שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


תאריך עברי

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 242740
לכבוד הרב שלום רב היום במוסאיוף הרב פנחסי אמר משם כבודו שצועק על נושא הפירות יבשים שיש בהם סכנה לבריאות ובעיות כשרות , במה כן ניתן יהיה להישתמש ואיזה פירות אפשר לקנות לחג
תשובה
שאלה - 154392
מורי ורבי, מה הסכנה באכילת פירות יבשים המיובאים מחו"ל?
תשובה
לפי מה שחקרתי מומחים יודעי דבר המצב מאוד חמור בענין זה, ואזכיר פרטים חלקיים ומעטים מתוכם.
הפירות היבשים מיובאים ממדינות שונות כמו תורכיה, טיוואן, תילאנד, סין והמזרח, שם אין פיקוח רציני וקפדני על תעשית המזון, ושם מוסיפים לפירות היבשים מיני חומרים כימיים המכילים גפרית, זרחן מסוכן, צבעי מאכל, טרטזין, סולפור, חומרי הדברה נגד יתושים ותולעים, עמילן, סוכרים מסוכנים, שמן דקלים מוצק מסוכן למחלה הידועה, שומן רווי מוצק הגורם לכלוסטרול גבוה, חומצות התעשיה, שמן פרפין, SO 2 המסוכן, ועוד מרעין בישין.

כל החומרים הללו מורכבים כדי לשמר את הפירות, לייצבם, לצבוע אותם בצבעים זוהרים, והם מסוכנים ביותר לבריאות, יוצרים אלרגיה, היפר אקטיביות בעיקר לילדים, מתח ועצבנות, בעיקר אסטמה ובעיות נשימה קשות, סרטן קיבה, צריבות עור, ועיניים, חולשה ונזק לכבד ולאיברים הפנימיים.
הפירות נצבעים בצבעים מרהיבים מלאכותיים המזיקים לבריאות האדם.

הצבע הכחול מסוכן ביותר כי הוא מכיל פחם מזיק, וגם זפת!!!
ירוק E133, אדום בוהק E129, צהוב סנטס יולו E110,
בעיקר יש להמנע מאכילת
קיווי מיובש, מכיל טרטזין 102.
אבטיח מיובש,
משמש הצהוב שהוא עם תוספת חומצות וזרחן, האורגני טבעי הוא בצבע חום כהה.
צימוקים בתוספת שמן פרפין המזיק לקיבה,
פרוסות מלון סכנה ממש,
בננות מטוגנות מכילות זפת וגפרית, גם שמן דקלים מוצק המסוכן שבעתיים.
אגוזים יש לקנות עם קליפה, כי הקלופים מאבדים מחצית מערכם התזונתי ועוברים תהליכי "הגנה" בחומרים לא בריאים, וזה כולל פיסטוק קלוף, שקדים קלופים, ולבנים. כל זה ועוד אמר לי היום מומחה לתעשית המזון להזהיר את הציבור, כי בהלכה חמורה הסכנה יתר מאכילת איסור.

לא הזכרנו את הפירות הנגועות בתולעים, רמשים, ושאר מיני יתושים.
שאלה - 242255
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. הייתי היום בברית, והציבור חרדי ולא אמרו את הפסוק אשרי תבחר ותקרב... והערתי, ואמרו לי שאין לו יסוד חלילה.
תשובה
הפסוק בתהלים סה אַשְׁרֵי תִּבְחַר וּתְקָרֵב יִשְׁכֹּן חֲצֵרֶיךָ נִשְׂבְּעָה בְּטוּב בֵּיתֶךָ קְדֹשׁ הֵיכָלֶךָ . וצר לי מאוד על כמה מוהלים עמי ארצות אשר הממון מסמא עיניהם, ולא מכריזים בציבור ומזהירים לאמרו יחד עם אבי הבן.

והזוהר אותו מדלגים בליל המילה, ומפטפטים דברי חולין וגורמים נזק רוחני כבד לילד הנימול, מזהיר על כך בפרשת לך לך צ"ד, ב. ואמר כי יש בפסוק זה עשרה תיבות כנגד עשר חופות שנכנס בהם הילד הנימול בשעת המילה. ומי שנמצא שם ואינו אומרו, מוציא ומסלק נשמתו מעשר חופות שעציד הקדוש ברוך הוא לתת לצדיקים לעתיד לבא. והם נוספות על שבע חופות היורדות בשעת החופה. ועיין בספר תולעת יעקב סוד המילה, וכתם פז זיע"א על הזוהר שם.
וראה נא מה שכתב מהריק"ש בערך לחם שם, והביאו עט"ר רבנו חיים פלאג'י זיע"א בשו"ת חיים ביד סימן ע. שרק לילד ממזר או פגום אין לאמרו. מכאן תלמד כמה שגו המזלזלים מלאומרו. וכל זה נעשה מפני שעושים התילה באולמות ומפזרים ממון לחינם, במקום שהיו עושים אותה בבית הכנסת כמנהג אבותינו.

וכתב הרב טורי זהב ז"ל יורה דעה סימן רסה, י"ג.
"כתוב בזוהר פרשת לך לך דאבי הבן יאמר פסוק אשרי תבחר ותקרב ישכון חצריך והעומדים שם יאמרו סוף הפסוק נשבעה בטוב ביתך קדוש היכלך וכתב ד"מ ולא ראיתי נוהגין כן. ומקרוב נהגו כן רבים וכן שלמים שלומדים ספר הזוהר דהיינו שהעומדים אומרים כל הפסוק הזה אחר שמביאים התינוק לבית הכנסת".
שאלה - 242505
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם הרב יוכל לכתוב על הספר החדש בניהו בן יהוידע
והאם יש ענין להחזיקו בבית לסגולה גם למי שאינו מבין

תשובה
ספר יקר ונדיר, אינו מצוי בשוק זה כבר עשרות שנים, וזיכנו השם יתבך להדפיסו לאחר טירחה מרובה של צוות תלמידי חכמים, מקובלים, ויראי שמים, בקיאים בכל מכמני התורה.
ספר זה מכיל בתוכו הבה תיקונים ועניני כפרה במיוחד לימי השובבי"ם, עם הגהות יקרות של אדוני אבי זיע"א, יש בו הרבה חומר מענין ומרתק, עצם היותו בבית, בארון הספרים מהווה שמירה על כל בני הבית, דייריו ואורחיו.
שאלה - 242184
אחיי ורעיי אוהבי מורנו ורבנו שליט"א, ב"ה, כפי שעיניכם רואות זוכים אנו להתרחבות הפעילות בהוצאת ספרי מורנו ורבנו שליט"א. אך עדיין על שלחן המערכת ממתינים ספרים הזקוקים לעזרתכם. עם סיום שנת המס, זה הזמן להעלות תרומה למען הוצאת ספרי רבנו שליט"א ולהבה"ח אביו ציס"ע חכם סלמן זיע"א. למכון סעיף 46 להחזרי מס. לפרטים: בני ציון mbzm50227@gmail.com.
המערכת

תשובה
תזכו למצוות, כי האתר נמצא בפרשת דרכים מבחינת הוצאות רבות גם של הספרים הנמכרים ללא רווחים. כל התורמים יתברכו כל לילה בשעת חצות, וגם בפתיחת ההיכל של מנחה היא עת רצון, בשבת קודש,
שאלה - 235700
שישו ושמחו בשמחת התורה, בצאת הספר "מקרא בציון" לאורה, לכבוד גומרה של תורה ותחילתה, מזל טוב למרן שליט"א, שיזכה להרבות עוד הרבה חיילים כמותה, להגדיל תורה ולהאדירה.
תשובה
תודה לבוראי יוצרי ועושי זיכני ליום הגדול והנפלא הזה לראות בפרי עמלינו לשמחת הוצאת הספר הקדוש "מקרא בציון" על הלכות ומנהגי קריאת התורה, היום יום ערב חג הסכות, למעלה משנה תמימה עמלתי וטרחתי בימים ובלילות לחפש בספרי הפוסקים מקור לכל הלכה ומנהג, ובמקום שהיו דיעות שונות בפוסקים הזכרתי אותם, והשתדלתי בדעתי הדלה והשפלה לכתוב המסקנא להלכה ולמעשה, וגם כפי מה ששמעתי ממור אבי זיע"א, וממורי ורבותי ז"ל.

תודה מיוחדת לכל צוות העוזרים והמסייעים במלאכת העריכה, ההגהה הכנת המפתחות, מעשה רב, ההדפסה ועוד, כולם תלמידי חכמים מובהקים, נבונים ומבהיקים, ועל צבאם היקר והנפלא, נבון חכם ונעלה, סבא דמשפטים, חתני כבני הגאון הגדול רבי עובדיה יוסף טולדאנו שליט"א יחשל"א, חבר בית הדין בירושלים. אשר טרח ועמל ללא ליאות להוציא הספר לאורה, לשמח לב החכמים, והקוראים התורה, החזנים והגבאים, ולערוך לפניהם שלחן עם מנהגים נפלאים כיאה וכיאות לתורתינו הקדושה.

ביום בו הוחל במלאכת המשכן לקיים בנו "ושכנתי בתוכם". זכינו בצאת הספר הקדוש לאורה זו תורה לכבוד יום שמחת התורה. ויהי רצון שבקרוב נזכה לגילוי אורו של משיח אשר ימלוך בירושלים עיר קדשינו ויסיר האללים מתוכה, הפנימיים והחיצוניים, והשם יתברך יבוא לגאלינו גאלת עולם במהרה בימינו אמן.
כה דברי הצב"י בן ציון יצ"ו בכמוהר"ר סלמן מצפי זיע"א.
שאלה - 243440
לכבוד הרב
איך אוכל למצוא פתרון לחולי של 14 שנה של דלקת סינוסים עם סיבוכים שפוגעת קשה במערכות בגוף גיהנום בעולם הזה. רופאים, ניתוחים, אלטרנטיבי בלי פתרון בבקשה עזרה?
תודה

תשובה
מי שעוסק בתורה ומעיין בצפונותיה לא יסבול מכל דבר.
שאלה - 243439
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש לנו תינוקת בת שנתיים שלא ישנה בלילה צורחת המון בלילה ניסינו המון שיטות של יועצי השינה ללא הצלחה, מיואשים מאוד נשמח לעצה הרב בנושא.

תשובה
מובא בספרים הקדושים לומר את הפסוק בכוונה, ישעיה ל, יט.
כִּי עַם בְּצִיּוֹן יֵשֵׁב בִּירוּשָׁלִָם בָּכוֹ לֹא תִבְכֶּה חָנוֹן יָחְנְךָ לְקוֹל זַעֲקֶךָ כְּשָׁמְעָתוֹ עָנָךְ:
שאלה - 243438
לכבוד הרב שלום רב.כתוב שאדם חולם על האדם
תשובה
שוב חזרת על החלומות... תתחיל לעסוק בשלחן ערוך.
שאלה - 243437
לכבוד הגרב״צ מוצפי שליט״א
אתמול שאלתי על ״ותתפלל חנה״ והתרה,

תשובה
ברוכים תהיו.
שאלה - 243436
לכב' הרב הצדיק :)
הייתכן שישנם רבנים מסויימים שנתנו אישור לטעת עצים בטו בשבט על אף שהשנה היא שנת שמיטה ? - שאלו אותי במשפחה ולא ידעתי מה לענות. הייתכן דבר כזה באמת?

תשובה
לא ידוע לי הדבר.
שאלה - 243435
לכבוד הרב
אני ובעלי מסתפקים בין השמות יובל / אליאב / ששון האם הרב יכול להגיד לנו איזה שנים מהם הכי טובים ?
תודה מראש

תשובה
הרב אינו מתעסק בזה.
שאלה - 243434
שלום לכבוד הרב
הרב אמר שמשיח יהיה יותר מאדם הראשון אבל במקורות(ילקוט שמעוני ישעיהו פרק נב, מדרש תנחומא תולדות י"ד) כתוב יותר מהאבות ומשה ומלאכי השרת, אם כן מהו המקור?

תשובה
ענינים עמוקים בתורת הקבלה אינם ניתנים לדיון מעל גלי האתר. עיין עטרת ציון.
שאלה - 243433
שאלה בהשקפה.בן 38,דתי,מעולם לא הצבעתי כי איני רוצה להיות שותף לרשעים.ראיתי את תשובות הרב בענין זה ובכ"ז האם יש בעיה בכך שאמשיך ולא אצביע מסיבה זו או שמא לעשות התרה
תשובה
אינך מזוהה. ואיני מכירך. חלוכיצד אשיב לך בשאלה חמורה מעין זו בפומבי.
שאלה - 243432
לכבוד הרב שלום רב
מה המעלה של מי שמסיים סעודה שלישית בשבת קודש לפני השקיעה?
תודה לרב

תשובה
זה אלף שנה לפחות, סעודה שלישית של שבת קודש מתקיימת ביום השבת קודם שתשקע החמה, ולא היה מי שערער על כך, לצערינו, בדורינו דור יתום זה החלו לזלזל בכך, ולקיים אותה לפי נוחיות ואפשרות ורצון אישי. ואעתיק לך קטע אחד המדבר בחשיבות קיום סעודה זו.

