שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


א'/אדר תש"פ

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 192835
לכבוד הרב
אני אוכל משחיטת בני ציון של כבוד הרב, האם ניתן לאכול גם או שיש במאגר השאלות מהעבר הרב המליץ עליהם תודה רבה ומחילה על ההטרדה

תשובה
שמע נא ידידי ואספר לך, כי בשבוע האחרון חזרו הצוות מפאראגוואי לחופשה קצרה להחליף כח, בחסדי השם יתברך עלינו זכינו השנה תש"פ לברור ולבחור אנשים מורמים מעם, שוחטים בקיאים ויראי שמים מרבים, בודקים תלמידי חכמים מובהקים, משגיחים חרוצים בכל פינה במפעל. כ״ב אנשים תלמידי חכמים. ועל צבאם כבוד ראש השוחטים הרב שלום בן שושן שליט"א, חכם ונבון, ירא אלקים, המקפיד בקלה כבחמורה.
א, הבדיקות נעשות לפי ההלכה המחמירה, הסכינים נבדקים בין ביבש בין ברטוב, שלש פעמים לכל צד, מימין משמאל ובאמצע.
ב, בתא השחיטה עומדים תמיד עם שכינים מוכנים חמשה שוחטים אומנים ומוסמכים.
ג, יש שוחט מיוחד שהוא ממונה על בדיקת הוושט בלבד וזה כל מלאכתו. כמו כן מינינו הפעם הזאת מפקח אישי שם מעמי על כל מערך הכשרות.
ד, מקפידים מאוד שלא יהיה מוטה חשמלי לזרז את העגל בדרכו לשחיטה.
ה, בודר חוץ מיומן ובקי, ועליו משגיח תלמיד חכם צמוד המחליטים להכניס רק חלק, על כל ספק קל מורה מהליין.
ו, תוך כדי עבודה עוצרים ועושים בדיקה אישית לכל מספר עגל, והצלבה בין הכתוב לבין הנמצא על השלחן כדי למנוע כל טעות אפשרית חלילה.
ז, זהירות והפרדה מוחלטת בסוגי התוצאה. חלק מסומן בצבע מיוחד, כשר באחר, טרף עובר למחלקה נפרדת מחוץ לשטח.
ח, בודק כרסים באופן ידני אחד לאחד, ולא באופן מדגמי כלל.
ט, המליחה נעשית על ידי שלשה, באופן שכל החתיכה מתכסה במלח כהלכה.
י, שיעורי תורה מתקיימים בכל יום אחר הצהריים, וממש בית מדרש מתקיים במקום. כמו כן בשבתות מתקיימים שיעורים בלכה בכל הנושאים הקשורים לשחיטה ולבדיקה, כדי לרענן את היידע.

יא, זכינו העונה הזאת לעמוד על המשמר ולבחור אך ורק את הכי חלק למהדרין לכל הדיעות, דבר שגרם שהבעלים הנכרים השתדלו מאוד להשיג עגלים מובחרים ובריאים ביותר.
יב, כל זה נעשה עבור חברת בלדי שמהשמיים סייעו בעדינו לחזק את משמרת הכשרות.
יג, ברוך השם שסיפק בידינו לשלוח השבוע צוות מובחר ומתוגבר לברזיל ובימים אלה יתחילו את מלאכתם בכל הכללים הנזכרים לעיל.
מתפללים שנצליח לעמוד המשימות הכבידות כהוגן ולעשות נחת רוח ליוצרינו.
ממשיכים בעבודה הנמרצת תוך שיפור מתמיד על כל הפרטים.

כל מה שכתבתי לך בעבר היה נכון לאותה שנה, אך מדי עונה יש שינויים והתפתחויות שונות.

יהיו לרצון אמרי פי, דברי בן ציון מוצפי.
שאלה - 192802
לכבוד הרב שלום וברכה, מורי הרב, אנחנו בהונג קונג לרגל עסקים, הרב מכיר אותי, שרויים בפחד, מה נלמד להינצל מהמגיפה? בבקשה.
תשובה
א, פיטום הקטורת.

אַתָּה הוּא יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ שֶׁהִקְטִירוּ אֲבוֹתֵינוּ לְפָנֶיךָ אֶת קְטֹרֶת הַסַּמִּים בִּזְמַן שֶׁבֵּית הַמִּקְדָּשׁ קַיָּם כַּאֲשֶׁר צִוִּיתָ אוֹתָם עַל יַד מֹשֶׁה נְבִיאָךְ כַּכָּתוּב בְּתוֹרָתָךְ:
וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל מֹשֶׁה קַח לְךָ סַמִּים נָטָף וּשְׁחֵלֶת וְחֶלְבְּנָה סַמִּים וּלְבֹנָה זַכָּה. בַּד בְּבַד יִהְיֶה:
וְעָשִֹיתָ אֹתָהּ קְטֹרֶת רֹקַח מַעֲשֵֹה רוֹקֵחַ. מְמֻלָּח טָהוֹר קֹדֶשׁ:
וְשָׁחַקְתָּ מִמֶּנָּה הָדֵק וְנָתַתָּה מִמֶּנָּה לִפְנֵי הָעֵדֻת בְּאֹהֶל מוֹעֵד אֲשֶׁר אִוָּעֵד לְךָ שָׁמָּה. קֹדֶשׁ קָדָשִׁים תִּהְיֶה לָכֶם:
וְנֶאֱמַר וְהִקְטִיר עָלָיו אַהֲרֹן קְטֹרֶת סַמִּים. בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר בְּהֵיטִיבוֹ אֶת הַנֵּרֹת יַקְטִירֶנָּה:
וּבְהַעֲלֹת אַהֲרֹן אֶת הַנֵּרֹת בֵּין הָעַרְבַּיִם יַקְטִירֶנָּה. קְטֹרֶת תָּמִיד לִפְנֵי יְהֹוָה לְדֹרֹתֵיכֶם:
תָּנוּ רַבָּנָן פִּטּוּם הַקְּטֹרֶת כֵּיצַד. שְׁלֹשׁ מֵאוֹת וְשִׁשִּׁים וּשְׁמוֹנָה מָנִים הָיוּ בָהּ. שְׁלֹשׁ מֵאוֹת וְשִׁשִּׁים וַחֲמִשָּׁה כְּמִנְיַן יְמוֹת הַחַמָּה מָנֶה בְּכָל יוֹם. מַחֲצִיתוֹ בַּבֹּקֶר וּמַחֲצִיתוֹ בָּעֶרֶב. וּשְׁלֹשָׁה מָנִים יְתֵרִים שֶׁמֵּהֶם מַכְנִיס כֹּהֵן גָּדוֹל וְנוֹטֵל מֵהֶם מְלֹא חָפְנָיו בְּיוֹם הַכִּפּוּרִים. וּמַחֲזִירָן לְמַכְתֶּשֶׁת בְּעֶרֶב יוֹם הַכִּפּוּרִים כְּדֵי לְקַיֵּם מִצְוַת דַּקָּה מִן הַדַּקָּה. וְאַחַד עָשָֹר סַמָּנִים הָיוּ בָהּ. וְאֵלּוּ הֵן:
(טוב למנותם באצבעותיו) (א) הַצֳּרִי. (ב) וְהַצִּפּוֹרֶן. (ג) וְהַחֶלְבְּנָה. (ד) וְהַלְּבוֹנָה. מִשְׁקַל שִׁבְעִים שִׁבְעִים מָנֶה. (ה) מוֹר. (ו) וּקְצִיעָה. (ז) וְשִׁבּוֹלֶת נֵרְדְּ. (ח) וְכַרְכּוֹם. מִשְׁקַל שִׁשָּׁה עָשָֹר שִׁשָּׁה עָשָֹר מָנֶה. (ט) קוֹשְֹטְ שְׁנֵים עָשָֹר. (י) קִלּוּפָה שְׁלֹשָׁה. (יא) קִנָּמוֹן תִּשְׁעָה. בּוֹרִית כַּרְשִׁינָא תִּשְׁעָה קַבִּין. יֵין קַפְרִיסִין סְאִין תְּלָת וְקַבִּין תְּלָתָא. וְאִם לֹא מָצָא יֵין קַפְרִיסִין מֵבִיא חֲמַר חִיוָר עַתִּיק. מֶלַח סְדוֹמִית רוֹבַע. מַעֲלֶה עָשָׁן כָּל שֶׁהוּא. רִבִּי נָתָן הַבַּבְלִי אוֹמֵר אַף כִּפַּת הַיַּרְדֵּן כָּל שֶׁהִיא. אִם נָתַן בָּהּ דְּבַשׁ פְּסָלָהּ. וְאִם חִסֵּר אַחַת מִכָּל סַמֲּמָנֶיהָ חַיָּב מִיתָה:
רַבָּן שִׁמְעוֹן בֶּן גַּמְלִיאֵל אוֹמֵר הַצֳּרִי אֵינוֹ אֶלָּא שְׁרָף הַנּוֹטֵף מֵעֲצֵי הַקְּטָף. בּוֹרִית כַּרְשִׁינָא לְמָה הִיא בָאָה כְּדֵי לְשַׁפּוֹת בָּהּ אֶת הַצִּפּוֹרֶן כְּדֵי שֶׁתְּהֵא נָאָה. יֵין קַפְרִיסִין לְמָה הוּא בָא כְּדֵי לִשְׁרוֹת בּוֹ אֶת הַצִּפּוֹרֶן כְּדֵי שֶׁתְּהֵא עַזָּה. וַהֲלֹא מֵי רַגְלַיִם יָפִין לָהּ אֶלָּא שֶׁאֵין מַכְנִיסִין מֵי רַגְלַיִם בַּמִּקְדָּשׁ מִפְּנֵי הַכָּבוֹד:
תַּנְיָא רִבִּי נָתָן אוֹמֵר כְּשֶׁהוּא שׁוֹחֵק אוֹמֵר הָדֵק הֵיטֵב. הֵיטֵב הָדֵק. מִפְּנֵי שֶׁהַקּוֹל יָפֶה לַבְּשָֹמִים. פִּטְּמָה לַחֲצָאִין כְּשֵׁרָה. לְשָׁלִישׁ וּלְרָבִיעַ לֹא שָׁמַעְנוּ. אָמַר רִבִּי יְהוּדָה זֶה הַכְּלָל אִם כְּמִדָּתָהּ כְּשֵׁרָה לַחֲצָאִין. וְאִם חִסֵּר אַחַת מִכָּל סַמֲּמָנֶיהָ חַיָּב מִיתָה:
תָּנֵי בַר קַפָּרָא אַחַת לְשִׁשִּׁים אוֹ לְשִׁבְעִים שָׁנָה הָיְתָה בָאָה שֶׁל שִׁירַיִם לַחֲצָאִין. וְעוֹד תָּנֵי בַר קַפָּרָא אִלּוּ הָיָה נוֹתֵן בָּהּ קָרְטוֹב שֶׁל דְּבַשׁ אֵין אָדָם יָכוֹל לַעֲמוֹד מִפְּנֵי רֵיחָהּ. וְלָמָּה אֵין מְעָרְבִין בָּהּ דְּבַשׁ מִפְּנֵי שֶׁהַתּוֹרָה אָמְרָה כִּי כֹל שְֹאֹר וְכָל דְּבַשׁ לֹא תַקְטִירוּ מִמֶּנּוּ אִשֶּׁה לַיהֹוָה:
יְהֹוָה צְבָאוֹת עִמָּנוּ. מִשְֹגַּב לָנוּ אֱלֹהֵי יַעֲקֹב סֶלָה:
יְהֹוָה צְבָאוֹת. אַשְׁרֵי אָדָם בֹּטֵחַ בָּךְ:
יְהֹוָה הוֹשִׁיעָה. הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:

ב, ויהי נעם, יושב בסתר.

וִיהִ֤י׀ נֹ֤עַם אֲדֹנָ֥י אֱלֹהֵ֗ינוּ עָ֫לֵ֥ינוּ וּמַעֲשֵׂ֣ה יָ֭דֵינוּ כּוֹנְנָ֥ה עָלֵ֑ינוּ וּֽמַעֲשֵׂ֥ה יָ֝דֵ֗ינוּ כּוֹנְנֵֽהוּ

תהלים פרק צא
(א) יֹ֭שֵׁב בְּסֵ֣תֶר עֶלְי֑וֹן בְּצֵ֥ל שַׁ֝דַּ֗י יִתְלוֹנָֽן:
(ב) אֹמַ֗ר לַֽ֭יקֹוָק מַחְסִ֣י וּמְצוּדָתִ֑י אֱ֝לֹהַ֗י אֶבְטַח־בּֽוֹ:
(ג) כִּ֤י ה֣וּא יַ֭צִּֽילְךָ מִפַּ֥ח יָק֗וּשׁ מִדֶּ֥בֶר הַוּֽוֹת:
(ד) בְּאֶבְרָת֨וֹ׀ יָ֣סֶךְ לָ֭ךְ וְתַֽחַת־כְּנָפָ֣יו תֶּחְסֶ֑ה צִנָּ֖ה וְֽסֹחֵרָ֣ה אֲמִתּֽוֹ:
(ה) לֹא־תִ֭ירָא מִפַּ֣חַד לָ֑יְלָה מֵ֝חֵ֗ץ יָע֥וּף יוֹמָֽם:
(ו) מִ֭דֶּבֶר בָּאֹ֣פֶל יַהֲלֹ֑ךְ מִ֝קֶּ֗טֶב יָשׁ֥וּד צָהֳרָֽיִם:
(ז) יִפֹּ֤ל מִצִּדְּךָ֨׀ אֶ֗לֶף וּרְבָבָ֥ה מִימִינֶ֑ךָ אֵ֝לֶ֗יךָ לֹ֣א יִגָּֽשׁ:
(ח) רַ֭ק בְּעֵינֶ֣יךָ תַבִּ֑יט וְשִׁלֻּמַ֖ת רְשָׁעִ֣ים תִּרְאֶֽה:
(ט) כִּֽי־אַתָּ֣ה יְקֹוָ֣ק מַחְסִ֑י עֶ֝לְי֗וֹן שַׂ֣מְתָּ מְעוֹנֶֽךָ:
(י) לֹֽא־תְאֻנֶּ֣ה אֵלֶ֣יךָ רָעָ֑ה וְ֝נֶ֗גַע לֹא־יִקְרַ֥ב בְּאָהֳלֶֽךָ:
(יא) כִּ֣י מַ֭לְאָכָיו יְצַוֶּה־לָּ֑ךְ לִ֝שְׁמָרְךָ֗ בְּכָל־דְּרָכֶֽיךָ:
(יב) עַל־כַּפַּ֥יִם יִשָּׂא֑וּנְךָ פֶּן־תִּגֹּ֖ף בָּאֶ֣בֶן רַגְלֶֽךָ:
(יג) עַל־שַׁ֣חַל וָפֶ֣תֶן תִּדְרֹ֑ךְ תִּרְמֹ֖ס כְּפִ֣יר וְתַנִּֽין:
(יד) כִּ֤י בִ֣י חָ֭שַׁק וַאֲפַלְּטֵ֑הוּ אֲ֝שַׂגְּבֵ֗הוּ כִּֽי־יָדַ֥ע שְׁמִֽי:
(טו) יִקְרָאֵ֨נִי׀ וְֽאֶעֱנֵ֗הוּ עִמּֽוֹ־אָנֹכִ֥י בְצָרָ֑ה אֲ֝חַלְּצֵ֗הוּ וַֽאֲכַבְּדֵֽהוּ:
(טז) אֹ֣רֶךְ יָ֭מִים אַשְׂבִּיעֵ֑הוּ וְ֝אַרְאֵ֗הוּ בִּֽישׁוּעָתִֽי:

ג, תיקון המגיפה.
במדבר פרק יז
(יא) וַיֹּ֨אמֶר מֹשֶׁ֜ה אֶֽל־אַהֲרֹ֗ן קַ֣ח אֶת־הַ֠מַּחְתָּה וְתֶן־עָלֶ֨יהָ אֵ֜שׁ מֵעַ֤ל הַמִּזְבֵּ֙חַ֙ וְשִׂ֣ים קְטֹ֔רֶת וְהוֹלֵ֧ךְ מְהֵרָ֛ה אֶל־הָעֵדָ֖ה וְכַפֵּ֣ר עֲלֵיהֶ֑ם כִּֽי־יָצָ֥א הַקֶּ֛צֶף מִלִּפְנֵ֥י יְקֹוָ֖ק הֵחֵ֥ל הַנָּֽגֶף:
(יב) וַיִּקַּ֨ח אַהֲרֹ֜ן כַּאֲשֶׁ֣ר׀ דִּבֶּ֣ר מֹשֶׁ֗ה וַיָּ֙רָץ֙ אֶל־תּ֣וֹךְ הַקָּהָ֔ל וְהִנֵּ֛ה הֵחֵ֥ל הַנֶּ֖גֶף בָּעָ֑ם וַיִּתֵּן֙ אֶֽת־הַקְּטֹ֔רֶת וַיְכַפֵּ֖ר עַל־הָעָֽם:
(יג) וַיַּעֲמֹ֥ד בֵּֽין־הַמֵּתִ֖ים וּבֵ֣ין הַֽחַיִּ֑ים וַתֵּעָצַ֖ר הַמַּגֵּפָֽה:
(יד) וַיִּהְי֗וּ הַמֵּתִים֙ בַּמַּגֵּפָ֔ה אַרְבָּעָ֥ה עָשָׂ֛ר אֶ֖לֶף וּשְׁבַ֣ע מֵא֑וֹת מִלְּבַ֥ד הַמֵּתִ֖ים עַל־דְּבַר־קֹֽרַח:
(טו) וַיָּ֤שָׁב אַהֲרֹן֙ אֶל־מֹשֶׁ֔ה אֶל־פֶּ֖תַח אֹ֣הֶל מוֹעֵ֑ד וְהַמַּגֵּפָ֖ה נֶעֱצָֽרָה.

ד, אנא בכח.
אָנָּא בְּכֹחַ. גְּדוּלַת יְמִינֶךָ. תַּתִּיר צְרוּרָה (אב"ג ית"ץ):
קַבֵּל רִנַּת. עַמֶּךָ, שַֹגְּבֵנוּ. טַהֲרֵנוּ נוֹרָא (קר"ע שט"ן):
נָא גִבּוֹר. דּוֹרְשֵׁי יִחוּדֶךָ. כְּבָבַת שָׁמְרֵם (נג"ד יכ"ש):
בָּרְכֵם טַהֲרֵם. רַחֲמֵי צִדְקָתֶךָ. תָּמִיד גָּמְלֵם (בט"ר צת"ג):
חָסִין קָדוֹשׁ. בְּרוֹב טוּבְךָ. נַהֵל עֲדָתֶךָ (חק"ב טנ"ע):
יָחִיד גֵּאֶה. לְעַמְּךָ פְּנֵה. זוֹכְרֵי קְדֻשָּׁתֶךָ (יג"ל פז"ק):
שַׁוְעָתֵנוּ קַבֵּל. וּשְׁמַע צַעֲקָתֵנוּ. יוֹדֵעַ תַּעֲלוּמוֹת (שק"ו צי"ת):
ואומר - בָּרוּךְ, שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ, לְעוֹלָם וָעֶד:

כל הקריאה הזאת יש לאמרה במשך כל שעות היום, וכן בלילה מחצות והלאה, ולא קודם חצות.
והשם יתברך ישמור עמו ישראל לעד, וכולכם בכללם.
שאלה - 191733
מרן שליט"א, השתתפנו אמש במעמד ההילולא, וראינו את התרגשות כבודו בהוצאת סידור הרש"ש, וחזר על עצמו גם במעמד המרטיט על הציון, נודה במחילה אם יסביר לנו על מה ההתרגשות הגדולה.
תשובה
מה אומר ומה אדבר, מי אני כי זכיתי לראות עין בעין את כתבי היד של מורי אבי עטרת ראשי, פאר מקדושים, חסיד קדוש וטהור, אשר כל ימיו היה מהלך בארץ וראשו מגיע השמימה, מדקדק במצוות באופן מבהיל, גדולי דורו כינוהו גאון בקבלה, והיה מכווין כוונות נוראות בתפילה, בברכות, בהנהגות, בקיום המצוות, ובכל צעד ושעל, הכל היה לכבוד השכינה הקדושה, להעלותה מעלה מעלה מבור הגלות, ועל עם ישראל שיזכו לתקן ולהשלים נשמותיהם בעולם הזה, והיה מעתיר בעדם כל ימיו.

בעלותו בפעם החמישית לארץ ישראל בשנת התרצ"ד הקדיש את כל זמנו וחייו ללמוד בעומק ובעיון את כל סדר הכוונות להרש"ש זיע"א, והיה בצער על כי בביקוריו הקודמים זכה ללמוד אצל מורנו הגאון רבי שאול דוויק הכהן ז"ל, ורבו הסתלק לעולמו ביום ד בטבת התרצ"ג. מיד כיתת רגליו אצל תלמידיו המובהקים, חכמי הקבלה בירושלים, וישב לפני המקובלים הרב אפריים הכהן, הרב סלמאן אליהו, והרב יעקב מונסה זכר צדיקים לברכה, אשר שתו מבארו ותורתו של הרב שאול דוויק ז"ל, והיה טורח חוקר ושואל בודק ומתחקה אחרי כל תג ותג, אות ואות, בעניני הכוונות בכל ענין וענין.
אמי עליה השלום סיפרה לי כי חמש שנים תמימות היו חייו כולם קודש ללימוד סידור הכוונות, והיה יושב בביתו ורושם כל תג ותג, וכשהיה מתקשה באיזה ענין, מיד היה קם ממקומו באמצע לימודו והולך ברגליו מרחק של כארבעים דקות הליכה עד לישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה אל רבי אפריים הכהן ז"ל ומציג בפניו את חקירתו. ואת המסקנא רשם בשולי הגליון של הסידור.

