשְׁדַּרְפְּנִֽים־וְהַפַּחוֹת֩ וְשָׂרֵ֨י הַמְּדִינ֜וֹת אֲשֶׁ֣ר׀ מֵהֹ֣דּוּ וְעַד־ כּ֗וּשׁ שֶׁ֣בַע וְעֶשְׂרִ֤ים וּמֵאָה֙ מְדִינָ֔ה מְדִינָ֤ה וּמְדִינָה֙ כִּכְתָבָ֔הּ וְעַ֥ם וָעָ֖ם כִּלְשֹׁנ֑וֹ וְאֶ֨ל־הַיְּהוּדִ֔ים כִּכְתָבָ֖ם וְכִלְשׁוֹנָֽם:
שאלה - 180141
שלום לכבוד הרב
האם סדר חליצת הנעל הוא כך: ראשית מתירים את נעל ימין ולאחר מכן את נעל שמאל, ולאחר מכן חולצים קודם את נעל שמאל ולאחר מכן את נעל ימין.

תשובה
מתירים הקשר בימין ואחריו בשמאל, חולצים שמאל ושוב ימין.
שאלה - 180140
שלום. איך זה שבית משפט משחרר נאשם בתקיפה אכזרית? היכן אנחנו חיים?
תשובה
מפני שאנחנו נותנים להם כח והכרה ומכך הם יונקים.
אגב, תשאל את הוד קדושתו הגאון החסיד והעניו הראבד ממונה מטעם עצמו, איך התיר לפנות לבית משפט נגד יהודים צדיקים אשר מחו על התועבות של הליצנים הרפורמים.
גם את דמניוק ואת קוזו אוקמוטו ועיסקת גיבריל ועוד אלפי רוצחים של יהודים למיליונים הם משחררים.
שאלה - 180139
שלום לכבוד הרב
אני עובד במחסן גדול כל היום אני שם האם לברך ברכה ראשונה פעם אחת בלבדלכל היום ואם אוכל או שותה כשיעור לברך ברכה אחרונה ולא לברך שוב ראשונה ?

תשובה
קודם שתברך ברכה אחרונה תכווין שאינך מסיח דעתך מהאכילה ומהשתיה, ותוכל להמשיך בלי ברכה.
שאלה - 180138
כבוד הרב כותב בדמעות אחי חלה במחלה לחץ בעבודה קשה עם שידוכים לבנים אני יודע שאני לא נורמלי כל מה שהשם עושה זה לטובה. מרוב צער קיללתי את עצמי ואת אשתי ואת כל המשפחה מה לעשות?
תשובה
בימים חמישי שישי תעשו בבית הכנסת התרת נדרים וקללות. זה מאוד טוב.
שאלה - 180137
לכבוד הרב מוצפי שליט"א ביום שישי האחרון כבודו לימדנו שאין ללבוש בגדים קרועים ויש בזה דברים לא טובים. שאלו בשיעור האם הדין גם על בגדים פנימים שלא נראים לעין.
תשובה
בפנימיים אין בעיה כשלא נראים.
שאלה - 180136
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כמה אפשר לסבול בעולם הזה ?

תשובה
השם יתברך נותן כח, והישועה קרובה. לא לדאוג.
שאלה - 180135
שלום לכבוד הרב
בכריעות בתפילת העמידה.
כורעים "בברוך" כמו מקל (מהר) ואח"כ עם הראש.
וזוקפים לפני שם השם כחויא (יותר לאט) קודם זוקף ראש
ואחר כך גוף או קודם גוף ואח"כ ראש?

תשובה
לפי המקובלים קודם הגוף ואחריו הראש, ולפי הגמרא והשלחן ערות קודם הראש.
שאלה - 180134
לכבוד הרב שלום רב טיפול ריגשי לילד בן 4 וחצי בעזרת חיות טמאות כלבים תוכים וכו' בעיר אלעד האם יש אישור לקחת את הילד לסוג כזה של טיפול? אוהב את הרב מאוד ואעשה מה שהרב יגיד.
תשובה
רק כשאין ברירה. וכלבים לא, מטמטם את הלב.
שאלה - 180133
לכבוד הרב
איזה היתר יש לרבנים העוסקים בקירוב רחוקים וחילוניים להופיע ב"פייסבוק"(כלי אינטרנטי ממכר) על מנת לקרב את החילוניים הצופים בזה?

תשובה
ולטייל עם נשים בפריצות בספארי??? ושעתיים לספר בדיחות לנשים טפשות בבית הכנסת לקול רעמי צחוק???
שאלה - 180132
לכבוד הרב. הייתי אצל רופא עניים יש בעיה בעניים שהשם ירחם. אבקש מהרב שיתפלל שלא יתדרדר המצב הקב"ה ברחמיו המרובים יעזור אמן.תודה
תשובה
לומר שלש פעמים "אלהא דמאיר ענני". בכל פעם שיש בעיה, וטוב לעיניים. מאת רבנו יוסף חיים זיע"א.
שאלה - 180131
לכבוד הרב שלום רב
יש לנו מניין קבוע של ממנחה גדולה בעבודה.
זה מתחיל להיות גבולי עם הזמנים.
מתי הזמן שאפשר כבר להתפלל בו מנחה גדולה באזור השפלה?(ראשון לציון)

תשובה
נכון להיום כ"ג סיון בשעה 1.16. בשבוע הבא להוסיף דקה 1.17.
שאלה - 180130
שלום לכבוד הרב ,ה’ יאריך ימיו בטוב התורה ושנותיו בנעימים.מנהג בית אל בתקיעות אם מפסיקים לווידוי
תשובה
לדעת מרן ז"ל זה הפסק לדעת הרב אלישיב ואור לציון ז"ל אינו נפסק.
שאלה - 180129
לכבוד הרב
השם שלי זה אושר אני סובל מהעיקול כבר שנה וחצי אמרו לי אולי להוסיף שם או לשנות לאשר מה הרב אומר

תשובה
זה לא קשור לשמך.
שאלה - 180128
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה לעשות אם קיים ספק לגבי חילול שבת בפרסהיא לאחד המתפללים בבהכנ"ס שעולה לעיתים גם שליח ציבור?
וכששאלו אותו הוא ענה: "זה מורכב"
תודה ובשורות טובות

תשובה
אם לא בפרהסיא אינו נפסל.
שאלה - 180127
לכבוד הרב שלום רב...
האם עדיף לטבול במקווה עם מים קרים או אין נפקא מינה בזה ?

תשובה
זה אותו הדבר.
שאלה - 180126
בבקשה עוד מעט בן 3 וכבר 4 חודשים עם לימפה מוגדלות עקב מחלת הנשיקה.אני דואגת!
תשובה
מתפלל עליו מדי יום ומדי לילה.
שאלה - 180125
לרב היקר! ידוע כי חכם שלום כהן הוא רבו של ראש הארגון הרפורמי.איך זה שרק משבח אותו ואותם.בכלל כל שס זה הארגון הסורר.בלבול עצום.האישה לא מקבלת בטענה הנ"ל כולם איתם מה עושים?
תשובה
תיגש אליו ותציג בפניו הוכחות, אדרבה. ואל תשכח שיש לליצן שפת חלקות.
שאלה - 180124
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. אכלתי בבוקר פירות וירקות וגם שתיתי, חזרתי לישן במיטה שעה וקמתי, אני צריך לחזור ולברך מחדש? תודה.
תשובה
כיוון שישנת על מיטתך כשעה זה נקרא שינת קבע והוא היסח דעת ואתה צריך לברך מחדש, אך מי שנרדם על מקומו אינו היסח דעת ואינו מברך שנית.
שאלה - 180123
לכבוד הרב שלום רב מה הדין אדם שעולה שביעי בשבת ובמקום לברך תחילה אשר בחר בנו מכל העמים הוא ברך את הברכה של ההפטרה. יאריך השם את שנותיך בנעימים
תשובה
צריך לחזור ולברך ברכת התורה.
שאלה - 180122
שלום לכבוד הרב
לאחרונה גיליתי שבעלי יש לנו ארבעה ילדים קטנים, אשמח לקבל עזרה

תשובה
הוא זקוק לטיפול רפואי.
שאלה - 180121
האם מותר לאכול כרובית של חסלט? או קפוא? מה לגבי בשר בקר ועוף מותר לבשל ביחד ? תודה לרב אוהבים אותך מאוד
תשובה
לשטוף היטב ולבדוק באור חזק. בשר ועוף יחד מותר.
שאלה - 180120
לכבוד הרב
מחילות.אם יכול יגיב לשאלתי. מצעדי התועבה מצערים מאוד אני שונא את המעשים שלהם.חבר אמר זה גרוע מחטא העגל.שאלתי הקב"ה לא מענישם מיד בגלל חבור עצבים אפריים הנח לו?

תשובה
מי בא בסוד השם???
שאלה - 180119
לכבוד הרב
בעל אברך. חזרנו בתשובה לפני 6 שנים בה. בעלי מאוד רוצה כובע(מגבעת) לי קשה מאוד עם זה. מרגישה שזה כבד מדי. הוא לובש שחור לבן בהכולל יום שלם. אני כיסוי ראש גרביונים .

תשובה
מציע שגם הגברת תחבוש כובע עם שוליים, תתרגלי במשך הזמן.
שאלה - 180118
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום לכבוד הרב אני מתפלל כל בוקר במניין של... זה כמה שנים,ואני בתוך השנה של אימי ואומר קדיש וברכו כמנהג הספרדים,הם ביקשו ממני מנהג המקום לא לומר.?

תשובה
אל תתפלל שם תחליף מקום.
שאלה - 180117
לכבוד הרב
בתיקון המרכבה האם דעת תחתון מעל קו האוזניים או תחתיהם? (בידי הוצאת מנצור וקשה להבחין)
תודה רבה

תשובה
מתחתם.
שאלה - 180116
לכבוד מורי ורבי
הרב בירך אותי להצלחה במבחן בעבודה וברוך השם הצלחתי לאות תודה עשיתי הוראת קבע לטובת הישיבה של הרב . חזק ואמץ רבינו אל תחת מהרפורמים אנחנן פה לטובת הרב

תשובה
חזק ואמץ ותמשיך להצליח.
שאלה - 180115
לכבוד הרב
סבתי נפטרה ונקברה ב ז בשבט מתי אמי מסיימת את דיני האבלות ומתי עושים אזכרה שנה לסבתא?

תשובה
ביום שבעה בכסלו השנה כי היתה מעוברת.
שאלה - 180114
לכב' הרב שליט"א
נער בן 13 מהכיתה מרגיש לא טוב הבדיקות תקינות בנתיים יש לו הזיות ומדבר לא לעניין ומשתולל בצורה מלחיצה עדין לא יודעים מה יש לו בדיוק מה לעשות?

תשובה
לקחת לרופא מקצועי בדחיפות. רפואה שלימה.
שאלה - 180113
שלום לכבוד הרב שליט"א
האם צריך לייחד טלית גדול לשבת ולחול ? וכן יש לי טלית גדול שהציציות שלו קשירתם לפי האשכנזים האם צריך להחליפם ומותר לחותכם ?

תשובה
נוהגים לייחד טלית נאה לשבת וחג. קשירה אשכנזית לא לחתוך.
שאלה - 180112
לכבוד מו"ר. כה"ר ענה לי העני והדל, שצריך תענית יום אחד על חילול שבת בעבר. מצאת הכוכבים עד למחרת או מעלות השחר? והאם אוכל לצום ביום השישי כיון שאני שכיר. תודה ויום מבורך לרב.
תשובה
מעלות השחר עד כניסת השבת. ותטעם בשקיעה משהו קל.
שאלה - 180111
לכבוד הרב: גיליתי שבן דוד שלי מהמר על הרבה כסף. השאלה שלי היא קשה מאוד. האם אני יכול לספר על כך להוריו ולאחיו כדי שינסו לעצור זאת כי הם לא יודעים. או שאסור לי לספר ולהלשין?
תשובה
אם תספר לא יעזור, כי הוא זקוק לגמילה מקצועית.
שאלה - 180110
לכבוד הרב מוצפי שליט"א ברוך השם מסיים שמ"ות לפני תפלת שישי שחרית האם אוכל לטבול לכבוד שבת קודש כבר לפני התפלה מתפלל בנץ,או שזה רק בדיעבד תודה ויוסיפו לך שנות חיים
תשובה
רק אחרי התפילה.
שאלה - 180109
לכבוד הרב שלום רב

בשעת הכריעה בתפילת העמידה שאומר את שם השם עליי כבר להיות זקוף?
ברוך אתה ....זוקף... ואומר א-דוני?

תשובה
תוך כדי הזכרת השם יזקוף.
שאלה - 180108
לכבוד הרב שלום רב.
האם בשנת אבל על הורה מותר לקנות תכשיטים חדשים לענוד אותו
ואם קניתי תכשיט גולפילד מצופה כסף או זהב אם מותר לענוד אותו?

תשובה
נזהרים שלא לחדש תכשיטים, ואם יש צורך גדול. לתת לבת או לגיסה לענוד כשעתיים, ואחר כך מותר לאבילה.
שאלה - 180107
לכבוד הרב היקר שלום רב,
עוברים דירה, ב''ה יש הרבה ספרי קודש לארוז. נראה שמההכרח יהיה להניח את הקרטונים ובתוכם הספרים על הרצפה. האם הדבר מותר?
אורך ימים ושנות חיים!

תשובה
בתוך אריזה מותר.
שאלה - 180106
הרפורמים הם
תשובה
אייל כהן
כתובת דואר אלקטרוני: ec0548485652@gmail.com

תרחם על נשמתך, כי שרפת אותה.
שאלה - 180105
לרבינו האם שאלותי הגיעו? בענין שופר ובענין הוידוי
תשובה
לא ידוע לי.
שאלה - 180104
שלום לכבוד הרב שלום רב אני מסבירה לבעלי שהוא חייב בשמירת עיניים ומנג זאת הוא טוען שאין שום הלכה או מקום שמראה שצריך לשמור את עיניו וזה רק חסידות האם נכון הדבר?
תשובה
א, בתלמוד ברכות דף סא עמוד א
"לא יהלך אדם אחורי אשה בדרך ואפילו אשתו, נזדמנה לו על הגשר יסלקנה לצדדין, וכל העובר אחורי אשה בנהר אין לו חלק לעולם הבא. תנו רבנן המרצה מעות לאשה מידו לידה כדי להסתכל בה אפילו יש בידו תורה ומעשים טובים כמשה רבינו לא ינקה מדינה של גיהנם, שנאמר יד ליד לא ינקה רע לא ינקה מדינה של גיהנם".