זוהר פקודי רנב, ב.
רוחא עלאה דאקרי [זכ"תאל, אסור להזכירו], כד ההוא פתורא אתענג בכלהו סעודתי בסעודתא בתראה תליתאה מסיים ואמר על כל אינון קדמאי ואמר (שם) אז יבקע כשחר אורך וגו' כבוד יי' יאספך, כל אינון שבעין נהורין אחרנין בכל סטרין פתחי ואמרי (תהלים קכו) הנה כי כן יבורך גבר ירא יי', וכד פתורא דבר נש לא קיימא בההוא אתר בסדורא דענוגא כדקא יאות כדין האי חיותא ואינון ארבע דתחותה וכל אינון אלף אלפין ורבו רבבן כלהו דחיין ליה לבר לההוא סטרא אחרא וכמה גרדיני נימוסין כלהו נטלי ליה ועיילי ליה לההוא אתר דאיהו בהפוכא מן דא ואקרי נגע וכד עיילא לה תמן (ס"א פתחי ואמרי) ואמרי (שם קט) ויאהב קללה ותבואהו ולא חפץ בברכה ותרחק ממנו (שם) ינקש נושה לכל אשר לו וגו' אל יהי לו מושך חסד וגו', רחמנא לשזבן, בגין דענוגא דשבתא ומהימנותא דקודשא בריך הוא (ס"א האי איהו אלין פתורי דענוגי דשבתא וזמנין וחגין כולהו חדוותא דקודשא בריך הוא ובג"ד וכו') איהו ובג"ד כל אינון דמענגי ענוגא דשבתא וזמני ומועדי אלין ארבע דקיימי תחות האי חיותא קיימא לקבל ההוא נהר דינור ולא שבקי לאתוקדא ביה לכל אינון דמתענגי ענוגייהו כדקא יאות".
שאלה - 243431
לכבוד הרב
מי שנמצא חיובי לקורונה ל"ע אך אין לו שום תסמינים, האם הוא בגדר חולה שאין בו סכנה ואפשר להקל עבורו בשבת, כשמבקש, במה שמותר לחולה כזה אע"פ שלא נראה שצריך כ"כ?
יישר כח

תשובה
מי שאין לו תסמינים, אינו מוגבל בפעילותו, והגדרתו בשלחן ערוך "מתהלך כבריא". ואין שום היתר חלילה להקל בו בשבת.
שאלה - 243430
לכבוד הרב, שאלה ראשונה האם שיעורי תורה בטלפון או באינטרנט נחשבים כ"עתים לתורה" ממש? שאלה נוספת איזה ספר או לימוד שהוא החשוב ביותר שהרב ימליץ לבעל תשובה ללמוד בכל יום?
תשובה
צריכים ללכת בפועל לבתי המדרש ולשמוע שיעורי תורה מפי רבנים מובהקים וגדולים בתורה וביראת שמים.
ב, לא ספר אחד בלבד, אלא א, שלחן ערוך על הסדר, וספר מוסר ב, פלא יועץ על הסדר, ג, ארחות צדיקים, ד, חק לישראל דבר יום ביומו לא יחסיר.
שאלה - 243429
אתמול נפגע צובר גז בבוכרים, ע"פ מומחים נאמר לנו שהיה נס גלוי ל"ע בניינים שלמים יכלו ח"ו להפוך לאפר. ודאי נס וזכות של צדיקים א.האם צריך לברך הגומל? ב.מה עלינו להתחזק?
תשובה
על איזה מהם אתוודה, ועל איזה מהם אתבע.... בראש הכל ביטול תורה ואפילו רגע אחד. ועוון לשון הרע ושיחה בטילה בבית הכנסת.
שאלה - 243428
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
הרב אני באמת לא כותב זאת משיעמום אני מבין כשהרב אומר לאנשים ללמוד שולחן ערוך אבל אמי ז"ל לפניי שנפטרה חלמה את כל קרוביה לכן אני לחוץ ושאלתי

תשובה
העורך, בבקשה להפסיק, דרך ארץ קדמה לתורה.
שאלה - 243427
לכבוד הרב שלום וברכה
האישה עומדת על שישה חודשים ראתה באיזה מקום שכתוב תודה לרב

תשובה
העורך, מדוע הנך חסר מינימום של דרך ארץ וכבוד כלפי אדם גדול בתורה כמו רבנו שליט"א??? זה לך כמה פעמים מטריד ומצער אותו. חדל לך.
שאלה - 243426
לכבוד הרב בן ציון מוצפי!
על אננס מיובש מה מברכיםברכת האדמה כמו ברכתואו שהכל כי זה מלא סוכרמיובש זה שהכל?

תשובה
העיקר הוא האננס וברכתו האדמה.
שאלה - 243425
שלום לכבוד הרב אם יש מקום שהרב כתב ביחס לכהני זמננו, [תמיהתי שלא מצאתי מקור לחילוק בין כהן עם כתב יחוס לשאינו כן, וכל חשש יש בשניהם. ובכ"ז יש מזלזלים בשאינם בכתב יחוס].
תשובה
אין בימינו "כהנים מיוחסים". כפי שכתבו הפוסקים מקדם קדמתא.
ועיין בשלחן ערוך אבן העזר סימן ו שהאריך שמעלות היוחסין כמה הם. וכפי שנראה דעת גדול הדור ההור בשו"ת מהרשד"ם סימן רל"ה, ושו"ת אבני צדק אבן העזר סימן ה. ועוד רבים מהפוסקים.
כי בזמן המקדש היו בודקים בהם כמפורש במשנה [מדות פרק ה' משנה ד] לשכת הגזית שם היתה סנהדרי גדולה יושבת ודנה את הכהונה". וכתב הרמב"ם ז"ל בהלכות ביאת מקדש [פרק ו, הלכה י"א, וזה לשונו, "בית דין הגדול היו יושבין בלשכת הגזית ועיקר מעשיהם התדיר שהיו דנין את הכהנים ובודקים את יחוסיהם".
ועיין עוד בשו"ת בית אפריים אורח חיים סימן ז, שמזמן גלות וגירוש שנת תתנ"ו במדינות אירופה ורוסיה אין עוד כהני יחוס. וכן כתבו כל הפוסקים ובכללם עט"ר הרב מגן אברהם ז"ל [ר"א, ד], והטורי זהב [יורה דעה שכ"ב, ה] שגם "כהני חזקה" אין בימינו, וכן עיין לרבנו ייהונתן אייבשיץ ז"ל בספרו התומים [סימן ט"ו] שהאריך בזה.
ועיין להרמב"ם ז"ל [הלכות איסורי ביאה פרק כ] שאין לנו בזמן הזה כהנים מיוחסים. וכן כתב בהלכות תרומות פרק ז הלכה ט. והרש"ל בים של שלמה בבא קמא ה, לה. ומנחת חינוך מצווה קס"ט, מור וקציעה סימן תקע"ו, ושו"ת יביע אומר חלק ו אורח חיים סימן כ"ב. ויש עוד להאריך בזה ואין הפנאי בידי עתה.
שאלה - 243424
לכבוד הרב מוצפי שליט"א בקשר לסעודה שלישית בבית הכנסת הנה מצינו למו"ר ביחוה דעת וגם ביביע אומר שהתיר?
תשובה
לא עיינת בדברי כהוגן, כתבתי על כך ששותים בירה, ערק, ושאר מרעין בישים בבית הכנסת, והפכו את המקום למאורת שוטים ריקים ופוחזים, ואין שם דברי תורה כלל.
צא ולמד מה כתב האי חסידא קדישא עמודא דנהורא, פאר החכמים מרנא ורבנא, לוחם מלחמתה של תורה בספרו הבהיר כאור החמה מזהיר, בשו"ת יביע אומר חלק י, אורח חיים סימן יד
"וכן מתבאר מדברי הגאון הנצי"ב בספר העמק שאלה (פרשת בראשית סימן א אות ז), שסיים, שסעודת מצוה מותרת לכתחלה בבית הכנסת. ע"ש. ומה גם בנ"ד דמיירי שאין שותים שם יין ושכר, אלא רק משקאות קלים, ועוד שהחכם דורש שם בהלכה ובאגדה ומוסר, ואין לך דבר גדול יותר מזיכוי הרבים. וכמ"ש בש"ע (סימן פט ס"ו). וכן לדעת מהר"ם חלאוה והר"ן שצרכי רבים מותר, גם סעודה זו שנעשית בקהל רב נחשבת כצרכי רבים, כדי שיוכלו להמשיך השיעור ותפלת המנחה עד סמוך לשקיעת החמה, ויתחילו הסעודה לפני השקיעה, וממשיכים אח"כ סעודתם עם דברי תורה".
ובהמשך דבריו הקדושים כתב
"ועדותי זו נאמנה, כי בכל מקום שנזדמנתי בסעודה שלישית, ראיתי, שלא הביאו שם רק פת וסרדינים, ולא היו שם משקאות חריפים המשכרים כלל, אלא רק משקאות קלים לרוות צמאון הסועדים. ואחר אכילה קצרה היה עומד החכם שנמצא שם ומשמיע דברי תורה לדעת חכמה ומוסר להבין אמרי בינה, ולחזקם ולאמצם ולקרבם לצור מחצבתם. והרי אין לך דבר יותר חשוב מזיכוי הרבים כמ"ש מרן בש"ע (סי' פט) כנ"ל, הילכך גם לתירוץ מהר"ם חלואה והר"ן, שכיון שלצורך רבים התירו במגילה (כח ב), אף לגבי האורחים שבליל שבת חשיב צורך רבים. גם בנ"ד ס"ל להתיר כיון שיש בזה צורך הרבים וזיכויים. ומכיון שאין כאן סעודה גדולה משרא שרי אף להמג"א, כי מה לי פת וקטנית בסעודת עיבור השנה, מה לי פת וסרדין. ולכ"ע משרא שרי, כיון שאין שם קלות ראש כלל".
שים נא עיניך ולבך "רק פת וסרדינים". וכל זה היה בטרם חשכה שמשו וכבה נר ישראל בראש ההרים, המאיר לארץ ולדרים, אך אוי לנו כי פנה יום כי ינטו צללי ערב, ונפרצה בימינו החומה, ואמרתי אשימה מחסום לפי ולא אעורר חלילה קיטרוג, ולבי ולבך ידעי מה נעשה בימינו בבתי כנסיות בסעודה זו. והמרחם הוא ירחם עלינו כרחם אב על בנים.
שאלה - 243423
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בהלכות צדקה ומעשר האם נתינת מעשר כספים זה חובה מעיקר הדיןכתוב אל יבזבז יותר מחומש איך אפשר לומר על צדקה מבזבזבעל תשובה ועבירות יכול לתת יותר

תשובה
זה מנהג בלבד, ולכן לא נזכר בשלחן ערוך.
שאלה - 243422
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
אתמול ברוך השם עשיתי ברכת הלבנה כמו שהרב אמרהיום בבית הכנסת דנו האם ניתן עוד היום לברך ברכת הלבנהיש שאמרו שעד שעה 20:40 אפשר זה נכון?

תשובה
עיין חודש בציון.
שאלה - 243421
שלום לכבוד הרב
בקשר לשאלה אם זה בני זוג שכל אחד נמצא בקופ"ח אחרת האם מותר לקנות תרופות בקופה הזולה יותר עבור בן הזוג שנמצא בקופה השניה?
תודה רבה לכבוד הרב!

תשובה
מותר.
שאלה - 243420
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
קורה לי דבר מוזר הרב אני חולם הרבה בשבועות האחרונים

תשובה
סיימת ללמוד שלחן ערוך??????
שאלה - 243419
לכבוד הרב
תתפלל עלי הרב ערב רב אמרתיצמה שמגיע לי שמגיע לי עטבד מצטיין ואין הערכה והמנהלצקרה לי לשיחה עםמהבוס,שלי זכותי חדבר גג פורשת

תשובה
מתפלל כל יום.
שאלה - 243418
לכבוד הרב בביה"ל סי' שכח פסק כדעת הרמב"ם שהאיסור להתעמל הוא רק כדי להזיע. שאלתי למעשה האם מותר לי לעשות פיזיותרפיה לחזק את חגורת הכתפיים גם בשבת?
תשובה
תעשה במוצ"ש. בשבת תלמד תורה.
שאלה - 243417
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שמענו מהרב ביום שישי שיש בעיה עם מצבה שחורה. ואנחנו לא ידענו וכנראה אמא עשתה לאבא ע"ה שחורה.האם כיום בדיעבד צריך להחליף לפשוטה?

תשובה
במציבה שהוקמה אסור לגעת.
שאלה - 243416
הרב
זוג שכל יום רבים האשה רוצה יחס הבעל לא משתנה ומצער אותה. רב איתה ליד הילדים באופן קבוע. מאיים שיחזור לאמו. לזוג 4 ילדים. האם צריכה לרצות גירושין להתחיל בחיים חדשים?

תשובה
צריך להשלים ביניהם.
שאלה - 243415
שלום לכבוד הרב
מה דעתו של הרב שהיום כותבי מזוזות ומגילות וכו, משתמשים בשולחן אור ומעתיקים את המזוזות וכו עם אור חזק?

תשובה
אינני מכיר
שאלה - 243414
מורנו ורבנו עט"ר בריאות איתנה ונהורא מעליא וקבלת פני משיח צדקנו בקרוב
תודה רבה על כל השיעורים המסולאים מפז והספרים הקדושים חוצבי להבות אש
האם כל הבננות ק.שביעית לא לזרוק

תשובה
להניח הקליפות בשקית האשפה.
שאלה - 243413
לכבוד הרב
מציין שעזבתי את בני עקיבא מזמן.
נודע לי שעושים אצלנו בערב, מדורה בנים ובנות ביחד.
הדבר מותר ע"פ דעת תוה"ק?????

תשובה
חזק וברוך.
שאלה - 243412
שלום לכבוד הרב אחותי עשתה ניתוח להגברת קול וכעת מחפשים לה שידוך
תשובה
בקרוב ובהצלחה.
שאלה - 243411
שלום לכבוד הרב
השבח לה ברוך ה ואחרי חיזוקים ועידוד מכבוד הרב הערב אני זוכה להקים בית שה יברך את הרב שיזכה להגדיל תורה ולאדיר מתוך בריאות ונחת ואריכות ימים

תשובה
עלו והצליחו ויהיה הבית הזה כנבואת אבי חוזה וישמע בבית זה ובבית כל בני ובנות ישראל בקרוב קול ששון וקול שמחה.
שאלה - 243410
לכבוד הרב חזק וברוך על השעור במוסאיוף ראינו דרך האתרים, לגבי תפילת הדרך מדוע לא חותמים ברוך אתה ה אלקינו מלך העולם שומע תפלה, אלא רק ברוך אתה ה שמוע תפילה (בלי אלקינו מ' הע')
תשובה
כמו בתפילה.
שאלה - 243409
שלום לכבוד הרב
אני כבר 4 חודשים מחפשת עבודה אך לא מוצאת והלכתי להרבה ראיונות עבודה לא התקבלתי.
אני ממש מתוסכלת לא מתלוננת אבל אשמח לעצה בנושא מה עליי לעשות?
בשורות טובות.