סיפר לי הגאון הרב יוסף שרבאני ז"ל כי שח לו הרב אפריים הכהן ז"ל שמור אבי היה חביב עליו ביותר, ואמר לו כי כל חכם מקובל שהיה שואל אותו שאלה בכוונות היה משיבו מיד על אתר, אולם כאשר חכם סלמאן היה שואלו היה מבקש ממנו המתנה יומיים בשביל עיון בספרים קודם שיתן לו תשובה. כדברים הללו בדיוק שמעתי מפי בנו יבדל לחיים טובים הגאון חכם שלום הכהן שליט"א.
את ההגהות על סידור הכוונות רשם לו בגליון בעיפרון באופן זמני, רק לאחר שחזר ושנה על הסוגיא עוד ועוד ושחלפו חדשים רבים ולא נשאר בלבו שום ספק, חזר וכתבם בעט ברזל בציפורן הטבולה בדיו בספר לזכרון.
כל ימיו טרח וחיפש עוד מקורות, כתבי יד של גדולי המכוונים, פעם מצא את העתקת כתב יד של המקובל הרב אליהו מאני ז"ל, והעתיקם כמוצא שלל רב, שוב היה בידו את סידור הרב סלמאן אליהו ז"ל, והעתיק ממנו חידושים, הערות והארות שנראו לו, גם העתקת כתב יד של הרב שאול קצין [הסבא] ז"ל הוא מעתיק את דבריו בסידור.
בקיצור מפעל חיים של ל"ו שנים רצופות כל יום וכל שעה, במסירות עצומה.
אמר לי פעם שהוא מונע מעצמו מים לשתות, כי הוא עסוק בלימודו, וכדי לשתות מים עליו לפתוח את סידור הכוונות ולכווין ברכת שהכל, ולאחר מכן בורא נפשות רבות, ואחר כן גם אשר יצר, ונמצא מופרע מלימודו.

שאלתני ידידי מה פשר ההתרגשות??? ובכן, מ"ה שנים הכתבים הללו היו מונחים כאבן שאין לה הופכין, והנה העיר השם יתברך היום הזה את לב כמה אנשים גיבורי חיל, ובראשם את לב חתני אהובי הגאון המפורסם הרב עובדיה יוסף טולדאנו שליט"א, אשר עם כל עיסוקיו בתורה הקדושה, ומושבו בבית הדין בירושלים קרתא קדישא, שם לילות כימים והשקיע כל כוחו ואונו בגיוס תלמידי חכמים גדולים וצנועים, אנשי הסוד, מארי דרזין עילאין קדישין, אשר עבדו ימים ולילות לפענח, לכתוב, להעתיק, להגיה, ולהגיש מלאכה מושלמת ולהוציא הסידור על שלשת כרכיו לאור עולם. זהו יום גדול בשמים ובארץ. בו מתגלה דבר כזה אשר לא היה מעולמים, אחת לשלש דורות. ואין ספק שאבי ז"ל חוגג היום בשמים עם חביריו הצדיקים, אצל איתני עולם, הרשב"י, רבנו האר"י ז"ל, הרש"ש זיע"א וחכמי הקבלה זיע"א.
שאלה - 191277
לכבוד מרן שליט"א שלום
לשאלת רבים לגבי כל ספריו של מו"ר שליט"א ניתן להשיגם בכל הארץ בטל 0546798333 תודה
מו"ר יזכה לשנים רבות נעימות וטובות מתוך בריאות איתנה

תשובה
תזכו למצוות.
שאלה - 189760
לשאלת רבים, לתרומות עבור ספרי הרב בכרטיס אשראי, ניתן לתרום כאן: https://www.matara.pro/nedarimplus/online/?mosad=2000031
לעמותה סעיף 46 להחזרי מס.
תודה

תשובה
תזכו למצוות. וזכות הצדיק הגדול תעמוד לכם תמיד.
שאלה - 193960
שלום לכבוד הרב מוצפי שליט"א, פגשתי בעיוני את הציטוט מפי ספר משכנות הרועים, ואבקש אם אפשר לכתוב לי מי היה האיש הענק הזה?
תשובה
חושבני שהתכוונת להגאון רבנו עוזיאל לחאייך ז"ל שהיה דיין מפורסם בתוניס בשנת תק"מ, ונפטר בשנת תק"פ [1820] וחיבר את ספרו לפי מערכות א - ב בעניני אבן העזר וחושן משפט. זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל אמן.
שאלה - 193959
לכבוד הגאון שליט"א, מה הפירוש על אם יש עליו מלאך אחד מליץ מני אלף? שהרב ביאר לנו?
תשובה
כתב הרב כתפ פז הוא רבנו שמעון לביא ז"ל, שצריך האדם בימי התשובה או כשהוא חולה לא עלינו, להפוך מידה אחת שלילית שלו למידה טובה, וזה מלאך אחד מליץ מני אלף, אלך מלאכים אומרים לא יחיה, מלאך אחד אומר יחיה, יחיה. שמלאך אחד מהקטגורים לא עלינו ייהפך לסניגור ויחיה.
שאלה - 193958
לכבוד הרב שיחיה האם ידוע מי היתה האתון של בלעם? כי פעם שמעתי בדרשה אודותיה.
תשובה
כתב הרמ"ע מפאנו ז"ל בספר גלגולי נשמות [אות ת] תמנע עיין במסכת סנהדרין פרק חלק [צ"ט ב'], היא נתקנה באתון דבלעם וזכתה לראות המלאך ולדבר, על שהיתה מתאוית לדבק בזרעו של אברהם, ואמרה מוטב אהיה פילגש לאומה זו מלהיות גברת".
שאלה - 193957
לכבוד הרב מוצפי שליט"א כמה זמן לקח לר" יוחנן להפוך את המידות של ריש לקיש לטובות כדי שיביא לו את אחותו
תשובה
לא ידוע לנו. ורבי יוחנן היה בעל רוח הקודש ובודאי ידע מי נשמת ריש לקיש ולכן מאוד רצה לקרבו, וזכה שנעשה גדול התורה בזכותו עד שנקרא מ"תקיפי ארעא דישראל". כנזכר במסכת חולין קכ"ב, א. ונודע הוא כמה מעלת נשמת ריש לקיש כפי שכתב הרמ"ע מפאנו ז"ל שהיה נשמת שאול המלך שהיה צדיק גדול. ואחר כך היה במרדכי הצדיק.
שאלה - 193956
לכבוד הרב
אדם שנמצא במקום מאוד ירוד ונמוך בחיים! בעיות ברוחניות ובגשמיות בריאות פרנסה וכו'. מה יעשה (כדאי)כדי לצאת מזה? ואפילו לזכות לעלות לגדולה בבחינת מאשפות ירים אביון.

תשובה
הנה הלילה ראש חודש, יחליט בבוקר אני היום איש חדש, ומתחיל הכל מחדש. ויתחיל לקיים מצוות בשמחה ובדביקות והכל יצליח.
שאלה - 193955
זכינו להפיץ את ספרי מו"ר עט"ר
ברחבי ראש העין גם באלעד וכל הסביבה
יש משלוחים למי שאינו יכול להגיע לראש העין זמין בנייד בכל שעה
0556727464-נתן שרעבי
לא מקבל הודעות אז תתקשרו

תשובה
תזכו למצוות ותעשו חיל והשם יתברך יברככם.
שאלה - 193954
שלום לכבוד הרב
בת שנולדה בתאריך ל' באדר א' תשס"ח נולדה לפני 12 שנה בשנה מעוברת.
לגבי צום תענית אסתר האם עליה לצום?
ממתי היא נחשבת לבת מצווה בר"ח אדר או בר"ח ניסן?
תודה רבה.

תשובה
ביום א בניסן השנה היא תהיה בת מצוה. ולא תתענה בתענית אסתר.
שאלה - 193953
שלום לכבוד הרב
אישה נרדמה לאחר צאת הכוכבים מבלי לומר קריאת שמע על המיטה. התעוררה ב10 בלילה.האם צריכה לברך ברכות התורה לפני שתאמר את קריאת שמע על המיטה ותחזור לישון?

תשובה
תברך ברכת התורה ותאמר קריאת שמע שעל המיטה.
שאלה - 193952
כת"ר
1. הדסה עין כרם כיום - פורים ביד' או טו'?
2. פורים בציון עמ' שסו' - בן עיר שהה בירושלים בליל יד'. אך חזר לעירו לאחר עלוה"ש של טו' (ביטל הפורים), יקרא בירושלים ביד' בברכה?

תשובה
א, ביום י״ד. ב, הפסיד ואסור לעשות כן.
שאלה - 193951
לכבוד הרב מוצפי שליט"א מניעה בהיתר 5 ימים לאחר טבילה הפרשה ורוד חום בהיר גדולה על בד סנטטי ,מה הדין? תודה לרב
תשובה
יש להראות למורה הוראה מוסמך.
שאלה - 193950
שלום לכבוד הרב
האם כדאי לשהות בימי פורים , במירון ?

תשובה
בפורים סועדים עם בני המשפחה ומקיימים מצוות היום בהידור רב.
שאלה - 193949
לכבוד הרב בשבת התעוררתי מוקדם לאחר ברכות התורה למדתי תורה והגיע כחמש דקות לפני הנץ וקראתי ק"ש האם כך כדאי לנהוג בפעמים הבאות בעז"ה?
תשובה
זה בהחלט נכון לקרוא קריאת שמע קודם נץ החמה מי שאפשר לו בכל יום וזו מצווה מהמובחר.
שאלה - 193948
שלום לכבוד הרב,בעלי מתנגד בתוקף שנאכל בשר בפורים מטעמי חשש לאכילת נבלות טריפות,למרות שהצעתי לקנות כשרות הכי טובה שניתן להשיג לא מוכן לשמוע האם לוותר?
תשובה
ומה בידך לעשות? מכסימום תאכלי את בפני עצמך מבלי שיידע.
שאלה - 193947
לכבוד הרב!
האם הצופן התנכי מותר לחפש ולבדוק בו? הרי כל יהודי רשום בתנ"ך ומה יהיה איתו? האם זה מותר? כל אחד יכול לבדוק על עצמו? יש כאלה שמפרסמים לגביי הבחירות ומה יהיה בעולם!

תשובה
זה סתם ניחוש. והשם יתברך אינו רוצה שנדע את העתידות. כמפורש בדברי הרמב״ן והרשב״א ועוד. שנאמר תמים תהיה עם ה״א.
שאלה - 193946
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אחי נפטר ונקבר ב"כוך". בקבר רגיל צריך לעשות הגבהה עד סיום השבעה. מה צריך לעשות כשזה ב"כוך" עד סוף השבעה? את המציבה במלואה לא יספיקו להכין.

תשובה
בכוך אין מה להכין בשבעה. בשלשים יסיימו את כתיבת המציבה.
שאלה - 193945
לכבוד הרב הגאון
אמרתי לבעלי שברצוני להתגרש, לאורך שנים סבלתי ממנו עלבונות והשפלות. מחר ליל טבילה, מה עליי לעשות?
תודה מראש.

תשובה
תשתדלו להתפייס, כי השלום הוא גדול.
שאלה - 193944
שלום לכבוד הרב,
האם מותר לאישה שרגילה ללכת בכיסוי ראש מלא לשים פאה צבעונית שמכסה את שערה, בחג הפורים לצורך תחפושת?

תשובה
אין לכך שום היתר.
שאלה - 193943
לרב היקר
לפני יומיים קבעתי עם בחור פגישה למחר אך אני לא שלימה עם זה
אחרי שקבענו הוא אמר אני מקווה שאני יאהב מה שאני אראה. זה הפריע לי אך לא נעים לי עכשיו לבטל
אשמח לעצתך תודה

תשובה
אני מסופק אם נכון ללכת.
שאלה - 193942
שלום לכבוד הרב היקר,
ראשית תודה רבה לרב על מסירות הנפש.
מה עדיף כבוד הרב תפילה בנץ ללא מקווה לפני התפילה או טבילה במקווה לפני תפילה שלא בנץ?

תשובה
תפילה בנץ החמה קודמת.
שאלה - 193941
לכבוד הרב מוצפירציתי לשאול אם ידוע היכן קבור רבי עמנואל חי ריקי זצוקל?
תשובה
בחזרתו לארץ ישראל נרצח בידי הגויים ונקבר בבולוניה.
שאלה - 193940
משפחה שלא מכניסים מחשב או כל מכשיר רצינו לשאול יש מכשיר שנקרא אוצרציק שזה מסך מגע אם סיפורי צדיקים הלל וכו' שמראה ספר לקריאה יש אישור של בדצ של בני ברק ילדים רוצים דעת הרב
תשובה
אינני מכיר כלל.
שאלה - 193939
שלום לכבוד הרב מוצפי לשאלה לילד שנחנק ומפחד לאכול ,בב״ח שניידר ישנה רופאה מומחית להפרעות אכילה , ברוך השם אחרי כמה פגישות
בד״כ רואים שיפור .שיהיה בהצלחה

תשובה
רפואה שלימה.
שאלה - 193938
שלום לכבוד הרב
מגילה קטן שקורא את המגילה אין אחר שיקרא יברך?

תשובה
קטן אינו יכול להוציא אחרים ידי חובתן.
שאלה - 193937
עובד בסופר שהיה אחראי על מחלקה שהיא חברת חוץ שמוכרת מוצריה בסופר שם מדבקה על מוצר שקניתי בכוונה כדי שיהיה לי המוצר זול יותר ושילמתי בקופה האם עליי להחזיר העודף לסופר עצמו
תשובה
כיוון שהוא בעל הסמכות בשיווק, הוא רשאי להעניק לך הנחה.
שאלה - 193936
שלום לכבוד הרב
סליחה התנאים של הבית יעקב זה צניעות לאמא והיא לא מוכנה לזה נפשית היא רק שומעת על זה היא בוכה להתעקש עם הבית ספר שיקבלו?

תשובה
תיקח אותה לרב גדול וזקן שידבר על ליבה ויגרש ממנה את היצר הרע. כדי שלא תבכה אחר כך כשהילדים יגדלו.
שאלה - 193935
לכבוד הרב שלום רב
בבית הכנסת שאני מתפלל עשוי בצורת ר המתפללים לא רואים אחד את השני יש שמונה למשל בצד זה ושניים בחדר השני אין דלת או משקוף בנינו האם זה בסדר להקרא מניין ?

תשובה
כשאין דלת חוצצת, ואתם באותו מפלס הכל מצטרפים.
שאלה - 193934
לכבוד הרב שלום רב
אני כהן שמצעים לי שידוך עם בחורה חוזרת בתשובה ידוע שיש עם חלילה היתה עם גוי כיצד ניתן לברר זה לא צנוע לשאול וגם לא נעים עצם השאלה כיצד לנהוג ?

תשובה
תגלגל שיחה בצורה חכמה, ובין הדברים תברר אתה אם היו לה חברים, ומה סוג הקשר ואם היה איזה גוי חלילה.
ודע, כי סתם בת ישראל יש לה חזקת כשרות.
שאלה - 193933
לכבוד הרב
ליל ראש השנה.
האם מור אביו זצ"ל נהג בליל ר"ה לומר גם את התפילה של כל ליל ראש חודש מלשון חכמים (ח"א סימן ט)? בנוסף כמובן לתפילה המיוחדת שלפני הקידוש (שם סימן י')
תודה

תשובה
בראש השנה לא מזכירים כלל ראש חודש בשום צורה ובשום דרך, משום שנאמר בכסה ליום חגינו, זה חודש שהלבנה מתכסית בו.
שאלה - 193932
שלום לכבוד הרב
שמעתי בשו"ת מורשת עם כה"ר (שאין) לסמוך על ירקות עלים גם בהכשר מהודר.
סליחה מכה"ר אך האם ראוי ליר"ש לא לאכול ירקות עלים גם עם הכשר הכי מהודר שיש בשוק?
תודה לכה"ר

תשובה
לא שללתי מכל וכל, אלא אמרתי כי יש לשוטפם היטב במי ברז זורמים, ואשרי מי שמשרה אותם קודם לכן במי חומץ ואפילו לדקה אחת בלבד.
שאלה - 193931
כבוד הרב שלום
לאבא(70)התפרצויות כעסים בלתי נשלטות ועוד כמה דברים שמפאת כבודו לא העלה, אני ואמי סובלים מכך מאוד בעיקר הסובבים. אנחנו רוצים לשלוח אותו ליעוץ אך הוא מסרב?

תשובה
אין ספק בכך שהוא זקוק בדחיפות לתרופות הרגעה, ויש לתת לו גם מבלי ידיעתו.
שאלה - 193930
כבוד הרב
אדם שחי עם גויה וילד מתפלל ועושה כמה מצוות יש נכונות להתקרב פירסמו את העסק שלו נגד רצונו ברשת ושאל אותי אם אפשר להסיר אחרי ומצאתי כרוך במשוב שספק נכון מותר להגיד לו?

תשובה
כל עוד וחי עם גויה לא יועיל לו מאומה בשמיים. אך לא לדחותו אלא לקרבו כדי שישוב בתשובה.
שאלה - 193929
לכבוד הרב שלום רב
יש לי ישיבות צוות מעורבת בעבודה אחת לתקופה.
אני נוהג להשפיל מבט באופן שלא שמים לב. ולדבר ולראות את האישה רק שפונים אליי.
אני נוהג נכון?

תשובה
יפה הנך נוהג.
שאלה - 193928
לכבוד הרב
אמא שלי גילתה את המחלהמוקדם ב"ה שתי אחיות שלהכולל האמא עם המחלהאמא לוקחת כיסוי ראשהיום מבקשת מכבודוכמה מילות עידודושואלת אם זה יעזורהמצב מפחיד אותנותודה לרב

תשובה
רבים וטובים חלו והתרפאו ברוך השם, החיים של כולנו בידו מסורים, כל יום וכל שעה, והוא רחום וחנון ומרבה להיטיב.
שאלה - 193927
לכבוד הרב. האם זכר למחצית השקל על כל אחד מהמשפחה או סכום זה לכל המשפחה. ולעשות כפרות על הראש בסכום זה? כנגד כוון השעון. וכן לתת לתלמיד חכם עני הלומד בכולל
תשובה
עיין פורים בציון, הבעל נותן ופוטר את האשה והילדים מתחת לגיל 20.
שאלה - 193926
לכבוד הרב שלום רב
יש לי אפשרות לקנות תפילין ר"ת או בית מידה סטנדרטית או (פצפונים) וכמובן שעל המלאכה כותב לי ת"ח ובקיא מה כדאי?

תשובה
א, דבר שאיני מכירו אישית איני ממליץ עליו. ב, לא אומרים פצפונים על בתי תפילין.
שאלה - 193925
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני ממש מאכזב את אשתי.דיברנו על יום/ יומיים חופש לא המשכתי את התכנון.היא ממש פגועה ואני מבין אותה .
בבקשה הרב תברך אותנו.הרבה זמן לא מתפייסים.
תודה

תשובה
תזכור לכל ימי חייך, אל תבטיח ולא תקיים בכל תחום.
שאלה - 193924
כבוד הרב,
ארגונים חלק מהנשים הן ממשפחות לא דתיות, חלקם אולי מתקרבים.
האם כדאי להמשיך להתנדב בהכנת מזון וחלות לנשים יולדות?
תודה

תשובה
האירגונים מוכרחים על פי הנוהל או החוק לעזור בידי כולם וגם שאינן יהודים כי אנוסים הם. אך אנשים פרטיים מה להם להיכנס לצרה הזאת.
שאלה - 193923
לכבוד עטרת ראשינו שליט"א, שמעתי שמור אביו של כבודו מקפיד היה שלא לשתות בבית הכנסת וגם בשיעורים? אפשר פרטים לפירסום?
תשובה
אמת הדבר, נוהג היה לשבת הן ביום והן בלילה לעסוק בתורה בבית הכנסת, והגם שסבל מבעית כליות היה נזהר לא לשתות אפילו מים בבית הכנסת, אלא כשהיה מצא מאוד יצא לחדר הסמוך ושם שתה.
שאלת על השיעורים, ובכן, היה נותן שיעור בזוהר הקדוש עם חידושים נפלאים מהשעה 20.30 עד השעה 2 לפנות בוקר, וכשהיה עם גרון יבש היה רומז לממונה להבים לו חצי כוס תה. ופעם אמר לי שהסיבה לכך כי חשש שיצטרך לצאת לשירותים באמצע השיעור ויגרום טורח לציבור המשתתפים לקום מפניו.
הנהיג שמחלק התה יביט בשעון מי הגיע ובאיזה שעה הגיע, ורק לאחר חצי שעה מבואו היה מגיש לו כוס שתיה, והסיבה שלא יאמרו שהאיש בא לבית הכנסת לצורך שתיה אלא לצורך לימוד.
שאלה - 193922
מתקיימת אזכרה לסבתא שלי. מי שעולה כחזן הינו מחלל שבת. האם עדיף לי לעשות למען עילוי נשמת סבתי דבר אחר שיועיל יותר? (תרומה,תפילה וקדיש בבית כנסת אחר) רצוי שאגיע לאזכרה?
תשובה
אל תהיה שם, שב ותלמד תורה.
שאלה - 193921
לכב'הגרב'צ מוצפי הי'ו
למדנו ב נדר' סב : ת"ח יכול להגיד שהוא עובד ע'ז כדי להמנע מתשלום מס
מצד שני אם בא גוי להרוג אותו בשל היותו יהודי אסור לו להגיד שהוא ליהודי ? לא מדוייק.

תז' למצ'

תשובה
עיין בחידושי הרשב"א ז"ל נדרים סב עמוד ב
"פי' לומר עבד הכומרים של ע"ז פלונית דכיון שהוא אומר לא יהיבנא כרגא מוכחא מלתא דלא אמר כן משום דמודה למעשיהם אלא להפטר מן המכס שהיו הכומרים ואנשיהם פטורין ממנו, וצורבא מרבנן דקאמר אפי' צורבא מרבנן קאמר וכ"ש אדם אחר דאפי' בצורבא מרבנן ליכא משום חילול ה', ויש מי שפירש שאומר עבדא דנורא מכוין לבו לשמים דכתיב אש אוכלה הוא, והראשון נראה עיקר".