ב, בתלמוד בבא בתרא דף נז עמוד ב
"ועוצם עיניו מראות ברע אמר רבי חייא בר אבא זה שאין מסתכל בנשים בשעה שעומדות על הכביסה. היכי דמי? אי דאיכא דרכא אחריתא, רשע הוא! אי דליכא דרכא אחריתא, אנוס הוא! לעולם דליכא דרכא אחריתא, ואפילו הכי מיבעי ליה למינס נפשיה".

ג, תניא ונשמרת מכל דבר רע, שלא יסתכל אדם באשה נאה, ואפי' פנויה, באשת איש ואפילו כעורה, וכתב רבינו בחיי ויקרא פרק יט
וכן דרשו רבותינו ז"ל: כל המסתכל בנשים עובר משום "אל תפנו אל האלילים". ולפי שאסור לחשב באשה אחרת לכך סמך לו: "ואלהי מסכה לא תעשו לכם"
שאלה - 180103
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם יש ענין שלא ללכת לבית החיים בערב ראש חודש אחר חצות

תשובה
יש מי שמיקל בכך. ונכון ללכת לפני הצהריים כשאפשר.
שאלה - 180102
שלום לכבוד הרב
ארון שמתחת הארון קודש בבית הכנסת אין בו שימוש, הלומדים של השיעור רוצים להניח שם כוסות ושתיה לצורך השיעור היומי זה מותר? (בכל מקום אחר משתמשים להם בדברים)

תשובה
תברר מה השתמשו בו לפני שנים רבות. שאם היה בשמוש לעניני קודש כחומשים וכדומה לא נכון לעשות כן. אך אם שימשו לחפצים - מותר.
שאלה - 180101
לכבוד מורינו ורבינו.
ב'ה נהנים מאוד ללמוד מספרי הרב ובנוסף מזהירים על האירגון השם יציל את עמ'י.
האם מותר להעתיק מספרי הרב הלכות לפרסם בקבוצה לזיכוי הרבים?בריאות איתנה.

תשובה
מותר. תזכו למצוות רק להזכיר המקור הכתוב בספר למען יתפללו עבורינו.
שאלה - 180100
לכבוד הרב בצמוד לקבר של סבי יש עץ חרובים שממש מלכלך את המצבה וכן יושבות שם צפורים שמלכלכות את המצבה האם אפשר לחתוך את העץ או לשים חומר שייבש את העץ?
תשובה
רק על ידי גוי.
שאלה - 180099
לכבוד הרב
רצינו לשאול לגבי הטיפול בשיטת... המטפלת יראת שמיים הגברת….

תשובה
ידידי, כל השיטות הללו והסובבים אותם פועלות לא בדרך הטבע ולא באמצעות צמחים תרופות וכדומה. והם אסורות מכמה טעמים.
ודע. כי לא כל מי שנראה חרדי הוא כזה.
שאלה - 180098
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליטא.מה ממליץ לי הרב ביום ההולדת השישים בעזרת השם.
תשובה
סעודה קטנה עם עשרה אברכים צדיקים.
שאלה - 180097
הורי הקפיצו אותי אישתי והילדים לתחנה ולא היה מקום לאמא שלי רצתה להיצטרף והסברתי לה שזה אסור והיא היתעקשה כי לא רציתי שאחד מהנוסעים יהיו בלי חגורה שזה אסור מתורה נהגתי נכן?
תשובה
העורך. הרב ענה לך אתמול שטוב עשית.
שאלה - 180096
שלום לכבוד הרב
ידועה דעת הרב שכשנמצאים בחובות לא מעשרים.
אחרי הוצאות פלוס פריעת חובות אינטנסיבית משאירים לנו סכום קטן בכיס להמשך החודש. אפשר לעשר מזה לכשרים או שגם אסור?

תשובה
מהייתרה אפשר ולהשתדל לפרוע כל החובות. .
שאלה - 180095
שלום לכבוד הרב האם מוצץ עם חורים מפלסטיק לתינוק או סוג של רשת שהמטרה שלהם להוציא רק את הנוזל מהאבטיח או שאר פירות שהתינוק יוכל לאכול האם זה בורר בשבת
תשובה
אם התינוק עצמו מוצץ ואינך סוחט בעצמך. מותר.
שאלה - 180094
לכבוד רבינו היקר רעייתי בהריון בסיכון וצריכה ללדת בניתוח מתוכן ליום חמישי עי הפר המטפל שלה. האם חייב להחליף את היום לניתוח בכדי שהברית לא תצא ביום חמישי? תודה לכבוד הרב
תשובה
לא להערב בשיקולי הרופאים. כי יש סיכון אם דוחים.
שאלה - 180093
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כבוד הרב שלום
לבד בעולם אף אחד לא עוזר ואני מטפלת באימי בת 80.קשה לי מאוד כלכלית וכעת בעיות בריאות לא קלות לא עלייך.מה לעשות??קשה לי הבדידות והחולי

תשובה
השם יתברך יתן לך חיים טובים.
שאלה - 180092
ערב רב עבריינים הרפורמים חבריהם רבניהם ככה מציקים לעט"ר בלי נדר קיבלתי על עצמי.אם רק יעזו לפגוע ברב נעשה רעש גדול.
תשובה
השכם והערב עליהם לבית המדרש והם כלים מאליהם.
שאלה - 180091
לכבוד הרב
הרפורמים שאתה קורא הם מקרבים יהודים ועושים פעולות יפות.……

תשובה
הוי איש חכם בעיניו. ואינו אלא כסיל ובער. אתרי היכריות בהם נכשלים בכרת ובעוון אשת איש לא מענין אותך.
ליצנות בבתי הכנסת בהרצאות כגרועים שבבדרנים לא איכפת לך.
הרמת יד בתורת משה וכפירה בה לא איכפת לך.
מערכת המשפט בקלוקלתהמוציאים ממון שלא כדין לא משפיע עליך.
שאלה - 180090
כת"ר.
מחילה שאני מפריע לרב. אני צריך לדעת אם עלתה בידי מצוות שילוח הקן או שמא אני צריך על זה כפרה.? אני מוטרד מזה שאולי עשיתי צער בע"ח

תשובה
צלמד הלכות שילוח הקן.
שאלה - 180089
ערב טוב כבוד הרב
איך אמורים להתפלל תפילת עמידה האם להשמיע לאוזניי או לא להשמיע כלל לאוזניי??

תשובה
לא משמיעים לאזניים.
שאלה - 180088
לכבוד הרב,אשתי ביקרה אצל רב מפורסם אמר לה כי איני הזיווג שלה אך שתישאר בגלל הילדים. גם אמר לה לעשות משהו עם סכין, תמונה שלי וחוט אדום. יש בזה?
תשובה
ביקרה אצל שוטה וחולה נפש.
שאלה - 180087
לכבוד הרב שלום רב הבן שלי בן שנתיים צריך לעבור ניתוח בעין פטוזיס מולד, קיבלנו חוות דעת משני מקומות השאלה איפה עדיף לנתח בתל השומר או שנידר?
תשובה
שניהם טובים. בהצלחה רבה.
שאלה - 180086
שלום לכבוד הרב
רציתי לשאול בבקשה האם השם "אדם" הוא שם טוב לבן?

תודה מראש

תשובה
אסור לקרוא בשם זה. כי שמות שהיו קודם אבות העולם לא קוראים בו כפי שכתב הגאון החיד״א ז״ל בספרו שם הגדולים.
שאלה - 180085
לכבוד הרב היו'
האם יש שוני בפירוש המילולי של המילה גוי בין המקרא לחז"ל?
שבתנ"ך פירוש המילה גוי הוא עם-אומה (לא דווקא ישראל), ובלשון חז"ל גוי משמעותו
אינו יהודי/נוכרי?

תשובה
אין הבדל כלל אלא גוי משמעותו בתורה אומה. עם. לאום. וגם ישראל. ולכן בפסוקים אנחנו נקראים גוי. שמשמעותו עם.
שאלה - 180084
לכבוד מורינו ורבינו הממשיך את מורשת יהדות ספרד המעטירה שהקב"ה יאריך ימיו בטוב ושנותיו בנעימים מתוך בריאות אמן
היום בבוקר נשמט לי התפילין של ראש מהיד על הרצפה
מה לעשות ?

תשובה
אם ללא הקופסה. צריך תענית.
שאלה - 180083
שלום לכבוד הרב. אני מעוניינת שהרב יעשה לבני בן הכמעט 3 פדיון נפש לבריאות,איך ניתן לעשות?
תשובה
רשום את שמו ושם אמו.
שאלה - 180082
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כשאוכל מזונות שיעור ד' ביצים צריך לאכול הכל תוך זמן אכילת פרס להתחייב בברכת המזון, או שמספיק שאכל את הכזית הראשון בשיעור אכילת פרס?

תשובה
בהחלט לא. אלא כזית ראשונה תוך 7 דקות. והשאר לפי רצונו מדי פעם.
שאלה - 180081
בקידוש מי שמהשומעים דיבר לפני שטעם ואחר שהמברך כבר טעם ורוצה לטעום צריך לברך לפני?
ראיתי שבן איש חי כתב דין כללי בברכות באופן הזה שיצא אם בקידוש זה שונה ששומע שמדבר יברך?

תשובה
שני ענינים יש כאן. הוא אינו חייב לטעום מהיין. אבל ידי קידוש יצא. אלא שאם דיבר ורוצה לטעום עליו לברך.
שאלה - 180080
שלום לרבינו האם יש מקור שהאבות שמים את ילדיהם תחת הטלית בברכת כהנים.האם ראוי שגם ילדי החזן באים לאביהם שישים אותם תחת טליתו כמובן שהפנים לכיוון הכהנים.בריאות איתנה לרב
תשובה
אין לו מקור. אלא שעשו כן כדי שהילדים יקשיבו ויכוונו לברכת הכהנים.
שאלה - 180079
לכבוד הרב שלום רב לאוהבי תורתיך!האם צריך להפריש מעשרות מכספים שמקבלים מההורים?
תשובה
לא. כי ניתנו לכם לסיוע ואינם כספי רווחים. ועוד שהם עצמם מעשרות הם. ואין מעשרות על מעשרות.
שאלה - 180078
האם סופר סת"ם שוחט וחזן ששומע זמרים פסולים או תומך ותורם להידרדרות פסול? יישר כוח על המשך המאבק.
דרך אגב, מה ששאלו על כדור הארץ שטוח, כך "דעת" ראש הרפורמים כמו שהעידו שלימד

תשובה
רחמנא ליצלן מהם ומהמוניהם.
שאלה - 180077
שלום לכבוד הרב.אני אוכלת כל יום קישואים.מדוע קישואים קשים לגוף הם ירקתודה
תשובה
מדובר בקישואים שהיום קודם 1800 שנה שהיו חריפים וקשים.
שאלה - 180076
לכבוד הרב מוצפי שלי"טא עובדת כמטפלת ריגשית מטופלת סיפרה שאמה קראית ונישאה בנישואין שניים לאביה כדין איך אפשר לברר שאין כאן ספק ממזרות
היא כיום בחורה חרדית לומדת בסמינר.

תשובה
קיבלה עליה את תורה שבעל פה והוכשרה.
שאלה - 180075
לכבוד הרב
איזה אדם ראוי להיות סופר סת"ם..?

תשובה
ירא שמים גדול. מדקדק במצוות. טובל כל יום. שומר את עיניו. ובקי בכל הלכות סת״ם.
שאלה - 180074
מורי ורבי כוהנים העולים לברך יחלצו נעל ימין ואחרי שמאל וימין כדרך ההנעלה בבוקר או שאין זה מעכב.
תשובה
בהחלט חולצים ימין בתחילה.
שאלה - 180073
שלום לכבוד הרב מוצפי שליטא
קניתי ספר תפילות אורח צדיקים של רבנו סלמן מוצפי זצוק"ל
האם אני אישה יכולה לקרוא תפילות מהספר דוגמא תפילה נאה קודם כל תפילה .תפילה לערב ר"ח. מרגש

תשובה
בהחלט כן. תבורכי מן השמיים.
שאלה - 180072
לכבוד הרב בגאון והקדוש!
יש בזמן האחרון כמה אנשים שטוענים שהעולם שטוח ושזה מסתדר עם התורה הקדושה, האם הם צודקים?

תשובה
עיין נא בזוהר הקדוש פרשת ויקרא דף י עמוד א
"ועל דא אית אתר בישובא כד נהיר לאלין חשיך לאלין לאלין יממא ולאלין ליליא, ואית אתר דכוליה יממא ולא אשתכח ביה ליליא בר בשעתא חדא זעירא והאי דאמר בספרי קדמאי ובספרא דאדם הראשון הכי הוא, דהכי כתיב (תהלים קלט) אודך על כי נוראות נפליתי נפלאים מעשיך וכתיב (שם קד) מה רבו מעשיך השם".
שאלה - 180071
לכבוד הרב
העברתי כרגע סכום לסעודת אברכים.... בתוך שאר חולי ישראל.
תודה רבה

תשובה
העורך, הרב כבר ביצע בקשתך. תבורך מהשמיים.
שאלה - 180070
אדם נקבר בכח' תשרי תשע"ט. האם בכ"ח באלול, נגמרים דיני האבלות של השנה הראשונה, לרבות קדיש?אזכרה של סיום השנה יוצאת בשבת, למתי להקדימה? ומתי עולים לקבר?
תשובה
כ"ח אלול מלאת י"ב חודש הכל מסתיים. את הלימוד והעליה לציונו תקדימו ליום חמישי.
שאלה - 180069
לכבוד הרב מוצפי
הציעו לי בחורה חרדית בת 29 עוד לפני שדיברנו דרשה שאשלח תמונה ואז תחליט עם להיפגש אמרתי ככה לא מחליטים צריך לדבר ולהיפגש ולא הסכימה אז שללתי האם נכון עשיתי ?

תשובה
היא אינה חרדית כלל.
שאלה - 180068
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בתפילת עמידה בברכת "מצמיח קרן ישועה"רשום לכוון על ישועה,צריך לכוון על משהו פרטי שלי?או על בניית בית המקדש ?

תשובה
ישועת ישראל הסובלים בגלות הקשה והנוראה בארץ ובחו"ל.
שאלה - 180067
לכב מור ועטרת ראשנו בעירנו פעם בחודש עושים סעודת שבת משפחות בכולל מלווה ביין בירה עד עכשיו גם לא היה מחיצה אנחנו ב״ה לא הולכים אחד מהרבנים שאל למה אנחנו לא באים לא קיבל שאסור
תשובה
תתפלל עליו שהשם יתברך יחון אותו ביראת שמים.
שאלה - 180066
לכבוד הרב שלום רב.
וכן למה רוב הרבנים נוגעים בזקן שבזוהר כתוב שאוי לו למי שנוגע בזקן ?