תשובה
לקחת עבודה בלי ראיונות.
שאלה - 243408
לכבוד הרב
מציין שעזבתי את בני עקיבא מזמן.
נודע לי שעושים אצלנו בערב, מדורה בנים ובנות ביחד.
הדבר מותר ע"פ דעת תוה"ק?????

תשובה
תאמר ברוך שפטרנו.
שאלה - 243407
לכבוד הרב שלום רב היום רב בשם אפשר ללכת לישמוע אותו ? תודה רבה לרב
תשובה
אתה רציני???
שאלה - 243406
לכבוד הרב שלום רב
אשתי עברה לידה ונשארה כתוצאה מכך עם בעיות רפואיות של דימום וכנראה אי יכולת ללדת יותר בצורה טבעית , האם אפשר לתבוע את ביטוח לאומי על ידי חברה שמתמחה ?

תשובה
תתייעץ עם מומחים מה הסיכויים.
שאלה - 243405
לכבוד הרב שלום רב
תליון דג כסף בשרשרת טוב לשמירה מעין הרע האם גם בן יכול ללבוש? גם מלכתחילה?

תשובה
לא מבין בזה.
שאלה - 243404
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ההורים שלי לא מדברים כבר כמה ימים. כנראה נוצר בינהם וויכוח ואני מפחדת מאוד שהם התגרשו! אני בת 15 סה"כ מה אני יכולה לעשות? אני מפחדת הרב!
תודה!

תשובה
לא לפחד הם ישלימו.
שאלה - 243403
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כבוד הרב רשם לשואל מהאתר שסיפר כי יש לו קטסטרופה. הרב רשם לו על הספר האלף לך שלמה. האם הכוונה לספר בניהו? או זה משהו אחר?
תבורך על הכל בברכות שמים וארץ

תשובה
תבורך אתה בכפליים.
שאלה - 243402
לכבוד הרב
שלום וברכה
יש לי כלוב בחצר עם הרבה תוכים שאנו מגדלים אחת אמרה לי שיש בזה בעיה לגדל תוכים האם זה נכון? ובגלל זה יש עיכובים בשידוכים של בנותי?

תשובה
כל הודעה אנונימית אני אחראי???
שאלה - 243401
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
השלום והברכה לכבוד הרב. לגבי טו בשבט האם יש עדיפות לבירה שחורה או לבנה?
או שאין בזה ענין כלל?

תשובה
עדיפות ללימוד שלחן ערוך.
שאלה - 243400
מורי ורבי אהבתי אליך רבה אני מבוגר מעט ולבד ואני רוצה לכתוב צוואה שחס ושלום לא יתבזבז הכסף לחולין הרב יכול להסביר לי איפה מניחים צוואה לעת הצורך שאם צריך יתנו לי נחת בלי נדר
תשובה
ומי יהיה ערב שלא יריבו???????
שאלה - 243399
לכבוד הרב שלום רב .מותר להכנס למסדרון שדרכו נכנסים לבית הכנסת בגלל הגשמים
תשובה
מסדרון בלבד מותר.
שאלה - 243398
יש מקום לנוהגים לומר עפי הארי לטענתם
אני ה אלהכם אמת וחוזר ה אלהכם אמת ,אמת ויציב ואמרים שזה חייב

תשובה
פעם אחת אמת.
שאלה - 243397
לכבוד הרב, מה דעת התורה לגבי מה שקורה לאחרונה? כשהעמלקים ימ'ש מרימים ראש ואנחנו מאבדים את המדינה היהודית,עלינו להחריש, להתפלל ולצפות לגאולה או עלינו לקום ולעשות מעשה?
תשובה
אני מתפלא עליך איש חכם ונבון כמוך, קראת את מגילת "העצמאות"??? תעיין שם היטב ותאמר אם היתה פעם יהודית.....
שאלה - 243396
לכבוד הרב שלום רב
רופאה גויה בצרפת שאישתי מטופלת אצלה ביקשה מאישתי אם תוכל להשאיל ספר בצרפתית שהוא מדבר איך להתגבר על הכעס האם אפשר להשאיל לגויה?

תשובה
אפשר.
שאלה - 243395
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שבת בבוקר, אישה סיימה להתפלל והבעל עדיין בתפילה. האם יכולה לכתחילה, לקדש לשתות 86 סמ"ק לברך מעין 3,ואז לשתות קפה עם עוגה וכשהבעל חוזר, איך לנהוג

תשובה
כן בהחלט.
שאלה - 243394
שלום לכבוד הרב
אני מאד חוששת מהקורונה. עשיתי את ההשתדלות שלי מבחינת חיסונים אבל נמצאת במגע כל הזמן עם ילדים.
חוששת מאד מה אפשר לומר/לעשות כדי להירגע קצת?

תשובה
בזכות הטיפול בילדים לא יאונה לך כל רע חלילה.
שאלה - 243393
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני בעל תשובה, עובד ולומד בערב.
לצערי חולה קורנה.
אני בדיכאון כמה ימים בגלל התפילות ביחד ובגלל שלומד לבד ולא בחברותא.
איך אפשר להתחזק מזה?

תשובה
מי שאוהב את השם, מקבל הכל באהבה.
שאלה - 243392
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לבלר אני, ולפני הכתיבה אומר אני את הלשם יחוד שהביא הקל יעקב כ”כ כותב אני את שם ה’ ע”פ החילוק, אך איני מבין בכוונות ובנסתרות, האם מועיל אני או מזיק ח”ו?

תשובה
איני יודע בזה.
שאלה - 243391
שלום לגרב'צ מוצפי הי"ו, שוקולד שוויצרי המכיל 85% קקאו האם ברכתו העץ, ברך בטעות על רבינו תם והחליף מהר לתפילין של רש'י האם מועיל
או צריך לברכך מחדש?
ת.ל

תשובה
א, שהכל. ב, לא מברך.
שאלה - 243390
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הרב רשם שלא טוב ללכת לבית העלמין.
גם אם הולכים להתפלל אצל צדיקים?

תשובה
מסביב יש מזיקים.
שאלה - 243389
שלום לכבוד הרב
הבן שלי קיבל בגן חינוך מיוחד ערכה של אדמה וזרעים וכלי בלי חורים האם מותר לו לשתול
תודה רבה

תשובה
לא שותלים בשביעית.
שאלה - 243388
שלום לכבוד הרב שליט"א. למה לא תיקנו ברכה על התפילה שהיא מצווה מהתורה?
תשובה
דבר זה נדון בגדולים, אמנם כן מובא במסכת תענית ב. א. על הפסוק ולעבדו בכל לבבכם, איזוהי עבודה שהיא בלב הוי אומר זו תפילה. וכתב הרב פתח הדביר סימן ק״ו, ג. מדוע לא תיקנו ברכה על עצם התפילה, ותירץ בשם הרב בית עובד בכתיבת יד, שיש חשש שלא יכווין בתפילתו כהוגן, ונמצאת ברכתו שבירך לבטלה. וכן הוא בשו"ת מהר"ם שיק סימן ט"ל. ועיין בשו"ת יביע אומר חלק ג אורח חיים סימן ט.
שאלה - 243387
שלום לעט"ר. שמעתי מכת"ר פעם אולי בא"ח שאם אדם משרת אביו או אמו יעשה כן מעומד האם יש מקור לכך?
וכן שמעתי שר"ע נהנה מצל של איזה ארמון ואמר שכל הארמון נבנה לכבודו מה המקור תודה.

תשובה
עיין ארחות ציון בענין אמירת ״היו9 יום.... בשבת. ותשובת מור אבי ז״ל בזה.
שאלה - 243386
שלום לכבוד הרב
לכבוד כבוד הרב מוצפי שליט״א
אבא שלי נפטר ז״ל ואנחנו צריכים לרשום על המצבה
האם מותר לרשום שנפטר המדוכא ביסורים?נקבל את
תשובתך תודה רבה כבוד הרב

תשובה
מותר.
שאלה - 243385
לכבוד הרב
אם אוכל פירות שבעת המינים גם מפירות הארץ וגם פירות יבול חו"ל. מה יאמר בברכה אחרונה כדי לצאת על שניהם ? על פירותיה ? או על הפירות ?
תודה ותבורך מפי עליון בכל הברכות.

תשובה
אם יש כזית 27 גרם פירות הארץ תברך ועל פירותיה, ותפטור הכל.
שאלה - 243384
לכבוד הרב שלום רב
מניין מנחה מאוד מצומצם ודחוק בדרך כלל בקושי משיגים 10 מתפללים מה כדי לעשות חזרה אחת או לחפש מניין אחר

תשובה
תחפש מנין מסודר ולא צולע.
שאלה - 243383
אמא שתחי' מתכוונת לקבל חיסון רביעי, וליבנו תפילה שהיא תעבור זאת בנקל בע"ה.
אבינו ע"ה נפטר ואנו מייחלים שאמא תמיד תהיה בריאה וחזקה בתועמ"י
תודה על הבטחון והתמיכה של הרב.

תשובה
השם יאריך ימיה בטוב ושנותיה בנעימים.
שאלה - 243382
לכבוד מו"ר הרה"ג שליט"א
שלום!מניין בבוקר מצומצם הש"ץ המתין עד שהיו 10(כ2דק) ורק אז התחיל גאל ישראל. אח"כ העירו לו שעשה כלא כהוגן כי גרם להיסח דעת איך צריך לנהוג בכזה מקרה?

תשובה
עשה שלא כהוגן, כי לא ידע את ההלכה, היה עליו להתמתן בקריאת שמע, לקרוא אותה מילה במילה באטיות. גם לשתוק כחצי דקה בין פרשה לחבירתה, ובאמת טיציב, היה צרים לאמרו באטיות רבה, כדי שלא יבוא לבעיה ההלכתצית "אם שהה כדי לגמור את כולה, לא יצא ידי חובתו", ואסור משום הפסק.
וכן ראיתי כמה פעמים למרנן הגאונים היביע אומר זיע"א והגאון רבנו שלום משאש זצוק"ל, שבשעת החופה בברכה השביעית, הבחורים היו מזמרים "קול ששון וקול שמחה" וחוזרים ומחליפים נגינות, והרבנים היו ממשיכים לומר את התיבות אחת לאחת, עד שהבחורים שתקו, ואז היו מסיימים את הברכה.
שאלה - 243381
לכבוד הרב
מקבלת הצעות של בחורים דתיים כיפה סרוגה ואני חרדית רוצה מישהו אמיתי כמוני נראה שאין בנמצא ואם יש אז תפוס אני לא אשתגע כדי להתחתן התבגרתי כבר וחושבת שהחתן לבוא אלי

תשובה
אם הבחור ירא שמים, ויקיים חתונה בהפרדה מליאה, וחינוך חרדי מלא, תקחי אותו. זה לא הזמן לכפיפת ידים.
שאלה - 243380
לרב הגאון שלום וברכה
הבת שלי היא הראשונה שלי שתחיה ואיחרנו ברישום לגן לתשפ"ג, וכעת אין מקום בגן של ש"ס בעירנו אשקלון. אני ממש חוששת ובלחץ ומבקשת את עצת הרב. תודה

תשובה
להשתדל אצל העסקנים בעיר.
שאלה - 243379
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א, אם יש בבית הכנסת ביום חמישי חתן וגם אבי הבן, מי מהם קודם לעלות לתורה?
תשובה
חתן כל שבעת הימים קודם לכל. ואם אבי הבן יצטער, יעלה החתן ראשון ולא יצטרך הכהן לצאת, ויאמרו "הגם שיש כאן כהן יעלה החתן ראשון", ואחריו ישראל, והשלישי אבי הבן. ועיין גן המלך סימן כ"ח ומקרא בציון.
שאלה - 243378
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום כבוד הרב
היית ממליץ למבוגרים מעל 70 להתחסן בחיסון הרביעי ?
אורך שנים ובריאות

תשובה
מה לך נרדם? מגיל 60 יתחילו, המגיפה משתוללת כמעט בכל בית לא עלינו.
שאלה - 243377
לרהג שליטא
אסור להתרחץ במקווה שאביו מתרחץ שם אם זה רק לגבי לא יגלה כנף .ערוות. אביו אז אפשר שאבא יהיה בחדר צצדי וכדומה או יכסה במגבת ויורד למקווה.

תשובה
אל תמהר לאסור ולהבריח משם, יש ים של פוסקים אשר דנו בזה, עיין בפסחים נ"ח, האגודה שם, שו"ת מהר"י וייל סימן ל"ו, הגה באבן העזר כ"ג, ט"ו, רבנו חיים פלאג'י שיע"א ועוד.
הצדדים להיתר. א דווקא באמבטיה משותפת אסרו, ב, כששניהם ערומים. ג, כשאין מין באמבטיה. ד, ששניהם ללא מישהו יחד. ה, כשהם יושבים בטלים ללא תעסוקה. ו, יש שכתבו שהמדובר בזמן תקופת התלמוד שהיו יותר מתעסקים בענינים הללו. כך שהמקילים בכך יש להם על מה לסמוך.
שאלה - 243376
שלום לכבוד הרב
שמעתי רב שאמר שבדורות האחרונים גברה הבעייה

תשובה
אני לא שמעתי.
שאלה - 243375
לכבוד הרב מוצפי שליט"א.מתקשה להתמודד עם הבשורה הקשה. לעיתים מקבלת את הניסיון אבל גם הרבה מחשבות קשות וחולשה באמונה מה עושים?
תשובה
השם יתברך יעזרכם.
שאלה - 243374
שלום לכבוד הרב מוצפי
מי שאמר במשך תקופה ותתפלל חנה/פתח אליהו/ פסוקים מסויימים, ורוצה להפסיק - צריך התרה?
והאם מותר לחזור בברכת האבות על המילה ״אלוקי״ אם חושב שלא כיוון?