ומה שכתבת להרוג אותו בשל היותו יהודי, לא מצינו כזאת, אלא אם הגוי מבקש צצנו לעבוד כבודה זרה, יהרג ואל יעבור. ובנידונינו הוא לא ביקש ממנו לעבוד עבודה זרה.
שאלה - 193920
שלום לכבוד הרב ארגנתי מזמן שיעור בפלא יועץ פעם בשבוע אחרי ערבית הגבאי פנה להעתיק את השיעור לשעה מוקדמת בגלל שיעור חדש דף יומי חששתי שלא יגיעו בגלל השעה אין משתתפים מה לעשות
תשובה
תעבור למקום אחר.
שאלה - 193919
כבוד הרב שלום רב מותר להשתמש בנטלה שכתובים עליה פסוקים משיר השירים? ילד שנולד עם בעיה בדרכי השתן ולא שולט בסוגרים איך מחנכים אותו לברכות? שמו אביעד בן רבקה שכת"ר יברך אותו
תשובה
אסור להשתמש בה כלל. רפואה שלימה במהרה.
שאלה - 193918
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני נוהגת לעמוד בפסוקי דזימרה "מברוך שאמר" עד "ויברך דוד"האם נכון אני עושההאם אני נוהגת נכוןתודה לכבוד הרב

תשובה
בהחלט לא, דעת רבנו האר"י ז"ל בשער הכוונות שאין לעמוד אלא באמירת השם מלך, ברוך שאמר, ויברך דוד. והישיבה באמירת שאר המזמורים מועילה לקבלת התפלה כמפורש בזוהר הקדוש שהיא בעולמות בריאה יצירה עשיה ויש לשבת בהם, וקיבלנו הוראות רבנו האר"י ז"ל.
שאלה - 193917
שלום לכבוד הרב
אחותי נשואה +2 בת 44 מעוניינת לעשות טיפולי פוריות לנסות ולהביא ילדים האם היא יכולה לגשת לטיפול
בברכה

תשובה
לפנות לאירגון בוני עולם בטלפון 1800300307.
שאלה - 193916
אני זוכה לחבק את הספרים החדשים של מורי ורבי ומה ביקשתי יותר מה' אורך ימים ושנות חיים הרב
תשובה
תודה לך על האיכפתיות.
שאלה - 193915
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,
חברה הזמינה לברית וזה כנראה יהיה מעורב .. עזרתי לחברה הזו בעבר
מה אפשר להגיד אם אסור להגיע שלא תיפגע? או לבוא רק לברית וללכת (אני נשואה)
תודה רבה

תשובה
ללכת רק לברית עצמה ולא לשבת ליד שלחן. ומיד לעזוב באמתלאות שונות.
שאלה - 193914
לכבוד הרב
האם בעל שמחה ספרדי מחויב להזמין בשר חלק לאורחיו (ספרדים ואשכנזים. מסורתיים וחילונים) או שהוא יכול להזמין בשר כשר ומנות של בשר חלק לפי דרישת האורחים?

תשובה
צריך להגיש בשר חלק בד"ץ מהדרין לאורחיו. א, משום שלא להכשיל בעיקר את הספרדים שאמורים להקפיד על כך.
ב, הוא על פי ההלכה צריך לקיים סעודה של מצווה, ואינו יוצא ידי חובתו בבשר שלדעת השלחן ערוך אינו ראוי לאכילה.
שאלה - 193913
תיקון חצות בראש חודש זה תיקון לאה בלבד, לא יושבים על הרצפה בראש חודש? האם אישה נידה יכולה ללכת לכותל?
תשובה
א, בראש חודש לא יושבים על הקרקע, ב, מותר לה ללכת שם.
שאלה - 193912
שלום לכבוד הרב
למה בס' ד מובא שהאדם בנגיעתו קודם הנטילה מפסיד רק את השכר הרי כל סוג שתייה אם יגע יפסידו ?ומהו שכר המובא ?
תודה רבה לרב שבזכותו אני לומד שולחן ערוך מביא אור לחים

תשובה
צדקת בשאלתך, ומרן ז"ל התכווין לומר באופן כללי גם מי שנטל ידיו לא יגע משום שמקלקל את השיכר. ועיין נחלת צבי אורח חיים סימן ד ס"ק ה שכתב
"כבר כתבתי בסמוך שדעת ב"י להוכיח שדעת רש"י שגם יד לגיגית לאו לענין נטילה נקיט ליה". והוא דוגמת מה שכתב באות הקודמת אות ד, שלא יגע במקומות צנועים מטעמי בריאות.
שאלה - 193911
לכבוד הרב שלום רב.
האם יהיה מותר לשתות קפה שהכין גוי האם יש חשש של בישולי גוים ? בין אם מדובר הכנה דרך מכונת קפה (קפסולה) או בין אם ע"י קפה טחון והרתחת מים
האם יש חשש וטוב לחמיר ?

תשובה
רוב האחרונים דנו בשאלה זו, מטעם שרבנו האר"י ז"ל החמיר בזהואסר אותו.
אך הגאון הכנסת הגדולה ז"ל בשו"ת בעי חיי יורה דעה סימן קמ"ה, ובספרו הכנה"ג יורה דעה סימן קי"ג, כתב שכל המדינות נהגו בו היתר, אך הוא עצמו מחמיר בכך ונמנע מלשתותו.
גם הגאון הפרי חדש ז"ל וזיע"א בסימן קי"ד, ו. התיר אותו כיוון שהקפה בטל במים, כמו הבירה הנעשית על ידי גויים. גם מצינו להרב בית יוסף ז"ל סימן קי"ג התיר אפונים קלויים על ידי גויים, וכן בשו"ת ויאמר יצחק יורה דעה סימן נ. והגאון הזבחי צדק סימן קי"ג, ט"ז התירו.

ועיין בספר בן איש חי שנה שניה פרשת חקת טז. שכתב "הקהוו"א שמבשלין הגוים, יש אוסרין ויש מתירין, ומרן רבינו האר"י ז"ל אסר אותה, אך אין בידינו למחות ביד המקילים שיש להם על מה לסמוך, ובפרט במקום שפשט המנהג להתיר, ופה עירנו בגדאד המנהג פשוט מקדם קדמתא לשתות קהוו"א של גויים אפילו במקום הנועד שלה, ובודאי בעל נפש צריך להחמיר והצנועין מושכין ידיהם ממנה, ברם, אפילו אדם חשוב אם הולך לבתי גדולים לעשות וזית"א [ביקור רשמי] מוכרח הוא לשתות מכמה סיבות שיש בהם טעם".
ועיין בשו"ת יחוה דעת חלק ד סימן מ"ב. והליכות עולם חלק ז, עמוד קי"ב.
שאלה - 193910
לכבוד הרב שלום רב
יהודי הנולד בל' באדר שני והוא מגיע ל יג' שנה בשנה פשוטה שאין שמה ל' ימים מה הדין?

תשובה
ביום א בניסן מתחייב במצוות.
שאלה - 193909
לכבוד הרב
עליתי שצ כרגע בשחרית בתפילת חזרת המוסף אמרתי וחוקי ראשי חודשים להם בקעת במקום קבעת והמשכתי ברוך מחדש חדשים. לא ידעתי אם לחזור או לא והמשכתי אני מרגיש לא טוב עם זה

תשובה
תקובל ברצון.
שאלה - 193908
לכבוד הרב שלום רב היום בע"ה מתחתן עם בת ישראל כשרה וצנועה וצדיקה אירוע בהפרדה מוחלטת בשר בהשגחה של הרב ויהיו גם רבנים וכל זה אחרי 7 שנות תשובה בלבד ברוך ה' , אפשר עצות להיום?
תשובה
השם יתברך יברככם ויצליחכם בכל.
שאלה - 193907
לכבוד הרב
איך מברכים על הריח הנעים של פרח הרקפת , שגדלה גם בבר בהרים
וגם בתרבות בגינות , והעלים שלה מתחדשים מדי שנה , בדומה לנרקיס עשבי או עצי בשמים ? תודה

תשובה
הכלל הוא כל צמח רב שנתי מברכים עליו עצי בשמים. חד שנתי מברכים עשבי בשמים.
שאלה - 193906
הרב אהוב נפשנו, תודה רבה על הכל, אחת מהשמחות העיקריות בשמחתי היא החלק של הרב בזה, גם ארוסתי רוצה להודות לרב. הרב מסדר קידושין? היינו שמחים לזכות בזה.
ה' יתברך יברכך וישמרך

תשובה
תבורכו בכל הברכות שבתורה לנצח. בני סמיכי, חיי טבי, ומזוני רוויחי.
שאלה - 193905
שלום לכבוד הרב
בעזרת השם בתי שנה הבאה תעלה לכיתה א לא מקבלים בבתי יעקב מכיוון שאישתי ללא כיסוי ראש וחצאיות בבית אנחנו בלי טלויזיה ומשתדלים לעשות הכל . מה לעשות?

תשובה
לבקש בכל זאת ולעמוד בתנאים.
שאלה - 193904
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אפשר מעכשיו לשלם זכר למחצית השקל??וכמה זה למשפחה??השם יברך את הרב בכל מילי דמיטב
תשובה
כתבתי לכם, ולא בדקתם בתשובות, 21 שקל למשפחה. ורק ממחר יום רביעי.
שאלה - 193903
לכבוד הרב
רציתי להודות לך, לפני כמה חודשים כתבתי לרב על השידוך עם… והרב עזר לי מאוד ועזר עם המשפחה, אני שמחה ששמעתי לתורה, אני מאושרת וההורים גם מאושרים.

תשובה
תעלו ותצליחו.
שאלה - 193902
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לאישה להדליק נרות לצדיקים בזמן נידה? תודה

תשובה
אין מנהגינו להדליק נרות לצדיקים כלל.
שאלה - 193901
לכבוד הרב
בהמשך לשאלה תודה רבה לרב על השאלות שביקש שיותר יתנו לי. שהרב יזכה לשפע ברכה והצלחה בכל מיני למיטב אריכות ימים ושנים מופלגת עושר וכבוד יגדיל תורה ויאדירה!

תשובה
ומה שאלתך היום???
שאלה - 193900
שעה לפני נץ לומד זוהר ומשנה
במשך שעתיים אחר נץ גמרא
עובד עד 5 מנחה ערבית לומד עד 10בערב שעה מקרא נביא במפרשים שעתים ב"י שוע ונושאי כליו חצי שעה מוסר האם יש משהו לייעל בסדר יום?

תשובה
בבוקר שעה גמרא ושעה הלכה.
שאלה - 193899
שלום לכבוד הרב
האם כשלומדים מותר לקרוא את השם סנד... המובא בחגיגה י"ג ע"ב?
יישר כח

תשובה
אסור להזכירו כפי שכתב רבנו האר"י ז"ל בשער המצות פרשת שמות
"גם היה מורי זלה"ה נזהר מלהוציא בפיו שום שם משמות הקדש או של המלאכים אפילו אותם הכתובים בספרים ולא היה זוכר אותם באמצע הדרוש אלא כדרך זה כשהיה זוכר (מטטר) היה אומר מ"ם טי"ת". ולכן אומרים סנ.
שאלה - 193898
לכבוד הרב
האים יש מקור לדעה שאסור להאויר תינוק מיד ליד מעל השולחן מפני שהשולחן מזבח

תשובה
עיין אינצקלופדיה ארטישוק בחומוס למדינת קטאר.
שאלה - 193897
לכבוד הרב,
לגבי פרישות לאחר לידה, מהו התאריך שממנו מחשבים את החודש, הפלגה וכו? מתאריך הלידה?
(אחרי לידה היו דימומים קלים כחודשיים. הפסקה של שבוע, ושוב הפר' עוד כשבוע)

תשובה
א, עונה בינונית 30 יום.
ב, ההפלגה, הוא מרחק הימים בין מחזור אחרון לקודם אליו.
ג, התאריך העברי בחודש האחרון של המחזור.
אם בלילה, בלילה. ואם הופיע ביום, חוששים רק ביום.
שאלה - 193896
לכבוד הרב שלום
חצאית המכסה את הברך ב20 ס"מ נחשבת למכובדת וצנועה במגזר החרדי ובבתי הספר של בית יעקב.האם חצאית ארוכה יותר עדיפה למרות שעושה רושם של פחות צנוע ומכובד?

תשובה
העיקר לא להיות שונה מהבנות הצנועות.
שאלה - 193895
שמעתי פעם שאסור לאחר את ההבדלה יותר מדי אם הרב יוכל לומר לנו מדוע ?
תשובה
עיין בשו"ת מבשרת ציון באורך.
שאלה - 193894
לכבוד הרב

סדר חנוכת הבית מה נוהגים להגיד האם את הסדר בברית עולם שהביאו מהחיד"א בתורת השלמים או תיקון ליל שבועות שכלול בו כל התורה , או שיש סדר אחר שכדאי?

תשובה
ברית עולם להגאון החיד"א ז"ל.
שאלה - 193893
לכת"ר
הלילה עליתי להיות חזן בערבית, התחלתי "ברכי נפשי", פתאום כולם השתיקו אותי ואמרו שהם נוהגים ע"פ הבא"ח שלא לומר. לי אין אלא דברי הרב שליט"א.
אם אפשר מעט מקורות?

תשובה
מספרים בדותות ושקרים, וכבר אמרו ז"ל במסכת פסחים קי"ב, א. אמר רבי עקיבא לרבי שמעון בר יוחאי "אם ביקשת ליחנק היתלה באילן גדול".

כך ראינו בעיננו גדולי חכמי הקבלה בירושלים שהיו נוהגים לאמרו בכל ליל ראש חודש קודם תפילת ערבית. ומור אבי ז"ל נזהר היה מאוד באמירתו, וגם בלילות כשהתפללנו ערבית לאחר צאת הכוכבים. ואמר לי הטעם כי אמירתו הוא בגדר תפילה ולא בגדר מקרא או לימוד בלילה שהמקובלים היו נמנעים לאומרם מכח אזהרת רבנו האר"י ז"ל. .
והרואה יראה כי מצינו במקומות רבים שתיקנו לנו קריאת מקרא בלילה בדרך תפלה ושבח, כפי שתראה בתפילת ערבית לומר פסוקי השם צבאות וגומר, והוא רחום ועוד, וכן שיר למעלת בערבית וכנזכר בסידור תפלה למשה להגאון המקובל האלהי רבנו משה קורדבירו ז"ל, וכן אמירת קריאת שמע שעל המיטה וכמה וכמה פסוקים ומזמורים לאחריה, וכן נוהגים לומר קודם סעודה מזמור לדוד השם רועי לא אחסר, וקודם ברכת המזון למנצח בנגינות, ועוד פסוקים כנזכר במפורש בדברי רבנו האר"י ז"ל, ומזמורים קודם ואחרי ברכת הלבנה, ואמירת למנצח בנגינות בכל לילה לאחר ספירת העומר ועוד.
וכן פסוקי ויתן לך במוצאי שבת קודש להצלחה ולשמירה וכמפורש בדברי רבנו האר"י ז"ל בשער הכוונות [ ד"ס ע"ב], "אותם הפסוקים של ויתן לך האלהים מטל השמים כו', הכתובים במחזורים במוצאי שבת בסדר ההבדלה היה נוהג מורי ז"ל לאומרם בכל מוצאי שבת בעת שמבדיל על הכוס בביתו, והנה נזכר בזוהר בהקדמת דפ' בראשית [ד' י"ד ע"ב] ענין זה ועיין שם". והגם שהיה מקפיד בצאת השבת שלא לומר עם הציבור את המזמורים שנהגו לומר קודם תפילת ערבית במוצאי שבת, וכנזכר [שם ד"ס ע"א] "ליל מוצאי שבת כבר ביארתי כי מה שנהגו לומר בכל מוצ"ש סדר האלפא ביתא קודם תפלת ערבית לא היה מורי ז"ל נוהג לאומרה, ולא כל אותם השירים והמעלות כו' והמזמורים כלל ועיקר וכמו שכתבנו בסדר נוסח תפלת שחרית לעיל".
ובתפילת הדרך פסוקים שונים לצורך שמירה, ואמירת תיקון חצות בלילה, הן תיקון רחל ותיקון לאה, וכאלה רבות, ולא חששו משום קריאת מקרא בלילה, והיינו על כרחך לומר, שכל שהוא דרך תפלה ובקשת רחמים אין בכך חשש. ובכל אלו שזכרנו ועוד, לא מצינו שום פוסק או מקובל שהעיר על כך שלא לאמרם בלילה, והיינו שאין בזה כל חשש כלל.
ובספר חמדת ימים [חלק , די"ז ע"א] כתב "ובהתקדש עליו היום יזדרז להקדים לבא לבית הכנסת להתפלל תפילת ערבית עם הציבור בזמנה לכבוד הדר ראש החדש, וברוב עם הדרת מלך מלכו של עולם. ויתן בקולו קול עוז יצלח דברו במזמור "ברכי נפשי את השם, ה' אלהי גדלת מאוד" וכו' (הערת הרב המגיה הספר, א'ה לפי דברי הרב ז"ל שהעילוי בר"ח היא לנפש דוד, וע"כ יש נפש יתירה בר"ח ולא רוח יתירה. לפ"ז יש טוב טעם לומר "ברכי נפש"י") המספר בשבח היוצר ברוך הוא. "עשה ירח למועדים" לשלול סברת החוזים בכוכבים האומרים שמילואה ומיעוטה הוא לעשות רושם בבני אדם. וחושבים שיש כח בלבנה לפעול טוב כשהיא מתמלאה והולך, וכן להפך לפעול רע כשהיא מתמעטת. ועל כן חושבין אותה לאלהות, שעל כן אמר הקב"ה הביאו עלי כפרה שמיעטתי את הירח".
"ואולם לפי דברי מדרש הנעלם פרשת לך לך מצינו עוד טעם למנהג זה לומר ברכי נפשי אור ר"ח ויומו ז"ל מקימי מעפר דל וכו' להושיבי עם נדיבים וכסא כבוד ינחילם מהו וכסא כבוד ינחילם זה יעקב אבינו דעביד ליה כרסייא יקר בלחודוי לקבלא אולפן נשמתא דצדיקייא וקב"ה אזיל עמיה בכל ריש ירחא וירחא. וכד חמי נשמתא יקר אספקלריא שכינתא דמאריה מברכת וסגדת לקמיה הה"ד ברכי נפשי את ה'. אמר רבי עקיבא כל פרשתא דתשבחתא דא נשמתא אמרה לקמיה דקוב"ה אמר רבי עקיבא קאים עלוי ונשמתא פתחת ואמרת ה' אלהי גדלת מאד וכו' עד סיומא דקאמר יתמו חטאים. ועוד אמר ר' עקיבא ולא דא בלחודוי אלא משבחת ליה על גופא דאשתארת בעלמא דין ואומרת ברכי נפשי את ה' וכל קרבי את שם קדשו ע"כ. ולפיכך טוב להודות מזמור הזה בהתקדש יום החדש להורות על עילוי הנשמות למעלה בר"ח. וכן מבואר בזוהר פרשת ויחי רכ"ד ע"ב העילוי רב שיש לנשמות הצדיקים בגן עדן מדי חדש בחדשו".
ועיין בשו"ת יביע אומר [חלק ו אורח חיים סימן ל, אות ו] שהביא דברי שו"ת מי יהודה [סימן כ"ב] שכתב "נראה שמותר לומר תהלים דרך תפלה ותחנונים בעת צרה לצורך רבים, ואין זה ענין ללימוד מקרא, והרי אנו אומרים כמה מזמורים בק"ש שעל המטה, [וכן הוא בגמרא שבועות ט"ז, ב], וכן שמעתי בכמה קהלות שאומרים לפני מעריב אשרי תמימי דרך וכו' בעת צרה, ולכן לפי עניות דעתי שאין כאן בית מיחוש". וכן הביא להלכה דברי הרב שו"ת ויחי יעקב [חלק אורח חיים סימן ט], שכל שקורא מזמורי תהלים בלילה דרך תפלה, אין בזה שום חשש, וכן מה שקוראים ויתן לך במוצאי שבת קודש לסימן טוב, ע"ש. וכו כתב להקל הגאון מבוטשאטש באשל אברהם [סימן רל"ח]. עיין שם". ועיין חזון עובדיה [חנוכה, עמוד רנ"ח].
וכן הוא מנהג ירושלים ושאר מדינות המזרח לומר קודם תפלת ערבית ברכי נפשי, וכן היה המנהג בירושלים העתיקה כנזכר בקובץ מחנים [עניני ראש חודש תשכ"ד].
וסיפר לי מורנו הגאון רבנו יהודה צדקה ז"ל ראש הישיבה זיע"א, כי הגאון המקובל רבנו בן ציון חזן ז"ל מייסד הישיבה פורת יוסף, אשר היה דבק בגאון עוזנו מרן הבן איש חי ז"ל, והוא אשר ערך לדפוס את כל ספרי רבנו הגאון הבן איש חי ז"ל, והיה יד ימינו בכל עניניו. היה אומר לו שבכל ערב ראש חודש לא היה מתחיל לומר "ברכי נפשי" עד שהיה מחלק לכל רבני ולומדי הישיבה פורת יוסף את המילגה החודשית שלהם, כי אמר איך אשא עיני אל השמיים ואומר ברכי נפשי, ולא שילמתי את המשכורות לכל לומדי הישיבה. וכן נהג אחריו הגאון רבי יהודה צדקה ז"ל כשבשנת תשכ"ח לקח על עצמו את עול המימון של המשכורות והמילגות לכל רבני הישיבה ואברכי הכולל, היה ממתין עד שכל הרבנים והאברכים קיבלו את משכורתם, וכשהיה מוודא שקיבלו כולם את חלקם, רק אז התחיל בתפילת ערבית ואמירת ברכי נפשי בהתלהבות מרובה קודם תפילת ערבית לעיני כל החכמים בישיבה. גם שם היה המקובל החריף חכם ששון מזרחי ז"ל מחבר ספר באתי לגני, והיה מצטרף עם כולם לאמירת המזמור. וכשסיפרתי הדברים לאדוני אבי ז"ל התרגש מאוד ושיבח את הדבר במילים נרגשות. וכולם לא הזכירו כלל מענין קריאת מקרא בלילה, והיו עושים מעשה וקוראים המזמור. גם עטרת ראשינו רבנו בן ציון אבא שאול ז"ל אשר ידיו רב לו בקבלה והיה מנאמני בית רבנו האר"י ז"ל ורבנו הרש"ש זיע"א, היה מתפלל עמנו מדי יום בישיבה הקדושה פורת יוסף, תפלות מנחה וגם ערבית בלילה, ובליל ראש חודש היה אומר את המזמור. ועיין בזה בשו"ת מבשרת ציון [חלק ב, סימן ע].
ולשקר אין רגלים.
שאלה - 193892
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בתפילת הנץ החזן הוגה שין סין וגם הקורא בתורה האם עדיף להתפלל במיניין מאוחר?תודה

תשובה
בהחלט כן, מכיוון שבפעמי יש שינוי משמעות בהבנת הקריאה ואין יוצאים ידי חובה.
שאלה - 193891
לכבוד הרב!