תשובה
מחילה מכבודו, לא הבינו נכון את דברי רבי שמעון בר יוחאי עליו השלום,
האדרא רבא פרשת נשא דף קל עמוד ב
פתח ר"ש ואמר ווי מאן דאושיט ידוי בדיקנא יקירא עלאה דסבא קדישא טמירא סתימא דכלא". כי המפרשים כתבו שהמדובר הוא במי שמחזיק ידו בזקנו ונשבע השם יצילנו.
שאלה - 180065
שלום כבוד הרב שמעתי שיש בעיה עם
תשובה
הנה הם תלמידי הרפומים, מטנפים את פיהם במלים מזוהמות זה מה שהרפורמי הנממד מלמד אותם. תמשיכו כך לקראת יום הכיפורים הקרב ובא. קורח ועדתו.

מזל חברוני
כתובת דואר אלקטרוני: mazal_89@walla.co.il
שאלה - 180064
לכבוד הרב
הרב הביא את הזוהר על חומרת עוון של הבעל המניח לאשתו לגלות שערותיה.אם הבעל מדבר עם אשתו על איסור זה ולא שומעת בקולו האם גם נתפס בעוון שלה?יבורך הרב בכל מילי דמיטב

תשובה
אין עליו עוון, מכיוון שהוכיח אותה.
שאלה - 180063
שלום כבוד הרב ....בסלון התינוק בתוך עריסה חלמתי
תשובה
המערכת. מכירים אתכם משועממים, זה מה שאתם לומדים אצל הרפורמי.
מזל חברוני
כתובת דואר אלקטרוני: office@redton.co.il
שאלה - 180062
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
למדתי בספר שקשור לפרשיות השבועובטעות אמרתי את השם ס״מ ףשהיה כתוב שםממש בתום לב תוך כדי קריאההאם צריכה לכפר על כך? וישלחשוש,תודה

תשובה
העוון הוא של המדפיס שהיה צריך להניחו בסוגרייםוחצי שמו. אין עליך שום עון.
שאלה - 180061
לכבוד הרב מוצפי שלום,
מנהגים שונים בעדות שונות שלא מנוגדים להלכה לפי דעת מרן
האם יש מצווה לשמר מנהג אבות למרות שלא מוצאים לו מקורות ?

תשובה
יש. נהגים קדושים. ויש שליליים
שאלה - 180060
לכבוד הרב שלום רב
לשואל 179979 אם הרב עונה אם היית מקשיב לשיעורים במוסיוף לא היית שואל!

תשובה
העורך. יש הצריכים תשובה אישית ואינם חסים על זמנו ובריאותו של הרב.
שאלה - 180059
לכבוד הרב מוצפי
יצאה לי מהפה אמירה בדיוק הפוך למה שהתכוונתי לומר והיא אמירה לא טובהכיצד אתקן פליטת פה זו כי מאז אני בדמיונות

תשובה
הכל בטל ומבוטל.
שאלה - 180058
לכבוד הרב שלום רבמה הדין של בשר "מעושן" ללא מליחההאם דינו כצלי או כמבושל?
תשובה
נאסר לחלוטין כי אינו צלי אלא עשן בעלמא.
שאלה - 180057
לכבוד הרב בגלל שאין בית המקדש ויש הרבה צרות האם זה נכון שעם ישראל כולו צריך לעצור הכל לבכות ולהתפלל עד שירחמו עלינו מהשמיים ויגאלו אותנו?
תשובה
ממשיכים לעבוד את השם. ושלש פעמים ביום מתפללים בתשכון ובאת צמח.
שאלה - 180056
מרן אהובינו עט"ר, הודו לה' כי טוב עברת 180 אלף תשובות. העומס גדול ואנחנו דואגים.
ושמת שרי אלפים...
והיה הדבר הַגדֹל יביאו אליך וכל הדבר הקטן ישפטו הם, הקל מעליך ונשאו איתך

תשובה
תודה לבורא עולם ותודה לכולכם שבזכותכם הגיענו השם עד הלום.
שאלה - 180055
לכבוד הרב
שימוש בחגורת מסמר בשבת מותרת?
במושבים בבית הכנסת ידיות הכיסא מתנדנדות האם מותר לשבת בשבת בכיסא שידוע שיכולה הידית לזוז בזמן קימה ישיבה (לא תמיד יש חלופי ראוי) ?

תשובה
לא הסברת מה הבעיה.
שאלה - 180054
שלום לכבוד הרב
10 נפשות 4 חדרים בגילה צפוף אוהבים את הדירה שכנים טובים רוצים דירה יותר מרווחת פוחדים משכנים לא טובים אובדי עצות בבקשה מה עצת הרב?

תשובה
לחפש דירה בבנין מגורים טוב ושקט.
שאלה - 180053
לכבוד הרב
אני מתפלל בנץ בכותל ויש אחד ששומר כ- 15 כיסאות למתפללים ולא מסכים לשבת שם הוא בא מוקדם לשמור, לפעמים יוצא מצב שאותם מתפללים לא מגיעים והכיסא נשאר ריק. האם זה מותר?

תשובה
עוון הוא בידו כי כלל בידינו כל הקודם זוכה.
שאלה - 180052
לכבוד הרב: שאלה לידע כללי על הבריאה
1. למה השיניים הוא האיבר היחידי כאשר אדם נולד יוצא רק לאחר מכן?
2. למה השיניים הוא האיבר היחידי כשיוצא הוא כאבי תופת ולא כמו שיער וכו'

תשובה
א. כדי שיוכל לינ מאמו. ולא ישוך אותה עד שיתרגל בהנקה. ב, כי הם קשורים למח האדם.
שאלה - 180051
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בעניין תרומת שתייה ללומדי תורה בלילה כסגולה להיפקד בבנים. ממתי נחשב לימוד בלילה לעניין זה? מצאת הכוכבים או אחרי חצות הלילה?

תשובה
מצאת הכוכבים כשתחשך. והופך חושך לאור.
שאלה - 180050
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה הברכה על עוגיה העשויה מפצפוצי אורז שהם הרוב
ומדובקים ע"י ממרח תמרים?

תשובה
העיקר הוא פצפוצי האורז וברכתו בורא פרי האדמה.
שאלה - 180049
לכ הרב
כבר שנים בשידוכים,
מתוך כולם הלב שלי נמשך מאד לאחד,
ניסינו וכל פעם הפסקתי מענין אחר.
ומצד שני הלב שלי רוצה אותו מאד וקשה לי להבין מה קורה בתוכי, למרות שאני מאד שכלית!!

תשובה
שיחה עם יועצת מקצועית, ובעיקר מנוסה.
שאלה - 180048
לכבוד הרב

רוצים לעבור לירושלים . מפרסמים דירות בדמי מפתח . האם הרב יכול לייעץ לנו אם יש עם זה בעיות?

תשובה
תמיד יש בעיות, תיקון הצנרת, קווי חשמל, דליפת גג, תיקון המזגן, דוד חשמל ועוד ירקות.
יש מקומות עם קצת בעיות, ויש מקומות עם הרבה, קשה להצביע מי מה והיכן. זה כמו משחק רולטה.
שאלה - 180047
לכבוד הרב שלום
אמא של בעלי נוגעת

תשובה
המערכת, שאלות מסוג זה אינן עולות על שלחן זה. תודה.
שאלה - 180046
שלום לכבוד הרב
האם זה נכון שהאח הקטן ביותר מקבל מהוריו חלק מנשמתם ובנוסף איזשהוא חלק מהאח הבכור?
וזו אחת הסיבות שיש לכבד את האח הגדול?

תשובה
כך כתב רבנו האריז"ל, בספר שער המצות פרשת יתרו.
"ההוא רוחא קדמאה דשבק בעלה גו איתתא הנה הוא נחלק ומתחלק לכל הבנים שיולדת וכל אחד ואחד נוטל חלקו ממנו ובהשתלם חלקיו אינה יולדת עוד אמנם הבנים יורדים בסדר המדרגות כי הבן הבכור לוקח התמצית ושורש דכל ההוא רוחא וכל השאר חלקים הנשארים שם הם כעין ענפים משועבדים אל הבן הבכור והבן השני לוקח לו התמצית ממה שנשאר ושאר החלקים ענפים טפלים אליו ועל דרך זה בכל שאר הבנים. ונמצא כי האח הגדול כל אחיו משועבדים לו מן הטעם עצמו שנתבאר בענין אביו ואמו כי הבנים משועבדים אליהם אמנם כיבוד אביהם ואמם עדיף כי הוא למעלה מכולם ואפילו הבן הבכור משועבד אליהם. והבן הב' משועבד לאביו ולאמו ולבן הא' בלבד והשלישי מחויב גם לב' והד' מחויב גם לג' ועל דרך זה הולך סדר המדרגות עד שנמצא כי הקטן שבבנים מחויב לכל הקודמים אליו".
שאלה - 180045
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, האם מותר לפרוט לדוג' 10 שקל מקופת בית הכנסת? והאם מותר לאדם שיזם את הפריטה להורות שאתן שקל לצדקה?
תודה רבה!

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 180044
לכבוד הרב שליט"א.
הרב כתב לגבי מי שצריך לחזור על הקידוש, הרי צריך לברך שנית ברכת הגפן,

תשובה
כי עיקר ברכת הגפן אינה משום ברכת הנהנין. אלא שתיקנו קידוש על הכוס. כמו מילה וכמו שבע ברכות וכדומה.
שאלה - 180043
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מעוניין לתרום עבור סעודת אברכים ופדיון נפש, עבור חמי שבמצב לא טוב.
איזה סכום יש לתרום וחצי להעביר את שמו?
תודה

תשובה
בטלפון 0522751941. כל הפרטים.
שאלה - 180042
בעניין כיסוי ראש לאישה, רצינו לדעת האם הוצאת שיער 2 אצבעות הינה לכתחילה/בדיעבד/קולא? האם אישה שמקפידה לא להוציא בכלל שיער מעלתה גבוהה יותר?
תשובה
מי לא יפחד מדברי הזוהר הקדוש [פרשת נשא דף קכ"ה עמוד ב].
"א"ר חזקיה תונבא ליתי על ההוא בר נש דשבק לאנתתיה דתתחזי משערה דרישה לבר, ודא הוא חד מאינון צניעותא דביתא, ואתתא דאפיקת משערא דרישה לבר לאתתקנא ביה, גרים מסכנותא לביתא, וגרים לבנהא דלא יתחשבון בדרא, וגרים מלה אחרא דשריא בביתא. מאן גרים דא ההוא שערא דאתחזי מרישה לבר, ומה בביתא האי כ"ש בשוקא".
ואני מפחד לתרגם כל הדברים, רק אזכיר כי דיבר קשות על גבר שמתיר לאשתו לגלות משערות ראשה החוצה, והיא גורמת עניות בבית, ובניה לא יהיו מוצלחים, וגורם שכוחות שליליים יהיו בביתו, והכל בגלל ששערה יוצא החוצה, ומב בבית כך, ברחובות על אחת כמה וכמה. השם יצילנו.
שאלה - 180041
לכבוד הרב: אדם שמסתפק בליל פסח אם בירך על אכילת מצה או לא או שאדם מסתפק בליל סוכות אם בירך המוציא על הכזית הראשון האם צריך לחזור ולברך או להגיד סב"ל?
תשובה
העורך. לא להטריד את הרב בחקירות הלכתיות שמקומם בבית המדרש.
שאלה - 180040
למו"ר היקר לפני שנה ניחמנו השם והתבשרו בטוב.אמרנו בל"נ שנה הבאה סעודת הודיה. מה עדיף ?סעודה או לתרום אם הכסף לישיבה שלימדו לזכותו?
תשובה
תקיימו בדיוק מה שאמרתם ללא שינוי. כי זה גדר הנודר בעת צרה.
שאלה - 180039
לכבוד הרה"ג שליט"א
בקשר לשאלה על תפילת העמידה
שאלתי האם צריך להתפלל בלחש או בקול נמוך כי הם שני דברים שונים
ואם צריך בלחש אז איך אפשר להגיד בתפילה אות זן כי היא לא יוצאת

תשובה
אתה בדיוק כמו כולם. מבטאים את האותיות כהוגן בלחש.
שאלה - 180038
לכבוד הרב
בהמשך לשאלת הmri סחרחורות וההודיה. מה הכוונה בדברי מזונות? ופלים עוגיות או צריך דברי מאפה קוראסוניפ בורקסים?

סליחה ...

תשובה
מיני מאפה שברכתם על המחיה באחרונה.
שאלה - 180037
שלום לכבוד הרב
האם אשת איש שחטאה עם גבר זר ולאחר מכן יתגרשה מבעלה אסורה לו כל ימי חייה? מה ניתן לעשות אם הם רוצים להיות ביחד?להתערב?במידה ורוצים להתחתן?

תשובה
אסורה לבעל ואסורה לזר.
שאלה - 180036
עקרת בית מברכת בבוקר על פירות וירקות ומכוונת לפטור את כל מה שתאכל במשך היום, באמצע היום מברכת מזונות ואח"כ על המחיה, האם תכוון שלא לפטור הירקות כדי שתוכל להמשיך לאכול מהם?
תשובה
נכון בהחלט.
שאלה - 180035
שלום לכבוד הרב שליט"א
בעלי אברך וראש ישיבה.כולו עסוק כל היום ואינו מתפנה אליי……

תשובה
בבקשה לא להטריד את הרב בסיפורי מעשיות. העורך.
שאלה - 180034
לכבוד הרב מוצפי .אשה נפטרה ב' תמוז תשע"ח ,נקברה ד'תמוז תשע"ח .שנה מעוברת .האם בשנה זו תשע"ט עושים אזכרה גם גם ב-12 וגם ב-13 קרי ד'תמוז תשע"ט .
תשובה
נכון בהחלט.
שאלה - 180033
שלום לכבוד הרב
מנה חמה מסוג פירה, האם להתיר מצד שכא סיד' קמח קלי, או לאסור מצד שמ סיב'שמתערבבים ונתלין זה בזה. תודה.

תשובה
לא מובןמאומה.
שאלה - 180032
לכבוד הרה"ג שליט"אבנושא תפילת 18יש לי 2 שאלותאני מדקדק על כל אות ואות עקב היותי בעל קורא ושליח ציבור תימנימתפללים בלחש או בהוצאת קול נמוך
תשובה
היכן? אימתי? במה דברים אמורים?
שאלה - 180031
גיסי וגיסתי שניהם לא עובדים. גיסי אומר שיש לו טראומה מהמלחמה. וגיסתי אני לא יודע מדוע איננה עובדת.מצב הכלכלי קשה. האם אני יכול לעזור להם בכספי מעשר? או לעזור בתור צדקה?
תשובה
לא כסף. הם צריכים יועץ כלכלי מיוחד.
שאלה - 180030
לכבוד הרב
בישיבה אני אומר שמות תנאים ואמוראים כהספרדים, החברותא מבקש שנאמר כמו האשכנזים כי זה מבלבל אותו...לוותר וללמוד כמוהו?