תשובה
אתה זקוק להתרה לדמיונות.
שאלה - 243373
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה ההשתדלות הראויה בשידוכים? ומה לעשות ע"מ לזכות להתחתן בקרוב עם בחור ירא שמים?
באילו דברים כדאי להתחזק? האם נכון להתפלל או רק להתחזק באמונה?

תשובה
מתפללים.
שאלה - 243372
לכבוד מו''ר עט''ר שליט"א
רבנו מורנו מה אפשר לעשות האשה מבולבלת, מנסים להחזיק מה עושים ? סליחה מכבוד תורתו וזמנו היקר מפז.שואלים רק מפני הדוחק.

תשובה
במה דברים אמורים???
שאלה - 243371
שלום לכבוד הרב
איך ראוי לנהוג בתפילין ראש שמניחים ביחד רשי ורבנו תם האם להכניס את הרבנו תם בתוך הרשי או לשים את רשי ואז רבנו תם כך שהדלת של רשי בעורף רבנו תם מעליו
אורך ימים לרב

תשובה
הרצועות של תפילין דרבנו תם מוסתרות מתחת של רש"י.
שאלה - 243370
לכבוד הרב
מרגישה תחושם אשם. הייתי מצוננת והלכתי לעבודה על פי חוק שיש לי תור ירוק ואחרי 2 בדיקות ביתיות שליליות. והכנסתי 4 תלמידים לבדוד כי אחרי כמה ימים התגלתי חיובית

תשובה
צריכים ליזהר ולהישמר.
שאלה - 243369
לכבוד הרב
רציתי לשאול את הרב איזה ספר ללמוד לשלום בית ? אני בשנה ראשונה ומרגיש שאני צריך שיעור אבל אני לא מוצא או ספר להתחזק בענין ?
תודה רבה לכבוד הרב על הכל

תשובה
תקרא תהלים מכל הלב.
שאלה - 243368
שלום לכבוד הרב שליט"א.
אבלים שכרו דירה לשבוע לשבת שם שבעה.ימי השבעה מסתיימים בשבת בבוקר.האם ימשיכו לאכול שם בשבת או עדיף שכל אחד ילך לביתו בכניסת שבת.
מחמת אבלות בצינעא.

תשובה
ימשיכו גם בשבת.
שאלה - 243367
לכבוד הרב
יום היארציט של צדיק שחל ביום שבת מתי עולים לקבר?
כי הרב אמר בשבת לא עולים.
תודה רבה.

תשובה
לא טוב לבקר בבתי עלמין, זה גם מסוכן.
שאלה - 243366
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני נמצא ברפואה בכללית ואני זקוק לתרופה שבמכבי עולה הרבה יותר זול, האם מותר לי לבקש מחבר במכבי שיקנה לי ??
תודה רבה לרבינו שליט"א.

תשובה
אסור בהחלט.
שאלה - 243365
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום רב
רציתי לדעת למה כתוב כל כך הרבה פעמים בפרשה חתן משה ולא יתרו?
תודה

תשובה
כי עלה במדריגתו.
שאלה - 243364
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום וברכה,
תפילה בכל בוקר כיותר משעה.מאחרת לעבודה כמעט כל יום .
בלי נדר האם אוכל להתפלל תפילת לחש בערבית במקום שחרית ?

תודה ומחילה .

תשובה
מוזר ביותר, אשה פטורה מהתפילה.
שאלה - 243363
לכבוד הרב
רכשתי גרביים מאתר אינ' סיני. כשהגיעו הבחנתי שמודפס עליהם סמל שנראה כך: עיגול , חצוי לשני צבעים, כשבכל צבע יש נקודה מהצבע השני.
האם מותר להשתמש? חשש ע"ז?

תודה.

תשובה
לא מוכר לי. לא מזמינים סחורות מאתרים.
שאלה - 243362
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום
אני נוהגת כל שנה היום טו בשבט לנטוע עץ כיצד עלי לנהוג השנה בשמיטה תודה לרב כבוד הרב

תשובה
אסור בנטיעה, תקראי תהלים. פרקים א, ק"ד, קמ"ד, משלי פרק ל"א.
שאלה - 243361
לכבוד הרב האם מותר לעבוד במפעל לייצור עיתונים חילוניים?
התפקיד שלי הוא לקחת גלילי נייר לשים אותם במכונה והמכונה עושה את שלה מבחינת ההדפסות

תשובה
פעם אתה כותב ״לייצור״ ואחר כך ״הדפסות״………… ייצור מותר. הדפסות אסור.
שאלה - 243360
שלום כה"ר
לגבי האילן שהיה לו לא"א ע"ה: האם המדובר הוא באילן פיזי פלאי העל טבעי שהיה ונברא בעולם הזה או על דברים רוחניים דרך משל וחידה בלבד (הקדמת הרמב"ם ע"ה למסכת סנהדרין)?

תשובה
אילן ממש.
שאלה - 243359
לכבוד הרב שלום רב
מחילה. אני לא מרגיש טוב,התבלבלתי, אני משתדל להתפלל בנץ. קמתי מוקדם והתפללתי שחרית בטעות בלילה, שעתיים לפני זמן טלית ותפילין.מה לעשות?
תודה רבה

תשובה
תתפלל מחדש עם טלית ותפילין.
שאלה - 243358
שלום לכבוד מורינו פאר הדור והדרו . שכח כי יום ב הוא טו בשבט וקיבל תענית ביום א מבעוד יום עם תוספת תנאי כנהוג מה ראוי לעשות
תשובה
התרה עם חרטה מוחלטת בפני שלשה כשרים.
שאלה - 243357
לכבוד הרב, השכנה פוגעת בב״ב ובי היום נפלתי נחבלתי זאת לא הפעם הראשונה, סיכסכה ביני ובין השכנים. מפזרת... חרקים, כיצד אני יכולה להגן על ב״ב ועלי ביציאה מהבית
תשובה
תפסיקו לריב זה לא טוב לכל דיירי הבנין.
שאלה - 243356
לכבוד הרב בן ציון מוצפי!
הרב אני ברוך השם לומד גם הלכות וילקוט יוסף ומשנה ברורה ברוך השם.
אני רק רציתי לשאול את כבודו האם יש מיתוק הדינים ביום ט"ו בשבט?
ומרן החיד"א כתב את זה?

תשובה
לא הבנתי מה זה כל כך מפריע לך, מעולם לא שאלת שאלה מהבית יוסף ומהפוסקים?
שאלה - 243355
לרב היקר
בחור מעוניין להכיר אותי למטרת שידוך,חשוב לו החיצוניות. הסכים להיפגש ללא תמונה ואני מתלבטת אם לנסות כי אני לא גנדרנית וגם יש קצת צלקות בפנים שלא יתאכזבאשמח לעצתך

תשובה
מי שאומר שרוצה חיצוניות הוא פושע ועובר על פסוקים בתורה, ופורץ גדר. אוי לדור שכך עלתה בימיו.
שאלה - 243354
שלום לכבוד הרב מה התכוון הרמבם בהלכות דעות "לעולם ימנע אדם עצמו מפירות האילנות"?
תשובה
לאכול יותר ירקות מאשר פירות.
שאלה - 243353
שלום לכבוד הרב,
אחרי לידה ב"ה, תפר נפרם ובמיון ביקשו מעקב תוך שבוע בקופה. יש רק רופא ולא רופאה לזמן הקרוב, מותר ללכת לרופא בליווי הבעל שיהיה בחדר אחרי וילון?
תודה רבה!

תשובה
מותר עם בעלך.
שאלה - 243352
לכבוד הרב היקר ואהוב . מחילה על השאלה האם מור אביכם ז"ל נהג לשתות יין לבן או אדום בליל ט"ו בשבט?
תשובה
בהחלט לא, ואמר לי לדלג על זה כיוון שלא נזכר בדברי רבנו האר"י ז"ל, ומה שנהג בסדר הלימוד ואכילת פירות שבעת המינים, הן משום מסורת אבות, הן משום שמצאנו לרבי אברהם אזולאי זיע"א שהתייחס למיני הפירות שהם שלשים.
שאלה - 243351
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
ברכת הלבנה מי שלא יכל בגלל הגשמים וחולי האם הלילה זה יום אחרון?
או עד מחר בלילה יום אחרון?
עד מתיי אפשר עדיין לברך את ברכת הלבנה איזה יום?

תשובה
תברך הלילה מהר.
שאלה - 243350
לכבוד הרב יש לי שובר למסעדה ואני לא משתמש בו כי אני משתדל לא לאכול בחוץ. אם אני רוצה למכור את השובר האם אני צריך לברר עם הקונה שהוא ישתמש בו רק למקום כשר או שזה לא עניין שלי. תודה
תשובה
אל תהיה שליח לדבר עבירה. רק לגוי תמכור.
שאלה - 243349
לכבוד הרב מוצפי שליט"אהאם מותר לגבר נשוי לקחת אשה נשואה עם הבת שלה לגן שגם הילדה שלי נמצאת?לפעמים בבוקר במקום שתיסע באוטובוס? תודה רבה
תשובה
אולי פעם בחודש.
שאלה - 243348
לכבוד הרב שלום רב חזק ואמץ נהנים מהשיעורים במוסאיוף
רציתי לדעת אם מותר לאישה נשואה, לעלות תמונות מלפני שהייתה נשואה בגילוי ראש

תשובה
לפרסם ודאי אסור.
שאלה - 243347
לכבוד הרב בן ציון מוצפי!
האם זה נכון שביום ט"ו בשבט מתנתקים הדינים?
שמעתי מרב שהביא בשם מרן החיד"א זצוק"ל שביום זה מתמתקים הדינים ובסדר החודשים זה שקול כמו ט"ו באב וחודש אב

תשובה
תתחיל ללמוד שלחן ערוך.
שאלה - 243346
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
בבדיקת קולונוסקופיה שהיה צריך להיות לי השבוע בוטלה!
אפילו לא טרחו להודיע לי זה כפרת עונוות הרב?
או כל עקבה לטובה?

תשובה
סליחה, תפסיק להיות פחדן.
שאלה - 243345
לכבוד הרב אני נכה ואינני יכול לאכול לבד.האם אישה כאשר היא נידה יכולה להאכיל אותי?
תשובה
נכון יותר שיהיה מי מבניך או קרוביך שיאכיל אותך, ורק כשאין מי מותר שהיא תשרת אותך.
שאלה - 243344
שלום לכבוד הרב הגדול. אפשר כמה מילים על מעלת פירות ארץ ישראל לכבוד יום טו בשבט תשפ"ב.
תשובה
אעתיק לך תשובה שכתבנו לפני שנים אחדות.
שאלה - 154315
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, שלום רב. לקראת ט"ו בשבט ילמדנו רבנו האם יש עדיפות לאכול פירות שגדלו בארצינו מאשר לפירות המיובאות מחו"ל מארצות אויבינו?
תשובה
חביבות יתירה ראינו שהתורה הקדושה שיבחה את פירות ארץ ישראל, ככתוב [דברים ח, ח] "אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן אֶרֶץ זֵית שֶׁמֶן וּדְבָשׁ". ונאמר [שמות י"ג, ה] "וְהָיָה כִי יְבִיאֲךָ יְקֹוָק אֶל אֶרֶץ הַכְּנַעֲנִי וְהַחִתִּי וְהָאֱמֹרִי וְהַחִוִּי וְהַיְבוּסִי אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ לָתֶת לָךְ אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ וְעָבַדְתָּ אֶת הָעֲבֹדָה הַזֹּאת בַּחֹדֶשׁ הַזֶּה".
ועיין בתלמוד ירושלמי [מסכת ביכורים פרק א, הלכה ג] ובתלמוד בבלי [כתובות קי"א, ב] "רמי בר יחזקאל איקלע לבני ברק, חזנהו להנהו עיזי דקאכלן תותי תאיני, וקנטיף דובשא מתאיני וחלבא טייף מנייהו ומיערב בהדי הדדי, אמר היינו זבת חלב ודבש. א"ר יעקב בן דוסתאי מלוד לאונו שלשה מילין, פעם אחת קדמתי בנשף, והלכתי עד קרסולי בדבש של תאינים. אמר ריש לקיש לדידי חזי לי זבת חלב ודבש של צפורי, והוי שיתסר מילין אשיתסר מילין. אמר רבה בר בר חנה: לדידי חזי לי זבת חלב ודבש של כל ארץ ישראל".
ועוד עיין [שם קי"ב, א] "אמר רב חסדא, מאי דכתיב: ואתן לך ארץ חמדה נחלת צבי? למה ארץ ישראל נמשלה לצבי? לומר לך: מה צבי זה אין עורו מחזיק בשרו, אף ארץ ישראל אינה מחזקת פירותיה. דבר אחר מה צבי זה קל מכל החיות, אף ארץ ישראל קלה מכל הארצות לבשל את פירותיה. אי מה צבי זה קל ואין בשרו שמן, אף ארץ ישראל קלה לבשל ואין פירותיה שמנים? תלמוד לומר זבת חלב ודבש, שמנים מחלב ומתוקים מדבש".
ולכן בברכת מעין שלש מצינו נוסח מיוחד לחתום על הארץ ועל פירותיה.

ובשבת זו פרשת בשלח קראנו בתורה על ירידת מן לישראל במדבר, וידוע מה שכתב הזוהר הקדוש שבכניסתם לארץ ישראל נבלע המן בתוך אילנות הארץ, והאוכלם טועם בהם את רוחניות המן, ואמר לי מור אבי ז"ל שלכן הגאון רבנו יוסף חיים ז"ל היה פעמיים בשנה מזמין מפירות הארץ הקדושה לבבל ומחלקם לתלמידי חכמים שם, והיה אומר להם בואו ותטעמו מהמן שירד לישראל במדבר.