בתי לומדת ב"ה בבי"ס תורני מאוד.
לאחרונה ישנן בנות מהכיתה המתנהגות בחוסר צניעות ואמירות לא מתאימות לבנות תורניות.
האם יש בעיה לדבר עם רב בי"ס שיבדוק את הנושא?

תשובה
מדוע אינה לומדת במסגרת חרדית מובהקת???
שאלה - 193890
לכבוד הרב שלום רב אבקש שהרב יברך אותי להצליח במכרז שבו אני רוצה להתמודד בעז"ה למרות שהמנהל שלי לא מוכן להמליץ עליי ולחתום לי על טופס על מנת שאוכל להתמודד במכרז
תשובה
שהכל יהיה לטובה ולברכה כפי רצון השם יתברך.
שאלה - 193889
שלום לכבוד הרברציתי לומר לרב שברוך השם נולד לנו בן בריא ולידה קלה ולהודות לרב על כל העידוד והברכות שלו לאורך הדרך.
תודה על היותך שליח נאמן.אוהבים מאוד את הרב.

תשובה
ברוך הוא וברוך שמו וברוך זכרו לעולם ועד.
שאלה - 193888
לכבוד הרב מוצפי שליט"א האם מותר להשתמש בכרובית או ברוקולי קפוא באריזה עם הכשר?
תשובה
פעמים רבות נמצאו בריות שונות בין העלים.
שאלה - 193887
לרבנו,
ברכות ו.- "האי מאן דבעי למחזינהו ליתי שלייתא דשונרתא אוכמתא בת אוכמתא..." האם ידיעות מעין אלו (איך לראות מזיקים) חז"ל קיבלו במסורת מהר סיני? או בצורה אחרת? תודה!

תשובה
מי אנחנו ומה אנחנו שנתעסק בהשגותיהם הנעלות והנשגבות של בעלי התלמוד, כי רחוקים אנחנו מהם כמרחק הארץ מן השמיים העליונים.
שאלה - 193886
לכבוד הרב
שלום לרב היקר.
לצערי חבר מהעבודה נפטר בתאונת דרכים השבוע.
אני שמעתי שהוא חייב כסף למישהו אחר מהעבודה מה עליי לעשות?

תשובה
תגייס כספים ממכרים בעילום שם, ותתן למלווה.
שאלה - 193885
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם יש עניין לבן כרך להחמיר ב"ל שלא לעבוד ביד באדר מצד שזה עיקר החג אע"פ שפטור

תשובה
עיין פורים בציון.
שאלה - 193884
לכבוד הרב עטרת ראשנו,
רציתי לשאול בבקשה 2 שאלות :
1. האם אני צריכה להוציא את השבת לפי זמן רבנו תם?
2. האם אני אשה צריכה בחצות להתפלל תיקון רחל ותיקון לאה?
תודה רבה,

תשובה
בשניהם אין בזה חובה כלל.
שאלה - 193883
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כבוד הרב,ישנה תופעה בתפילת מנחה במקום עבודתי שבה חלק מהמתפללים נוטשים את בית הכנסת מיד אחרי קדושה של חזרת הש"ץ . האם יש להם על מה שיסמוכו ?

תשובה
אני מכיר את התופעה, היא קיימת גם בבתי הכנסת, ולצערינו האנשים פורקי עול גם מינימלי.
שאלה - 193882
נא לענות ולא למחוק את השאלה
תשובה
המערכת, שיא החוצפה ועזות פנים נגד תלמיד חכם גדול בישראל, לכתוב לו דברי השמצה, בזיונות, בענינים שאינם קשורים אליו כלל ועיקר. ואין לו שמץ מושג מהם.
ולאיזה דיוטא תחתונה אנשים יורדים, וכמה גהינם לעצמם הם יורשים.
שאלה - 193881
לכבוד הרב
היום… ואין זאת פעם ראשונה שמדבר כך. למה כולם שותקים לו?!?

תשובה
אין לנו שום קשר, לא ידיעה, ולא גם עקיפה מכל זה. הרב עסוק כל היממה בכתיבת דברי תורה. ואנא לא לערב אותו בכל אלה.
שאלה - 193880
באחד באדר משמיעים על השקלים לכל החברים באתר הרי ממילא כולנו חייבים במחצית השקל לכן ראוי ונכון ביותר להכיר תודה למו"ר ולהעביר את התרומה עבור האתר ולישיבה.תודה לרב ולצוות
תשובה
חזקוואמצו, ומצווה רבהיש בכך וגם אנחנו הנהנים מהידיעות והעצות צריכים להתגייס ולהחזיק. ובזה תתברכו מן השמיים, בכפל כפליים.
שאלה - 193879
לכב' הרב שליט"א
אחי החליטו שבעלי יכתוב ס'ת לע'נ אמא לאחר 13 שנים זה הגיע לכדי מימוש לפני שנתיים הגענו לכדי מריבה והם התחרטו בעלי אומר שזה נדר והוא צריך לכתוב את הספר בכל מקרה

תשובה
א, אינני יודע אם במצבינו היום, ובמציאות של הסופרים, הכתיבה, הרמה המוסרית, ועוד פרטים שלא אוכל לכותבם כאן, יש בזה מצווה.
ב, גם נניח שנדר היה כאן, ניתן להושיב שלשה יראי השם ולהתירו.
שאלה - 193878
לכבוד הרב מוצפי שליט"א תודה על הדרשה שהיתה שבוע שעבר ברעננה הרב דיבר כל כך יפה, כבוד הרב אפשר ברכה להצלחה בלימודים? אני ממש צריכים את זה תודה.
תשובה
ברוכים תהיו תמיד.
שאלה - 193877
לכבוד הרב שלום רב ותודה רבה על הזמן.
האם נר שהדליק לכבוד אבותיו נחשב כנר מצווה שאפשר להדליקו ביום טוב בביתו?

תשובה
בהחלט לא, הרי אפילו בחול אין נוהגים כן, רק לרבי מאיר בעל הנס. ואל תעתיקו מהנכרים מה שעושים.
שאלה - 193876
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
א.לפני הרבה שנים השאלתי ספרים ממשפחה מסויימת כעת לא ניתן להשיג אותם בטלפון. מה עלי לעשות עם הספרים.תודה רבה

תשובה
תחפש אותם בכל כוחך, שכנים, מכרים, ועוד. וכשמשאילים לוקחים מספר טלפון.
שאלה - 193875
לכבוד הרב שלום וברכה אתמול נרדמתי בלי תפילת ערבית וגם לא התפללתי שחרית בצער גדול מה ניתן לעשות? כל כך רוצה לעבוד את השם בשפע ובשמחה שהשם יתן לרב תמיד בריאות איתנה ושמחת חיים
תשובה
אתה זקוק להתחבר לכולל רציני והדרכה נכונה. תשנה את סדר יומך ותהיה יותר אחראי ומסודר.
שאלה - 193874
לכבוד הרב שלום. בעלי בקידוש אומר ב רוך מאריך באות ב. הסברתי לו בעדינות כיצד להגות אך ממשיך כך. וכן בהרחמן ח ב שווא. האם זה בסדר לשתוק ומתקבל בברכה. או להעיר. תודה לכבוד הרב
תשובה
הערת לו ויצאת ידי חובתך.
שאלה - 193873
לכבוד הרב שלום רב
מאימתי אפשר לתת את זכר למחצית השקל והאם נותנים כל כל אחד מבני הבית גם הקטנים גם הגדולים? תודה רבה לרב

תשובה
החל מיום רביעי א באדר, עיין בפורים בציון בתפילה שנדפסה שם הכולל בני המשפחה והאשה. ועיין שם דיעות הראשונים מאיזה גיל צריך לתת בפרטות אם בן י"ג או בן עשרים שנה.
שאלה - 193872
לכבוד הרב היקר ראש חודש טוב ומבורך ,
הרב היקר רשם 21 ש"ח ערך זכר למחצית השקל.
בע"ה מי שרוצה להוסיף על הסכום ,האם ניתן להוסיף או חייב בדיוק ?
בריאות איתנה ושמחה בעבודת השם

תשובה
בהחלט אפשר ללא בעיה.
שאלה - 193871
לכבוד הרב כש"ת הרב מוצפי שליט"א שלומו ישגא
רנג או"ח סעיף ד יש למחות ביד הנוהגים...
מה הבסיס למה שכותב השו"ע הלא גם הר"ן כותב על זה שהדבר טעון בדיקה בכבוד ובברכה.

תשובה
מחילה ממעלתך, הרי כתב הר"ן "ומכשלה גדולה", וכן כתב רבנו ירוחם ז"ל, וכי בישול בשבת קל בעיניך? והרי אם המים בסיר יתבשלו וגם יתנדפו הרי חילל שבת השם ישמור ויציל.
שאלה - 193870
שלום לכבוד הרב,ב"ה,העברתי עכשיו לחשבון הישיבה לטובת שתיה לתלמידי חכמים הלומדים בלילה (ההעברה תיכנס רק מחר בפועל)
תודה רבה !!

תשובה
תבורכו מן השמיים בבנים זכרים זרע של קיימא, ולכל עמו ישראל.
שאלה - 193869
לכבוד מורנו הרב שליט"א, הרב כתב על ליקוי החמה שאירע לפני כחודשיים, ומה הסיבות והמקורות אם אפשר? כי רואים וירוס מפחיד מתפרץ.
תשובה
במסכת סוכה [כ"ט. א] "תנו רבנן בזמן שהחמה לוקה סימן רע לאומות, לבנה לוקה סימן רע לשונאיהם של ישראל, מפני שישראל מונין ללבנה והאומות לחמה. לוקה במזרח סימן רע ליושבי מזרח, במערב סימן רע ליושבי מערב, באמצע הרקיע סימן רע לכל העולם כולו. פניו דומין לדם חרב בא לעולם, לשק חיצי רעב באין לעולם, לזו ולזו חרב וחיצי רעב באין לעולם. לקה בכניסתו פורענות שוהה לבוא, ביציאתו ממהרת לבא. ויש אומרין חילוף הדברים. ואין לך כל אומה ואומה שלוקה שאין אלהיה לוקה עמה, שנאמר ובכל אלהי מצרים אעשה שפטים.
ובזמן שישראל עושין רצונו של מקום אין מתיראין מכל אלו, שנאמר כה אמר השם אל דרך הגויים אל תלמדו ומאותות השמים אל תחתו כי יחתו הגויים מהמה, גויים יחתו, ואין ישראל יחתו. תנו רבנן בשביל ארבעה דברים חמה לוקה על אב בית דין שמת ואינו נספד כהלכה, ועל נערה המאורסה שצעקה בעיר ואין מושיע לה, ועל משכב זכור, ועל שני אחין שנשפך דמן כאחד".
שאלה - 193868
שבוע טוב ומבורך למרן שליט"א,
נודה מאד אם יוכל להרחיב בענין תיקון חצות בערב ראש חודש, כאשר המולד קודם לראש חודש כמו השבוע, וכאשר הוא לאחריו.

תשובה
כתב הרב בן איש חי [שנה ראשונה פרשת וישלח ה] "אין אומרין תיקון רחל בימי העומר וכן בעשרת ימי תשובה בחול. ומנהג החסידים [ישיבת בית אל] בעה"ק ת"ו דאין אומרים תיקון רחל אחר המולד קודם ראש חודש, ואף על פי שמתוודים בו ביום, וכן עשינו המנהג פה עירינו".

וכן כתב הרב כף החיים סופר ז"ל [אורח חיים סימן א, אות י"א], בשם הרב בן איש חי.

אמנם האמת יורה דרכו שבשער הכוונות וכן בפרי עץ חיים לא נזכר מענין זה מאומה, ולא במשנת חסידים, ונגיד ומצוה, ולא בספרי רבנו הרש"ש זיע"א, ועוד מספרי המקובלים, ובירושלים יש רבים חכמי הפשט והסוד שאומרים ואין אנחנו מונעים מהם מלאמרו, וכן ראיתי למור אבי ז"ל שהיה נמנע מלאמרו לאחר המולד, אך לא היה מונע אחרים מלאמרו.
שאלה - 193867
לכבוד הרב יש לנו חתולי שכונה שמגיעים תמיד למרפסת ביתנו,לפני שבועיים החתול אכל לנו את הדג של יום שישי, ברצוני לשאול האם צריך להאכיל אותם או להתעלם מהם?
תשובה
לא להכניסם פנימה, רק בחוץ, כי בתלמוד מובא שחצופים הם ואינם נאמנים.
שאלה - 193866
שלום רב לאוהבי תורתך!אמרתה לי פעם ללמוד הל'שבת ב"ה למדתי ש"ע עם ילקוט יוסף ובע"ה עוד מעט גומר מה ללמוד עכשיו חשבתי לחזור עם הל' ברורה או כף החיים מה אומר הרב?
תשובה
תחזור שלש פעמים על הכל.
שאלה - 193865
שירותים ומקלחת ביחד. המקלחת זה מקלחון עם מחיצה נפרדת מעל 10 טפחים. האם יהיה אפשר לשטוף את הידיים בתוך המקלחון שהוא סגור ולברך אשר יצר?
תשובה
איך אפשר להזכיר שם ומלכות בתוך חדרון ששם שירותים. כי הכל זה יחידה אחת, שלא לדבר על ריח לפעמים או לכלוך.
שאלה - 193864
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
סבי נקבר ביום כא בשבט מתי יוצא השלושים?

תשובה
יום שני כ באדר עולים לקברו, בלילה עורכים לימוד לזכרו, רק למחרת יום שלישי מותר להסתפר הבנים והבנות לאחר גערה.
שאלה - 193863
חייל שישן באוהל והשירותים נמצאים כ 20 מטר מהאוהל, כשקם בבוקר וצריך להתפנות, האם יטול ליד המיטה בלי ברכה ואחרי השירותים יטול שוב עם ברכה, או ילך קודם להתפנות בלי נטילה?
תשובה
תחילת הכל יתפנה, והשם ישמרכם עם על עמנו הקדוש והטהור.
שאלה - 193862
שלום לכבוד הרב
האם כשמכשירים ירק האם המי סבון עדיפים על מלח וחומץ? והאם המי סבון אינם מזיקים לגוף האדם?

תשובה
ירקות עלים זו בעיה לא פשוטה כלל, בדוחק השריה במי חומץ לדקה לפחות ושטיפת עלה עלה לאחר מכן במים זורמים. השם ישמרכם.
שאלה - 193861
שלום לכבוד הרב שליט"א
כמה שיעור הכסף של מחצית השקל?
ה' יאריך ימיו בטוב ושנותיו בנעימים
מצפים שוב לכב' באשדוד!

תשובה
21 שקל כולל מע"מ. כי היתה לאחרונה עליה במחיר המתכות.
שאלה - 193860
שלום לכבוד הרב
אם קרה ואחרי ברכת נטילת ידיים (אחרי ניגוב) לפני המוציא דיברתי האם אני צריכה לחזור ליטול ידיים ושוב לברך?

תשובה
בדיעבד אין צורך לחזור ולברך. השם ישמרכם ואת כל עם ישראל.
שאלה - 193859
לכבוד מרן שליט"א
האם יוצאים ידי חובת "זכר למחצית השקל" בנתינת המעות לאתר "דורש ציון", כי ליבנו מתמלא רצון להכיר טובה לרב ולמפעליו, ומעדיפים להעביר למפעלותיו.

תשובה
בהחלט כן, כי זה אתר המורכב ממתנדבים, וגם אני זכיתי להיות בתוכם, ומקדישים מזמנם להפיץ תורה ללא תמורה.
שאלה - 193858
לכבוד הרב שלום רב
האם יש צורך להתפלל על ילדה בת 5 בגן שתצליח בלימודים? היא מתקשה בגן או שאין צורך לתפילה זו רק שתהיה לה יראת שמיים ותתחתן עם בן תורה בעז"ה?
תודה לרב

תשובה
מתפללים כל התפילות הנחוצות.
שאלה - 193857
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לגבי שאלתי על קבלת 5,000 שח שלא מגיע לי הרב אמר לתת לאחים. האחים שלי לא דתיים ולא עשינו כלום לאמא וזה כסף שהיה שלה האם אוכל לתרום לעלוי נשמתה לטהרת הבית

תשובה
המערכת, הרב השיב לכם בכל תנאי שהוא.
שאלה - 193856
אמא שלי הקפידה כמה שנים לא לאכול קטניות בפסח עכשיו לה בעיות מעיים ולא יכולה כמעט לאכול כלום וצריכה לאכול אורז בפסח , האם צריכה לעשות התרת נדרים ?
תשובה
התרה בפני שלשה מגיל 13 אנשים כשרים.
שאלה - 193855
לכבוד הרב שלום רב.הבא"ח- לא לענות לש"ץ שמחבר הברכות.מתי מתחיל החיוב לענות במצב שהש"ץ לא מאפשר להאריך באמן?
מנין אברכים מצומצם שלא מקפיד בענין זה .החיוב להישאר או לעזוב?

תשובה
חבל שאינם מתייחסים להלכות תפלה. אם לא ישנו דרכם, תעזוב אותם.
שאלה - 193854
שלום לכבוד הרב
אבא שלי יוצא מאבל חודש על אחותו.. האם אני יכול לגעור בעדינות בו להסתפר ולהתגלח
בברכה

תשובה
גערה אין צריך, רק מי שמתאבל על אב או אם.
שאלה - 193853
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יודעת שלא חובה עבורי אבל התחזקו מדברי הרב לקרוא קש בעונתה
היום היל' התעכבו מאוד ב8 קראתי ב.השחר קש שלחתי לביהס
8.20 האם חוזרת שוב על קש אחרי פס"ד?

תשובה
תתברכו בכל הברכות שבתורה.
שאלה - 193852
לכבוד הרב
היה צריך לפרוט שמתי דבר מאכל בתיק שנכנסתי למקווה (ולא גם לבית הכסא שם) האם מותר לעשות כן ולהשתמש בזה?
בתיק יחד עם התפילין בתא אחר יש נעלי בית בשקית למקווה מותר יחד?

תשובה
התפילין בתא בפני עצמו.
שאלה - 193851
שלום לכבוד הרב
מי שנמצא בתענית דיבור ונמצא לבד בבית האם ישנה איזושהי מעלה לתענית דיבור שכן גם כך אין לו עם מי לדבר?
ב.האם דיבור דברי תורה מותר בתענית דיבור?
תודה לכה"ר

תשובה
יעסוק בתורה.
שאלה - 193850
לכבוד מורנו הרב
יש לי ספק בעקבות רבנים ספרדים שאומרים לבני תורה ספרדים שעליהם להכיר טובה ולחזק את האשכנזים ולתמוך בהם בדרכים שונות האם עלינו לא מוטל אדרבה לחזק את ביתינו?

תשובה
ביום יום מזניחים את הציבור הספרדי, מתרחקים ממנו, מתנכרים אליו. חוץ מזמנים מסויימים.....
שאלה - 193849
לכבוד הרב שלום רב. האם גם אשה חייבת להגיד קריאת שמע בערב? חוץ מקריאת שמע של שחרית ושעל המיטה?
תשובה
בהחלט כן, כדי ליחד ולהמליך השם יתברך עלינו.
שאלה - 193848
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כשאומרים לבעל הקורא בתורה לעלות לתורה שני או שלישי וכ' האם עליו לשנות את מקומו ולעמוד מימין העולה בתורה הקודם? או שזה לא משנה

תשובה
הפוסקים התייחסו לזה ואין צורך לשנות מקומו.
שאלה - 193847
שלום לכבוד הרב
למה עמלק ניקרא כך? תודה

תשובה
עם לק. שביקש להשמיד עמו של הקדוש ברוך הוא.
שאלה - 193846
לכבוד הרב!
לצערי מערכת האתר שוב יורדת עליי לחינם!

תשובה
ביקשתי מהם שיתנו לך העדפה לשאול שלש שאלות ויותר ביום, כי מגיע לך יחס טוב.
המערכת. אנא יקירנו תספור כמה שאלות אתה שואל את הרב ביממה והוא עונה לך באופן חריג בסבלנות מרובה.
שאלה - 193845
שלום לכבוד הרב.האם לבטל אירוסים כשאני רואה שקשה לבחור להקפיד על קביעת עיתים? עולות ספקות..
תשובה
לברר אתו בשיחת פנים אל פנים.
שאלה - 193844
לכבוד הרב היקר מכל.מחילה שאני מטריד את הרב שוב.לא מוצא מנוח.גזל של כסף לפני החזרה בתשובה.לא זוכר בדיוק כמה..איך מחזיר.כמה?רוצה תיקון מרגיש מחנק מזה.יודע שזה פשע נורא
תשובה
תברר כמה שתוכל תשב ותבדוק ותיזכר, ותחזיר.
שאלה - 193843
לכבוד הרב מוצפי שליט"א האם אני בגיל 60 ופסקתי מליראות ואני רוצה מידי פעם לשפוך עלי מים לשם טהרה האם זה בסדר זה טוב. זה מועיל במשהו תודה לרב הצדיק
תשובה
מצויין הדבר, ותאריך ימים טובים ובריאים.
שאלה - 193842
לכבוד מרן הרה"ג שליט"א מדוע לא נזהרים שלא לילך ארבע אמות בלא נטילת ידים שבזוהר כתב שעונשו חמור?
תשובה
עיין בשו"ת שבות יעקב חלק ג סימן א שכתב כיוון שלא נזכר בש"ס ובפוסקים והוי חסידות יתירה אין להחמיר כולי האי, ומה גם שבזוהר נראה שסובר שכל הבית כארבע אמות.
שאלה - 193841
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אבי נפטר בא' אדר לפני למעלה מ20 שנה(לא השאיר בנים.אני לא נוהגת ללכת לבית העלמין.כיצד עלי לציין את יום פטירתו לעילוי נשמתו? תהילים זה טוב?או מה?