תשובה
הטעות היא שלו ולא שלך.
שאלה - 180029
לכבוד מורנו ורבנו האם אפשר להישתמש בכירה חשמלית כתחליף לפלטה בשבת
תודה ובריאות איתנה.

תשובה
אינני יודע במה מדובר.
שאלה - 180028
לכבוד הרב
אני אשכנזי מנהגינו לומר למנצח בין אשרי ובא לציון גם בימים שאין אומרים בהם תחנון, אני מתפלל קבוע במנין ספרדי, אם אומר למנצח אפביד קדושה דסירא בציבור, לדלג למנצח?

תשובה
בהחלט תדלג.
שאלה - 180027
כבוד הרב אחד פרסם סרטון שמדבר על תהילים סט טוען שרמוז שם על צוללת אחי דקר שטבעה שנהרגו שם 69 חיילים ,אומר דברים שם על רבין שידע על כך ואיפשר שימותו ,מה דעת גדולי דור הוא מעוות?
תשובה
מענין. יש לך זמן מיותר גם לתמהונים ואנשי החלל החיצון.
שאלה - 180026
לכבוד הרב, עבדתי אצל מעסיק שלא שילם פנסיה, רוצה לתבוע בבית דין, ולברר קודם עם חברה שכבר תבעה אותו,יתכן שבשיחה תגיע ללשה"ר, אך יש לי תועלת בחלק מהדברים. מותר לי לדבר איתה?
תשובה
מותר. כי זה לצורך.
שאלה - 180025
לכבוד הגה"צ שליט"א
האשה בהריון כעת נודע שיש סכרת גם ככה הריונות ולידות קשים וחולשה רבה, בוטחים בקוב"ה ורוצים עידוד וברכה מהרב שיעבור בשלום בלי תפרים וידים מלאות
תודה רבה

תשובה
מתפלל עליכם. חזקו ואמצו.
שאלה - 180024
שלום לכבוד הרב
אני לא מבינה מה זה שילוח הקן
יש לי יונה עם קן ו2 ביצים בחלון
אני אמורה לעשות משהוא ?
או לעזוב אותה ככה
תודה לרב היקר

תשובה
לעזוב אותם כפי שהם במנוחה.
שאלה - 180023
שלום לכבוד הרב מוונצואלה שאלה על חתיכה הראויה להתכבד מה הדין עם מתערב בבישול עם עוד חתיכות או מתערב במנגל. ומה קורה אם אוכלים חתיכה אחת מהתערובת? תודה
תשובה
אם האיסור מהתורה, כגון בשר בקר בחלב שבושל או נצלה, אבל נכבש ונמלח אינו בישול מהתורה, וכן עוף בחלב מותר לחתוך את החתיכות לפירורים, ואם יש פי שישים מהאיסור, הכל מותר.
ועיין בסימן צ"ח יורה דעה וכן בצ"ט, ופ"ז,
שאלה - 180022
לכבוד הרב
האם עדיף להימנע מללבוש מכנס שחור בשבתות וימים טובים?
תודה

תשובה
אפשר כך.
שאלה - 180021
לכבוד הרב שליט"א
האם מותר להשלים שנים מקרא של פרשת שלח בלילה (קודם חצות)?
תודה רבה לכבוד הרב היננו מעריכים ומעריצים אותכם

תשובה
אנא לא בלילה.
שאלה - 180020
מרן שליט"א .ישר כח על השקעתו עבורנו ללמדנו תורה בשעורי תורה מלאים חן וחסד ובספרים מלאים זיו ומפיקים נוגה נאה זיום בכל העולם היכן היו הספרים האלה עד היום אורך ימים יוסיפו לו
תשובה
כל דבר יש לו עת וזמן מן השמים. תודה לבורא עולם.
שאלה - 180019
כתר
ראיתי יונה מקוננת.הלכתי ב9 בערב והעפתי אותה.שהיא התעופפה הביצים נפלו ונשברו.זה היה מקום גבוה קצת.האם קיימתי את המצווה?

תשובה
היית זקוק להדרכה קודם למעשה. והיו כמה טעויות.
שאלה - 180018
לכבוד הרב
רצינו לשאול לגבי אופנים לילדה בת 4 מה הדין שלה על הרכיבה בהם
ואם כבוד הרב יודע עם יש איסור להשים לבנות קטנות מתחת לגיל 6 גרביונים בצבע הגוף כמו של גדולות
תודה רבה

תשובה
אופניים לילדים סכנת חיים יותר גרוע מאופנוע.
שאלה - 180017
לכבוד הרב שלום אימי אלמנה שומעת ורואה את הרב הרבה ורוצה לשאול שחלמה חלום שמדאיג אותה על אחד מילדיה 3 פעמים אותו חלום מפחיד וחוששת מה לעשות רוצה לתרום צדקה לאברכים ומה עוד?
תשובה
תאמר לה שאינני מתעסק בחלומות, ולא להתייחס אליהם כלל כי הם שקר גמור.
שאלה - 180016
בני עידו בן דליה בן 13 עובר תקופה ארוכה דחייה חברתית לא מצליח להתיבר לקבוצות כל הזמן לא מזמינים אותו הוא מנסה ליצור קשרים ובשום חבורה לא מקבלים אותו למרות שהוא ילד טוב ונבון
תשובה
טיפול פסיכולוג ילדים בדחיפות.
שאלה - 180015
כבוד הרב ה ישמרך האם יש תוקף לשינוי שלו לא ידעתי שזה חמור לשנות שם, ה ישמרך תודה רבה
תשובה
הוא שוטה גמור וקשקשן גדול.
שאלה - 180014
שלום לכבוד הרב
בברכת הלבנה לאחר אמירת "והיה אור החמה וכו'" האם מוסיפים "ותעדי זהב וכסף ומלבושך שש ומשי ורקמה וכו' ותצלחי למלוכה"?
תודה

תשובה
בהחלט כן, תודה."קבלה מהחסיד מהר"ר יודא מריגינשפורג לומר קול דודי הנה זה בא מדלג על ההרים מקפץ על הגבעות, דומה דודי לצבי או לעופר האילים, הנה זה עומד אחר כתלינו משגיח מן החלונות מציץ מן החרכים עכ"ל. וכן כתב משמו הרב מגן אברהם ז"ל [תכ"ו, י].
כן כתב המקובל האלקי רבנו ישראל יעקב אלגאזי ז"ל, בשלמי חגיגה [דרל"ג ע"ב] לומר פסוקים אלו.
[ירמיה י, י"א] כִּדְנָה֙ תֵּאמְר֣וּן לְה֔וֹם אֱלָ֣הַיָּ֔א דִּֽי־שְׁמַיָּ֥א וְאַרְקָ֖א לָ֣א עֲבַ֑דוּ יֵאבַ֧דוּ מֵֽאַרְעָ֛א וּמִן־תְּח֥וֹת שְׁמַיָּ֖א אֵֽלֶּה.
[ירמיה מ"ו, כ"ז] וְ֠אַתָּה אַל־תִּירָ֞א עַבְדִּ֤י יַֽעֲקֹב֙ וְאַל־תֵּחַ֣ת יִשְׂרָאֵ֔ל כִּ֠י הִנְנִ֤י מוֹשִֽׁעֲךָ֙ מֵֽרָח֔וֹק וְאֶֽת־זַרְעֲךָ֖ מֵאֶ֣רֶץ שִׁבְיָ֑ם וְשָׁ֧ב יַעֲק֛וֹב וְשָׁקַ֥ט וְשַׁאֲנַ֖ן וְאֵ֥ין מַחֲרִֽיד.
[שם כ"ח] אַ֠תָּה אַל־תִּירָ֞א עַבְדִּ֤י יַֽעֲקֹב֙ נְאֻם־יְקֹוָ֔ק כִּ֥י אִתְּךָ֖ אָ֑נִי כִּי֩ אֶעֱשֶׂ֨ה כָלָ֜ה בְּכָֽל־הַגּוֹיִ֣ם׀ אֲשֶׁ֧ר הִדַּחְתִּ֣יךָ שָׁ֗מָּה וְאֹֽתְךָ֙ לֹא־אֶעֱשֶׂ֣ה כָלָ֔ה וְיִסַּרְתִּ֙יךָ֙ לַמִּשְׁפָּ֔ט וְנַקֵּ֖ה לֹ֥א אֲנַקֶּֽךָּ.
[שמואל ב' כ"ב, ל"א] הָאֵ֖ל תָּמִ֣ים דַּרְכּ֑וֹ אִמְרַ֤ת יְקֹוָק֙ צְרוּפָ֔ה מָגֵ֣ן ה֔וּא לְכֹ֖ל הַחֹסִ֥ים בּֽוֹ.
שאלה - 180013
לרב היקר
הורי לא מעריכים את עזרתי הרבה בבית ואת הנתינה הרבה שלי ומקניטים תמיד שבגילי כולן נשואות עם ילדים כאילו שאיני רוצה להתחתן
האם מותר להפסיק לעזור ? תודה

תשובה
ככל שיקניטו, יבזו, ויתקיפו, שכרך גדול פי כמה וכמה, כי כיבוד אב ואם נכתב בעשרת הדברות.
שאלה - 180012
לכבוד הרב שלום רב
אישה בשנת אבל על אביה ,ילדה בן בשעה טובה , ושואלת האם הלידה מבטלת לה את האבלות, יישר כח ובריאות איתנה בעז״ה

תשובה
בהחלט לא, היא רק סימן טוב לכל המשפחה שזה עצמו דבר גדול מאוד.
שאלה - 180011
שלום לרב.
אזכרה של אבא ואמא בחודשי הקיץ החמים.
נפגשים וקוראים בספר עילוי נשמות :
זוהר , משניות , אלפא ביתא וכו'...
רוצים רק ללגום מים מרוב החום מבקבוק קטן וזהו ...
רק מים ?

תשובה
למה רק? אפשר מיני מזונות ושתיה קלה אך לא בבית עלמין.
שאלה - 180010
לכבוד הרב שליט"א המאלפנו בינה ודעת!!!
סליחה על הבורות ראינו שהרב אמר שר"ת של הרפורמים זה מי מדמנה.. מה הפירוש? תודה וסליחה על הטרחה
180000 תשובות כה יתן ה' וכה יוסיף כח לרב

תשובה
גימטרייא לא ראשי תיבות.
שאלה - 180009
שלום לכה"ר עט"ר, האם מה שמוזכר בגמרא על הקישואים גדולים שקשים לגוף אלו הקישואים שבזמנינו?
תודה לכבודו מורנו וסליחה על הטרחה.

תשובה
הכוונה לא להרבות באכילתם באופן מופרז.
שאלה - 180008
ברשות כבוד הרב שליטא.
1) כיצד אלישע מבקש מרבו אליהו הנביא להיות כפול ממנו?
2) אליהו מחיה את הילד בשלוש נסיונות ואלישע מחיה ב7 נסיונות.
כיצד אלישע קיבל ברכה להיות כפול מרבו

תשובה
אנא, עיין במפרשים במקום ותרווה צמאונך.
שאלה - 180007
לכבוד הרב שלום רב התחתנתי לפני כחודש וכרגע מצאתי עבודה, שהעבודה הזאת היא שייכת לחברת אשראי, שהעבודה לשכנע אנשים לקחת הלוואות ? האם לעבוד בזה או לוותר?
תשובה
לוותר על כך, ובזכות זאת תמצאי מלאכה נקיה וקלה.
שאלה - 180006
לכבוד הרב
בעקבות סחרחורותmri תקין. לפני שהגיעה התוצאה אמרתי לבעלי בצחוק אם יגיע תקין אעשה סעודת הודיה.(מהתרגשות).כונתי לא היתה לעשות. בעל אברך קשה כלכלית.מה לעשות?

תשובה
תפדי הכל בצדקה. או שבעלך יביא לכולל מיני מזונות ושתיה.
שאלה - 180005
שלום לכבוד הרב
בעבר פניתי אליךבנושא… וייעצת לי מה לעשות. חזרתי בתשובה שלימה צניעות הכלשמעתי הרצאה מרבאני חייבת שוב לשאול אם זה בסדר שאני עם בעלי

תשובה
הוא אינו מכיר את פרטי ההלכה ולא למד יביע אומר.
שאלה - 180004
לכבוד הרב
יש עניין לתקוע בשפר בברית מילה?

תשובה
עיין בספר כתר שם טוב.
שאלה - 180003
שלום לכבוד הרב.
האם הזמן המדויק לרבינו תם בצאת שבת זה 72 דקות אחרי השקיעה או יותר כמו לוחות מסוימות שמאריכים מאד ?
וכן עלות השחר מה זמנה המדויק ?

תשובה
הכל לא בשעות שלנו אלא בשעות זמניות.
שאלה - 180002
שלום לכבוד הרב שליט"א האם בדימונה אפשר להתפלל פלג מנחה בשבת או שרק בירושלים. יש רב בעיר שטוען שזה ברכות לבטלה בעיר דימונה כי המנהג הוא רק בירושלים
בריאות ואורך ימים

תשובה
טענות שוא טוען כי הלכה אחת לכל הערים כולם.
שאלה - 180001
שלום לכבוד הרב
מנה חמה מסוג פירה שכבר עברה בישול, האם עובר בה בשבת משום בישול אחר בישול - שעייננו הרואות שחוזר ומתבשל. תודה.

תשובה
יש שחששו לזה.
שאלה - 179999
לכבוד הרב כשהפרנסה בדוחק ויש חובות מותר לעשות שבת חול (בצימצום)כפי יכולתו ולא להזדקק לבריות ? האם פוגם בכבוד השבת ? תודה אשמח לברכה מהרב לפרנסה ברווח.
תשובה
עושה כהלכה.
שאלה - 179998
לרב שליט"א.אבי דמנטי קשה.אמא מדחיקה ולא מביאה עובד צמוד על אף הפצרותינו.לדעתנו אבא מוזנח בבית.מה עלי מכאן ארה"ב? האחים מוטשים מזה.תודה רבה
תשובה
תדאגו למנות מישהו משם ויתחיל במלאכה.
שאלה - 179997
שלום לכבוד הרב
יש אצלנו בית כנסת בעיר. שמתפללים מנחה וערבית בסמיכות שתי התפילות לאחר פלג המנחה ומסיימים הרבה לפני השקיעה האם מותר להתפלל שם?