וכתב הגאון היעב"ץ ז"ל בספרו מור וקציעה [סימן רח] "ואף על גב דאמרינן [סוטה יד, א] וכי משה לאכול מפריה ולשבוע מטובה היה צריך, אנו ודאי צריכין להם, כי פירות א"י מוסיפים כח וחכמה, כמ"ש [ב"ב קנח, ב] באוירא דמחכים. ולא על חנם האריך התלמוד [ברכות מד, א] להזכיר אכילה מופלגת דר' יוחנן ותלמידיו כי אכלי פירות גינוסר, שנראית באמת גוזמא. אבל ח"ו שכוונו לספר בגנותם, אלא בשבחם ובשבח א"י נתכוונו. ולהודיענו שפירותיה נותנים חיים לעם עליה, ומוסיפים כח וגבורת ההשכלה".

והרב בית אברהם בצאתו מארץ ישראל לעיר מגוריו ברנוביץ' הביא עמו מרוב חביבות דקדושה חלה קטנה שנאפתה מעיסה בארץ ישראל וצירפה בשולחנו ביום שבת קודש ללחם משנה לחלתו הגדולה, ונסתפק על איזה מהם לברך, על החלה הגדולה מחו"ל, או על החלה הקטנה מארץ ישראל. ולידו ישב הגאון רבי אריה לייב רוגוזניצקי זצ"ל הרב מנאליבוק והשיב לו על פי האמור בתורה (בראשית טו יח) "הנהר הגדול נהר פרת" ופרש"י דאע"פ שהוא קטן יותר משאר הנהרות מכל מקום משום כבודו של ארץ ישראל קוראים לו גדול, הרי שאף בעניננו אף על פי שהחלה מארץ ישראל קטנה יותר, יש לה מעלה של גדול, ויש לברך עליה.
וכעין זה מסופר על רבינו המלבי"ם שפעם אחת הודיעו לו כי שני אורחים מחכים לו, אחד שבא מארץ ישראל והשני אחד מגדולי הרבנים ברוסיה, וצוה המלבי"ם להכניס בראשונה את זה שדר בארץ ישראל. וכשנכנס אחר כך הרב מרוסיה היה נעלב מעט שהכניס קודם את היהודי מארץ ישראל, ושאל את המלבי"ם אם שמע ממנו הרבה חידושי תורה. השיב לו המלבי"ם לא שמעתי ממנו חידושי תורה אבל נזכרתי באותה שעה במאמר הכתוב על "הנהר הגדול נהר פרת" ורש"י מפרש לפי שהיה דבוק לארץ ישראל קראוהו גדול אף על פי שהוא קטן ועל אחת כמה וכמה שמי שיושב בארץ ישראל הוא גדול יותר מהגדולים היושבים בחוץ לארץ.

ולגבי האכילה ביום ט"ו בשבט עיין במועד לכל חי [סימן ל, ] לרבנו חיים פלאג'י ז"ל, ובספרו ברכת מועדיך לחיים [חלק ב, עמוד קנ"ב] ובספר והוכיח אברהם [פרק ל"ד] שכתבו לאכול מפירות שבעת המינים דווקא. וכן הוא בספר כף החיים סופר [קל"א, ר"ז]. ומור אבי ז"ל היה מקפיד על פירות ארץ ישראל היכא דאפשר ומוותר על פירות של חוץ לארץ.
ובודאי שעיקר המנהג לאכול מפירות שבעת המינים ועוד כפי שסידרו לנו הגאונים רבנו חיים ויטאל ז"ל ורבנו אברהם אזולאי ז"ל ורבנו יעקב רקח ז"ל הם מפירות ארץ ישראל שיש בהם קדושת הארץ. שהרי כל ענין ראש השנה לאילן הוא לגבי חנטת הפירות הן לגבי מעשרות, הן לגבי שביעית ערלה ומצוות התלויות בארץ שעיקרם בארץ ישראל. ואין שום חשיבות בפירות המיובאות מחו"ל, כי שתים רעות יש בהם, האחת שבזה מפרנסים את אויבי ישראל מארצות הניכר, והשנים שידוע כי הם מכילים חומרים כימיים וביולוגים מסוכנים לבריאות, וחלילה שבאלה יהיה אפילו ריח של מצוה. לכן נשתמש רק בפירות של הארץ וכן ביין המיוצר בארץ הקודש.
שאלה - 243343
שלום לכבוד הרב האם מותר לשתול באדמה
נענע ושיבא?

תשובה
כל עבודות האדמה אסורות בשביעית.
שאלה - 243342
אני גבאי בית הכנסת מסדר כל יום שישי בצהריים בשולחן בית הכנסת את כל סוגי העלונים השונים חלק מהמתפללים קוראים את העלונים בתפילה, תלמיד חכם העיר לי שאני עובר על לפני עיוור...
תשובה
אל תניחם על השלחן.
שאלה - 243341
כבוד הרב
מורנו הרב שליט"א, לימדנו באורחות ציון שמגביהים העקביים בקדושה באמירת קדוש וכן המנהג בברוך וימלוך. האם נוהגים כך גם בקדושת כתר, בעניית "איה" ו"שמע ישראל"?
תודה

תשובה
בתיבת איה.
שאלה - 243340
שלום לרב הגאון שאלה לגבי טאבון ביתי בעל עוצמת מעלות גבוהה פועל עי גז האם מותר לאפות בו גם בשרי וגם חלבי? ואם כן איך ניתן להכשירו ומהם הזמנים האם כמו בתנור ביתי רגיל? תודה רבה
תשובה
תוותר על זה, כי יכולים לקרות תקלות חס ושלום.
שאלה - 243339
לכבוד הרב שלום רב
האם ראוי להעביר קו ולכתוב בצד ט''ס בספרי לימוד כשרואים טעות סופר ודאית?
תודה רבה

תשובה
תציין בגליון שבשולי העמוד.
שאלה - 243338
כל סוג פירות (שאוכלים את פנימיותו/את חיצוניותו וכו') הוא כנגד עולמות בי"עמה לגבי אבוקדו ומנגו? לא אוכלים את הפנימיות שלו, אך גם לא אוכלים את החיצוניות שלו.

תודה רבה

תשובה
כולם בכללם.
שאלה - 243337
לכבוד הרב
לומד כל יום חוק ולא יעבור שעה הלכה ומוסר במשך שנים
עכשיו יש גם שיעור תורה בערב ויוצא שאני לפעמים מוותר על השיעור תורה מחוסר זמן גם כדי להספיק תשעה לימוד מה עלי לעשות

תשובה
תמשיך בסדר לימודך מקדם.
שאלה - 243336
לרב היקר
לפני שנה הכרתי את הספרים של כת"ר ארחות בציון ולמדתי אותם בעיון וביסוד בציון.
וקורא גם באתר הק'.
ומאז נהייתי יהודי אחר...
שינוים המעשים...
אודה לכב' אלף אלפים

תשובה
תעלה במעלות רבי רבבות בתורה ובעבודת השם יתברך.
שאלה - 243335
לכבוד הרב שלום רב
אני שתח"י נדבקה באומיקרון וסובלת משיעול האם להניח בצל חתוך לידה בזמן השינה יעזור ?

תשובה
תנסו.
שאלה - 243334
שלום עליכם הרב אני בן לעדה הגרוזינית לצערי ישנן דעות נגד מנהגי העדה שיסודותיהם בהררי קודש ולמנהגים סמיכות בראשונים ובגאונים שומע טענות שאנחנו חלילה לא נחשבים…
תשובה
חלילה וחס לפסול שום עדה מישראל עם קדושים. הידעת כי קודם 170 שנה הגיעו לירושלים משפחות הראשונות וחשובות ועשירות מגרוזיה והזילו זהב מכיסם ובנו את העיר החדשה ואחריהם קודם 100 שנה יסדו שכונה שלימה סמוך לשער שכם, ומסרו נפשם ודמם נשפך על ידי הפורעים הערבים הארורים. ונתנו חינם בתים לרבנים שהיו חיים בחרפת רעב, כילכלום והשביעום, והיו בעלי צדקות וגמילות חסדים.
שאלה - 243333
שלום לכבוד הרב!אני נדרתי שאם אני יעבור ח״ו על עבירה שאני יצום,האם אני חייב בתענית כל פעם(ח״ו) שאני יעבור על אותה עבירה. והאם אני יכול לברור באיזה יום לצום?
תודה רבה

תשובה
מה שאתה מוציא מפיך תקיים.
שאלה - 243332
שלום לכבוד הרב
תודה רבה לך על הכל ה ישמור אותך שחיזקתה אותנו ונחמתה אוהבים אותך ותמיד שומעים אותך כולנו פוא ממש תורה מסיני מתי יבוא המשיח כבודו תודה

תשובה
השם יתברך ישמרכם ויחזקכם.
שאלה - 243331
בהמשך שבעלי יצא על מישבו שקילל רבנים מאז בעלי באי שקט כולם משתעלים שהוא נכנס לבית מדרש מסתכלים עליו כאילו עשו לו כישוף הרב בעלי רוצה לעבור למקום אחר אפשר להתייעץ עם הרב
תשובה
אין מקום לדאגה, ישנה מקום וישנה מזלו לטובה.
שאלה - 243330
לכבוד הרב היתה לי השנה ברוך השם התגלות בת קול פעמיים זו מציאות . קיבלתי הפעם השניה מסר בן 3 מילים שלא לא הצלחתי להבין
לא פיענחתי קריאה בשמי הפעם השניה לא היה ברור

תשובה
הסוללות נגמרו, תזמין מבית מרקחת השרון.
שאלה - 243329
לכבוד הרב
הבן סובל מדכאון חרדה אין לו רצון לחיות הוא טופל אצל מספר מטפלים קיבל טיפולים ללא שיפור כעת לא משתף פעולה מיואש
מה כבוד הרב מציע לעשות

תשובה
הוא זקוק לטיפול רפואי של מומחה וותיק ובעל נסיון.
שאלה - 243328
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, בשבת היתה לנו שאלה הרופא המליץ לי לשתות מי קוקוס לניקוי רעלים ובעיות בכלי הדם, מה מברכים על אגוז קוקוס, ואם מברכים על המים שנמצאים בתוכו?
תשובה
אגוז קוקוס ברכתו בורא פרי העץ. המים שבתוכו אם אתה אוכל מהקוקוס אינך מברך עליהם, אך אם אתה רוצה לשתות אותם תחילה ברכתם שהכל.
שאלה - 243327
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה הסדר נכון לט"ו בשבט?
האם אפשר לשאול את כבודו איך מור אביך זצוק"ל נהג בט"ו בשבט?
האם הוא עשה סדר ט"ו בשבט ,מה התפלל באותו יום?
מה נכון לעשות ביום הזה?

תשובה
עיין בספר פרי עץ הדר. שם כל הסדר.
שאלה - 243326
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
היינו אמורים לעשות ט"ו בשבט אצל אחי אתמול גיסתי עשתה בדיקת אנטיגן ויצאה חיובית הם מזלזלים בזה ואחי רוצה שאבוא ומאיים שיקפיד עליי אם לא אבוא מה אעשה?

תשובה
יש עוד רבים וטובים שקבעו לבוא הלילה ללימוד, וביטלו הכול. סכנת נפשות היא. אין ממשלה אין משילות, יש חשמל רק לבדואים.
שאלה - 243325
לכבוד הרב מוצפי שליט"א: היום, בגשם השוטף לפני שחרית נזכרתי בסיפור על אביכם הזקן הרץ במים עד ברכיו לבית הכנסת, דמעו עיני איך נזכה אנו גם כן לכזו אהבת ה'. ישר כח.
תשובה
מסירות נפש באופן יוצא מהכלל. זכותו תעמוד לנו ולכל ישראל.
שאלה - 243324
לכבוד הרב שלום מורי ורבי, אם אני קם באמצע הסעודה לשירותים, כשאני חוזר אני צריך ליטול ידים שוב בברכה?
תשובה
יש חילוקי דיעות בהלכה בענין זה אם חייב בנטילה מחדש אם לא. ולכן למעשה יטול ידיו בלי ברכה. צוכך הסכימו רוב ככל הפוסקים.
שאלה - 243323
לכ' הרב היקר, אני אומר קודם ארוחה מזמור לדוד, האם אפשר לחר נטילת ידים? ומה המעלה יש בזה?
תשובה
תאמר המזמור קודם שתיטול ידיך ולא תפסיק בין הברכה של נטילה לברכת המוציא, והמעלה שיש בו ז"ן תיבות ומסוגל לפרנסה. ועיין בן איש חי אמור שנה א אות ד.
שאלה - 243322
לפני מחזור - יש 3-8 יום כתם במגן ת.
מתחיל קטן ויותר, ובטישו. לפעמים הפסק לילה נקי
מחזור ובסיום כתמים 7 י ממחזור.
יוצא לפעמים בחודש שבוע וחצי מותרים.
ממתי נאסרים ומה ניתן לעז

תשובה
האיסור הוא כשמתחיל בצורה סדירה, ולא כתם אקראי. לכן יש ללכת לרופא נשים שיטפל בנושא. ולהשתמש בסינטטי וצבעוני.
שאלה - 243321
לכבוד הרב שליט"א, יש לנו אדם שמביא קבטע משקאות חריפים בשבת לבית הכנסת. ואומר איפה כתוב שאסור? מה עונים לו.
תשובה
עוון חמור בידו שמזלזל בקדושת בית הכנסת. ונאמר וממקדשי תיראו.
ואתה כדי להשיב לו עיין תשובה 226299
שאלה - 243320
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני נמצא בשנה על מור אבי אני חושש ללכת לבית הכנסת בגלל שהרבה ללא מסכות מה אני יכול לעשות לגילוי נשמתו אני לא אומר קדיש כי אני מתפלל יחיד בבית

תשובה
אתה חייב לומר קדיש כדי להציל את נשמתו של אביך מדין שמים, תיכנס בשעת אמירת הקדיש.
שאלה - 243319
שלום לכבוד הרב שליט"א
מחילה שאני לוקח מזמנו של הרב. הרב יכול להמליץ לי על ספר מוסר לרבותינו שיחזק אותי בשמירת העיניים?
תודה לרב על כל ההשקעה

תשובה
תלמד בעיון את יסוד ציון.
שאלה - 243318
לכת"ר
שמלמדים ילד ובכלל את האותיות הא"ב, איך נכון לומר את האות ז'?
ראיתי גם שהתמנים והספרדים אומרים שונה את האותיות, האם יש חשיבות איך אומרים כל אות?