תשובה
לקרוא תהלים ופרקי אבות.
שאלה - 193840
לעורך.עשיתי העברה בנקאית בסכום פעוט, לישיבת בני ציון לפדיון נפש למי להעביר את השם שהרב יעשה פדיון נפש תודה.
תשובה
התקבל בברכה, בטלפון 0522751941.
שאלה - 193839
שלום לכבוד הרב
האם בתוך לימודי התורה יש מקצוע של אהבת ישראל?

תשובה
מה מקצוע" "ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה, כך אמר רבי עקיבא. וכל התורה מליאה בציוויים דומים. תלמד ותהנה.
שאלה - 193838
כבוד הרב אני גרוש אני חרדי גרושתי "חרדית",גרושתי תבעה אותי בבית משפט אזרחי ובסופו של תהליך סיכמנו שאתן לה סכום x אציין שהיא באה בלי שקל לחתונה האם זה נחשב גזל הכסף שקיבלה?
תשובה
אינני בקי בסיבות ובפרטים.
שאלה - 193837
שלום לכבוד הרב , האם כבוד הרב יכול לומר במה להתחזק במיוחד בתקופה זאת , למען עם ישראל כולו ,אני חושב לשלום כל יהודי
תשובה
להתפלל בכוונה לשם שמים ולא לתועלת עצמית.
שאלה - 193836
לכבוד הרב שלום רב
מה זה שכתוב תלמיד חכם שאינו נוקם ונוטר כנחש אינו תלמיד חכם, הרי כתוב בתורה הקדושה לא תקום ולא תטור? יש... היום שמרשים לעצמם להיות אכזרים ותולים זאת בזה

תשובה
כתב רבנו בחיי ז"ל בספר כד הקמח [שבועות ב]
"שכל מי שנוקם ונוטר אינו הולך בדרכיו של הקדוש ברוך הוא שנא' (ירמיה ג) כי חסיד אני נאום ה' לא אטור לעולם. וכן הצדיק אין ראוי לו לנקום ולנטור, ודוקא במילי דעלמא אבל במילי דשמיא מותר ועל זה כתיב (משלי כח) שאת פני רשע לא טוב, ואמר דוד (תהלים קלט) הלא משנאיך ה' אשנא. וכתיב (משלי ח) יראת ה' שנאת רע, ביאורו שנאת איש רע. וכן בהקב"ה אף על פי שאומר לא אטור לעולם לגבי הרשעים הוא נוקם ונוטר שנא' (נחום א) נוקם ה' לצריו".
נמצא כי מי שפורץ גדר ועובר עבירה מותר לו לנטור, אך באופן אישי לא.
שאלה - 193835
לרב אהוב נפשנו,משתדלת לשמור פי ולשוני אך כל היום נופלת בכך ובנוסף נמצאת במחשבות האם יהיו לי עוד ילדים(כי יש לי ברוך ה בן אחד),מדוע התערערה האמונה בדורנו???
תשובה
עם סבלנות הכל מסתדר.
שאלה - 193834
לכבוד הרב
מה לעשות זיםטתי תגג יש עדיין מים בעבודה הערכת עטבד לא משהוא חא נשואה לבד מה לתקן??

תשובה
השם יהא בעזרכם.
שאלה - 193833
לכבוד מו"ר הרב מוצפי
מתנה של אוכל שקבלתי שנרכש בשבת על ידי יהודי לא שומר מצוות - האם מותר לאכלו בשבת? אחרי שבת?

תשובה
בשבת אסור לגעת בו, לאחר שבת מותר אחרי שעתיים.
שאלה - 193832
שלום לכבוד הרב האם מותר לדודה לנשק את בני בן השבע ,כשהיא מגיעה אלינו לבקר . תודה
תשובה
אל תמנע ממנה.
שאלה - 193831
לכבוד הרב
מתי עושים ברית יצחק לברית שנדחית עקב המצב הבריאותי של התינוק.
האם בליל היום השמיני או בליל הברית.
תודה רבה

תשובה
בליל הברית.
שאלה - 193830
שלום לכבוד הרב יהודי גזל אותי ועשה עבירה גדולה מאד והרסנית לתורה ולהשם יתברך .אם מביא לי משלוח מנות כיצד עליי לנהוג ?
חודש טוב ושמח לרב ולכל עם ישראל תודה לרב על הכל

תשובה
תקבל ממנו.
שאלה - 193829
לכבוד הרבאוכלים תותים ?אם כן איך לנקות?תודה לרב היקר .
תשובה
מאוד בעייתי.
שאלה - 193828
לרב היקר
לפי עצתך הטובה ויתרתי על בחור עם טלפון לא כשר הרוצה ללמוד רשיון אוטובוס או משאית ולעסוק בכך. עבר חודש ושוב יצר קשר טוען שמחליף טלפון ושלא אפסול על עיסוקו
נא עצתך

תשובה
השאלה אם לומד תורה או מזגזג...
שאלה - 193827
לכבוד הרב
א.האם מותר לומר לכהנים יישר כח לאחר ברכת כהנים
ב.אם גבאי ביהכ לא מעלה אדם לתורה בגלל סכסוך האם נחשב לאדם שלא עולה לתורה כנאנס ולא עשה את המצווה מעלה עליו כאילו עשאה

תשובה
א, לא מותר לעשות זאת ולבלבל את אמירת החזרה.
ב, גבאי בתפקידו אינו איש פרטי וחייב מצד ההלכה להניח הצידה את כל חשבונותיו האישיים. וניתן לפטרו אם אינו מציית.
שאלה - 193826
לכבוד הרב
יש דבר כזה כפרת עוונותאבד לי צמיד זהבלא פעם אחת .
שייך? תודה לרב הנכבד בריאות

תשובה
בוודאי כפרת עוונות. אך יש מקום לחשוב איך להגביר את העירנות בדבר.
שאלה - 193825
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
התפללתי ערבית בפלג וניזכרתי שלא חזרתי על קריאת שמע רק לפני קריאת שמע שעל המיטה האם לקרא את קריאת שמע פעמיים או שקריאת שמע שעל המיטה מספיקה
תודה לרב

תשובה
על פי הקבלה נכון יותר לומר פעמיים את שלשת הפרשיות. כי כל אחד הוא עולם בפני עצמו.
שאלה - 193824
שלום לכבוד הרב
אם הגעתי ראשון לבית הכנסת אך הדלת נעולה. אחכ הגיע הגבאי ופתח את הדלת ונכנס לפניי לבית הכנסת.
מי נחשב הראשון ?

תשובה
אתה הראשון כי הגעת לפניו. והיה נכון מצידו לכבדך להיכנס תחילה.
שאלה - 193823
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לכרות עץ קטן בשביל לבנות בית ? ואם כן כמה מותר?

תשובה
זה מצריך דיון מעמיק עם כל הפרטים, בכל אופן על ידי גוי מותר לכאורה. אמנם יש עדיפות בהלכה אם יעקרו העץ עם השרשים ויטעוהו במקום אחר.
שאלה - 193822
לכבוד הרב שלום רב!
יום שני הבא ו באדר יש זמן פנוי האם יש עניין ללכת להתפלל בקבר שמעון הצדיק בירושלים? האם יש תועלת לתפילה בתאריך הזה? (האר"י הקדוש אמר אם ללכת אז בט"ו או כ"ט)

תשובה
תעסוק בתורה והצדיקים ומשה רבנו בראשם ישמחו יותר מאשר תיסע לשם.
שאלה - 193821
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מי שמתפלל בפלג המנחה וצריך לחזור על ק"ש, האם יכול לכתחילה לסמוך על ק"ש שעל המיטה או לא?

תשובה
בפירוש כתב רבנו יונה ז״ל כי צריך ליזהר וכשמגיע זמן צאת הכוכבים לומר קריאת שמע בעונתה. ועיין ארחות ציון.
שאלה - 193820
לכבוד הרב השלום והברכה
חוזר בתשובה שנים וכל כמה חודשים נכשל בכעס ובקדושה כבר אובד עצות ולא יודע מה לעשות בבקשה הרב חייה עצתך וברכתך שתבורכו מפי עליון ושירבו כמותכם בישראל

תשובה
זו עצת יצר הרע לשבור את האדם ולייאשו, וכבר חכמי המוסר האריכו בכך. וקדמך הפסוק ״כי שבע יפול צדיק וקם״.
שאלה - 193819
לכבוד הרב מוצפי בריאות איתנה,הבת שלי שאלה
מדוע כתוב לפעמים כבש ולפעמים כשב או כשבים/כבשים? שבוע טוב ובשורות טובות.תודה.

תשובה
כך הוא לשון המקרא וגם עיף יעף. ועוד כאלה.
שאלה - 193818
לכבוד הרב
אם תורם באתר באשראי לישיבה 300 לסעודה לעניים אפשר שיהיה לעילוי נשמת אמא שנפטרה ל בשבט ולרפואה כמה בני משפחה שזקוקים - ארשום בהערות?

תשובה
התקבל בהחלט, ילמדו החל מהלילה.
שאלה - 193817
לכבוד הרב מוצפי שליט"א בבקשה תתיחס לשאלתי
כבר כמה פעמים שאני חולמת על אבי דודי סבא וסבתא שנפטרו…

תשובה
בבקשה לא להתייחס לחלומות וביעותים.
שאלה - 193816
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
צעקתי בשער בת רבים עוד לפני שבא הוירוס הנורא בסין…

תשובה
ברוך הבא נביא.
שאלה - 193815
לכבוד הרב שלום רב: לגבי כלים של זכוכית. האם מותר וכדאי לכתחילה להשתמש במטבח באותה כלי מזכוכית גם לבשרי וגם לחלבי. או שיש לעשות כלים מזכוכית לחלבי וכלים מזכוכית לחלבי?
תשובה
כדי למנוע מראש בלבול, ועירבוב בין הכלים והמוצרים, יש לייחד מראש כלים מסויימים בצורה מיוחדת לבשר, ובצורה אחרת לחלב.
שאלה - 193814
לכבוד הרב היקר שלום רב, האם קניה של מצרכים כהכנה לאילו ימים קשים שלא יגיעו (קורונה) נחשב לפגם באמונה ולא לעשות כן?
תשובה
מדוע צריכים לאגור מזון, ולאכול בעוד חדשים מזון מיושן.
שאלה - 193813
שלום לעט"ר
העברנו סכום לישיבה לסעודת עניים. הלילה נישואי בני מרדכי עם הכלה . שרה .אודה לברכת ותפילת הרב להצלחתם בע"ה בהקמת בית נאמן בישראל.תודה ובריאות איתנה לרבנו בע"ה

תשובה
יעלו ויצליחו, יפרו וירבו, ויקימו בית נאמן בישראל, בכשרות ובטהרה.
שאלה - 193812
לכבוד הרב שלום!
אדם שרגיל להוציא שבת ברבנו תם! ומוצ"ש אחת הוצרך להוציא שבת בזמן! האם זה מותר? או שזה חילול שבת? או שחייב לפניי לעשות התרת נדרים על מנהגו הטוב? כיצד יש לנהוג?

תשובה
הרב ענה לך אתמול ושוב אתה חוזר וטוען לא מתייחסים אלי. המערכת.
שאלה - 193811
לכבוד הרב,
כשאמי נפטרה קיבלתי סכום של 5000 ש"ח מאחיי בנוסף לרכוש שחולק בין כולם כי חשבו שאמי חייבת לי וזה לא היה כהוגן. האם כדי לכפר אני יכולה לתרום לעילוי נשמתה לטהרת הבית?

תשובה
להחזיר לאחים את שלהם, ולומר בדקתי והיתה טעות.
שאלה - 193810
לכבוד הרב האהוב!
לצערי ובושתי כרגע אין לי רב ולא חברותא. אם לא טירחה לרב, אשמח שהרב יכתוב לי סדר יום שכך התעלה רוחנית בלימוד התורה ובעבודת השם. הרב הוא המגדלור בים הסוער!!!

תשובה
אתה תלך לבית המדרש ותבקש חברותא.
שאלה - 193809
שלום לכבוד הרב
אם חיבים לאדם סכום של 580 שח ולא יודעים איפה להשיג אותו כי לא נימצא באותו מקום שנתן סחורה בחוב. החנות היתה שלו וסגר.וגם מתביישים עבר המון זמן אפשר לישיבה?

תשובה
לא ולא, אם רוצים מוצאים אותו ומחזירים לו.
שאלה - 193808
לכת״ר
גר באשדוד בשכונה חילונית מתפלל שחרית ב 7:30. האם לצאת מהבית מעוטר בטו״ת וכך ללכת לביהכ״נ מרחק של 5 דק הליכה (חושש ממראות לא צנועים בדרך עם הטו״ת) או להניח מחוץ לבהכ״נ

תשובה
תניח בחצר, או שתלך בשעה 6 בבוקר.
שאלה - 193807
שלום כבוד הרב

השבת באתי לחתוך סלט, הנחתי את הירקות על השיש ובטעות המלפפון לחץ על המתג שמדליק את הקומקום. הצטערתי מאוד. איך יכולה לכפר?
שבוע טוב תודה!

תשובה
מטבע לצדקה, ולהבא להרחיק את הקומקום או לנתקו.
שאלה - 193806
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אי"ה מתוכנן ערב חיזוק לנשים חרדיות לרפואת בני חיים יהודה בן לאה (שטבע בים, וכמעט שנתיים ללא הכרה) על מה לעורר? במה לבקש להתחזק לרפואתו?

תשובה
צניעות לנשים, שמירת הפה מקללות, רכילות, לשון הרע, ודברי שקר.
שאלה - 193805
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אתרוג של שביעית שהתערבב עם אתרוגים אחרים של שנה רגילה ולא ניתן לזהות אותו מה צריך לעשות.
רפואה שלמה ובריאות איתנה לכבוד הרב

תשובה
ברוך השם עברו 5 שנים מהשמיטה, והשאלה אינה מצויה.
שאלה - 193804
שלום הרב.. יש בית כנסת בירושלים שהרב או אחראי המקום לא יודע איך לקרוא לו מתחיל תפילת מנחה בשקיעה לא מוכן להקשיב מזניח את בית הכנסת וביתו ונכסיו מפוארים אפשר ללכת לבין דין?
תשובה
לא מתפללים שם.
שאלה - 193803
אני ספרדיה גרושה + 4 ילדים , האם חייבת להוציא לפי רבנו תם בשבת ? יש לי המון עבודות בית ואני עובדת משרה מלאה בגלל זה אני מוציאה את השבת רגיל , להחמיר בשביל הברכה ? או אפשר להבין ?
תשובה
אין חובה לנהוג כרבנו תם ז"ל, זו חומרא. צאת השבת בדרך כלל כפי המופיע בלוח.
שאלה - 193802
לכבוד הרב מוצפי שליט"א.
מחר יום שני כ"ט בשבט תש"פ
מתי להתחיל להגיד יעלה ויבוא? ממנחה של מחר או מערבית של מחר?
כמו כן עד יום רביעי מנחה או עד יום רביעי כולל ערבית?
תודה לך

תשובה
מחר יום שני, בלילה מתחיל ראש חודש, ובתפילת ערבית תאמר יעלךה ויבא. מחרתיים יום שלישי בלילה גם הוא ראש חודש, גם בערבית יעלה ויבא וכן יום רביעי בשחרית ובמנחה בלבד.
שאלה - 193801
מורנו ורבנו בנוגע לשאלה שהרב אמר לא לשאול בפומבי אני מבקש מחילה שציערתי את הרב שאני מאוד אוהב.חשוב לי מאוד השאלה הרב איך אני יוכל לדעת הרב שלא בפומבי מחילה הרב???
תשובה
יודע גם יודע, אלה שאלות שבינו לבינה.
שאלה - 193800
לכבוד הרב האם טוב ללכת ביום יום עם הצמח הרודא, או שזה החושש ליותר מידי לעין הרע שזה כבר לא טוב?
תשובה
רק במצבים מסויימים, ולא להגזים.
שאלה - 193799
שלום לרב אני חרדי ואני מרגיש שחי בטעות שעובד.וקובע עיתים בערב.השבת התודעתי למשנה באבות "פרק ב מ' ב'..איך חונכתי ואני מרגיש כסוג ב' בעוד שזה הדבר הנכון.מה ההשקפה הנכונה?
תשובה
אתה ירא אלקים וצריך להיות מאושר.
שאלה - 193798
כבוד הרב קמתי בלילה ללמוד עם קטעים מתפילת יום כפור בפי האם יש בדבר משהו תוה רבה וישר כח
תשובה
בסימנא טבא.
שאלה - 193797
לכבוד הרב, כבר 4 פעמים נכנסת להריון וזה לא מחזיק סביב שבוע 5-7 . מה צריך לעשות ? ממש מיואשת .
תשובה
לתת שתיה למקום שלומדים שם תורה בלילה. כן כתב רבנו יוסף חיים.
שאלה - 193796
לכבוד הרב מוצפי שליט"א חודש טוב ומבורך.
האם יש משמעות במקרא להבדל שפעם נכתב נבוכד(נ)צאר ופעם נבוכד(ר)אצר?

תשובה
ענין מסורות שיש לפסוקים. ועיין ברש״י ובפירוש רבנו גרשם ז״ל ערכין ל״ג, שמצינו במקרא בכמה מקומו שמתחלף אות נ באות ר.
שאלה - 193795
לכבוד הרב
הרב אמר בשידור לומר בערב שבת שיר השירים ובמה מדליקין
אך בספרו כתב והזכיר רק את שיר השירים ומעלתה
2. אם אמרתי שיר השירים לא צריך לחזור ולומר שוב עם הציבור?

תשובה
עיקר אמירת שיר השירים היא ביום השישי עצמו במהלך היום, אלה שלא הספיקו אומרים אותו לאחר קבלת שבת, ומי שאמר ילמד פירוש רש״י על הפרשה.
שאלה - 193794
לכבוד הרב
בשנה שהאמא נפטרה היה הבן חולה וכמעט לא הלך לביה"כ
למד תורה כמעט כל היום עברו כמה שנים. השתפר מצבו מאז ומתפלל קבוע בביה"כ האם יגיד קדיש עכשיו(האבא חי)?
תודה

תשובה
אם שום אדם לא אמר קדיש עליה, יאמר הוא במשך 12 חודש.
שאלה - 193793
שלום לכבוד הרב הבן שלי נחנק לפני כמה חודשים מסטייק ולפני שבועיים נתקע לו חתיכת דג ומאז הוא מפחד לאכול אוכל רק מעדנים חלש מאוד ורזה ואנחנו לא יודעים מה לעשות
תשובה
לקחת אותו לרופא ילדים לבדיקות כלליות.
שאלה - 193792
לכבוד הרב
אימי בשנת אבל על אביה.
האם מותר להשתתף: במסיבת ר"ח או טקס חלוקת תעודות (לא ידוע אם יהיה מוזיקה או לא).
תודה ותזכה למצוות.

תשובה
חלוקת תעודות מותר לה, אך כשישמיעו מוזיקה עליה לקום ולעזוב.
שאלה - 193791
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
קיבלתי מתנה שוקולד ועוגיות מחו"ל(בלגיה)ללא כשרות כלל.
האם אפשר לתת מתנה לגוי או להשליך לאשפה?שבוע טוב לרב בריאות איתנה תמיד.

תשובה
כשאין אישור הרבנות ושום כשרות תתנו לגוי.
שאלה - 193790
כ"ה התחתנתי לפני 5 שנים והתפשרתי בעוונותי על מזרחניקית, חרדיות לא רצו אותי כי עבדתי. היום היא לא מוכנה לשלוח את הבן לת"ת, אני שבור (עובד)אובד עצות מצב לא טוב מה לעשות?
תשובה
תנסה לפייס אותה בכל דרך שתהיה ולו לשנה ראשונה.
שאלה - 193789
לכבוד מרן הרה"ג שליט"אשבוע טוב ומבורך לכת"רתענית לראש חודש
האם יש תקנה ואפשר להתענות למחר בשורות טובות ובריאות איתנה

תשובה
לא נהגו להתענות לאחר המולד, מכיוון שיחול הלילה בשעה 21.30.