תשובה
חילוקי דיעות בהלכה אם זה תרתי דסתרי. ולכן הנזהרים מתפללים מנחה לפני כן ורק ערבית בזמן הפלג.
שאלה - 179996
לכבוד הרב
מדוע לא קבעו את נפילת האפיים לפני תפילת העמידה שאדם מתנקה מעוונותיו ונמחלים לו העונות תפילתו יותר זכה ונשמעת.
תודה לרב שמחכים אותנו בתורה מידות והשקפה נכונה

תשובה
בזוהר כת מפני שבעמידה עשה תשובה. ועתה נפצחים צינורות השפע ומריקים עליו בשים שום כל טוב. וחוששים פן יבוא המקטרג. ואומר וידוי וכשבא השטן אומר לו השם יתברך כבר היה אצלי והודה על חטאיו ומחלתי לו.
שאלה - 179995
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם יש לנו מסורת לגבי קבר שמשון ומנוח?

תשובה
לא בטוח ולא ידוע. השערות.
שאלה - 179994
מרן עט"ר. בהריון חשבנו להפיל. כשהיינו במכון פועה בנך הי'ו התקשר והצילנו, בהמשך גם כבודו ברכנו וברכתך התקיימה. אנא ברכנו שהילד לא אוטיסט.
רוצים ללמדו תורה

תשובה
לא לפחד ולא לדאוג.
שאלה - 179993
שלום הרב,
האם אפשר לההקצות בארון בחדר השינה מגירה לנעליים?
תודה.

תשובה
אין כל בעיה.
שאלה - 179992
לכבוד הרב שלום.1.האם מותר לאישה ללכת עם תיק אדום.שרשרת אדומה?2.האם נכון שעשן הבכור הוא נגד עין הרע וטוב לעשות בבית? תודה
תשובה
כל דבר המושך את העין אסור.
שאלה - 179991
לכבוד הרב שלום בנושא המחלוקת עם הרפורמים אני מאמין שלרב ישחייב לשמור את זה בסוד שזה יצליח..
תשובה
תמהנו מרעות. כל התועבות שהנך קורא כאן שהם עושים. כמה נכשלו אצלם בכריתות ומיתות בית דין. ופניה לערכאות. ושחקניות על הבמה. טיול בספארי עם נשים פרוצות. ועוד תועבות. ואתה לא מזיז לך כהוא זה.
ועוד הנך קורא לזה ״מחלוקת״. היכן אמצא איש ירא אלקים?
שאלה - 179990
שלום לכבוד הרב אנשים שאומרים על צדיק שכבר לא בחיים "רבינו יעזור לך" או "רבינו עזר לי" וכדומה האם אין בזה סרך ע"ז ?
תשובה
כתבו הפוסקים שעליו לפנות אך ורק לבורא עולם.
שאלה - 179989
לכבוד הרב
מי שבסוף העמידה היה לו הסח הדעת, כגון שקרסו מדפים בקול רעש גדול ונבהל, ואינו זוכר אם נמצא ב'מודים' או כבר התחיל 'שים שלום', האם חוזר ל'מודים' או ל'רצה'?
יישר כח

תשובה
ימשיך ממקום שבטוח אמר אותו. וכל מה שמסופק צריך לומר.
שאלה - 179988
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מחילה על השאלה, "סברי מרנן", המילה "סברי" אות ר' בחיריק או ציריה?
תודה

תשובה
בחיריק.
שאלה - 179987
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אבא של מישהו מהעבודה נפטר, לא שומר תורה ומצוות- יש מצווה ללכת להלוויה בכל מקרה או להימנע?

תשובה
מצווה ללוות מת מישראל. רק לא לעמוד בערבוביא.
שאלה - 179986
איש/ה שנישאו לגוי/ה ללא תשובה האם מועיל תיקון ? או בגלל שיש להם ילדים בחיים זה לא יעזור , הסבירו לי שזה יועיל רק אם האדם בחייו עושה את התיקון? ומה ניתן לעשות?
תשובה
וידוי בדמעות שליש, חרטה מוחלטת, קבלה לעתיד. והתיקון ללמוד תורה כל יום ויום לפחות שעה שלימה.
שאלה - 179985
גרושה חרדית + ילדים ניסיתי שדכניות שבקושי מציעות בלית ברירה מחפשת מישהו עם סדר קבוע בית תורה וחסדתמונתי לא גלויה אלא רק למי שבחרתי שמתאים לשידוך
תשובה
מתפלל עליכם כולכם, לא לתת תמונות, זה לא יהודי.
שאלה - 179984
לכבוד הרב שלום רב בנוגע לשאלתנו לגבי החברה של הילדה משאירים מספר טלפון לתשובת הרב...
תשובה
העורך, הרב בעצמו התקשר מספר פעמים היום וגם אתמול ולא היה מענה. תודה.
שאלה - 179983
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אדם שנקבר ב'ד חשוון השנה מתי יוצא ה11 חודש והשנה?

תשובה
ד' בתשרי מסתיימת השנה, ד' חשון אזכרה של יום הפטירה.
שאלה - 179982
לכבוד מורנו הרב. היום הייתי בכולל ואכלתי פת שחרית ובירכתי ברכת המזון,ובאמצע הברכות שמעתי בחדר הסמוך אומרים המתפללים קדושה, האם היה עלי לענות באמצע?
תשובה
בהחלט לא, כפי שפסקו החסד לאלפים [קפ"ג, ו] והגאון רבנו חיים פלאג'י ז"ל בשו"ת נשמת כל חי [סימן ב], ובכף החיים פלאג'י [כ"ה, כ"ב], והרב בן איש חי [שנה ראשונה חקת ג].
שאלה - 179981
לכבוד הרב: למדנו היום חזון עובדיה שבת על אדם שמסתפק אם עשה קידוש או לא. הרב עובדיה כותב שיחזור על הפסוקים שמזכירים שבת. שאלתי מה לגבי בורא פרי הגפן האם יברך?
תשובה
הפסוקים כולם ואחריהם ברכת הגפן.
שאלה - 179980
מורי ורבי האם מותר לי לברך בשם ומלכות ברוך שחלק מחוכמתו כאשר אני רואה את הרב פשוט מרגיש כך וזה חשוב לי
תשובה
בהחלט לא.
שאלה - 179979
לכבוד הרב הצדיק.
איך אפשר לדעת שהרב בעצמו עונה על כל שאלות אלו ולא אנשים אחרים ?

תשובה
אין אצלנו שקרנים.
שאלה - 179978
לכבוד הרב
לגבי בעל בית, האם בלימוד שו"ע (חלק או"ח) האם ישנה חשיבות ללמוד על הסדר בכל מקרה או שיש עדיפות ללמוד סעיפים שהנושאים שלהם יותר "פרקטים" ולהלכה יומיומית?
תודה

תשובה
מומלץ וכדאי ללמוד הכל, כי הרבה פעמים יש בשלחן ערוך הלכות שמהם נלמד לענינים פרקטיים בזמנינו.
שאלה - 179977
שלום לכבוד הרב
1. מה הדין של כלים כמו פומפייה , מלחייה לעניין טבילת כלים האם חייבים טבילה בברכה?
2.האם כלי פלסטיק חייבים טבילה

תשובה
כל העשויים זכוכית או מתכת צריכים טבילה, פלסטיק לא.
שאלה - 179976
שלום לכבוד הרב
שלום רב האם את המילים קל נקמות ה" מותר להגיד את זה על מישהו שמצער את חברו?

תשובה
רק על הגויים ולא על יהודי חלילה.
שאלה - 179975
אלמנת ת"ח שבעלה חלה ל"ע ונפטר לפני שנתיים ונפשה חפצה לעלות מידי שבוע לערך לקברו האם למנוע בעדה? כי ראינו בשו"ת של מורנו שליט"א לגבי ימי שישי וקברות צדיקים שהדבר אפשר - אכן?
תשובה
לא יותר מפעמיים בחודש.
שאלה - 179974
רבנו שליט"א,
היאך ההגייה הנכונה שהיו החכמים קוראים את המשנה:
"אל תתחבָר לרשע" בקמץ, או "אל תתחבֵר לרשע" בצירי.
תודה

תשובה
אל תתחבר בצירי תחת הבי"ת.
שאלה - 179973
לכבוד הרב שלום רב.כהן מחלל שבת מתעקש לשאת כפיים. יש גם כהן אחר שומר שבת.האם בשל מחלל השבת שלא מוכן לוותר בדרכי שלום מנשיאת כפיים נכון למנוע את שני הכהנים מלשאת כפיים!?
תשובה
לא לבטל את שומר השבת.
שאלה - 179972
שלום כבוד הרב ,
הבוקר לאחר נטילת ידיים הורדתי את הכיפה ושטפתי פנים
ראיתי שאני ללא כיפה אחרי ברכות השחר ותיקון חצות ,
נתתי 10 ש"ח לצדקה האם מועיל ?

תשובה
בדיעבד מועיל.
שאלה - 179971
לכבוד הרב שליט"א.אורך ימים ושנות חיים יוסיפו לך.
מתי מפסיקים הבנים לומר קדיש על אמא לקראת תום השנה הראשונה לפטירה ולכמה זמן.

תשובה
בתחילת חודש ה - 12 למשך שבוע מלא. לדוגמא חל ביום שלישי כ"ב בסיון, מפסיק בשלישי בערב מתחילת ערבית עד שלישי הבא בערבית.
שאלה - 179970
לכבוד הרב שלום רב, לגבי מה שכתוב שצריך בסעודות שבת לפחות שני תבשילים. האם מספיק לאכול לחם עם סלטים ובסוף מתענג על החמין, ולאחר מכן אני כבר שבע?
תשובה
כדאי להמעיט בסלטים, ולכתחילה להכין משהו פעוט כגון אורז, ירק מבושל, או גרגירים מבושלים.
שאלה - 179969
לכבוד הרב שלום רב
אלך בלי נדר לנחם משפחה שלא עלינו ולא על ישראל נפטרה האם, צעירה. נשארו בעל וילדה הי"ו. האם כדאי לקנות מתנה לילדה כדי לעודדה קמעה. היא בת 10. שנא לא נדע מצרות.

תשובה
אסור לתת מתנות לאבלים כלל.
שאלה - 179968
שלום לכבוד רבינו שליט"א
האם בימינו קיים האיסור לאשה ללבוש בגד אדום, או שכיון שהיום הוא לא בגד שמיוחד לפרוצות שרי?
וכן מה הדין בבגד בורדו וכדו' או שלא כולו אדום?

תשובה
הטעם באדום, מכיוון שהוא בולט ורועש ומושך תשומת לב, וכן בכל צבע הנראה רועש.
שאלה - 179967
לכבוד הרב מוצפי שליט"א האם מותר לשתות חלב בכשרות רבנות?בדיעבד?
תשובה
הלכתית מותר.
שאלה - 179966
לרבנו,
בעבר ברדיו כבודו סיפר שבהיותו בת"ת היה ילד שאמר כמה מילים לשולחן ואז אמר שולחן שולחן אם לא תתרומם באויר לא אלמד עלייך תורה. והשולחן התרומם. האם כבודו יכול לספר שוב?

תשובה
אסור לעשות זאת כלל כמפורש בשלחן ערוך יורה דעה, והיה זה בתחילת לימודו בישיבת פורת יוסף, והגאון חכם בן ציון אבא שאול ז"ל פרץ בסערה והפסיק את הפעולה.
שאלה - 179965
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם אני שותה מים ואני מתנה לפני הברכה שאיני מסיח דעתי מברכה ראשונה הגם שאברך ברכה אחרונה ושוב אשתה רביעית.. אברך שוב בורא נפשות?

תשובה
אם אתה יודע כי תשתה עוד תברך נפשות רק באחרונה.
שאלה - 179964
שלום לכבוד הרב
האם יש מקור למנהג שהקהל מרימים את כפות הידים בברכת כהנים, א"כ איפה זה כתוב?
תודה רבה

תשובה
לא ידוע מנהג זה.
שאלה - 179963
שלום לכ הרב -
א- רציתי להודות לכבודו על מה שכתב על ר' יצחק עקריש.
ב- איך ינהג אדם כשרוב היום בבית לגבי שתיה חמה/קרה, שלא יברך ברכות לבטלה,מתי זה נקרא "הסח" ומתי יתחיל לברך
שוב

תשובה
אם לא עזב את הבית לחוץ, עדיין אינו צריך לברך.
שאלה - 179962
לכבודו
בעלי גר צדק ו-22 שנה בארץ. הוריו התנגדו מאד להליך הגיור וניתקו עימו קשר עוד כשהיה בצרפת. הלילה גילה כי אמו נפטרה לפני 19 שנה. האם יש משהו הלכתי או מוסרי שצריך לעשות?

תשובה
אינו צריך לעשות מאומה כי אינה אמו. אלא שאם הוא מרגיש צורך יכול לומר עליה קדיש מדי פעם לזמן קצר.
שאלה - 179961
שלום לכבוד הרב,
האם דין קופסא פלסיק ששמתי בא בשר כמו זכוכית או כלי חרס וכנל לגבי כלי עץ האם כשהשתמשתי בהם בערבוב בשר דינם כזכוכית או ככלי חרס.
תודה רבה לכבוד הרב

תשובה
עיין בשו"ת יחוה דעת חלק ג סימן ס, ושו"ת אור לציון חלק ג פרק י, אות י"ג. ויש מתירים שישפוך עליהם מים רותחין אם אינם מתקלקלים.
שאלה - 179960
גרושה
ברוך ה' הבן התחתןהאבא לא עמד באף מילהלקח מעטפות ומזה שילם.יש חובאין עם מי לדבררק טענות שלו עליאין דרך משפטית שישלם כי איןמאיפה לקחת.שבורה לגמראיפה הצדק בעולם?

תשובה
ברוך השם שהתחתן. הרשעים הולכים ונגמרים.
שאלה - 179959
כבוד הרב
אישה לאחר לידה עם תפרים צריכה לעשות בדיקה של יום ראשון ושביעי. הפסק ובדיקה של ראשון יצאו תקינות ביום השני יצאה הפרשה שלא ברור מה צבעה כי הבגד צבעוני. מה עליה לעשות?