תשובה
אומרים זן, שלא ישמע ככלי מלחמה.
שאלה - 243317
שלום לכבוד הרב
הייתי באמצע שירת הים והחזן אמר ברכו ועניתי, ובטעות התחלתי יוצר אור ומיד אמרתי למדני חוקך וחזרתי לשירת הים, האם פעלתי נכון?
תודה רבה לכת"ר

תשובה
למדני חקיך מועיל כשאמרת רק "ברוך אתה השם", אם אם המשכת מה יועיל .
שאלה - 243316
לכבוד הרב מוצפי שליט״א
אחר חטא העגל הקב״ה לקח את הלוחות לגמרי ממשה, ולא רק טפחיים, (ואח״כ משה חטפם). אז למה התורה הייתה צריכה להתחיל מ״החודש הזה״, הרי הקב״ה רצה לקחת הכל?

תשובה
כי בסופו של דבר הקדוש ברוך הוא הסכים לתת את בראשית.
שאלה - 243315
כבוד רב שלטא
על מור אביך הקדוש שמענו רבות. תוכל לספר לנו על הרבנית הצדקת טובה ע"ה, שהיתה צדיקה ובעלת חסד ורואה נסתרות.

תשובה
נא עיין בתשובה 241009
שאלה - 243314
לכבוד הרב
אני מבקשת ששאלתי לא תיחשף באתר

תשובה
לא חשפנו ואין גם תשובה. ולאיזה צורך שאלת?
שאלה - 243313
לכבוד הרב
אימי ע"ה נפט' לפני כ-4 ח' בעלי אומר עליה קדיש כל יום בעלי מאוד מציאותי וכשחזר היום מביהכ"ס אמר לי שכשאמרקדיש ראה את דמותה מס שניות שמחהויותר צעירהזה אמיתי?ת' לרב

תשובה
אינני מתעסק בזה.
שאלה - 243312
לכבוד הרב
אבא נפטר בה' ניסן בשנה שעברה
מתי עושים את הסעודה העיקרית ב11 חודשים או ב1 חודשים או ב13 חודשים שזה התאריך של הפטירה שלו וגם יום הקבורה לפי מנהג מרוקאי
תודה

תשובה
ביום ה באדר שני אזכרה של סיום האבילות. יום ה בניסן הוא יום הפטירה בשנה.
שאלה - 243311
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מלטונין נוזלי צריך כשרות ?
תודה

תשובה
כיוון שיש בו טעם כי הוא נוזלי צריך בכשרות, כי יש להשיג כשר.
שאלה - 243310
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם צריך להקפיד שלא לדבר בין נטילת ידיים לברכת המוציא או שזה חומרא בעלמא?

תשובה
אין לדבר משום היסח דעת.
שאלה - 243309
לרב שליטא
יש לנו שיעור עם ה"הרב" שלנו על אמונה כל השיעור ביטול תורה
ממציא מילים מהשורש אמונה אשר לא קיימות פשוט ב"ת ועצוב מקשקשים על הלוח
ואמור להיות שיעור גמרא עיון (רש"י)

תשובה
להזהר פן יש שם חומר הנוגד את האמונה.
שאלה - 243308
לכבוד הרב שליט"א שלום,
האם אפשר לברך שהחיינו על תפוז סיני הנמכר כיום בשוק? תודה רבה.

תשובה
בהחלט כו, על פירות ההדר החדשים מברכים עליהם, כגון תפוז אשכולית קלמנטינה, מנדרינה, לימון מתוק, תפוז סיני, אשכולית אדומה. פמלית, פמילה. כל כל אחד בנפרד שהחיינו, ובתנאי שלא כולם יחד יהיו לפניו.
שאלה - 243307
שלום לכבוד הרב
משפחה חרדית. ב"ת. לא קיבלנו מסורת של הנהגה צנועה לכן שואלים את הרב.
בשבת התארחנו אצל ההורים, וקרה שהתינוקת ישנה בצהריים בין הסבא לסבתא בני 60+. האם זה ראוי?

תשובה
אין בכך בעיה.
שאלה - 243306
לכבוד הרב שלום רב
אני ב"ה בחודש 9 הריון בסיכון, לידה ראשונה הייתה קיסרי הרופאה אומרת שבעובר גדול וכדאי ניתוח,האם לבקש ניסיון ללידה טיבעית או לקבוע ניתוח?
תודה רבה לרב

תשובה
להתייעץ עם רופא מומחה עם כל המסמכים.
שאלה - 243305
לכבוד הרב שלום וברכה,איך אפשר להתמודד עם טראומה מהעבר כלומר מחשבות שחוזרות
על עצמם.לומר שהכל לטובה.שככה ה רצה.לקבל באהבה.מה באופן מעשי יכול לעזור למחוק טראומה

תשובה
לומדים תורה באופן קבוע.
שאלה - 243304
לכבוד הרב
הצעת שידוך ששם הבחור כשם אבי הי"ו האם זה בעיה כצוואת רבי יהודה החסיד,גם לאבי וגם לבחור אין שם נוסף
אשמח שהרב יברך לזווג הגון בקרוב מתוך בריאות ושמחה
תודה לרב

תשובה
אין בזה בעיה כלל.
שאלה - 243303
שלום לכבוד הרב שליט"א.
האמא נפטרה ב ט'ניסן תשפ"א.מתי נגמרים הי"ב חודש של האבלות.מתי יש לעשות את האזכרה של הי"ב חדש.מתי יש להפסיק את אמירת הקדיש.מתי עולים לקבר.

תשובה
ט באדר ראשון מפסיקים קדיש למשך שבוע. ט' באדר שני מסתיים האבל, עולים לקבר ולומדים והשכבה. ומכיוון שיום ט באדר שני חל בשבת, יקדימו העליה לציון ביום חמישי, ויעשו לימוד תורה בלילה. ובמוצאי שבת מסתיים האבל. בשורות טובות.
שאלה - 243302
שלום לכבוד הרב..אמי סובלת משיעול ממושך מעל חצי שנה אין לה לא יום ולא לילה עשתה כל הבדיקות לא מוצאים כלום..מה הרב מציע לעשות? שמה לברכה דינה בת חזנה..תודה
תשובה
לחתוך שתי פרוסות בצל טרי, ולהניחם משני צידי הכרית בשינה בלילה. כי כנראה שהבעיה אלרגטית, והבצל יעיל במצב זה.
שאלה - 243301
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לגבי השאלה עם.. מתי ואיך אפשר לקבל מהרב . הרב כתב שצריך לדבר על זה תודה לרב על הכל

תשובה
תשאירו טלפון לא לפירסום.
שאלה - 243300
האם הרב יוכל, בס"ד, להבהיר לציבור, לשנה זו ולשנים הבאות, כיצד עלינו לנהוג בליל וביום טו בשבט? אני, כאחרים, לא ממש יודעים מה עיקר ומה תפל, מה חובה ומה מנהג - ומה אף מנהג לא...
תשובה
יש ספר קטן הנקרא "פרי עץ הדר" טוב ללמוד בו הלילה ולחלק משבעת המינים.
שאלה - 243299
לכבוד הרב
1) מהו הנוסח הנכון בתפילה תנא דבי אליהו כל השונה הלכות או יש להוסיף תד"א זכור לטוב
2) כשכותבים בלא ניקוד המילה עדיין, רגליים, אפיים, תאווה וכדו' כותבים י' אחת או 2

תשובה
א, יש מוסיפים זכור לטוב, ב, אפשר.
שאלה - 243298
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אני שומרת בארגז מתחת למיטה ממתקים לילדים האם זה מותר או שיש בעיה כי ישנים על המיטה תודה לכבוד הרב.
תשובה
אם הם בקופסה סגורה אין חשש.
שאלה - 243297
לכבוד הרב הנפלא שליט"א, האם צריכים ללכת שלש פסיעות אחורה קודם תפילת העמידה?
תשובה
עיין בהגה סימן צ"ה שכתב כן בשם הרוקח. אך לא נהגנו בזה, משום שהרב אליה רבה [צ"ה, ג] כתב שהרב הלבוש השמיט מנהג זה, ואפשר דסבירא ליה דווקא כשעומד בביתו במקוצמו יפסע, אבל כשהלך ממקומו להתפלל, וכל שכן כשהלך לבית הכנסת אין צריך.
שאלה - 243296
לכבוד הרב
ילד בכיתה ב׳ חכם מאוד, תלונות מ-2 מורים שהוא תזוזתי בשיעורים וכן בביתבאבחון רופא ריטליןהמלמד ועוד מורה טועים שהכול מצויין ורק תלוי בגישה ולא לתת כלוםדעת הרב?

תשובה
ננסה חודש בגישה אישית ונבדוק אם הוא נרגע.
שאלה - 243295
שלום לכבוד הרב מו"ר האם מותר לחזור על שמע ישראל, שלוש ראשונות בתפילת עמידה ועלינו לשבח ונוספים לשם דיוק בכוונה או באמירת המילים? תודה רבה אורך ימים ושנות חיים יוסיפו לך
תשובה
לא, תלמד עוד כמה סעיפים בשלחן ערוך בעל פה.
שאלה - 243294
לכבוד הרב שליט"א,
האם מברכים שהחיינו על לימון מתוק?
תודה

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 243293
אדם שבעבר עשה שטויות
בתשובה כמה שנים עשה תיקונים לומד תורה כפי יכלתו
משכים ומעריבצדקה רשי ורת וכו'ואומר שירת הים וקריאת שמע בכוונה עצומהאם ימות ח"ו באותו יוםישר לגן עדן?

תשובה
אנחנו עבדים של הקדוש ברוך הוא, ולא עושים איתו תנאים, ולא עושים בשביל שכר. אלא שמי שיתמיד בעבודת השם, ולא ישוב לחטוא מובטח לו שהוא בן העולם הבא.
שאלה - 243292
האם יש מקור לסגולה לרכוש…
תשובה
אין לנו מדור לסגולות. מצטערים. המערכת.
שאלה - 243291
לכבוד הרב שלום רב
אם אדם שתה יין, אבל לא שיעור. ורוצה לשתות מיץ ויין יברך או לא?

תשובה
עיין בשו"ת יביע אומר חלק י אורח חיים סימן יז שכתב בשם
"הרב עולת תמיד (סי' קעד סק"ב) כתב, דהא דקי"ל יין פוטר כל מיני משקין, היינו דוקא בקבע עצמו לשתות יין, אבל אם שתה מעט יין, אין ברכת היין פוטרת שאר משקים. ושכן משמע מד' הלבוש. גם הרב חיי אדם (כלל נה סעיף ה, ובנשמת אדם שם סק"א) כתב, שדין היין שפוטר משקין, הוא כדין הפת שפוטר שאר אוכלים, שכשם שהפת אינו פוטר שאר מאכלים, אלא כשקובע סעודתו על הפת, כך הדין לענין יין שפוטר כל מיני משקים, שאינו פוטר אלא כשקובע שתייתו על היין. ע"ש. ולכאורה כן משמע ממ"ש בשו"ת קול אליהו ח"ב (סי' ז), בשם הרב בתי כהונה [חלק ב סימן ד], שהמקדש בשבת על היין ושותה רביעית כדי שיהיה קידוש במקום סעודה, פוטר כל מיני משקין, אבל אם אינו שותהו לשם סעודה, שאוכל אח"כ את הסעודה של שבת, אפילו אם שתה רביעית, אלא ששתה כדי לצאת מידי ספק בברכה אחרונה, כמ"ש בש"ע (סי' רי), אז ודאי אינו פוטר המים או השכר ששותה אח"כ. ע"ש".
שאלה - 243290
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לאדם לא מחוסן להדבק בכוונה תחילה בקורונה וכביכול להתחסן באופן טבעי ולא בחיסונים הרגילים?

תשובה
מכניס עצמו לסכנה שאינו יודע אם יצא חי ממנה. והרי זה מתאבד.
שאלה - 243289
שלום לכבוד הרב
אני מתקשה לישון בזמןפשוט לפעמים ישן מאוד מאוחרמה לעשות?

תשובה
לילה אחת בשעה עשר קח כדור שינה ותישן. וכך תתחיל להתרגל לישן בזמן.
שאלה - 243288
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
תודה לבורא עולם ששתל את הרב בדור שלנו פותר לנו את כל השאלות והספקות מתפללים על הרב בריאות שלימה עד ביאת משיח צדקנו

תשובה
אמן ואמן. תודה לכם על הכל.
שאלה - 243287
שלום לכבוד הרב שליט"א. אדם אחד שלא יודע שלחן ערוך ולומד קבלה, ואומר לי שהוא בגילגול קודם למד פשט ובגילגול זה הוא פטור.
תשובה
א, אין אדם שלא יודע הלכה פסוקה מעיז ושולח ידו בתורת הסוד אשר רבו תנאיה ואיסוריה, כפי שהבאנו כאן באתר תנאים חמורים שהציב לנו מהרח"ו זיע"א, לכל מי ששולח ידו בהשגת החכמה היקרה הזאת.
ב, דברי שטות כאלו של אדם שמחזיק מעצמו כבעל רוח הקודש ויודע מה היה בגילגולים ראשונים, אינם ראויים לתגובה, דלית דין בר איניש כלל.