כתב מרן החיד"א ז"ל בספרו מורה באצבע [אות קע"ו] "נכון הדבר שהתענית תהיה לפני המולד. ואם המולד בחצי היום יתענה יום שלפניו".
והגאון הרב מגן אברהם ז"ל [סימן תי"ז, ג] "הרמ"ע כתב בתשובה דלעולם יש להתענות יום הכניסה שלפני המולד דהטעם משום מיעוט הירח, ושמעתי שהמקובל רבי ישראל סרוק זצ"ל התענה ביום המולד עד שהגיע המולד, ואז אכל אפילו חל המולד בחצי היום. ואעפ"כ מי שיש לו מנהג צריך לנהוג כך ואסור לשנותו עד שיתירו לו נדרו ופשוט דאפי' בע"ש צריך להשלים כמ"ש בי"ד לענין יום שמת בו אביו דאם חל פעם ראשון בחול צריך להשלים אפי' אם חל אח"כ בע"ש ה"ה כאן אם השלים בפעם הראשון צריך לנהוג כן לעולם, ואם בפעם הראשון לא השלים אפילו בחול אין צריך להשלים". וכן כתבו הרב חמדת ימים [אלול פרק ה, ומשמרת החודש פרק א], וכן כתב הרב באר היטב [תי"ז, ג].
וכן כתבו רבנו חיים פלאג'י ז"ל בכף החיים [סימן ל"ב, ז], וכן כתב רבנו יוסף חיים ז"ל בספר בן איש חי [שנה שניה, פרשת ויקרא ד] "תענית ערב ראש חדש מנהג ותיקין הוא, ונכון שיתענה קודם המולד. ואם המולד בחצי היום, יתענה יום שלפניו".
וכן משמע ממה שכתב הרב ראשית חכמה [שער התשובה פרק ד] שכל ענין התענית הוא מפני פגם הלבנה, וכפי שהביא לשון הזוהר הקדוש [ויחי קל"ה, א. וישב קפ"א, ב].
וכתב בספר משנת חסידים [מסכת ראש חדש, פרק א, אות א] "ביום שקודם המולד אם יהיה המולד בראש חדש, או ביום המולד עצמו, אם יהיה קודם ראש חדש, יתענה להשתתף בצער מיעוט הירח. אבל יום שאחר המולד לא יתענה".
והגאון הרב בן איש חי [שנה שניה פרשת ויקרא כתב "תענית ערב ראש חודש מנהג ותיקין הוא, ונכון שיתענה קודם המולד, ואם המולד בחצי היום יתענה יום שלפניו. ואם חל ערב ר"ח יום שבת, לא יתענה ביום ששי, מפני כבוד השבת, והטעם, כי ביום ששי יש בו תוספת הנשמה ואין ראוי להתענות בו, ולכן אנשי מעמד לא היו מתענים ביום הששי, ועוד טעם אחר כדי שלא יכנס לשבת כשהוא מעונה, ודי להתענות אם חל ערב ר"ח ביום ששי עצמו, אבל חל בשבת כיון דאדחי אדחי, צא ולמד מתענית ציבור שחל בשבת, שנדחה ליום חמישי. ואם המולד ליל ערב ר"ח נהגו המקובלים שלא לומר בליל ערב ר"ח תיקון רחל אלא תיקון לאה בלבד".
ו] "נכון הדבר שהתענית תהיה לפני המולד. ואם המולד בחצי היום יתענה יום שלפניו".
והגאון הרב מגן אברהם ז"ל [סימן תי"ז, ג] "הרמ"ע כתב בתשובה דלעולם יש להתענות יום הכניסה שלפני המולד דהטעם משום מיעוט הירח, ושמעתי שהמקובל רבי ישראל סרוק זצ"ל התענה ביום המולד עד שהגיע המולד, ואז אכל אפילו חל המולד בחצי היום. ואעפ"כ מי שיש לו מנהג צריך לנהוג כך ואסור לשנותו עד שיתירו לו נדרו ופשוט דאפי' בע"ש צריך להשלים כמ"ש בי"ד לענין יום שמת בו אביו דאם חל פעם ראשון בחול צריך להשלים אפי' אם חל אח"כ בע"ש ה"ה כאן אם השלים בפעם הראשון צריך לנהוג כן לעולם, ואם בפעם הראשון לא השלים אפילו בחול אין צריך להשלים". וכן כתבו הרב חמדת ימים [אלול פרק ה, ומשמרת החודש פרק א], וכן כתב הרב באר היטב [תי"ז, ג].
וכן כתבו רבנו חיים פלאג'י ז"ל בכף החיים [סימן ל"ב, ז], וכן כתב רבנו יוסף חיים ז"ל בספר בן איש חי [שנה שניה, פרשת ויקרא ד] "תענית ערב ראש חדש מנהג ותיקין הוא, ונכון שיתענה קודם המולד. ואם המולד בחצי היום, יתענה יום שלפניו".
וכן משמע ממה שכתב הרב ראשית חכמה [שער התשובה פרק ד] שכל ענין התענית הוא מפני פגם הלבנה, וכפי שהביא לשון הזוהר הקדוש [ויחי קל"ה, א. וישב קפ"א, ב].
וכתב בספר משנת חסידים [מסכת ראש חדש, פרק א, אות א] "ביום שקודם המולד אם יהיה המולד בראש חדש, או ביום המולד עצמו, אם יהיה קודם ראש חדש, יתענה להשתתף בצער מיעוט הירח. אבל יום שאחר המולד לא יתענה".
והגאון הרב בן איש חי [שנה שניה פרשת ויקרא כתב "תענית ערב ראש חודש מנהג ותיקין הוא, ונכון שיתענה קודם המולד, ואם המולד בחצי היום יתענה יום שלפניו. ואם חל ערב ר"ח יום שבת, לא יתענה ביום ששי, מפני כבוד השבת, והטעם, כי ביום ששי יש בו תוספת הנשמה ואין ראוי להתענות בו, ולכן אנשי מעמד לא היו מתענים ביום הששי, ועוד טעם אחר כדי שלא יכנס לשבת כשהוא מעונה, ודי להתענות אם חל ערב ר"ח ביום ששי עצמו, אבל חל בשבת כיון דאדחי אדחי, צא ולמד מתענית ציבור שחל בשבת, שנדחה ליום חמישי. ואם המולד ליל ערב ר"ח נהגו המקובלים שלא לומר בליל ערב ר"ח תיקון רחל אלא תיקון לאה בלבד".
שאלה - 193788
לכבוד הרב שלום רב
לגבי העו"ז לסבתא. רוב הילדים לא גרים בקרבתה,ובכל מקרה אין מודעות לבידולי גויים. שאלתי על פתרון המצלמות כמוצא אחרון.

תשובה
אינו מועיל כי צריך בישול יהודי.
שאלה - 193787
הרב
לפני 30 שנה אבי היה בקבע בצבא. לקח את חיילו טרמפ נרדם בהגה החייל נהרג אבי נפצע קשה עבר קשיים אתמול הרב דיבר על נפש תחת נפש וכו' ודיבר על העניין הנל שצריך לשלם על כך ניתן לתקן

תשובה
מספיק מה שהאב עבר, והוא לא עשה כן בזדון חלילה.
שאלה - 193786
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם צמח רודא כקמיע לשמירה מעין הרע מותר בטלטול בשבת לשים בכיס או שזה מוקצה? תודה.

תשובה
במקום שאין עירוב, אסור לקחתו בשבת.
שאלה - 193785
שלום לכבוד הרב
מחר בבוקר אנחנו עולים לקבר של מו"א בל"נ מה צריך לקרוא בקבר?ואיפה צריך לעמוד שמגיעים למצבה בראש או ברגליים של הנפטר?

תשובה
תקרא תהלים פרק קי"ט אותיות שמו, וכן משניות, תקנה ספר עילוי נשמות.
שאלה - 193784
לכבוד הרב שלום
האם היום אומרים תחנון.אים מחר יכול ערב ראש חודש והיום נוהגים להקדים להתענות בגלל המולד האים יאמרו תחנון בשחרית ומנחה או לא תודה לכבוד הרב.

תשובה
היום יום ראשון כ"ח בשבט תחנון מלא ורגיל ככל יום וכן מחר בשחרית.
שאלה - 193783
בשבת נטלתי ידים לדבר שטיבולו במשקה ובטעות ברכתי על נטילת ידיים לכן אכלתי לחמניה בשיעור כביצה. האם נהגתי נכון?
תשובה
טוב מאוד.
שאלה - 193782
לכ' הרב מוצפי שליט"א שלום רב.
כיועץ נישואין, כאשר מגיעים אלי זוג עם תינוק שבוכה ורוצה לינוק, האם אפשרי עפ"י ההלכה/צניעות להמשיך בטיפול בזמן שהאישה מכסה את עצמה ומניקה ?

תשובה
היא תיגש לחדר צדדי.
שאלה - 193781
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בשבת שהפלאטה עם שעון שבת וכבויה רוצים לשים מאכל עם נוזל האם יש זמן מסויים שבו צריך לשים המאכל לפני שהפלאטה נדלקת או שאפילו 10 דקות לפני שנדלקת זה טוב

תשובה
כל עוד והיא כבויה מותר להניח עליה.
שאלה - 193780
אבא התגרש וחי כעת עם גויה, פגוע שלא מזמינים אותו לבית לראות הנכדים, לא מוכן לבוא לבקר בלעדי הגויה, איך צריכים להתנהג מולו מבלי לעבור על מצוות כיבוד אב ואם?
תשובה
הוא פגע בתורה הקדושה, פגע באבינו שבשמיים, פגע בעם ישראל, הגדרתו "יהודי מומר". אני מצטער.
וראה מלאכי ב, י"א.
בָּגְדָ֣ה יְהוּדָ֔ה וְתוֹעֵבָ֛ה נֶעֶשְׂתָ֥ה בְיִשְׂרָאֵ֥ל וּבִירֽוּשָׁלִָ֑ם כִּ֣י׀ חִלֵּ֣ל יְהוּדָ֗ה קֹ֤דֶשׁ יְקֹוָק֙ אֲשֶׁ֣ר אָהֵ֔ב וּבָעַ֖ל בַּת־אֵ֥ל נֵכָֽר.
שאלה - 193779
למורנו ורבנו.בעניין מצוות.....
תשובה
ומה יהיה הלאה??? כתבתי כמה פעמים כי שאלות מסוג זה לא באתר ולא בפומבי.
שאלה - 193778
שלום לכבוד הרב
״וכן למור״. (ממסכת מגילה?), מדוע אין אומרים ״וכן למר״?
הרב כותב ״מור אבי״. האם זה מהמלה ״מר״ (אדון)? האם יש כאן תרתי משמע גם אדוני, וגם להזכיר בושם?

תשובה
מר הוא שיבוש של המילה מור, ולא מבטאים מר כי זה דבר מר ולא מתוק. ומנהג הספרדים מימי התלמוד לומר מור ולא מר.
שאלה - 193777
לכבוד הרב שליט"א שלום רב, אשה.מבקשת להתחזק בראש חודש. האם יש עינין להדליק נרות לכבוד ראש חודש? משתדלת לא לכבס ולכבד את הבית.האם יש עוד משהו שכדאי להנהיג בבית?
תודה לכבודו

תשובה
מדליקים את התאורה בבית, ולא נרות. עוסקים בתורה, ומצווה לעשות סעודה ממוצרי בשר.
שאלה - 193776
רפו״ש בריאות איתנה לכבוד הרה״ג שליטא. משפחה רשמה ילד לבי״ס חילוני וכאב לי בלב מחילה חיפשתי להעתיק להם מהשות ולא מצאתי תשובה של כבוד הרב לגבי זה האם עליי להעיר ולנסות לשכנע
תשובה
מצווה גדולה להשתדל ולהסביר את התקלות בבתי ספר חילוניים.
שאלה - 193775
שלום לכבוד הרב
כששמים טו"ת צריך לשים קודם את הטלית ואז התפילין.
לכשצריכים להתפנות האם כשמחזירים את הטו"ת ישנה חובה לשים קודם הטלית?
תודה לכה"ר

תשובה
תמיד הטלית תחילה, אחריה תפילה שלך יד, ואחריה תפלה של ראש.
שאלה - 193774
שלום וברכה לכבוד הרב. השאלה שלי היא למה רבנים מסויימים מעודדים בפרסומות להצביע למפלגות כאלה ואחרות בבחירות? יש עניין ללכת לבחור? תודה רבה ובשורות טובות.
תשובה
אינני מכיר רבנים שעושים זאת, ואין לי דיעה בזה.
שאלה - 193773
שלום לכבוד הרב אבי הבן שנמצא בתפילת מנחה והגיעו לתחנון בשקיעה אפשר לומר תחנון והמילה לא נעשתה בבית הכנסת תזכו למצוות
תשובה
מי שאומר יש לו על מה לסמוך.
שאלה - 193772
מתבישת לפנות לרב שוב ושוב בנושא הזיוג שלי ושל אחיי
מרגיש כאילו קללה
נחלשתי, אין כוחות, כמו אומללה מול עולם שלם
עצת הרב, איך משלימים עם מציאות כזו באמונה שלימה ?

תשובה
גורלכם בידכם, רק אם תרצו, די לתירוצים השונים ונסיונות להטיל על אחרים אחריות.
שאלה - 193771
לכבוד הרב שלום רב
ברכתי המוציא על פיתה, ואחרי שטעמתי חתיכה קטנה כ 10 גרם, ראיתי שהפיתה בחלקה עם עובש, ואין לחם נוסף, האם אפשר לאכול שיעור מזונות ללא ברכה ראשונה ולברך המחיה

תשובה
כיוון שלא היה בדעתך לאכול מזונות. עליך לברך מזונות על הקרקר או העוגה.
שאלה - 193770
לכבוד הרב.
איזה סכום צריך לתת כשעושים פידיון לכל המשפחה? או לאחד הילדים?
אפשר לשים את סכום הכסף בקופת צדקה ולהגיד שזה לפדיון?
ומה צריך להגיד כששמים את הכסף בקופת צדקה?

תשובה
קופת צדקה אין שום וודאות שהכסף מגיע ליעדו באמת. תפריש סכום מסויים ותתן לעני הגון.
שאלה - 193769
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש לי הפרעת אכילה, וכעת כחלק מהטיפול יש לי תפריט מדוייק שאני צריכה לעמוד בו..
האם אני צריכה לצום בתענית אסתר?

תשובה
מעיקר ההלכה כן.
שאלה - 193768
שלום לכבוד הרב בעלינו לשבח מה הנכון לומר פעמיים אל אל או פעם אחת אל,והאם ההמשך 'לא יושיע' צריך להוסיף את האות "ו" לפני הלא יושיע תודה
תשובה
עָלֵינוּ לְשַׁבֵּחַ לַאֲדוֹן הַכֹּל. לָתֵת גְּדֻלָּה לְיוֹצֵר בְּרֵאשִׁית. שֶׁלֹּא עָשָֹנוּ כְּגוֹיֵי הָאֲרָצוֹת וְלֹא שָֹמָנוּ כְּמִשְׁפְּחוֹת הָאֲדָמָה. שֶׁלֹּא שָֹם חֶלְקֵנוּ כָּהֶם וְגוֹרָלֵנוּ כְּכָל הֲמוֹנָם. שֶׁהֵם מִשְׁתַּחֲוִים לָהֶבֶל וָרִיק וּמִתְפַּלְּלִים אֶל אֵל לֹא יוֹשִׁיעַ.
אל הראשון בסגול, והשני בצירי. ויש הבדל דק בהגייתן.
שאלה - 193767
לכבוד הרב שלום רב
סבתי בת 87, בעיות בריאות אך צלולה ב"ה, הילדים ברובם לא דתיים ורוצים להביא עו"ז
האם מועיל לשים מצלמות בבית ע"מ להינצל מבישולי גויים והטרפת הכלים במצב הזה?

תשובה
תעשו תורנות מי יבשל לה מדי יום.
שאלה - 193766
לכבוד הרב
קשה לי לעמוד בצורה קבועה בדברים שאני מקבל על עצמי.למשל לא להפסיד שחרית במניין.מה הצעת הרב שאני יצליח לעמוד בקלות שלי.תודה לכבוד הרב .

תשובה
תעשה סדר בחיים, וזכור "אם אין אני לי מי לי".
שאלה - 193765
שלום לכבוד מו"ר
כשרואה בשעת לילה שהציפורניים מעט עודפות על הבשר, האם גם במקרה זה אין לגזוז בשעת לילה ואפילו בחצי השני של הלילה? (מקפיד בד"כ שלא יהיו עודפות מהבשר) תודה רבה

תשובה
תמתין למחר ביום.
שאלה - 193764
לכבוד הרב שלום רב
אחרי לידה. האם יש פרישות? אם כן לפי מה קובעים. תודה

תשובה
א, עונה בינונית 30 יום.
ב, ההפלגה, הוא מרחק הימים בין מחזור אחרון לקודם אליו.
ג, התאריך העברי בחודש האחרון של המחזור.
אם בלילה, בלילה. ואם הופיע ביום, חוששים רק ביום.
שאלה - 193763
שלום לכבוד הרב
אשתי עברה השבוע אולטרה סאונד שד תשובה תהיה שבוע הבא יש לה כאבים במקום ושמעה שיש צ"סטא 0.9 מ"מ לאמא שלה היה גם בשש בעבר במה צריכה להתחזק

תשובה
להזהר מרכילות ולשון הרע חלילה.
שאלה - 193762
לכבוד הרב שליט"א
מזה זמן רב שלא הגעתי ללימודים מסיבה רפואית וכשהגעתי נוכחתי לדעת שמישהי עשתה בשבילי מבחן ללא רשותי.
מה לעשות בנידון? לבקש לעשות את המבחן שוב?

תשובה
אינני יודע אם יש לכך חשיבות.
שאלה - 193761
לכבוד הרב
לימוד במנוחת הנפש שהירצייט ב-ל בשבט ולבית העלמין בכ"ט.
האם אפשר להתחיל ללמוד כבר מ-כח (הלימוד לוקח זמן רב וגולש לרוב היום שלמחרת - ר"ח)?
תודה ושבוע טוב

תשובה
כן בהחלט תתחיל מהיום ללמוד וזה מאוד חשוב ומועיל מכל ה"תיקונים" שעושים בעלי הממון.
שאלה - 193760
לכבוד הרב שלום רב ושבוע מבורך!
יישר כח לרב על התשובות לא מובן מאליו. עוד ינובון בשיבה!
אשה עם טבעת נוברינג האם צריכה בדיקות בימי פרישה והאם בכלל פורשת?

תשובה
בהחלט כבימים רגילים.
שאלה - 193759
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
גבאי באזור חילוני. עורך הפעלות לילדים כדי למשוך ציבור לקריאת מגילה. האם בכרזות רחוב מותר לכתוב הפנינג פורים, ובתוכן לרשום קריאה? או שמא זה זילותא

תשובה
אפשר בהחלט כדי לקרבם.
שאלה - 193758
במנחה בשבת בתפילת העמידה עמד לידי אדם מעט מבוגר וסימן לי שחסרים לו דפים בסידור נתתי לו סידור אחר שהיה לידי ומתוך כך המשכתי אתה חונן ולאחר הברכה המשכתי אתה אחד כעת אני דואג
תשובה
אין בכך כל בעיה ולא מקום לדאגה כלל, כי עשית חסד עם יהודי.
שאלה - 193757
כב'ר שבת של צער ותסכול. מה לעשות בפועל עם הנגיף האמתי? אנו יוצאות מהבית וסדרת גברים טויג לאורך הרחוב וחלקם בשער הבית שלנו ת. עמידה. לא יכולנו לצאת. אין פוצה פה למגר נגיף זה!
תשובה
אין בידי לעשות מאומה, תזמינו משטרה או פקחים עירוניים.
שאלה - 193756
לכבוד הרב שלום רב
אני בתחילת הריון ממש שבוע 3 בערך. הריון שלישי ויוצאת מהר הבטן ובתחושות. מותר לי לשקר לסביבה אם שואלים אותי, משפחה , חברות ובעבודה? ?

תשובה
לא לספר לשום אדם גם לא לקרובים, זה חוצפה מצידם, טיפשות ורכילות.
שאלה - 193755
לכבוד הרב שלום רב!
מה הטעם והעניין שלוחצים ידיים לכהנים לאחר ברכת כהנים? ומה הסיבה? וגם למי שעלה לתורה מה העניין ללחוץ ידיים למי שעלה לתורה?

תשובה
לא טעם ולא ריח.
שאלה - 193754
שבוע טוב לכבוד הרב היקר,
אם סיימתי סעודה שלישית אחרי צאת השבת אבל לפני שיוצא לפי רבנו תם ואני מוציא ברבנו תם.
צריך להגיד בברכת המזון רצה (והלחיצנו) והחליצנו או לא?

תשובה
כיוון שעבר זמן השקיעה ואתה תוך זמן קריאת שמע של ערבית אסור מצד ההלכה לאכול.
שאלה - 193753
שלום לכבוד הרב
איך אני, יהודי פשוט, אמור ללמוד מ... שאני עפר לרגליהם בעוד אינם עושים כלום לגבי הארגון הצבעוני?

תשובה
עיין משנה מסכת סוטה פרק ט
"בעקבות משיחא חוצפא יסגא ויוקר יאמיר, הגפן תתן פריה והיין ביוקר, והמלכות תיהפך למינות ואין תוכחה, בית ועד יהיה לזנות, והגליל יחרב, והגבלן ישום, ואנשי הגבול יסובבו מעיר לעיר ולא יחוננו, וחכמת סופרים תסרח, ויראי חטא ימאסו, והאמת תהא נעדרת, נערים פני זקנים ילבינו, זקנים יעמדו מפני קטנים (מיכה ז'). בן מנוול אב, בת קמה באמה, כלה בחמותה, אויבי איש אנשי ביתו. פני הדור כפני הכלב, הבן אינו מתבייש מאביו. ועל מי יש לנו להישען על אבינו שבשמים".
ועיין בזוהר - רעיא מהימנא נשא דף קכ"ה, ב. מה אמר משה רבנו לאליהו הנביא זכור לטוב,
"אמר ליה רעיא מהימנא באומאה עלך בשמא דידו"ד לא תאחר בכל יכולתך דהא אנא בצערא סגי, (שמות ב) ויפן כה וכה וירא כי אין איש עוזר לי לאפקא לי מהאי צערא בהאי קבורה דאתמר עלי (ישעיה נג) ויתן את רשעים קברו ולא אשתמודען בי ואני חשיב בעינייהו בין ערב רב רשיעייא ככלב מת דסרח בינייהו דחכמת סופרים תסרח בינייהו בכל קרתא וקרתא ובכל אתר דישראל מפוזרין בינייהו בין מלכוון ואתהדרו אינון ערב רב רעיין על ישראל עאנא דקודשא בריך הוא דאתמר בהו (יחזקאל לד) ואתן צאני צאן מרעיתי אדם אתם ולית לון יכולת למעבד טיבו עם ת"ח, ואנשי חיל ויראי חטא מסובבים מעיר לעיר ולא יחוננו ומחרימין ערב רב בינייהו ולא יהבין לון באתרין סגיאין אלא דבר קצוב דלא יהא תקומה לנפילו דלהון ואפילו חיי שעה וכל חכמים ואנשי חיל ויראי חטא בצערא בדוחקא ביגונא חשיבין ככלבים (איכה ד) בנים המסולאים בפז איכה נחשבו לנבלי חרש בראש כל חוצות, דלא אשכחו אכסניא בינייהו ואינון ערב רב אינון עתירין בשלוה בחדווא בלא צערא בלא יגונא כלל גזלנין מארי שוחד דאינון דיינין רישי עמא (בראשית ו) כי מלאה הארץ חמס"
שאלה - 193752
לכבוד הרב שליט"א, האם זה נכון שמורנו הרב דודו בא לו בחלום וביקש ממנו מחילה כשהיה צעיר?
תשובה
לא כך הדבר היה, אלא אבי ז"ל בהיותו ילד בתקופת מלחמת העולם הראשונה בבגדד, דודו נפטר וברגע פטירתו ממש בא בחלום לאבא וביקש ממנו מחילה על שהעליבו בנוכחות בני המשפחה.
שאלה - 193751
לכבוד הרב
התחלתי לקרוא את הספר המדהים של הרב פלא פלאים
אשרי האיש שזוכה להתבשם ב"עטרת ציון" דברים עלומים ונסתרים
בעיני ישר כח עצום חזק ואמץ ובריאות איתנה .