תשובה
לא למהר מדאי סבלנות.
שאלה - 179958
לכבוד הרב שלום רב
אני אחותו(179807)א)מה ניתן עוד לעשות ,מעבר תפילה וצדקה,שבעז"ה מרדכי ימשיך ללמוד וללמד תורה בבריאות איתנה ב)כמה ולאיזה חשבון להעביר לפדיון נפש?תודה

תשובה
כולנו מתפללים. שיתפללו בתלמודי תורה. ללא שום תמורה.
שאלה - 179957
הרב, היא נרגעה לגבי שאר הדברים. אמה מתייעצת עם…, היא אמרה שאם אשאל ויגיד שהזיווג מתאים אז מיד תגיד כן לגמרי, אני חושש מבאבות, לנסות בכל זאת?
תשובה
מתחזה מסוכן.
שאלה - 179956
שלום לכבוד הרב
האם חובה לקרוא את הסדר של חק לישראל כפי שהוא
למשל אם אני רוצה להתחיל בבוקר זהר הלכה ומוסר ולאחר זמן את המקרא וכו..?

תשובה
הסדר מכוון ואין לשנותו.
שאלה - 179955
לכבוד הרב
למדתי ש"ע לעינין … האם לפי הרמ"א שם יש היתר לעשות "משחק……… ימים על ימי מלך תוסיף הרב הצדיק!!

תשובה
תיזהר לנפשך מאוד. מסוכן והוא בגדר עבודה זרה.
שאלה - 179954
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם זה נכון שהמברך על הכוס בזימון הריהו כנגד 1000 פעמים עליית שישי בשבת? מה המקור? והאם זה נכון לגבי שאר השומעים ועונים?
תבורך מפי עליון, אמן

תשובה
נא עיין שיבת ציון.
שאלה - 179953
לכבוד הרב האם בתיקון חצות שאני מכניס
את הצער שלי הפרטי כגון שאשתי לא חוזרת בתשובה וחוסר שלום בית וזה גורם לי לבכות ולא ממש חורבן הבית לצערי זה בסדר להמשיך כך לומר תיקון חצות?

תשובה
תוותר לאישה בענינים גשמיים ותראה נחת.
שאלה - 179952
לכבוד הרב שלום
ראיתי שבסיום מסכת עושים קדיש על ישראל ולא קדיש בעלמא דהוא עתיד... האם נכון לעשות כן והם הטעמים לכך
תודה רבה

תשובה
מה שהם עשו אינה ראיה. כי צריך לומר הנוסח הנדפס במסכתות הש״ס הנקרא ״קדיש הגדול״.
ועיין בשו"ת שבט הלוי חלק ג, סימן קס"ה. ועוד אחרונים.
שאלה - 179951
לכבוד הרב האם הזוה"ק אומר שהשכינה תמיד נמצאת בכותל במערת המכפלה ובקבר רחל היכן נמצא הזוהר הזה??
תשובה
העורך. בבקשה ידידי הנכבד עיין במפתחות ואל תטריח את הרב בשאלה טכנית.
שאלה - 179950
שלום לכבוד הרב
בירכתי "שהכל" על משקה על דעת לפטור כל מה שברכתו "שהכל",ושתיתי רביעית,האם לברך ברכה אחרונה? וא"כ האם זה גרם לסילוק ברכה הראשונה? תודה.

תשובה
נכנסת לספק ברכות. והנכון ביותר לעשות תנאי קודם ברכה אחרונה שאין בדעתו להסיח דעתו מברכה ראשונה.
שאלה - 179949
לכבוד הרב שלום רב יישר כוח על מלחמתה של תורה ולשמור על תורת ה" כנתינתה מסיני נגד האירגון הרפורמי וכל הליצנים שמצאו להם דרך חדשה ומקולקלת שדרכה הם מתקרבים לרחוקים והרחוקות
תשובה
זה לא דרך חדשה, זה דרך רשעים, אני מתאפק יותר משנה מלספר ברבים, קיבלנו עדויות שבאתר ההכירויות היו שם עבירות חמורות של כריתות ומיתות בית דין, ויש בידינו עוד עובדות מסמרות שיער. והליצנים משתוללים וישנם המתבדחים ואינם יודעים כי יבוא יומם ואבינו שבשמיים ידון אותם השם יצילנו. והעוון בצוואר היודעים ושותקים.
שאלה - 179948
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אשתי חודשים אחרי לידה.ב"ה 2 בנים ו-3 בנות.קיבלה היתר לשנה.התקן תוך רחמי גורם להרבה דימומים.האם מותר להשתמש בדיאפרגמה?
תשובה
153476 עיין בתשובה. הרב כתב שאסור. רק בסכנת חיים יש מתירים.
שאלה - 179947
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, ברכות הריח, מה הסדר הנכון שיש לפניך כמה סוגים.עצי בשמים, עשבי בשמים, נותן ריח טוב ומיני בשמים?
תשובה
עיין בפרי מגדים אורח חיים אשל אברהם סימן רטז, י"ט.
"סדר המעלות. א', אפרסמון, בורא שמן ערב. ב', עצי בשמים. ג', הנותן ריח טוב בפירות, (כי היא כוללת יותר דגם פרי האדמה יש בו ריח טוב). ד', עשבי בשמים. ה', בורא מיני בשמים".
שאלה - 179946
שלום לכבוד הרב הגדול,אומרים כי האדם טרם שהגיע לעולם גורלו נבחר בידו בבית דין של מעלה לדוגמה רווקה בחרה לחזור בגלגול להיות רווקה כיצד ניתן להתמודד והאם ניתן לשנות את המצב?
תשובה
שקר וכזב, כל אדם יש לו זוג, לבן יש בת, ולבת יש בן. וההחלטה היא שלהם.
שאלה - 179945
לכבוד הרב שלום רב בלוחות יש שתי זמנים לסוף זמן קריאת שמע המגן אברהם והגר"א, וזמן רב אני לא הבנתי מה החילוק ביניהם? ומדוע? ואיך ננהג?
תשובה
דעת הרב מגן אברהם כדי לחשב את שעות היום מחשבים את זמן עלות השחר בתחילה, ואת צאת הכוכבים לסיום.
ואילו לדעת הגאון מווילנא ז"ל מחשבים יום מנץ החמה עד השקיעה.
לכולי עלמא לוקחים את השעות שבנתיים ומחלקים לארבעה רבעים, ובסיום רבע זה נקרא שלש שעות והוא סיום הזמן.
לכן תמצא הבדל של כשעה בין שתי השיטות.
שאלה - 179944
לכבוד הרב מוצפי שליט"א גרושה 3שנים 3ילדים. הכרתי אלמן 2 ילדים.התחתן והתגרש 2ילדים. מוכן עם הזמן לשמור שבת.יש לו חובות מהטיפולים האישה שנפטרה. להמשיך פגישות?
תשובה
אינני בעל רוח הקודש לומר לכם.
שאלה - 179943
לכבוד הרב מוצפי שלוםקופת צדקה כללית בבית,האם במצב דחוק האישה יכולה להשתמש בכסף הזה לתשלום עבור טבילה במקווה?במידה וכן האם זה נכון גם לגבי גבר שרגיל בטבילה לכבוד שבת
תשובה
תשאירו לי פרטים בבקשה.
שאלה - 179942
לכבוד הרב שלום רב;
השאלה ? האם אמירת קדושה ב שמונה עשרה היא חלק מתפילת שמונה עשרה בחזרת שליח ציבור....
והאם שליח ציבור נותן לאחד הקהל להגיד קדושה האם זה לא נחשב הפסק? .

תשובה
יש פוסקים המתירים, ועיין שו"ת יחוה דעת ועוד.
שאלה - 179941
לכבוד הרב
אשת אברך שרואה סרטים באינטרנט פרוץ בטענה שזה מסיח את דעתה מהבעיות
ואומרת שלה מותר לראות האם זה תקין?ומה לעשות אם לא שומעת וממשיכה לראות? וזה מפריע מאוד מאוד לבעל

תשובה
אוי אוי אוי על מה שמתרחש בדורנו, על מה שקורה בגבולינו, האם הגיעו ימים שאין לנו עם מי להתחתן? כמה קלקולים נוראים מתרחשים במחנינו, וכולם נרדמים. גם יש מרדימים. וזה קשה מהכל. והשם יתברך בוכה עלינו כל יום וכל לילה. בני יצאוני ואינם.
שאלה - 179940
לכבוד הרב מור ועטר, האם נכון הוא שחכם אבא זיע"א התבטא "כל מה שישאלנוי בביד של מעלה יש לי תשובה, אך איך היתה שואה בימי, לא אדע מה לענות"? מוסר שיעור, איני רוצה לומר בלי סימוכין
תשובה
אמר "אני מפחד מכך כשישאלוני אין היתה השואה בימיך ולא יכלת למנוע אותה".
שאלה - 179939
לכבוד הרב שליט"א בישלתי פסטה במחבת שבד"כ אנחנו מבשלים בה שניצלים אך כבר תקופה ארוכה שלא בישלנו בה בשרי.
האם כשאוכל את הפסטה אהיה בשרי/בחזקת בשרי? ומה זה אומר בחזקת בשרי?

תשובה
הפסטה אינה בשרית, אך מכיוון ובושלה בכלי בשרי אין לאוכלה יחד עם חלב, אלא בפני עצמה, ואפשר באותה ארוחה לאכול חלבי.
"בחזקת בשרי" זו אמצאה, או בשרי או פרווה.
שאלה - 179938
שלום לכבוד הרב.
א. האם יש בעיה בלבישת בגד שחור? ב. האם יש בעיה לבחורה רווקה שגרה בשכירות לישון לבדה?
בברכת ימים על ימי מלך תוסיף.

תשובה
אין בהם בעיה, מכיוון שכיום גרים עוד שכנים באותו בנין.
שאלה - 179937
לכבוד הרב שלום רב האם מותר בשבת לשים על הפלטה סיר עם ביצים שבושלו לפני שבת?( בסיר יש מים שאין לי צורך בהם)
תשובה
לא להניח בשבת.
שאלה - 179936
שלום לכבוד הרב מה דעת הרב לגבי טלפון רגיל בלי גישה לאנטרנט אבל עם הודעות טקסט תודה רבה לעט"ר
תשובה
קבלת הודעות הוא דבר מסוכן, כי כל מיני גורמים פושעים מוסרים הזמנות מסוכנות.
שאלה - 179935
שלום הרב שואלת בשם רבנית מאשדודמעבירה שיעור קבוע לנשים בשבתכעת הביאו עוד רבנית ללא כיסוי ראש מלא שתעביר שיטתNLP הרבנית מחתה מס פעמיםוהתפטרה לוחצים שתחזור מה דעת הרב
תשובה
תעביר את השיעור למקום אחר, נקי מכל מיני פגעים.
שאלה - 179934
לכבוד הרב שלום רב
נפלה לי פרוסת לחם מטוגן חמה לכיריים של הגז האם מותר לאכול אותה? תודה

תשובה
אם תוך 24 שעות לא נשפך שם חלב, או מרק בשרי, היא מותרת.
שאלה - 179933
יותר גדולה מתפילה במערת המכפלה?
תשובה
כתבתי לך שאין מעלה בעולם יותר מהאבות, ובתלמוד האבות הם הם המרכבה. ודי בזה.
שאלה - 179932
שלום לרב,
לא לשלב אצבעות ימין בשמאל ע"פ הקבלה?
האם יש עניין לספרדים לא להסתפר ולתפור במוצ"ש? או רק מי שנפטר מישהו מהוריו?

תשובה
על פי הרמ"ק והאר"י ז"ל אין לשלבם אלה באלה. ב, אין שום בעיה בזה. ולא קשור למי שהוריו נפטרו כלל.
שאלה - 179931
לכבוד הרב
אימי ע"ה נפטרה ל' אב תשעח. 12 חודש יחול כט תמוז (אין ל')
מתי לעשות את האזכרה ביום רביעי בלילה שזה כט' תמוז או ביום חמישי בערב שזה א' אב?
יהיו דברי תורה (וסעודת).

תשובה
ביום רביעי בלילה. ואין בזה סעודת מצווה כלל.
שאלה - 179930
לכבוד הרב שלום רב
מחסן שיש בו אוכל ירקות שמורים משקאות וכשמוצאים ומכניסים עוברים דרך שרותים מה הדין תודה כבוד הרבה

תשובה
לכסותם בהחלט ולעבור.
שאלה - 179929
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, אשמח לקבל כתובת דואר של האתר. אבי רוצה לשלוח מכתב שאלה לרב בכתב ידו לכבוד הרב. הוא מתעקש לא לשלוח דרך האינטרנט. האם יש אפשרות כזו?
תשובה
העורך, הרב אינו פנוי להשיב למכתבים. עמכם הסליחה.
שאלה - 179928
לכבוד הרב שלום רב,
רציתי לשאול מה היחס לסיפורים שחזל מספרים לנו בגמרא ובמדרשים.

תשובה
חלילה וחס לפקפק, להעביר ביקורת, לחלק ציונים על דברי חז"ל, כי בקלות יכול להקראות כופר ואין לו חלק לעולם הבא. וזה היה דרכם של "המשכילים" שסופם אבדון ושאול.
שאלה - 179927
סליחה ומחילה מהרב על הטרחה הגדולה שאלתי פעמיים לגבי תהילים שקבלתי עלי לא קיימתי ולא מצאתי תשובה אצלי היתה תקלה מס ימים ולא יכולתי לבדוק אשמח לדעת מה הכפרה לזה בריאות
תשובה
אפשר להשלים בימים הקרובים את שהחסרת.
שאלה - 179926
לכבוד הרב
שמחנו לשמוע שהרב מגיע לעירנו ביום ג' הקרוב בע"ה.

תשובה
ברוך תהיה.
שאלה - 179925
לכבוד הרב שליט"א
מצוות מעקה , לגגך למעט בית כנסת ובית מדרש שאינם לדירה, ובימינו שיש משתמשים על הגג לסוכה וכדו' האם עדיין פטורים? ובכלל כיצד זה מסתדר עם כי "יפול הנופל" ?

תשובה
אינני יודע מנין פסקת הלכות הללו. כל מקום שיש חשש נפילה חייב במעקה בדחיפות.
שאלה - 179924
לכבוד הרב
אדם הרוצה לקבל מספר תעניות על כמה פשעים. האם עדיף שיתענה 3 ימים של 24 שעות או 6 ימים רצופים מעלות השחר עד צאת הכוכבים ?

תשובה
עיין יסוד ציון לא מתענים בימינו.
שאלה - 179923
לכבוד הרב שלום רב אמי אבלה על אביה ושאלתה האם מותר לה ללכת לספורט שבו שומעים ומתעמלים ע'י השירים
תודה רבה

תשובה
רק מוסיקה שקיטה ורגועה ולא עם קצב.
שאלה - 179922
כבוד הרב, מחילה ששוב באותו עניין, אני נלחם על להצליח, היא חוששת שהורדת הזקן למענה היא עוון על חשבונה, הסברתי שמרן פסק שמותר ואפשר, הרב יוכל לכתוב משהו להרגיע אותה בעניין?
תשובה
לצורך שידוך הדבר מותר בהחלט. כי מצוות חתן וכלה עלית על כולנה.
שאלה - 179921
לכבוד הרב,
בזמן הדלקת נרות מתפללת באריכות ויוצא שאני מפספסת קבלת שבת ומגיעה ישר לערבית בביהכ. לא רוצה לקצץ בתפילות מול הנרות, זאת ההזדמנות שאני ממש פנויה. מה כדאי לעשות?