ג, ' כתב רבנו מהרח"ו זיע"א בשער הגילגולים הקדמה י"א, בענין ששה סוגים יש בנשמות המגולגלות. וכתב "הששית היא מצווה פרטיית והיא לעסוק בתורה והיא שקולה כנגד כל המצות כי תלמוד תורה כנגד כולם, ויש בה ד' פירושים שסימנם פרד"ס פשט רמז דרש סוד, וצריך לטרוח ולעסוק בכולם עד מקום שיד שכלו מגעת, ויבקש לו רב שילמדהו, ואם חסר אחת מארבעתן כפי השגתו יתגלגל על זה".
אם כן זה המסכן שעדיין פשט אינו יודע כי לא למד, וגם אינו חפץ ללמוד, מה לו לקפץ ולדלג ולגעת בתורת הסוד שהיא כולה אש. השם ירחם.
שאלה - 243286
ראיתי בספר החרדים שכתב שאסור
תשובה
רחמנא ליצלן משוטים כמוך.
שאלה - 243285
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מצטער אם לא שאלתי במקום..
חשוב לי ללכת אך ורק לפי רבותינו הקדושים. וללכת בדרככם.
לפי כך שאלתי. תודה רבה כבוד הרב היקר!

תשובה
שאלת וקיבלת תשובה. שבוע טוב.
שאלה - 243284
אנו חרדים משפחתו של בעלי חילונים הדיבור שלהם גרוע כמעט ואין משפט שאין מילה לא יפה קללה. יש לי ילד בן 3 חודש יתחיל לדבר עוד יותר הבעיה
בעלי ביקש שלא ידברו כך לא משתנה מה לעשות??

תשובה
לא הולכים אליהם.
שאלה - 243283
שבוע טוב

האם מי שהחלים מקורונה צריך לברך הגומל? או שזה תלוי רק אם היה מאושפז בביהח?

תשובה
מברך הגומל.
שאלה - 243282
אבי נפטר כט בשבט (רח אדר א) לפני 6 שנים
מתי האזכרה באדר א או באדר ב?
מקווה שעד אז תהיה תחית המתים.

תשובה
בכ"ט בשבט.
שאלה - 243281
לכבוד הרב שלום רב. אם אני מסופק אם לברך מעין שלש על פירות העץ, אני יכול לברך נפשות ולפטור?
תשובה
עיין בשו"ת קרית חנה דוד חלק ב אורח חיים סימן כ"ט נשכתב שזו טעות לחשוב שברכת בורא נפשות היא כברכת שהכל הפוטרה הכל. והיא פוטרת מברכה אחרונה. וכן הוא בספר מכתם לדוד על דברי הטור סימן ר"ח, והרב זבחי צדק סימן קי"ב, כ. והרב שו"ת זרע אמת חלק ג ד"צ ע"ד. וראייתו מדברי התוספות והרא"ש ז"ל ברכות ל"ז, א. שבברכה ראשונה יכול לברך כשהוא מסופק ברכת שהכל, אבל ברכה אחרונה אסור לברך רק הברכה שנתקנה.
שאלה - 243280
לכבוד הרב
היכן אמורה להיות הכתובה לאחר החתונה בבית הזוג או הורי הכלה אנו ספרדים

תשובה
בבית הורי הכלה.
שאלה - 243279
שלום לכבוד הרב הגדול
בת 34 רווקה בתשובה קרוב ל5 שים היו שידוכים שלא צלחו מאוד רוצה להקים בית לכבוד הקב"ה שאלות הסביבה והמבטים
מכאיבים לי וגורמים לבכי וכעס אשמח לחיזוק מהרב

תשובה
קרובה ישועתך לבוא, כי הוא שומע ורואה את מצבכן, השם יתברך ינחה אותך בדרך אמת.
שאלה - 243278
לכבוד הרב מוצפי! אם אני אוכל רבע פרוסת לחם ומברך המוציא, ואוכל ביחד עם קציצה, ואחר כך אוכל עוד חתיכות שניצל ובשרים, אני צריך לברך עליהם? או שהפת פוטרת?
תשובה
בשו"ת אגרות משה אורח חיים חלק ד סימן מ"א כתב שאם אוכל פחות מכזית פת, צריך לברך על כל מה שיאכל, כי דווקא מי שאוכל פת שיעור כזית 27 גרם תוך כדי 7 דקות, פוטר מנה שדרך ללפת בו את הפת, אך פחות מכשיעור פת, צריך לברך על כל מה שאוכל, ועיין בשו"ת יביע אומר חלק י אורח חיים סימן י"ז.
ואבקש מחילה על העיכוב בתשובה, כי דחיתי הדבר לעיין בהלכה.
שאלה - 243277
לכבוד הרב מוצפי!
הודיעו במוצ"ש שיש קהילה ובית כנסת של רפורמים!!
בארצות הברית שנכנס מחבל ולקד בני ערובה!
האם יש עניין להתפלל עליהם כי הם יהודים?
או מכיון שזה רפורמים אז לא?

תשובה
כולנו מתפללים לשלום כל היהודים בעולם. ועל התועים שישובו בתשובה.
שאלה - 243276
לכבוד הרב מוצפי
הייתי מאוד עייף השבת לא ישנתי טוב בלילה ומכיוון שזה שעון חורף אין זמן לישון במוצ"ש הכנתי להבדלה קראתי את הפסוקים ונרדתי מעל שעתיים על כסא צריך ברכות התורה?

תשובה
תברך ברכת התורה.
שאלה - 243275
לכבוד הרב בן ציון מוצפי!
האור החיים הקדוש זצוק"ל כתב על פרשת בשלח שיש מצבים בחיים שגם תפילה לא תעזור!מה תצעק אליי?ורק אמונה תעזור והניסיון של אסתר המלכה מה עושים במצב כזה?

תשובה
לכן מתחזקים באמונה בהקדוש ברוך הוא ונשמרים.
שאלה - 243274
לכבוד הרב
ביתי ילדה וצריכה את עזרתיולא מוכנה שאבא שלה ילךלבית כנסת בגלל הקורונהשלא נדביקמה לעשות

תשובה
האבא ילך לבית הכנסת ולא יקרה לו שום דבר רע, שלוחי מצווה אינם ניזוקים, והוא ילך וכולכם תהיו בריאים.
שאלה - 243273
לכבוד הרב הגאון מוצפי!
ראשון הבא זה יום השנה לפטירת אמי ז"להרב יש דבר שמאוד חשוב לי! איך אוכל לדעת מה מצבה של אמי ז"ל בשמיים.האם יש דרך לדעת מה המצב שלה?לבקש שתבוא בחלום?

תשובה
לא צריכים לדעת, ולא להפריע את מנוחתם, מה שאנחנו החיים בעולם הזה צריכים לקיים כמה שיותר מצוות ולעסוק בתורה.
שאלה - 243272
לכבוד הרב שלום רב
אני ואני שתחי נדבקנו בקורנה למרות ששמרנו הכל

תשובה
רפואה שלימה צריכים כולם להתחסן.
שאלה - 243271
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. היום היה ויכוח בביהכנ"ס אם מביאים חסה ולקט ירקות לקינוח הסעודה, אם מברכים עליהם קודם ברכת המזון?
תשובה
עיין בשו"ת יחוה דעת חלק ה, סימן י"ט שפסק שאם הביאו אותם לאחר המזון, בתור קינוח סעודה יש לברך עליהם בורא פרי האדמה.
שאלה - 243270
לכבוד הרב מוצפי שליט״א. שלום רב. האם לנו כישראלים יש מצווה כשמתברכים מהכהנים?
תשובה
לא רק הכהנים מקיימים מצווה לברך את ישראל, אלא גם הציבור המתברך מקיים מצווה, כפי שכתבו בספר חרדים פרק ד אות חי, והרב בעל ההפלאה כתובות כ"ד, ב.
שאלה - 243269
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. אני תושב אירופה והרצועה של התפילין בראש נקרעה מעט, ונשאר שיעור של 9 מילימטר, והרב שלנו אמר לי שמותר, ואין כרגע אצלנו רצועה חדשה?
תשובה
מעיקר ההלכה כשיש גודל שעורה היא כשירה, רק תיזהר לא למתוח את הרצועה, עד שתמצא בכל מחיר רצועה חליפית כשירה. ועיין בשו"ת חזון נחום חלק א סימן י שהתיר.
ובנתיים תברך על של יד, ותפילין של ראש לספרדים בין כה הם בלי ברכה.
שאלה - 243268
שלום לכבוד הרב. יש קהילות שמסיימים בתפילת ערבית אחר השכיבנו יראו עיננו, מי חיבר אותה?
תשובה
זה נהוג עד היום בחו"ל בעיקר בקהילות אשכנז, אך אנחנו הספרדים לא נהגנו לאומרו גם לא בחו"ל, ושאלת מי חיברה? בזמן הגאונים בבבל תיקנוה.
שאלה - 243267
לכבוד הרב היקר. האם מי שמחילה מהרב, לפעמים יש לו בריחת מי רגלים, צריך לברך אשר יצר?
תשובה
להלכה מברכים על כל טיפה היוצאת מגופו, ועיין בשו"ת האלף לך שלמה אורח חיים סימן ב. שפסק לברך.
שאלה - 243266
לכבוד הרב
הכנתי שינצל ושמתי בטעות בקופסה שרשום על זה חלבי ואני לא בטוח ששמו בזה חלבי
האם אפשר לאכול תא זה או שזה טרף

תשובה
אם השניצל היה לא חם, הוא מותר בהחלט.
שאלה - 243265
שלום לכבוד הרב
שבוע טוב ומבורך יונו כבוד הרב אילו פירקי תהילים ליקרא יש לי השבוע בדיקה מאוד חשובה ואיך אוכל ליתרום לאברכים דרככם

תשובה
פרקי שיר המעלו בתהלים בכוונה יתירה.
שאלה - 243264
שבוע טוב לכבוד הרב
האם להקפיד שהילד בן שלוש וחצי ישב על יד השולחן וישמע את הקידוש או שיכול להמשיך לשחק?

תשובה
מגיל 0 מרגילים את הילדים לעמוד ליד שלחן שבת בדרך של כבוד.
שאלה - 243263
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
בקשר למה שכבודו אמר אני אכן מחפש גם אפילו עבודה מינימלית אפילו חצי משרה והגשתי קורות חיים אך לצערי גם זה לא זז! אני מפחד הרב שנגזר עניות?

תשובה
אתה מוציא מילים לא טובות מפיך, תיקח כל עבודה, תיגש לעיריה ותבקש משהו.
שאלה - 243262
לכבוד הרב
א. האם לא לבטא את האות ע בסוף מילה כשיש מתחתיו ניקוד פתח ובמקומו נבטא את האות א?
ב. האם פתח גנובה בסוף מילה נבטא לפניה את האות א' או שיותר נכון לבטא את האות ו'?

תשובה
שומע תפילה, מבטאים שומיע. כמו יודע, נוסע, וכן בפתח גנובה, אומרים שומיע ולא שומעה.
שאלה - 243261
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
השבוע בע"ה אני צריך לעשות בדיקה קולונוסקופיה אני די לחוץ האם יוכל בבקשה לברך אותי שהכל יהיה בסדר?
יש משהו לקרוא באותו יום שהכל יעבור טוב?

תשובה
זה משחק ילדים, אינו כרוך בשום כאב או מתח, החרדה שלך לא במקום.
שאלה - 243260
לכבוד הרב שלום רב שבוע טוב .לומד בבוקר בעיון גמרא הלכה מוסר בחברותא .רוצה בלילה ללמוד דף היומי מהמחשב זה בסדר לקרוא את הגמרא ורשי מהמחשב או לשבת עם ספר ?
תודה לרב על הכל

תשובה
תעשה מה שהכי נוח לך ומה שמתאים. תנסה גם וגם.
שאלה - 243259
לכבוד הרב שלום רב הבן הקטן עם תסמונת דאון ,האם לדרוש משאר הילדים להתייחס אליו יותר בזהירות ולכבד אותו יותר או פשוט להתנהג כרגיל? בלי קשר הם מבינים שהוא מיוחד
תשובה
הם בהחלט מבינים וזה בסדר. גם עליהם עוברים זמנים לא קלים.
שאלה - 243258
שלום רב
ביתי בת 2 החלה להתמרד קצת.
ולצערי במקרה אחד נתתי לה מכה ומאז יש לה מעט התקפי חרדה. וכשמדברים איתה מעמידה פנים שלא שומעת.
בעיקר בלול ששם היא קיבלה את המכה. אשמח לייעוץ

תשובה
זה גיל של "מרד". וצריכים להיות מאוד מאופקים בתגובות. לא להתחנף לה ולא לפנק בהגזמה. אך לגלות לה אהבה שדואגים לה.
שאלה - 243257
לכבוד הרב שלום רב
מהו אושר? אך בן אדם יוכל לחוש אושר בחייו תמיד בלי לסבול ממצבי רוח.

תשובה
מי שעוסק בתורה אין בעולם מאושר ממנו.
שאלה - 243256
לכ' הרב
בן 15 ואוהב מאד ללמוד את הזוה"ק (לומד רק את המדרשים והאגדות
לא את הקבלה בפירוש מתוק מדבש
האם זה מתאים שאעביר שיעור בזוהר?
העברתי כמה פעמים שיעור בביהכ באורה"ח ובא"ח

תשובה
לא מעבירים שיעורים בזוהר הקדוש, כי בנקל אפשר להיכשל בכוונת המאמרים. כי כל דבריו עמוקים מאוד, וכבר רבנו האר"י ז"ל הזהיר על כך שלא כל אדם יכול להבין את הדברים כהוגן.
שאלה - 243255
לכבוד הרב .
העריה נתנה לי חניה פרטית עקב נכות .
באם משהוא החנה לי בחניה למרות שיש שלט נכים ומס' הרכב שלי. האם מותר להתקשר לפיקוח העירוני

תשובה
תתלונן עליו בהחלט, ותציחל אותו מעוונות של גזל, צער הבריות.
שאלה - 243254
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א
האם מותר לשמוע שירי קודש מוקלטים שיש ברקע מנגינה של כלי נגינה למיניהם? שירי קודש שיש ברקע מנגינה.
תודה רבה הרב

תשובה
בני תורה השומרים על ההלכה לא שומעים שירים בגלל החורבן.
שאלה - 243253
שלום לכבוד הרב
אני אשה לא ברכתי על אתרוג בסוכות ספרדיה האם יכולה לברך שהחיינו על אתרוג בטו בשבט ?