תשובה
תודה לרבון העולמים החונן לאדם דעת והמלמד לאנוש בינה.
שאלה - 193750
שלום לכבוד הרב
איך שמקבל משכורת הכסף הולך על דבר שנהרס או כדומ כאילו אין ברכה בכסף מה הרב אומר לעשות שתהי ברכה

תשובה
לומר קודם תחילת העבודה "הריני הולך להתפרנס כדי שיהיה לי זמן פנוי ודיעה צלולה כדי לעסוק בתורה ולקיים מצוות התורה".
שאלה - 193749
לכבוד הרב: נאמר לנו שאין איסור לעבוד בשבת. אלה כל האיסור הוא לעשות מלאכה. האם נכון הדבר. והאם יהיה מותר לאדם למלצר ולהגיש אוכל בבית מלון בשבת
תשובה
אסור בהחלט עיין בבא מציעא נ"ח, א. ומרן הבית יוסף ז"ל סימן תקפ"ה בשם המרדכי ז"ל,
אמנם בדבר מצווה דווקא כגון, חזנים, קוראים בתורה, תוקעים ומוסרי שיעורים התירו הבית חדש סימן ש"ו, והמגן אברהם תקפ"ה, י"ב. משום צורך מצווה, שאם לא כן לא נוכל לקיים מצוות התורה. וגם מה שהתירו הוא ב"הבלעה", דהיינו שהוא עוסק במלאכת מצווה גם בחול, או מה שמכין בינו לבין עצמו בחול. וכן אמר לי קודם 20 שנה מרן ז"ל. לשלם לו עבור מה שמכין בחול, ומכיוון שהוא צורך מצווה התירו.
ועיין לו בשו"ת יביע אומר חלק ה אורח חיים סימן כ"ה.
שאלה - 193748
כת"ר שבוע טוב,
1. לימון שברכו עליו 'הנותן ריח' בשבת,(או אפילו ביום חול) ניתן לאוכלו לאחר מכן?
2. לשם יחוד שלפני הקידוש (בן איש חי), האם לפני או אחרי מזיגת היין וטיפות המים?

תשובה
א, אחר שהריח בו ובירך עליו, להשתמש לאכילה. ב, לאחר לשם יחוד בסמוך ממש לקידוש.
שאלה - 193747
לכבוד עטרת ראשינו שליט"א, ברוך הבא לחיפה, מצטערים לומר לרב כי כואב לנו מאוד שמבצעים על האש וחינגה, לגבות הוראות קבע, ומתירים דברים הנוגדים את התורה, ואת הנהגת הרב שליט"א.
תשובה
מתפלל כי השם יתברך ילמד תועי רוח בינה.
שאלה - 193746
לרב היקר
אבי הגזים ביחסו אלי,זורק לי דברים או שם במחסן הנמצא מחוץ לבית והמפתח אצלו,מציק ללא גבול ומאיים
עושה השתדלות רוחנית וגשמית למציאת זיווג
נא עצתך כיצד להתמודד
תודה

תשובה
תמצאו שידוך ולדווח לו, בזה הוא יירגע.
שאלה - 193745
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ביום שבת ראיתי שיש בתקרה קורי עכביש ללא עכביש האם מותר בשבת לנקות עם מטאטא ?

תשובה
מעיקר הענין הם מוקצה וזו ההלכה בבית פרטי, אך בבית הכנסת יש מתירים משום מוקצה מחמת מיאוס ומותר לסלקו בשבת.
שאלה - 193744
לכבוד הרב
האם הארגון הסורר קיבל "היתר" לפנות לערכאות?

תשובה
יש אחד שהכתיר עצמו בפורים בתואר ראב״ד ירושלים, ומחפש אנשי השררה והוא התיר להם בחלקות לשונו. ולא יראים מאיסור דאורייתא!!!!!
וכבר אמר לנו ראש הישיבה הגאון רבנו יהודה צדקה ז"ל "היזהרו, עוד מעט יהיה איסור...... בהכשר". והנה היום זה מתקיים, כי הרפורמים הרשעים כבר גרמו מכשולי אשת איש בפריצותם, ובושתי וגם נכלמתי בגלל המחפים עליהם.
שאלה - 193743
לכבוד הרב שלום רב הרב אחד שקיבל שבת מוקדם אמר קבלת שבת ולאחר מכן רוצה לשתות ולאכול עוגה מותר לו הרב ישר כח ובריאות איתנה ושבת שלום
תשובה
אם מזמן פלג המנחה תופס, יתפלל ערבית ויקדש.
שאלה - 193742
לכבוד הרב
בעלי בירך בורא מאורי האש, כיוונתי לצאת ידי חובה והייתי מחוקה כך שלא יכולתי לראות את האש על ציפורניים. בסיום ההבדלה ראיתי את האש על הציפורניים. האם לברך ולראות?

תשובה
אין צורך לברך כלל, שהרי נהנים כעת מהאור.
שאלה - 193741
לכבוד הרב מוצפי שליט"א עורקי הצוואר של אימי כדברי הרופאים סתומים במאת האחוזים ואין אפשרות לנתח מה אנחנו המשפחה צריכים לעשות?
תשובה
תארגנו במשפחה אמירת תהלים.
שאלה - 193740
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. האם יש לרב הצדיק שיעורים על תהילים ואם כן היכן אפשר למצא?
ברכות והערכה עצומה לרב!

תשובה
תחפש במאגרים, לי אין מושג היכן.
שאלה - 193739
לכבוד הרב שלום
אחרי ששמעתי דברי הרב על שיר השירים נהגתי בל"נ מיד לאחר תפילת שחרית בנץ לקרוא הפרשה שמו"ת ומיד לאחר מכן קריאת שיר השירים ועכשיו ראיתי שרק מהשעה 11 האם לשנות?

תשובה
אתה יכול להמשיך במנהגך, אך יש עדיפות לשעה אחת קודם חצות.
שאלה - 193738
כבת לאבי יכולה לקרוא משניות כל מה שיש בספרון עילוי נשמה חוץ מקטעי הזוהר זה בסדר או לא נכון לעשות?
והאם זה בסדר שעולה לקברו של אבי לבקר גם בעוד קברים או סכנה בגלל שאני בחורה

תשובה
בסדר לקרוא. לא מבקרים בקברי, כמה שפחות.
שאלה - 193737
שלום לכבוד הרב
אחי מכניס בנו לבריתו של אברהם אבינו ביקש מימני להיות סנדק וסרבתי לו
אמרתי שצריך שיהיה תלמיד חכם
הוא עדיין מתעקש על כך ואני לא מוכן מה אעשה אם בברית יבקש מימני

תשובה
תזמין מראש תלמיד חכם גדול.
שאלה - 193736
שלום לכבוד הרב
דג בקלה מעובד קפוא שמעתי במכון של הרב רווח שבעייתי מאוד, השאלה אם ע"י טחינה יהיה מותר לכתחילה לאכול? יישר כח ושבת שלום!

תשובה
לא בריא בכלל.
שאלה - 193735
לכבוד הרב היקר
אני ממש לקראת לידה בע"ה במה הרב מציע להתחזק ומה לקרוא שהכל יעבור בשלום לעובר ולי יחד עם כל הנשים הצדיקות היושבות על המשבר

תודה רבה לרב

תשובה
להיות רגועים, ולקרוא ספר תהלים על הסדר כפי היכולת.
שאלה - 193734
לכבוד הרב שלום רב כבר 3 שנים בערך שאני מקפידה לא לאכול אבקת חלב נוכרי. עכשיו בהריון ולפעמים מיתגרה מאד ממוצרים אלו מה לעשות?
תודה רבה לרב.

תשובה
כשיש הכשר הרבנות מותר.
שאלה - 193733
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
תודה מכל הלב לכבוד הרב על התשובה בנוגע לסבתי היקרה שרה ע"ה. תודה רבה

תשובה
תבורכו כולכם מן השמיים תמיד.
שאלה - 193732
לכת"ר

אם יש בשבת עלונים של ארגון מסויים שאני רוצה להסיר מכשול מפני הציבור ולסלק אותם, והם מונחים ליד או בין עלונים אחרים. יש צד של איסור בורר?שבת שלום וחודש טוב למו"ר עט"ר

תשובה
תברור את הטובים ותשאיר את המקולקלים ותשליכם.
שאלה - 193731
לרב היקר
לא שילמו לי על שעתיים של עבודה בגלל תקלה שהיתה במחשב בו מחתימים שעות עבודה
האם מותר לי למחול על כך ולא לבקש השכר על השעתיים?
תודה ושבת שלום!

תשובה
תבקשי בהחלט.
שאלה - 193730
לכבוד הרב שלום רב הרב כשמתפללים ומנסים לחזור בתשובה ואומרים שלא אחטא עוד הרי כמה שניות או דקות אח"כ כבר חוטאים במחשבה ולא מציאותי שלא נחטא מה עושים?אפשר בכלל לא לחטוא?
תשובה
כך הורונו הנביאים וחכמי התלמוד, כי יודע אבינו שבשמיים הבוחן לבות וכליות כי אנחנו שוב חוטאים, ובכל זאת ציוונו להתוודות כדי לחתום פה שטן שאל ישטין עלינו.
וככתוב ישעיה כ"ו, י"ז. "כְּמ֤וֹ הָרָה֙ תַּקְרִ֣יב לָלֶ֔דֶת תָּחִ֥יל תִּזְעַ֖ק בַּחֲבָלֶ֑יהָ כֵּ֛ן הָיִ֥ינוּ מִפָּנֶ֖יךָ יְקֹוָֽק". ופירשו חז"ל כי היולדת נשבעת שיותר לא תהרה ולא תלד, ואחרי חדשים נוספים שוב הרה ושוב נודרת.
וכן אמר הנביא ירמיה ל"א, י"ח. "כִּֽי־אַחֲרֵ֤י שׁוּבִי֙ נִחַ֔מְתִּי וְאַֽחֲרֵי֙ הִוָּ֣דְעִ֔י סָפַ֖קְתִּי עַל־יָרֵ֑ךְ בֹּ֚שְׁתִּי וְגַם־נִכְלַ֔מְתִּי כִּ֥י נָשָׂ֖אתִי חֶרְפַּ֥ת נְעוּרָֽי".
שאלה - 193729
לכבוד הרב היקר מפז שלום
אני בקבוצת חיזוק של הרפורמים שולחים הלכות מדי יום האם זה בסדר או לצאת מהקבוצות?

תשובה
ועשית כחכמתך. שבת שלום. ההנהלה רקובה ומושחתת. הציבור כשר ותמים.
שאלה - 193728
לכבוד מורי הרב נר"ו
כעת העברתי סכום לישיבת בני ציון לפדיון עבור... מן השמים תבורכו בכל מילי דמיטב בריאות איתנה ונהורא מעליא

תשובה
תבורכו בכל הברכות שבתורה. שבת שלום.
שאלה - 193727
שלום וברכה. להקת נשים מכל הגוונים טיילה בתאילנד עם הרב הראשי של הרפורמים, חזרו השבוע והם בהסגר מפני הקורונה.
תשובה
חבל, היה טוב אם היו נשארים שם ולא מקלקלים את עם ישראל בארץ הקודש. והכל על חשבון המשפחות העניות התורמות להם כספים וגם מוסדות הציבור והמפלגות הקדושות לרכבים מפוארים, לאוכלי חינם, וחברי הדינוזאורים.
שאלה - 193726
שלום לכבוד מו"ר
יש לי 2 בגדים חדשים (לא חליפה אלא בגדים נפרדים). בכוונת תחילה אני רוצה ללבוש אותם ב2 ימים נפרדים כדי לזכות לברך פעמיים שהחיינו. האם זו ברכה שאינה צריכה?

תשובה
בהחלט מותר, ויש עדיפות לברך על אחד בכניסת השבת, ועל השני ביום השבת, ואפילו רק בבית ולפשוט לאחר חצי שעה.
שאלה - 193725
יום פטירת אבי בל'שבט מתי לצום ומה עוד לעשות את הכי טוב לעילוי נשמתו
האם ללכת לקברו או לא (באותו בית העלמין אלך לקברו של אחי סביי ודודתי)
תודה

תשובה
מתענים ביום ראשון כ"ח בשבט בגלל המולד, ובו ביום עולים, לומדים תורה בלילה שבין יום שני כ"ט, לבין שלישי ל בחדש .
שאלה - 193724
לכבוד הרב
האם אפשר לקנות כובע חדש (ברה שחור) בשנת אבל, שאין משהו אחר, מכובד יותר, ישן. אין לי אפשרות אחרת. תודה רבה ושבת שלום

תשובה
אפשר בהחלט, שבת שלום.
שאלה - 193723
שלום לכבוד הרב
אחותי מעוניינת לתרום לסעודת עניים (לאחר סכנת חיים בלידה) כיצד לתרום ולאיזה מס חשבון וכ"ו
בברכה

תשובה
תפנה לטלפון 05022751947
שאלה - 193722
לעורך היקר והחשוב
מקוה שסליחתי הועברה לעט"ר
חלילה לי מלהרהר אחר גאון וצדיק כמו עט"ר
בבקשה תגיב לי אם הרב מחל לי
תודה על עבודת הקודש שלכם

תשובה
המערכת, הרב כלל לא ידע מתמיהתך עליו.
שאלה - 193721
כבוד הרב
עליית שביעי תפוס ויש הפטרה או שישי יכול לנסות ללמוד בזמן קצר את הטעמים במקום הלימוד רגיל אך לא בטוח באיכות להסתפק בשישי?
השאלה לגבי הצדקה - הבנתי שאפשר לשנות? תודה

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 193720
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הרב עורר על נושא קריאת שיר השירים קודם לכניסת השבת. האם ניתן לקרוא אחרי תפילת שחרית של יום שישי ולזכות למעלה זו?

תשובה
מהשעה 11. בבוקר שהוא בערך שעה קודם חצות היום. תזכה למצוות.
שאלה - 193719
לכבוד מורי ורבי ועטרת ראשי
היום בסיום התפילה הפצתי את דברי הרב על הארגון הסורר קם אחד שקרא לי רשע על הפירסום שלהם ואמר שאני אתן את הדין בשמים על מחלוקת בין רבנים

תשובה
האם יש רב המתיר לקחת נשים לטיול בתאילנד? שיקום!!!
היש רב המתיר שיציגו 4 פרוצות בפני נשים? שיקום!!!
היש רב המתיר לפנות לערכאות? שיקום!!!
היש רב המתיר לקיים ערב בידור לנשים בבית הכנסת בצפת הקדושה!!!
היש רב המתיר לפרסם תמונות בנות ישראל לכל זב ומצורע? שיקום!!!
היש רב המתיר מפגשים בין גבר נשוי לנערות תמימות? שיקום!!!
היש רב המתיר כריתות ומיתות בית דין? שיקום!!!
דור אומלל ומסכן, אין מי שאיכפת לו מכם, צוחקים עליכם.
הרשימה ארוכה, פשוט ערב שבת קודש היום.
שאלה - 193718
לכבוד הרב שלום רב
לצאת בשבת עם טלית גדול כמו צעיף במקום בלי ערוב

תשובה
בתוך הישובים שלנו מקילים.
שאלה - 193717
שלום לכבוד הרב/לעורך ביום שלישי הקרוב יחול השנה של מו"א,ורציתי שהרב יעשה לו תיקון נפטרים אם זה אפשרי,או למי צריך לפנות וכמה צריך לתרום.אורך ימים ושנות חיים.
תשובה
תיקון נפטרים כלל אינו בטוח שמועיל, הבן ילמד תורה ביום הפטירה ובלילה שלפני כן זה ודאי יועיל לכולי עלמא.
שאלה - 193716
לכבוד הרב
יישר כוחך!
קבלתי ט"ג חדשה עם ציציות מכונה האם מותר לי לקרוע את הציציות הקודמות על מנת לקשור ציציות מהודרות עבודת יד?

תשובה
ציציות מכונה הם כשרות כשיש יהודי משגיח. רוצה להדר תקנה טלית חדשה.
שאלה - 193715
לכבוד הרב
אשמח לעצה לשמירה לאישה הרה שיש לה קצת פחדים.

תשובה
תאמר תהלים פרקי שיר המעלות.
שאלה - 193714
לכבוד מורנו ורבנו שליט"א
היינו שמחים אם עט״ר יכתוב על ההכנות הבית לשבת, בבית הוריו. תזכו לשנים רבות נעימות וטובות בביאת המשיח. אם ח״ו הדבר יטריח את הרב לא למסור את השאלה

תשובה
עוד חזון למועד.
שאלה - 193713
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אדם שאיחר לבית הכנסת! מהו סדר הדילוגים הנכון? כדאי שלא לפגוע חלילה בעולומות העליונים, הרי אם מדלגים לא נכון זה פוגע! אם הרב בבקשה יוכל לפרט מה הסדר ?

תשובה
רשימה ארוכה, עיין שיבת ציון וארחות ציון.
שאלה - 193712
למורנו ורבנו לגבי הטבילה. הרב וטבילה של ערב שבת חייב להיות אחרי שקרא שנים מקרא או שאפשר לקרוא אחרי זה תודה רבה הרב על הכל
תשובה
שתי אפשרויות, או משעה 11.00 בבוקר בלי שנים מקרא. או עם שנים מקרא יותר מוקדם.
שאלה - 193711
למורנו ורבנו. אני טובל בכל יום כדברי רבנו. עכשיו מה לגבי יום שישי גם לטבול בבוקר כמו כל השבוע או שמספיק בערב שבת אחר קריאת שניים מקרא??? תודה רבה הרב ושכרו כפול מן השמים.
תשובה
כדאי לטבול קודם תפילת שחרית ושוב לקראת חצות היום לכבוד שבת קודש.
שאלה - 193710
לכבוד הרב הקדוש
אחי כבר 10 שנים ללא ילדים.ניסו המון טיפולים.אשתו מנסה לשכנע לכיוון הפריה או אימוץ.מסרב בתוקף.האם נוהג נכון?

תשובה
צריכים לשכנעו שאין ברירה וחבל על כל יום שעובר. השם יתברך יתן בליבו להקשיב לכם.
שאלה - 193709
לכבוד הרב שלום רב
קשה לי איך רבי יוחנן.....

תשובה
גם סילפת את הדברים, גם חטאת חטא נורא כלפי איש ענק ונורא, אשר תלמידיו היו נראים מגשת אליו, והיה מבהיל באישיותו, צא ולמד מה היה לו לריש לקיש עליהם השלום.
שאלה - 193708
שמעתי בשם הגאון הרב שמותר .....
תשובה
שמע ידידי ואהובי, לפני יובל שנים אמר לי בשיחה אישית גדול וענק בתורה וביראה בלשון זו "שמע בן ציון ואגידה לך, כל מה שתשמע שאומרים בשמי אל תאמין עד שתשמע מפי ממש, ואפילו יגידו לך הקרובים..... לי ביותר אל תאמין עד שתשמע אותי".
אלו הדברים ודי למבין.
שאלה - 193707
לכבוד הרב מוצפי. שמחתי, והתרגשתי מאוד, שכבוד הרב זכה לאחות כזאת צדקת. ה' ישמור לנו את הרב.
תשובה
כתבתי עליה מעט מהמעט לאשה כל כך גדולה ואצילה עליה השלום.
שאלה - 193706
שלום לכבוד הרב
מתי בא משיח כבר? קשה לי לסבול את הייסורים האלה הבית שלי עובק גיהנום . בבקשה תעודד אותי אמא שלי לא אותו דבר כמו לפני כמה חודשים אני בחור צעיר אני רוצה אותה בחיים

תשובה
תכווין היטב בברכת "את צמח דוד עבדך".....
שאלה - 193705
כבוד הרב אם יש אדם שלא משנה מה אומרים לו הוא חוקר חקירות ונובר עד שמפרש וטוען שאיימו עליו וביזו אותו וגם שמבקשים לנתק את הקשר עמו הוא טוען שזה שנאת חינם ומקפיד וכיוב
מה לעשות?

תשובה
יש בריות שונות בעולם. גם באתר של כולנו.
שאלה - 193704
לכבוד הרב שלום וברכה :
האם מותר לחתוך בצל ל שתי חתיכות עם הקליפה ולהשאיר חצי למחרת ?
והאם מותר לקלף רק את הקליפה של שום ולהשאיר אותו עם הקוץ שבתחתית השום ?
תודה רבה ושבת שלום

תשובה
בצל עם חצי קליפה מותר. שום לא מועיל, אלא צריך להניח עליו קליפת שום.
ומי יערב אל לבו להתיר דבר כזה חמור עליו אמר הרשב"י כי האוכלו מתחייב בנפשו ודמו בראשו השם יצילנו.
שאלה - 193703
לכבוד הרב שלום רב, אימאשלי עליה השלום נפטרה בכו אדר א',עשינו בכו'שבט אזכרה 12 חודש, בחודש הבא אנו עושים אזכרה ביום הפטירה, האם עולים לבית ?העלמין
תשובה
עיקר האזכרה היא לימוד תורה ולא אוכל. יש נוהגים לעלות.
שאלה - 193702
שלום לכבוד הרב היקר
האם אפשר לקבל המשך לסיפורי חיי אימך הצדקת כמו שהרב ציין חלק ב'(הנהגות פסח)

תשובה
רשמתי לכם בסמוך לתשובה הנ"ל.
שאלה - 193701
לכבוד הרב שלום רב
צנצנת זכוכית שנקנתה ובתוכה מלפפונים חמוצים האם צריך לטבול אותה אם רוצים לעשות שימוש אחר בצנצנת (החמוצים יוצרו בחו"ל עם כשרות מהודרת)? תודה וברכה

תשובה
אין צורך להטבילה גם אם רוצים להשתמש בה שנית כנזכר בשו"ת אגרות משה ז"ל.
שאלה - 193700
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם בדור הזה יש מי שהוא בגדר צדיק גוזר והקב"ה מקיים?