תשובה
לומר רק תפילת רבנו בחיי ז״ל ולרוץ להתפלל.
שאלה - 179920
לכבוד הרב היקר א. האם שעושים וידוי בק"ש על המיטה שוב צריך לעשות אח"כ וידוי בתיקון חצות?ב.האם פתח אליהו הכרחי לתיקון חצות?ישר כל לכבוד הרב על שמאיר את עינינו בתורת השם
תשובה
וידוי אחד בלבד. פתח אליהו אינו חובה.
שאלה - 179919
לכבוד הרב האם בברכת מחיה המתים מועיל לכוון שם על חזרה בתשובה של פלוני אלמוני (שחזרה בתשובה זה כמו תחיית המתים שרשעים בחייהם קרואים מתים)והאם יש מקור לזה?יבורך הרב בכל טוב
תשובה
עיין קדוש בציון ביאור אחר לנושא.
שאלה - 179918
לכבוד הרב
כחלק מתנאי העסקה אני זכאי לקבל החזר כספי על כל ילד שנרשם לקייטנה. לאחרונה העיריה הודיעה שהיא ממנת את הקיטנות וניתן לקבל זיכוי.האם אוכל להגיש את הקבלות בכל מקרה?

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 179917
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
נדרתי כסך לצדקה אם אצליח בעניין מסוים. אני רוצה לתת לבעלי שגם נקרא נזקק אברך שלומד שקשה לנו לסיים חודש אם זה מותר ויוצאים בזה ללכתחילה?

תשובה
הרב השיב לך לפני יומיים.
שאלה - 179916
שלום לכבוד הרב
בשעה טובה נולד לנו בן זכר ואנו מתלבטים בין השמות 1 אביתר 2 נדב 3 אתי 4 חגי
ואנו מעונינים לקרוא על שם אדם צדיק השאלה מה עדיף מבין השמות?
תודה

תשובה
תבורכו מן השמים.
שאלה - 179915
לכבוד הרב שלום
אחותי במצב כספי קשה בעלה סיבך אותם עם מאות אלפים אן לה דירה
ומצב בריאותה ירוד האם אפשר לשלם עבורה להתעמלות ממעשרות
זה חשוב מאד להחלמתה
תודה ובשורות טובות

תשובה
מצווה רבה.
שאלה - 179914
בעלי אברך ויש לנו ילדים קטנים
אני עובדת אבל כרגע יש קיצוצים וגם יש דיבורים על פיטורים
מאוד קשה לנו עם הפרנסה ,
אנחנו לא מצליחים לגמור תחודש ויש לנו מלא חובות
מה לעשות לפרנסה ?

תשובה
לקרוא כל יום בכוונה תהלים פרקים כ״ג כ״ד
שאלה - 179913
שלום לכבוד הרב שליטא
האם יש עניין ליולדת לקרוא או לקחת איתה לחדר הלידה את הספר נועם אלימלך?
ויש אומרים לישון עליו האם זה לא ביזיון?

תשובה
קוראים בספר תהלים, וגם מזמור יענך תהילים פרק כ, ופרק צ"א יושב בסתר.
שאלה - 179912
כבוד הרב מוצפי
מתפלל( מקורח) מכורח הנסיבות בביכ אשכנזי בחג השבועות בקריאת התורה הם העלו לתורה בחמישה עולים אדם שמחלל שבת בפרהסיה ויש לו עסקים שפתוחים בשבת וחג האם יצאנו ידי חובה?

תשובה
חטא חמור עשה.
שאלה - 179911
לכבוד הרב שלום רב
אשה שנפטרה ביום א' סיון לפני שקיעה וניקברה בלילה . מתי יחול יום אזכרה 30 יום?
שבוע טוב, בע"ה בשורות טובות ובבריאות איתנה!

תשובה
ביום חמישי א בתמוז ויעלו לציון ביום שישי.
שאלה - 179910
לכבוד הרב שלום רב האם מותר להשתמש שימוש חוזר בתבניות אלומיניום (בהכשר הבדץ) ?
ב. לאחר ברכת על נטילת ידיים לפני המוציא האם מותר לענות אמן על ברכת אחר שבירך על נטילת ידים
תודה

תשובה
א, מותר. ב, עונה.
שאלה - 179909
לכבוד הרב שלום רב
עשר שנים עושה תורנות כל חודש עם (חמתי) אחרי שהולכת אין שלום בית עם בעלי אין עם מי לדבר לא מבין ממש חורבן מה לעשות

תשובה
לחייך אליה, לקנות לה מתנות.
שאלה - 179908
לכבוד הרב שלום רב
אדם שקידש על היין והיין נשפך. ואותו אדם לא רגיל לשתות יין בסעודה. האם כשמוזג לכוס צריך לברך הגפן או מכיון שהבקבוק היה עדיין על השולחן לא יצטרך לברך?

תשובה
השאלה העיקרית היא האם היה בדעתו לשתות מהבקבוק או לא.
ולכן אנחנו מייעצים תמיד להתנות פעם אחת לכמה זמן שיהיה, שכל ברכה שאני מברך מהיום והלאה אני פוטר כל מין מאכל או משקה שיזדמן לי.
שאלה - 179907
לכבוד הרב שליט"א
באיזה פרשה מופיע בילקוט מעם לועז מעלת בנית בית הכנסת?
אורך ימים ושנים בבריאות איתנה לכבוד הרב.

תשובה
העורך, עיין במפתחות הספר.
שאלה - 179906
לכבוד הרב שלום רב

א. האם טבילה לגבר בכנרת נחשבת כמו טבילה במקווה או שיש מעלה יותר בכנרת
תודה ושבוע מבורך רוצים מאוד לראותך בעיר טבריה

תשובה
זה להתאבד, סכנה גמורה ומוחלטת, וכבר היו מקרים נוראים עם יהודים צדיקים שהלכו לטבול ולא חזרו. בשורות טובות.
שאלה - 179905
ידוע ששבת נכנסת בעל (כורכ)כרחו בשקיעת החמה. האם השבת יוצאת גם בעל (כורכו)כרחו כמו שהיא נכנסת. יש אדם ששומר שבת אבל לא מתפלל ערבית במוצ"ש ולא אומר המבדיל והניע את הרכב האם חילל שבת או לא
תשובה
חז"ל תיקנו לומר בתפילה "אתה חוננתנו" ובזה יהא מותר לו לעשות מלאכת חול בצאת השבת, מי שעדיין לא התפלל עליו לומר "ברוך המבדיל בין קודש לחול" ורק אז יהא מותר לו לעשות מלאכה. כולל הנשים.
שאלה - 179904
שלום עליך רבי!
איפה שאני עובד, יש אולי הצעה לעבודה בשליחיות אצל מישהו שאני מכיר כדי לבדוק פרטים?

תשובה
אם הנך מרוצה במקומך, מכיר ורגיל, מדוע תתחיל לנדוד?
שאלה - 179903
אדם עלה להפטרה באונס[כלומר בחור מביהנ"ס קנה וזימן בחור מהמקום לעלות בהפטרה]ואינו בקיא בהפטרה, וגם יודע שכאשר האדם טועה מקצר ימיו של אביו,אם טעה הבחור עובר על כבוד אב?
תשובה
חס ושלום לא קיצר ימי אביו. אמנם מפטיר יעלה מי שבקי בקריאה.
שאלה - 179902
לרב היקר
בת 29 עובדת 8 שנים בחנות בגדים,למרות שלמדתי עדיין לא חיפשתי עבודה במה שלמדתי
ועדיין לא מצאתי זיווג
נא עצתך האם להחליף מקום עבודה משום משנה מקום משנה מזל? תודה!

תשובה
לא להחלפה, רק עד שיציעו עבודה יותר מענינת.
שאלה - 179901
לכבוד הרב שלום רב
אני גרוש שהתחתן פעם שניה עם אשה רווקה. ושאלתי היא כמה ימים אין אנו צריכים לומר תחנון בבית הכנסת שבו אני מתפלל ?

תשובה
רווקה שבעה ימים שבע ברכות וסעודות אתה צריך לארגן לה.
שאלה - 179900
שלום לכבוד הרב היו

כשמתפללים פלג בערב שבת קודש , מתי יותר נכון להגיד קבלת שבת (מזמור לדוד,בואי כלה, מזמור שיר ליום השבת), לפני זמן הפלג או לאחריו(זמן ערבית לדעת רבי יהודה)

תשובה
כתבנו לכם בשבוע שעבר, אין להתחיל מזמור לדוד קודם הזמן כלל. ומכל שכם לכה דודי ובאי כלה.
שאלה - 179899
לכבוד הרב
הבטחתי לאבי שיהיה סנדק בלידת בני הראשון,ילדתי בשלום וחמי אומר שרוצה להיות סנדק,ככה נהוג אצלהם. היה כבר בשני הנכדים שלו ואבי לא היה כלל. הבטחתי לאבי מה לעשות?

תשובה
על פי ההלכה הבן הראשון שייך לאבי הבעל, והשני לאבי האשה. ועיין יביע אומר ומבשרת ציון.
שאלה - 179898
לכבוד הרב
שלום רב האם מותר מכספיי מעשרות לקנות לבנות או בנים בגנים חרדים ממתק או ארטיק כדיי לשמחם ?

תשובה
כספי מעשר מיועדים לפרנסת העניים הרעבים.
שאלה - 179897
השלום והברכה
משפחה של אבלים ל"ע,אינם שומרים תו"מ, האם מותר להכין עבורם אוכל ולשלוח להם? הם נוהגים אבלות, יושבים על הריצפה, אך לא בטוח שיברכו.
השם יאריך שנותיך בטוב, אמן

תשובה
רק אם ביקשו מכם.
שאלה - 179896
לכבוד הרב מוצפי שליט״א ויחשל״א אחדשה״ט האם כניסה לבית הכסא נחשב שינוי מקום בדברים שאין להם קביעות כגון מים ובצאתו חייב לחזור לברך שהכל?תודה רבה
תשובה
יציאה לשירותים אינה היסח הדעת, ואין צריך לברך מחדש על מאכלים ומשקים.
שאלה - 179895
אזכרה לאימי רציתי לדעת מה הסדר הנכון לקרוא בבית העלמין מתחיל באלפא ביתא לפי אותיות השם שלה לאחר מכן משניות לפי השם שלה פרק יש מעלין ואותיות נשמה וקדיש על ישראל
יש לשנות משהו

תשובה
בדיוק נמרץ.
שאלה - 179894
לכבוד הרב: שאלה כדי להחכים. למה בליל שבת כאשר אין לי יין אפשר לקדש על הפת
ובבוקר של שבת אם אין לי יין אי אפשר לקדש על הפת? מה השוני בין 2 הקידושים

תשובה
כי בלילה אתה אומר יום השישי ויכולו. ומברך מקדש השבת. וניכר שהוא קידוש. וביום לא.
שאלה - 179893
לכבוד הרה"ג שליט"א
בצער כבד אני כותב את זה אבל עם ישראל בחלקו פשוט … איך לא רואים קלקולים ושריפת התורה השם ירחם עלינו
איך רבנים מרצים בפני מאות נשים
מה זה ? איך זה ?
מפחיד

תשובה
רפורמים נגד רדיקלים.
שאלה - 179892
לכבוד הרב שלום רב
בשעת כעס עם הילד נדרתי שאני לא יעזור לו.. האם הרב יכול לעשות לי התרת נדרים

תשובה
אתה צריך להופיע אישית בפני שלשה כשרים.
שאלה - 179891
בעלי לומד עם רב שלימד אותו שהזוהר לא רבי שמעון כתב אותו אלא אחד ……
תשובה
הרי זה כופר בכל התורה כולה.
שאלה - 179890
ב"ה יש עם הבחורה התקדמות גדולה, אך היא שואלת פתאום על לשמוע זמרים חרדים, ועל להוציא 3 אצבעות שיער מהכיסוי, זה בסדר שאני מקבל ומתפלל להשם שיעבור? אנא הרב יתפלל עליי גם
תשובה
העיקר חינוך חרדי לילדים.
שאלה - 179889
לכבוד הרב שלום רב רציתי לדעת האם יש עינין להקפיד שכלה לא תלך לחתונה של חברתה סמוך לחתונתה
תשובה
מקור הדבר הוא אצל המוסלמים.
שאלה - 179888
לכבוד הרב
הרב שלום לפני 4 שנים בערך עברתי ניתוח פנדציט ולא אמרתי הגומל
האם אפשר עדין להגיד הגומל? אני רווקה ואם כן האם אפשר למנות את אבי שיגיד במקומי ? תודה מראש

תשובה
אביך לברך במקומך אינו מועיל. את נסעת ביום אחד 72 דקות בכביש בינעירוני. תברכי בפני עשרה אנשים. או אחר התפלה. או שיעור תורה. אפשר מעזרת נשים. אינך צריכה לעמוד בפניהם. אך לברך כן בפני עשרה.
שאלה - 179887
שבוע טוב לעט'ר יש לנו פרשה של איחור בחו'ל ושבוע הבא אהיה בארץ בע'ה מה הדין לגבי שמו'ת האם זה נקבע לפי האדם או לפי המקום שהוא נמצא עכשיו. תודה מראש למורנו הרב שליט'א
תשובה
אתה צריך לקרוא את סדר הפרשיות בלי לדלג שום פרשה לא משנה היכן אתה נמצא. פרשה שקראת אינך צרים לקוראה פעם שנית.
שאלה - 179886
שלום לכבוד הרב
בסד.מהו הלימוד הנכון ביותר בשלושים של האמא ע"ה.מאיזה ספר, ומתי ראוי ללמוד אותו. בליל השלושים או ביום. תזכו לשובע שמחות.

תשובה
ללמוד מתוך הספר מנוחת הנפש. משניות. זוהר. תרי״ג מצוות מה שתסיק בלילה וגם ביום.
שאלה - 179885
לעט"ראמרתי קריאת שמע שעל המיטה ורק אחר כך תיקון חצות.בדרך כלל אני עושה הפוך...האם זה תקין?כי אני יודע שאחרי ק"ש שעל המיטה אסור לדבר.
תודה על הסבלנות השם ישמרך

תשובה
מחילה מכבודו. זה הסדר קריאת שמע קודם חצות. תיקון חצות לאחר חצות. עשית הכי נכון. אסור לדבר אך תיקון חצות זו מצווה גדולה. אשריכם ישראל עם קדוש.
שאלה - 179884
לכבוד הרב שלום רב
מחילה מחילה מחילה.
הטעה אותה בדבר אחר אמר טבעת אך לא היה טבעת אלא חתיכת ברזל שאינה שווה דבר רק החזיק וכופף עמ' לצחוק על הילדה
אפשר להסיר חשש? לא ישנה מפחד

תשובה
תפסיקו לחשוש. אין כאן שום בעיה כלל.
שאלה - 179883
לכבוד הרב
יש לי מעון ומצאת על החומה בחצר (כן)קן עם יונה וביצים מה עליי לעשות?

תשובה
אם השטח הוא פרטי לא עושים כיוון שזכית בהם, ואם השטח ציבורי תעשה שילוח האם בלילה.
שאלה - 179882
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אישה 4 ימים לאחר ל"ט ראתה בקינוח על נייר כתם בצבע ורוד מה הדין ומה צריכה לעשות להמשך? תודה ושבוע טוב ומבורך

תשובה
תמתין 24 שעות, ואם הכל תקין טהורה היא.
שאלה - 179881
לרב הי"ו!
סמוך לערבית של מוצ"ש בירכתי את אחד המתפללים "שבת שלום" והלה ענה לי שלא מברכים משעת המנחה והלאה. אמרתי פוק חזי מאי עמא דבר! ענה בדוק בספר התודעה. בפועל כיצד לנהוג?

תשובה
על מה ולמה מחה בך, מנהג חלק מבני אשכנז הוא. וכי פוסקים הלכות על פי מנהגים של עדות שונות?
שאלה - 179880
לכבוד הרב שלום רב ושבוע טוב.האם נסיעה מאזור המרכז לירושלים וחזרה באותו יום צריך לברך הגומל?
תשובה
אם יש בשתי הנסיעות באותו יום 72 דקות מברך.
שאלה - 179879
לרה"ג שליט"א
מדוע 70 הזקנים שהתנבאו לא מיחו במרגלים ולא בקורח ועדתו וכו'? הרי בנבואה הם ודאי ראו שהאמת אצל משה.
תודה, בריאות טובה שבוע טוב וכט"ס

תשובה
בוודאי שמיחו.
שאלה - 179878
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני גבאי בית כנסת.כבר הפסקתי את ההפצה של העלונים הצבעוניים.

תשובה
אשריך, אשרי יולדתך. מרימי יד בתורת משה רבנו הם. מחטיאי הרבים הם.
שאלה - 179877
לכבוד הרב
באונס גמור בשבת בלי אפשרות ללכת למקווה עקב חולי. אפשרי רק בראשון.
במקום 40 נטילות ולמדתי תורה

תשובה
אל תחשוש ואל תפחד, השם יתברך ישמרך כל הימים.
שאלה - 179876
לכבוד הרב מוצפי
היתי אצל אימי שבת והורי שמו אותי בתחנה לחזור לביתי ולא היה מקום לאמא שלי באוטו ואמא שלי רצתה שילד יהיה על אישתי ולא הסכמתי משום סכנה בלי כסא של ילד נכון נהגתי?

תשובה
סכנה קודמת לכל.
שאלה - 179875
לכבוד הרב היו עדים
אך גיל האישה והחתן מוטל בספק אם גיל מצוות או פחותלא זכרתי המקרהכלל כשהתחתנתיכיום נשואה בתשובה עם 7 ילדיםהאם מוטלת עלי חובה כלשהי לברר הגילאים

תשובה
סליחה לא הגילאים קובעים, אלא העדים, אם אינם שומרי שבת, או קרובים, אין כאן קידושין. וכן אם לא אמר הנוסח. או שהטעה אותה בנתינת דבר אחר.
שאלה - 179874
לעט"ר רבים שואלים היכן שתחיית המתים על סדר א' ב', זה במבי"ט שער היסודות פרק נ"ה, ובספרייה הלאומית בפירוש 'כף הקטרת' גם כתב כן,ובאוהב ישראל מאפטא בליקוטים.
תשובה
בספר בית אלקים כפי שכתבנו בס"ד, בשער היסודות פרק נ"ה, ד"ה רב אשי.
שאלה - 179873
לכבוד הרב שלום רב, עיינתי בשות בעניין מה הופך עיסה למזונות, בין היתר הרב כתב שמנונית, כמה יחס שמן לקילו קמח הופך את העיסה למזונות?
תשובה
שהטעם ניכר בחיך אחר הלעיסה והבליעה.
שאלה - 179872
לכבוד הרב שלום רב
האם קטן יכול לעשות פתיחת ההיכל בהוצאת ספר תורה או שיש בזה בעיה מצד כבוד הציבור או מניעה אחרת

תשובה
אינו כבוד הציבור, ולא כבוד הספר תורה.
שאלה - 179871
מי ששומע קדיש וקדושה בו זמנית על מה יענה מה חשוב טפי??
תשובה
עיין משנה ברורה נ"ו, ו.
ועיין ילקוט יוסף סימן נו, כד. "העונה אמן יהא שמיה רבא, ושמע מצבור אחר שאומרים קדושה, ואם יסיים עד דאמירן בעלמא לא יוכל לענות קדוש קדוש עם הצבור, מוטב שיאמר עד ולעלמי עלמיא יתברך, בלבד, כדי שיוכל לענות קדושה עם הצבור, ושכר קדיש וקדושה בידו".
שאלה - 179870
לכבוד הרב מוצפי שליט"א מה דעת הרב בנוגע לחדר כושר כמובן רק לגברים תודה
תשובה
רק לצרכי רפואה.
שאלה - 179869
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם קידש אישה בצחוק עי"טבעת" וכאשר הסתכלה האישה על הטבעת נוכחה שאינה טבעת כלל האם יש חשש קידושין ?
בנוסף גיל המקרה מוטל בספק כיום נשואה פלוס ילדים

תשובה
כשלא היו עדים כשרים שומרי שבת ואין קורבה ביניהם, לא היה כלום.
שאלה - 179868
שלום לכבוד מו"ר
רוצה להתפלל על משהו בבכי ולא מצליח אבל יכול להיזכר במשהו מהעבר (כגון פטירת אמא) ועל זה כן יכול לבכות ואז אנצל את הבכי לדבר שרוצה להתפלל עליו. מותר לעשות כך?

תשובה
עיקר התפילה היא מקירות הלב, ולא הדמעות עיקר.
שאלה - 179867
שלום לרב האם לעשות שבע ברכות בביתי לזוג שהכלה בלי כיסוי ראש?
תשובה
ברכות לבטלה כי השכינה בורחת. ואין השמחה במעונו.
שאלה - 179866
שמי... . נולדתי ב 11.11.1973
שמי הקודם שונה בגיל 3 לפני כשנתיים חליתי במחלת דם.מעוניינת לתת שיעורי תורה אבל אני חסרת בטחון רוצה לשנות את השם שלי חזרה ללא

תשובה
העורך, הרב אינו מתעסק בשמות. רפואה שלימה.
שאלה - 179865
שבוע טוב ומבורך לרב. אזכרת ה13 לחמי יוצא ביום ראשון ג באב. ממתי עד מתי אומרים קדיש? והאם עדיף לעלות שבת לפני למפטיר או שבת אחרי? תודה רבה לרב על הכול.
תשובה
מכניסת השבת בקדיש במה מדליקין ליל ב באב. מפטיר בשבת זו ב באב.
שאלה - 179864
לכבוד הרב: אדם שהתפלל במקום שחרית של שבת מוסף. או במקום מוסף שחרית האם יצא ידי חובה. מה עליו לעשות שגילה שסיים תפילת 18
תשובה
ומה היה למעשה הוא טעה בשחרית או במוסף?......
שאלה - 179863
שלום לכבוד הרב
עד כמה שידוע לי אנחנו עדות המזרח לא נוהגים שחזן מתעטף בטלית במנחה. חזן שרוצה לעשות זאת *במנחה של שבת בלבד* ככתוב בא"ח האם יש בזה חשש יוהרא או שמותר?
תודה רבה

תשובה
בוודאי יוהרא ואסור.
שאלה - 179862
לכבוד הרב שלום רב
ליל ברית יצחק. כשהברית דחוייה כגון שיש לתינוק צהבת, האם עושים פעמיים ברית יצחק (ליל שמיני וליל המילה) או פעם אחת? ומתי?
תודה ושבוע טוב ומבורך

תשובה
עיקרו בליל המילה, ובכלל המנהג הקדום היה ללמוד בכל הלילות עד המילה כנזכר בפוסקים.
שאלה - 179861
לכבוד הרב: הרב פרסם את שמות הרבנים שחתמו כנגד הרפורמים, שאלתי למה הרב לא מפרסם את שמות הרבנים העומדים בראש הארגון או השייכים לארגון כדי שהעם ידע להתרחק מהם.
תשובה
העורך, הרב סומך על האינטלגנציה של הציבור.
שאלה - 179860
שלום לכבוד הרב שליט"א.
בעברי לקחתי כמות של בקבוקי פלסטיק מהמיחזורית שנמצאת בעיר לצורך אישי. הבנתי שהחברה מקפידה שלא ייקחו וזה גזל.כיצד לכפר?האם לשלם עבורם.?

תשובה
לשלם בהחלט באופן אנונימי.
שאלה - 179859
לכבוד מו"ר הרב מוצפי שליט"א
בימי הקיץ אם יש דוד שמש ללא מנגנון חשמל האם מותר לשטוף כלים במים חמים שבאים מהדוד שמש?

תשובה
מים אלה מותרים בשימוש בשבת.
שאלה - 179858
האם במקרה של אלימות במשפחה-בן שמרביץ להוריו וההורים לא עושים כלום, מתביישים מרחמים, האם מותר להגיש תלונה במשטרה? ואם זה יגיע לבית משפט האם אין איסור של פנייה לערכאות?
תשובה
להתייעץ עם רב גדול בישראל.
שאלה - 179857
לרב היקר
לפני כשבועים היה מבצע בקניה ב250 מקבלים משחקים מתנה ושכחתי לומר ללקוחה בעת הקניה והתקשרתי לומר לה ולא ענתהמאז לא ניסתי שוב להתקשרהאם יש חשש גזל שלא קיבלה?
תודה

תשובה
להשאיר לה הודעה.
שאלה - 179856
שבוע טוב כבוד הרב יצא השבת עיתון "דתי" עם הסכמות על הרפורמים, וחתימת רבנים על הטלויזיה שלהם איך יכול להיות רבנו שרבנים תומכים בדבר הזה אוהבים את הרב רפואה שלמה
תשובה
עיין תשובה 179557.
שאלה - 179855
לכבוד הרב שלום רב
אנו 5 מורות בבית ספר ברובע היהודי בירושלים ל3 מורות היה עובר עכוז ומורה אחת עברה הפלה מתקדמת יש בתוך בית הספר כנסיה לשעבר נעולה האם יש קשר בן הדברים ?

תשובה
העורך, הרב השיב לכם בתשובה 179448. אין לחשוש.
שאלה - 179854
אחותי מחתנת בן והחתונה מחולקת ל3 מוערבחלק נשים וגברים בנפרד בהתחלה ריקודים נפרדים ואחרכך.. ללכת רק להתחלה ולברוח אחרי החופה?והאם לעשות להם 7 ברכות?היא בלי כיסוי ראש?
תשובה
איך ניתן יד לחתונה מעורבת. ושומרי מצוות יהיו בתוך ״כלוב״.
שאלה - 179853
ל.כל שבת קוראת כל ספר תהילים ברצף בלי נדר.ולפעמים בין פרק לפרק המחשבה והכוונה בורחת זה בסדר להמשיך?וגם כבר כמה שנים שאני קוראת בעמידה ןמאז הלידה התחלתי לשבת צריך התרה?
תשובה
אפשר בהחלט.
שאלה - 179852
שלום לרב
יש רבנים ידועי שם שאנחנו רוצים להזמין אותם לדרשה והם דורשים כסף לפני הדרשה כמו 2000 1600 800 שח האם זה לגיטימי או לא להתעסק עם רבנים כאלה? טוענים שזה הולך לישיבה

תשובה
הם לא מדברים דברי תורה. ובודאי לא לשם שמים.
שאלה - 179851
שלום לכבוד הרב
בני בן 16.5 רוצה לעבוד (בניקוש) בניכוש צמחים בהר הזתים עי קבלן של משרד הדתאם יש בעיה לעבוד במקום כזה לנער.הוא לוחץ שכן ואני חוששת

תשובה
זה עסק של מצווה לטפל בבית עלמין עתיק זה.
שאלה - 179850
לכבוד הרב שלום רב
פלטה של שבת דולקת אמורה להיכבות ב 12.00 האם מותר להוסיף זיזים בשעון שבת שעה לפני שתמשיך פעולתה עד אחהצ?
נעשה תנאי כמובן לפני שבת

תשובה
לכתחילה יאריך קודם השבת. בדיעבד יש מתירים.
שאלה - 179849
שבוע טוב ומבורך כבוד הרב
לגבי השאלה מתי אפשר לחדש בגד ביום שבת הרב ענה בשבת בבוקר
מדוע דווקא בבוקר והאם מותר בליל שבת גם או בערב שבת ??

תשובה
בהחלט כן. וכן נהגו כשמתלבש לכבוד שבת קודש. אלא שהשואל רצה להשלים מאה ברכות בשבת.
שאלה - 179848
שבוע מבורך למו"ר!
דוד של אשתי עבר השתלת כליה שלא צלחה ומאז יסורים ע"ג יסורים, כעת נודע לי שלפני כמה שנים עקר כמה עצי פרי(לא יודע אם בעצמו), האם יש תיקון או כפרה כלשהיא, כוט"ס

תשובה
על עבירה מסוג זה לא חייבית מיתה.
שאלה - 179847
לכבוד הרב שלום רב
אדם שעולה להיות חזן ושם טלית כדי לכסות את המרפק האם צריך לברך על הטלית?

תשובה
בשני אופנים אפשר לברך על הטלית. א, היא שייכת לו. ב, חבירו נתן לו במתנה על מנת להחזיר.
שאלה - 179846
לכבוד הרב שליט"א
אחרי כמה שנים של לשה"ר מחלוקת וביטול תורה אני משתדל מאוד ולומד וכו'אבל לא מספיק כלל ואף באמצע הלימודים היצה"ר מתגבר, אם יש עצה?

תשובה
מי שלומד מוסר קבוע בכל יום חצי שעה לא יפחד מיצרו.