תשובה
בקשתיהו ולא מצאתיהו.
שאלה - 193699
שלום לכבוד הרב
לגבי בעלי שאלתי וענית להמשיך כי זה עולם הבא שלי. שלחתי אותו שעות מחוץ לבית בערב כשאני עם 5 קטנים (הגדולה בת 7) והולך לעשות סידורים מה לעשות אני מיואשת ופגועה

תשובה
עתה בחצות הלילה הנני להתפלל עליו שישוב בתשובה שלימה.
שאלה - 193698
לכבוד הרב האהוב!
לאבא שלי יש אבנים בכליות, כבר עשרות שנים, עשה כבר מספר ניתוחים וזה תמיד חוזר. נראה כאילו שפן ניסיונות שלהם..
מה הרב מציע שאבי או/ואני נקבל ונעשה?
תודה רבה

תשובה
צריך לשתות נוזלים כל שעתיים.
שאלה - 193697
שלום לכבוד הרב! עוד מעט בת 22,בתהליכי חזרה בתשובה,הולכת לשיעורי תורה,התחלתי לשים חצאיות,שמירת שבת,נטילת ידיים,ברכות השחר,נכון לי לצאת לשידוכים הזמן הקרוב? תודה
תשובה
אפשר להתחיל להתעניין.
שאלה - 193696
יש פרוייקט מגורים של הצבא
אני ובעלי נגשנו לפרוייקט ומאוד רוצים לזכות בקניית דירה דרכם
אילו תפילות יכולות לעזור על מנת שה' יזכה אותה בדירה? חוץ מתפילת עמידה שכבר מבקשת

תשובה
קריאת תהלים מועילה לכל דבר.
שאלה - 193695
נא לא לפרסם
ב"ה נולדו 2 בנות, אשה די צעירה אך עם בלות מוקדמת. התיעצנו עם פוע"ה והציעו תרומה כדי לזכות לבן זכר. תורמת יהודיה- 4 נס' כשלו נותר עובר 1.
אשמח להרות אך מקבלת רצון ה'

תשובה
השם יתברך יברככם בכל מכל כל. בכלל נשות ישראל.
שאלה - 193694
לעט"ר הגאון והאהוב
מדוע כבודו אמר היום וידוי בשיעור ואיך היה אפשר/מותר לפני חצות לילה?
הרב מחייה ומנשים אותנו בחמצן התורה הקדושה
יישר כח ואלפי תודות

תשובה
המערכת, אתה כנראה נרדמת פעמיים והרהרת אחרי מורנו הרב שליט"א.
א, מותר לומר וידוי בלילה בהחלט. ב, הלילה הזאת היא יסוד שביסוד.
שאלה - 193693
לכבוד מרן הרה"ג שליט"א
האם אני יכול בסידור שלי לימות השנה לרשום בצד הערות מתוך "קול לציון"
ליום כיפור הנפלא ?
אותה שאלה גם לגבי אות רפה אם אפשר לעשות נקודה שתהיה דגושה ?

תשובה
כן בהחלט.
שאלה - 193692
לכבוד הרב שלום רב האם הקורונה שבאה היא תוצאה של ליקוי חמה כי הרב דיבר על כך?
תשובה
לפני קרוב לחדשיים היה ליקוי חמה מלא בארצות סין, יפן, הודו, הפיליפינים ומאלזיה והסביבה. גם בתלמוד גם בזוהר מוזכר שהוא סימן רע לאומות העולם מפני שהם מונים תאריכים לפי החמה. והשם יתברך שומר עמו ישראל לעד.
שאלה - 193691
לכבוד הרב
גבאי בית כנסת עשה באולם שיש בבית כנס שיש שמב היכל עם ספרי תורה מסיבת חינה עם רוקדים מעורבים מה לעשות? להתפלל בבית כנסת הזה?

תשובה
אוי לו ואוי לנפשו, אין ספק שבשמיים לא יעברו על כך בשתיקה.
שאלה - 193690
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
נוהג לשים שלוש טיפות מים ביין בקידוש האם צריך גם בהבדלה ?

תשובה
בהכדלה אין להניח עיין שיבת ציון.
שאלה - 193689
שלום לכבוד הרב,

האם יש עניין להיכנס או לצאת מהבית (או רכב וכד') ברגל ימין דווקא?

תשובה
לבית הכנסת נכנסים ברגל ימין ויוצאים ברגל שמאל.
שאלה - 193688
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הבת שלי שואלת אם מותר להשים עדשות מגע בעין בפורים או שיש בזה בעיית צניעות?
(שיראה כאילו יש לה צבע עיניים אחר)
יישר כח

תשובה
בנות צנועות לא עושות זאת.
שאלה - 193687
אם אפשר את דעת הרב. אני בן 25 רוצה למשוך את כל הפנסיה מעכשיו בתקווה שהמשיח יבא לפני שאני יגיע לגיל המבוגר. אם ירצה השם להאריך ימי. ללמוד תורה בנחת מה הרב חושב? שיבא השנה אמן
תשובה
למה לך להתחכם, כשהמשיח יבא לא תצטרך מאומה, בנתיים תעשה כל שבכוחך לשמור את הפנסיה כי לא תדע מה ילד יום... ודי למבין.
שאלה - 193686
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ברוך ה לאחר בכיות רבות ותפילות רבות כולל שיחה אישית עם כבוד הרב. אני עומד להתארס.
אני בעל תשובה-תוכל בבקשה להנחות אותי כיצד נוהגים מבחינת וורט וכו?

תשובה
ברוך תהיה, אל תדאג הכל יסתדר כמו כל חבריך. מי שסידר להם יסדר לך.
שאלה - 193685
לכבוד הרב מוצפי שליט"א פרסומות אצל החרדים יום של אהבה כמו החילונים. לאן נגיע?
תשובה
היזמים הללו חבריהם של משפחת הרפורמים מדרדרים את הדור לשבעה מדורי גהינם, תראה כמה צרות יש לעם ישראל.
שאלה - 193684
לכבוד הרב שלום רב
אני סוכנת נסיעות, ועיתון חרדי רוצה לראיין אותי על השפעת מגיפת הקורונה על עולם התעופה והטיסות.האם מותר להתראיין לעיתון זה? תודה לרב

תשובה
מה לעתון חרדי ולנסיעות לחו״ל, יכתבו על חיזוק לימוד התורה בקרב הציבור.
שאלה - 193683
ראיתי שמורנו הרב שליט"א ענה כאן לגבי פס' "זה חלק אדם רשע וכו'" לפני מים אחרונים שיש האומרים אותו בלחש ויש הנמנעים. כיצד לנהוג למעשה? נפק"מ כיצד להנחות כותבי סידורים חדשים
תשובה
נכון יותר להשמיטו.
שאלה - 193682
לכבוד הרב בעלי קנה לאביו נעלים. הם נשארו אצלנו בבית כיון שהאב עבר לבית אבות אחר ואח"כ היה על כיסא גלגלים ולא היה צריך נעלים. האב נפטר, האם בעלי יכול להשתמש בנעלים הללו?
תודה

תשובה
רק אם הוא לא השתמש בהם אפילו פעם אחת, מותר לך.
שאלה - 193681
לכבוד הרב שלום רב
אני גבאי. מכניסים ספר תורה. בזכות מו"ר התעקשתי שהסעודה תהיה מחוץ לבית הכנסת. המשפחה ביקשה לרשום "סעודת מצווה". אני מתנגד. האם יש לי "גב" הלכתי להתנגד?

תשובה
תתנגד בהחלט, כי יש בהלכה תנאים מה ומי נקראים שעודת מצווה.
שאלה - 193680
לכבוד הרב
מה הרב ממליץ להתפלל או לעשות מעשים כדי שבן תורה יתעלה בידיעת התורה, להבין את הגמרא והפוסקים על בוריין ,אני ממש רוצה להתקדם בידיעת והבנת התורה
תודה לרב

תשובה
התמדה והתמסרות בלימוד, ובעיקר חזרה בעל פה על כל הפרטים.
שאלה - 193679
לכבוד מורי ורבי
כתוב שיתרו מיעץ למשה כל הדבר הגדול יביאו אליך וכל הדבר הקטן ישפטו
בפסוק כו כתוב הדבר הקשה יביאון אל משה והדבר הקטן ישפוטו הם . למה לא נכתב הדבר הקל ישפוטו הם ?

תשובה
כי התיבה קל יכולה להתפרש שיש מצווה קלה, ומנין אנחנו יודעים מה קל ומה חמור? ואם בעניני ממון עסקינן, דין פרוטה כדין מאה.
שאלה - 193678
לכבוד הרב שליט"א
בכ"ח באדר ימלאו 3 שנים להסתלקותה של סבתי שרה ע"ה.
אשמח לשמוע מפיו של כבוד הרב אודותיה מאחר ולא יצא לי לשמוע עליה רבות.תודה רבה

תשובה
הלא היא אחותי היקרה ז"ל, צדקת, שתקנית, סלחנית, בעלת מדות מדהימות, אהובה, שומעת בקול ההורים, מעולם לא סירבה להם, מה שביקשו ממנה ביצעה גם הקטנים ממנה, את עצמה לא החשיבה למאומה, התרחקה ממריבות כל ימיה, היתה נעלבת ואינה עולבת, נשמה יקרה ונדירה, כולנו הפסדנו אותה.
דמעות פורצות מעיני ואין לי כח עתה להמשיך, אבקש סליחתכם.

נ,ב, תשאירו מספר טלפון ונתאם בעזרת השם.
שאלה - 193677
לכבוד הרב מוצרי שליט"א
האם צריך לעשר פירות הגדלים חו"ל כמו קוקוס?
הפרי נקנה בדוכן דמאי.
תודה רבה וה' ישמור עליך ועל כל עם ישראל, ויחזק אותך להמשיך להאיר את עינינו

תשובה
פטורים ממעשרות.
שאלה - 193676
בשבת אישה שיש לה יותר פנאי מה עדיף
להתפלל במניין תפילות שבת ולהספיק לקרוא חלק מהתהילים ? או להתפלל לבד בבית ולסיים ספר תהילים ?

תשובה
להתפלל בבית הכנסת ולזכות בקדיש קדושה ועניית אמנים, ברכת כהנים וקריאת התורה.
שאלה - 193675
שלום לכבוד הרב אנו בשנה של אבי ורצינו לדעת מה הדין בנושא עליה לקבר בשנה הראשונה עיינתי הרבה בשאלות שנשאלו לעיל ואנו קצת מבולבלים.
מה הדין למרת אימי ? ומה הדין לנו המשפחה ?

תשובה
בכ"ט כל חודש. כך נהגו.
שאלה - 193674
ישר כח גדול לכבוד הרב שליט"א על כל התשובות המדהימות באתר זה ב"ה מקוים שיצא ספר משו"ת נבחרות במיוחד אלו הארוכות מאתר מבורך זה לתועלת הרבים ועוד נשמח לספר מכ' הרב על מגי' אסתר
תשובה
ברוכים תהיו.
שאלה - 193673
לכבוד הרב שלום וברכה
שמענו בשיעור שאסור בשבת לטלטל שקית של חטיף לאחר שסיימנו לאכול אותו.
יצרנו קשר עם קו הלכה מסויים והדעות חלוקות.
אנא מכבוד הרב - יאיר את עינינו.

תודה רבה

תשובה
תלוי באדם עצמו, אם רגיל בימי החול להניח אחר סיום השימוש איזה דבר מאכל אינו מוקצה. אך כשאין דעתו בכך יסלקנו ויניחנו באשפה.
שאלה - 193672
כמדומה שהיום פטירת ר' ישראל סלנטר זל רציתי לשאול אם חכמי הספרדים גם נהגו לעסוק במוסר בדרכו ובספרים הנהוגים בישיבות או בספרי רבותינו הספרדים ואיך היה נראה סדר הלימוד אצלם
תשובה
כבר מלמעלה מ - 700 שנה היו עוסקים כל יום בספרי מוסר, בעיקר בספרי רבנו בחיי חובות הלבבות, או בספרי דרשות להרמב"ן, בספרי ראשית חכמה, שבט מוסר, מסילת ישרים, פלא יועץ, ספרי החיד"א, ספרי רבנו חיים פלאגי כגון תוכחת מוסר ועוד, ספרי רבנו יוסף חיים, והיו בקיאים בהם בעל פה.
ובישיבת פורת יוסף מיום היווסדה היו לומדים בבוקר עם הרב חצי שעה ספר מוסר, וכן בערב חצי שעה.
שאלה - 193671
שלום לכבוד הרה"ג עט"ר בנש"ק, כדאי להפיץ ברבים מנהג תענית דיבור בשבת הקרובה, באופן שיעסקו בתורה כל השבת?
תשובה
דבר גדול ונפלא, לא לבטל את שיעורי התורה הקבועים, אלא לעשות תוספת יתירה כל היום ללמוד ברציפות. שעה לימוד גמרא, שעתיים הלכות שבת, שעה לימוד ספר פלא יועץ, או שבט מוסר, ועל כולם ראשית חכמה. וכן הלאה בלי שום דיבור שלא מהלימוד.
שאלה - 193670
שלום לכבוד הרב
כמה זמן צריך לבשל/לטגן את החיטה לפני הכנסתה לחמין בתוך שקית קוקי. אני מטגנת כמה דק' ומכניסה לשקית זה בסדר?

תשובה
דעת מרן ז"ל שמותר בהחלט אם מניחים אותה בסיר על הפלטה קודם השבת. וכן מנהג הרבה קהילות.
שאלה - 193669
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני מאוד אוהב ומכבד ומעריך את הרב אך מחילה אני מאוד נפגעתי שהרב כתב השאלות המאוד " מעניינות "

תשובה
המערכת,
א,אם הנך מעריך באמת את הרב, מדוע אינך חס על בריאותו, זמנו, כוחותיו, יכולותיו, אפשרותו ולימודו בתורה, ומצאת שיטה לשאול שאלות ממציאות ולא מעשיות, וכל יום, זה נקרא להטריד. והרב ענה לך בעדינות.
ב, רוב ככל שאלותיך הם או על מה שאחרים עושים, ביקורת, או שאלות חוזרות ונשנות. גם כשהנך יודע את התשובה מראש.
ג, אתה רשאי לפנות לכל רב שימצא חן בעינים ולשאול אותו. אנחנו נמשיך לשרת אותך ללא תמורה. תודה.
שאלה - 193668
לכב
בזמנו בעבודה רצו אשור ותק. מכיוון שעבדתי במקומות פרטיים שלא יכלו לתת אישור מוסדי אז ארגון אחר נתן לי אישור ותק בלי לעבוד אצלו. חושש לגזל. וחושש לספר בעבודה. מה דעת הרב?

תשובה
שאלות מסוג זה המתפרסמות יש בהם משום חילול השם. תפעיל שיקול דעת.
שאלה - 193667
להדר"ג, פעמים שבאים לשאול תיקון על עוון כרת או סקילה ר"ל, לפי ראות העין לא יעמדו בצומות או במשמר ליל, האם נוכל לפוטרם בלימוד תורה וצדקה, וא"כ כמה? ומהו בעבר פעמים הרבה ר"ל?
תשובה
ידידי הנכבד, כמה פעמים התחננתי בפניכם, קחו את הספר יסוד ציון, תלמדו אותו בלי דיעות מוקדמות, ותבינו נכון מה בשמיים רוצים. ואיך מתקנים. הדרך ארוכה אך מגיעים צעד צעד.
שאלה - 193666
לכבוד מורנו הרב שליט"א, האם עוונות שאדם עושה זה מרצונו החפשי או שנגזר עליו?
תשובה
ידעתי גם ידעתי כי יש טפשים המאמינים בכל זה ולמדו זאת מחקי הגויים הכופרים בהשגחה האלקית. והנני להגיש דברי רבותינו ז"ל.

א, האדם בחירי. עיין בספר האמונה הרמה להראב"ד ז"ל בהקדמה
"ומצאנו עם זה פסוקים מעידים על היות האדם בחירי, כמאמר האל יתברך העדותי בכם היום את השמים ואת הארץ החיים והמות נתתי לפניך [דברים ל יט]. חי אני נאם ה' אלהים אם אחפוץ במות המת [יחזקאל לג יא]. לא שלחתי את הנביאים והם רצו [ירמיה כג כא]. אשר לא צויתי ולא דברתי ולא עלתה אל לבי [ירמי' יט ה]. לעשות עצה ולא מני ולנסוך מסכה ולא רוחי [ישעיה' ל א].
וכן כתב הרב משך חכמה פרשת פינחס פרק כ"ט, שהאדם גדול ממלאך, כי המלאך ממלא פקודות והוראות, אך האדם בוחר לעצמו את דרכו.

וכן כתב הגאון החיד"א ז"ל בספרו חומת אנך שמואל א פרק ב
"הרשות נתונה ובטוב העולם נדון, ויש שכר ועונש, כי האדם בחירי. והכל לפי רוב המעשה, שאם נתן לצדקה דרך משל מאה כסף בפעם אחת הוא נחשב מצוה אחת ואם בק' פעמים הם מאה מצות וזהו שאמר והכל לפי רוב המעשה עכ"ד הרמב"ם ז"ל בפירושו".
גם ראינו שמשה רבנו התפלל על יהושע שיצילהו מעהמרגלים בהיותו עניו, וחשש שיפתוהו, אך עליהם לא התפלל כי הם בעלי בחירה.
עוד כתב הגאון החיד"א ז"ל בברית עולם על ספר חסידים סימן ש"כ, שאמנם המלך בלבד הוא אינו בחירי אלא לבו ביד השם יתברך, בכל זאת אם הוא מרשיע, עוזב אותו אבינו שבשמיים ונותן בידו לבחור ברע.

ב, צדיק ורשע לא קאמר. הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים.
במסכת ברכות לג, ב. "ואמר רבי חנינא הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים, שנאמר ועתה ישראל מה השם אלהיך שואל מעמך כי אם ליראה". וכן הוא במסכת מגילה כ"ה, א.
וכתב במדרש עשרת הדברות
"ובשעת יצירת הולד בא המלאך הממונה על ההריון ונוטל הולד ומביאו לפני הקדוש ברוך הוא ואומר לפניו רבש"ע מה תצווה על הולד הזה חכם יהיה או טיפש עשיר או עני סומא או פיקח אילם או דברן גדול או ננס, אבל צדיק ורשע אינו אומר מפני שהכל בידי שמים חוץ מיראת שמים".

ועיין בביאור הרא"ם דברים י, י"ב. שכתב
"שהמלאך הממונה על ההריון נוטלה, ומכריז עליה ואומר: טפה זו מה תהא עליה (נדה טז ב), כלומר כל מה שתהא עליה, כגון ארוך וקצר וכיוצא בהן, אבל צדיק ורשע לא קאמר, מפני שאינו בידו, ש"הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים", ולפיכך אין צורך לשאול ממך אלא ליראה וכיוצא בה מפעולות האדם הרצוניים, שאם ירצה יפעל, ואם לאו, לא יפעל, שבכללם היא יראת ה', שהיא תלויה בידך".
ועיין במבשרת ציון על החקירה איך מתפללים עבור התשובה "השיבנו אבינו לתורתך"... תירץ הרמב"ם ז"ל כי אנחנו מבקשים ממנו יתברך שיזמין לפנינו דרכי התשובה, ויורנו דרכיו כמו שכתוב הוריני השם דרכך. גם תירף שפעמים האדם עשה רשע ופשע ומרד, עד שנעלו את דלתות התשובה בפניו, ועל זה מבקשים אנחנו לבלתי ינעלו בפנינו דרכי התשובה. אך הבחירה נשארת בידינו.
ג, עיקר שכר ועונש.
שאלה - 193665
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם אפשר בבקשה להתפלל להצלחה בבדיקות של אשתי היום אפרת בת שלום ר"ש .לקבוצה בוצאפ של הרב מוצפי בלבד שלח מוצפי ל 0533235009 לשתף לחברים בקבוצות בסטטוס

תשובה
מכיוון והנך מזכה הרבים בהפצת תורה, הנני יוצא מגדרי ומפרסם את בקשתך, מתפלל בוודאי בעבורה, ומבקש מכל החברים השם ישמרהם ויחייהם להתפלל עליה.
שאלה - 193664
לכבוד הרב שלום רב ותודה על הכל.
האם ניתן לצום שובבים גם בשבועיים הקרובים או כיון שעברנו את פרשת משפטים והשנה אינה מעוברת, בשנה זו נגמרה תקופת השובבים?

תשובה
המערכת, הרב אינו בעד תעניות, כי אם לא נתקן את מעשינו התעניות יוסיפו עוונות חלילה.
שאלה - 193663
לכבוד הרב שלום רב
עפ"י ההלכה,אדם שעובר בחנות ושובר מבלי לשים לב חפץ כלשהו,האם צריך לשלם לבעל החנות את המחיר שהמוצר נמכר בחנות או את המחיר שבעל החנות קנה את אותו החפץ?

תשובה
לפי מה שבעל החנות קנה. ויש לברר אם יש מס על החפץ ואם בכלל חייב. לכן יותן מעט יותר מהקרן.
שאלה - 193662
שלום לכבוד הרב
בברכות רבי יוסי התפלל בחורבה ואליהו הנביא המתין עד שסיים להתפלל לימדו שאין להתפלל בחורבה .מדוע אליהו הנביא המתין עד סוף תפילתו ולא הפסיקו באמצע אם זה מסוכן

תשובה
כי אליהו שמר עליו מכיוון שידע שהוא שוגג.
שאלה - 193661
לכבוד הרב
ת"ח פוסק הלכות שהוא גם גבאי צדקה לעניים
אם מחלק דרכו צדקה, נוהג לשאול אותו מדי פעם בענייני הלכות והנהגות, לאחרונה לא משיב אליי חזרה. האם חייב להמשיך לתת כדין נדר?

תשובה
אם הוא אינו משיב, בוודאי הגמור שעליך לשאול פוסק אחר.