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 243252
שלום לכבוד הרב האם מותר להניח ספר תהילים על סידור?
תשובה
כן.
שאלה - 243251
לכבוד הרב שלום רב. אדם שאינו יודע לקרוא ומלמדים אותו לברך את ברכת התורה בע"פ. האם יכול לעלות לתורה? בברכת אורך ימים.
תשובה
בתנאי שהקורא יחזור לו על שלשה פסוקים שכבר נקראו.
שאלה - 243250
לכבוד הרב
יש לי מיטה ומתחיתה מגירות, שמתי שם זוהר וספר של הרב ועוד כמה ספרים, האם אסור לשכב על המיטה? יש הפרדה של קרשים ו2 מזרונים בין המיטה לספרים, מותר?

תשובה
ספרי קודש אסור לאחסן תחת המיטה.
שאלה - 243249
שלום כבוד הרב, לאחר ברכות התורה לספר תורה הקורא עונה אמן ארוכה ומתחיל לקרוא ולפעמים יש שהייה ארוכה בין הברכה לאמן שלו. האם אמן יתומה?
תשובה
יבקשו ממנו להיות זריז.
שאלה - 243248
לכבוד מו"ר עט"ר מזה שבוע וחצי (יצאה האשה מהבית בטענת גירושים). שבר כלי וכאב עצום.
תשובה
השם יתברך ישכין ביניכם שלום.
שאלה - 243247
שלום לכבוד הרב
ממתי מונים את המאה ברכות,מהערב או מהבוקר?

תשובה
עיין ארחות ציון, שתי שיטות בזה. ופשק דברי מרן הבית יוסף מהבוקר עד למחרת בהשכמה.
שאלה - 243246
למו"ר לפי מה שהרב ענה לי שהבת קול מדובר בנשמות חדשות יוצא שהיום אין מזווגים לו אלא לפי מעשיו והזיווג של האדם תלוי בו לכאורה?
יישר כח

תשובה
זה לא פשוט כפי שאתה מתאר, נושא מורכב מתנאים רבים מאוד.
שאלה - 243245
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ה' יאריך ימיו בטוב של רבינו היקר.(סליחה על השאלה)האם מותר ל
ה' יברך את הרב בכל טוב!!!!

תשובה
אמן, וכן למור, אך סליחה על השאלה, מדוע כל שאלותיך מוזרות ומשונות עד שאינן ראויות לפירסום?
שאלה - 243244
לכבוד הרב שלום רב
בעלי יושב לפני קידוש בשולחן שבת עם הנעליים אבל בלי גרביים כי נוח לו להערתי שזה לא מעבד את שולחן השבת אמר שלא כתוב בהלכה, האם באמת לא כתוב ולא חשוב?

תשובה
הוא צודק, כי בהלכה יש כללים מיוחדים להלכה עצמה,
אך בספרי המנהגים והמוסר מובא שבשעת הקידוש יהא לבוש כעומד לפני המלך, וליד שלחן שבת יחשוב ויתבונן כי הקדוש ברוך הוא ניצב מולו, וישב בדרך של כבוד. ועיין נא בסידור קול ציון בסעודה שלישית שם מובאים דברי אור עיננו הרשב"י זיע"א כי יש מלאך מיוחד ה"מצייר" השלחן, המאכלים, והמסוהים סביבו, ומעלה אותם לפני הקדוש ברוך הוא, ומברך את כל המסובים בכל השלש סעודות. את כל סעודות שבת, ברכות לעד לכולכם.
שאלה - 243243
לכבוד הרב שלום רב
יש קהילה שרוצה לבנות בית כנסת ללא אישור של מהנדס, הקבלן אומר שהוא מבין
האם יש להורות להם שהם חייבים לפנות למהנדס משום חשש סכנת נפשות?
להלשין לעירייה?

תשובה
סכנה מוחלטת. זה נזק לרבים.
שאלה - 243242
לכבוד הרב היקר, קראתי שהרב ענה שאין להשתמש בשבת בבדיקת אנטיגן ביתית, בעוונותיי לא ידעתי ועשיתי, אשמח לדעת למה זה אסור - מאיזה דין ואיזו מלאכה אסורה מתבצעת? תודה מראש
תשובה
בדיעבד זה בסדר.
שאלה - 243241
למו"ר
1 מחילה בסידור לשבת לא מופיע לשם יחוד ויה"ר לאחר שיר השירים מה הטעם?
2 שיעור לתשבר בת"א.כדאי להקדיש שעה בשבוע ללימוד פיוטים או ביטול תורה ועדיף רק משנה הלכות וכו?

תשובה
א, לא נהגו המדקדקים לאומרו. ב, בהחלט כן, בעיקר שירי שבת כדי שלא יישכחו חלילה.
שאלה - 243240
לכבוד הרב
אדם שבבדיקה ביתית נמצא חיובי, השבוע יחול יום פטירתו של אביו. האם נכון שיתפלל עם מסכה במניין בריחוק רב מהמתפללים או במקום פתוח ולא יפסיד קדישים ותפילה במניין?

תשובה
בהחלט לא, כי זו סכנה גם לו גם לסביבה. ביום הפטירה ילך ויעמוד רחוק מכולם לאמירת קדיש.
שאלה - 243239
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אח של אשתי נפטר ונקבר ביום שישי.
לנפטר אין בית משלו וגם ההורים נמצאים בשיפוץ כרגע עם הבית שלהם.
האם ניתן לעשות את השבעה בבית שלנו-אחות של הנפטר?

תשובה
אפשרי בהחלט. תנוחמו מן השמים.
שאלה - 243238
שלום, רציתי לשאול אני עובדת בתור כוח עזר בבית חולים מחלקה פנימית- מורכב...ואני מבררת לגבי האם מותר לי לכון את המיטה ע'י שלט שפועל חשמלית, להדליק אור שזה חלק מהעבודה שלי?!
תשובה
רק על ידי נכרי ולא יהודי.
שאלה - 243237
לכבוד הרב שלום רב. תשובה,תפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזרה..
תופרת במקצועי, עלה הרעיון לפרסם באזור מגורי תיקון מכפלות לבני תורה בחינם..האם יחשב לי לצדקה או שעדיף במעות?

תשובה
ומנין תדעי מי לומד, ומי מתבטל?
שאלה - 243236
לכבוד הרב שבוע טוב .מתי הארי היה מקבל תוספת שבת בפלג המנחה או לפני פלג המנחה
תשובה
לפי הכתוב בשער הכוונות היה מקבל דקה קודם שתשקע החמה.
שאלה - 243235
שלום לרב היקר
אם קבלה מסוימת שקבלתי כמו שיר השירים לזיווג שכבר חודשים לא מתקדם משהו האם להפסיק מהקבלה שכביכול מיותר לפני ה' תפילתי

תשובה
צריך התרת נדרים.
שאלה - 243234
שלום לרב
האם ה' אוהב את כולם בצורה שווה ומה זה אומר אם כולם במשפחה נגדי ורבים איתי

תשובה
אתה מדומיין.
שאלה - 243233
לכבוד הרב שלום רב
סליחה מכבודו עלתה לי מחשבה שה' כביכול

תשובה
מחשבות הבל מוחלטות.
שאלה - 243232
לרב היקר שלום.כולנו חלינו בקורונה מלבד הקטנה בת 3.בעלי מסרב להוציא אותה מהבית ואפילו להוריי מחשש שתדבק,וכן לא מוכן שיגיעו אלינו לבקר ,דבר שגורם למריבות מה כדאי לעשות
תשובה
מגיפה נוראה משתוללת. ואין זה זמן לוויכוחים.
שאלה - 243231
לכבוד הרב
מה עושה נר נשמה למי שמת והאם אדם חי יוכל להעלות את נשמתו שלו ולהגיד תהילים ולומר שיחשב לעילוי נשמה שימות

תשובה
אנחנו לא מדליקים נרות . זה מנהג אנשי הרחוב וערב רב בכיכרות.
שאלה - 243230
לכבוד הרב שלום וברכה,
רב המליץ לי לעשות פידיון עבור משפחתי. האם הרב יכול לכוון אותי בבקשה איך לעשות את הפידיון? תודה מראש וברכה רבה לרב

תשובה
מאימתי הרב שלנו נעשה מפרש של החלטות "רבנים". העורך.
שאלה - 243229
מצינו בין גדולי ישראל מחלוקות
תשובה
בבקשה ממך לא להכניס ראשך בין איתני עולם. זהירות מירבית.
שאלה - 243228
לכבוד הרב שלום רב מישהי שאלה אותי איך אפשר להשתיל לב של חזיר ליהודי ולאכול אסור הרי זה מטמטם את הלב וכשחיים עם לב כזה זה לא משפיע?
תשובה
א, אין בזה איסור כלל, ב, אין דבר העומד בפני פיקוח נפש.
שאלה - 243227
לרהג שליטא
יש רב לא מבוגר אני לא קם מפניו כי הוא לא רב מובהק וגם לא רב שלי גם שהוא נכנס בארבע אמותיי.

תשובה
אם תלמיד חכם הוא עליך לעמוד מפניו.
שאלה - 243226
שלום לכבוד הרב
האם יש בעיה לאכול דג מיד אחרי בשר אם שוטפים את המזלג ?

תשובה
שטיפת הפה היטב, שתיה קלה ואכילת חתיכת פת.
שאלה - 243225
שלום לכבוד הרב
העברתי לישיבה מקופת הצדקה, שבת שלום

תשובה
תבורכו מן השמיים.
שאלה - 243224
לכבוד הרב שליט"א אצלנו בביהכ עושים דואט בשמע ישראל - החזן אומר בקול פרשיה ולאחריו מישהו מהקהל אומר פרשיה שנייה, וכן בשמרו בני ישראל אומר אדם מהקהל ואת הקדיש אומר החזן.
תשובה
תניח להם במנהגם. העיקר שיודעים לקרוא בדקדוק.
שאלה - 243223
למו"ר שליט"א כתוב בגמ' סוטה מ' יום קודם יצירת הוולד בת קול יוצאת ואומת בת פלוני לפלוני ומצד שני כתוב אין מזווגים לאדם אלא לפי מעשיו...
יישר כח

תשובה
אל תמהר להסיק מסקנות פזיזות. בת קול הנקרא זיווג ראשון משמעותו נשמות לא מגולגלות. עיין סוטה ב, א. ובמפרשים שם.
שאלה - 243222
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
מי שחוץ מכבודך סובל משילשולים מה יעשה עם סעודות שבת?
האם הוא עדיין חייב לאכול ועונג שבת?
האם יאכל רק את הכזית או כביצה לחם וזהו?
מה הוא צריך

תשובה
לפחות כזית לחם שהיא שליש לחמניה או שליש פיתה.
שאלה - 243221
שלום לכבוד הרב האם מותר להשתמש בבדיקת אנטיגן ביתית בשבת
תשובה
זה לא פיקוח נפש ואסור.
שאלה - 243220
לכבוד מרן עט"ר שליט"א
היארצייט של מו"א ע"ה חל בליל שבת קודש פרשת יתרו כ בשבט
מתי להתחיל להגיד קדיש שבוע טוב ומבורך לכבוד מו"ר
בריאות איתנה.

תשובה
מנהג המקובלים להתחיל מיום ראשון בשבת קודש.
שאלה - 243219
שלום לכבוד הרב
אמי מאושפזת בבית החולים ואני איתה. יש לה מכשיר שמנקז את הריאה . אני עוזרת לה ללכת ולהחזיק את המכשיר.
מותר לי בשבת להחזיק את המכשיר?
והדלקת נרות שבת עם ברכה?

תשובה
מותר לך, נרות בברכה.
שאלה - 243218
לכבוד הרב המתוק!
רוצה להבי לאיזה ת"ח כסף מעשר ורואה אותו במוצ"ש יכול לזכות לאחד מהבנות שלי שיזכו במקומו ובמוצש לתת לו וזה נקרא שהבאתי לו ביום ולא בלילה?
שבת שלום אוהבים או'

תשובה
בהחלט מועיל.
שאלה - 243217
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
נהוג בכמה עדות כאשר

תשובה
לא מתעסק בזה.
שאלה - 243216
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אבא שלי מורדם מונשם על אקמו כבר כ3 שבועות האם יש צורך בהוספת שם?
אבא הוא אברך

תשובה
השם יתברך ישלח לו רפואה שלימה.
שאלה - 243215
לכבוד הרב שליט"א
שמעתי שיעור ובו הוא אומר לכתוב את שמי על דף ולתלות על שקדיה כסגולה לזיווג.
אני לא אחת של סגולות בכלל אבל האם יש כאן עניין?
תודה רבה ושבת שלום

תשובה
לא ידוע לי הדבר.
שאלה - 243214
שלום לכבוד הרב
חולה קורונה שהפר בידוד והלך להתפלל עם מניין רחוב, והיה מרוחק מכולם, אך בניגוד לחוק, האם מותר להלשין עליו ע"פ הלכה?

תשובה
אינך מתנדב משטרתי.
שאלה - 243213
לכבוד הרב הצדיק והקדוש תודה לרב שמחזק אותנו תמיד
בעקבות המקרה שלנו אחותי שרחוקה מיהדות פונה אליי בבקשה שרוצה ללמוד את הדרך שלנו שנאמר לה איזה ספר לקרוא מה הרב ממליץ ?

תשובה
מנורת המאור. או ארחות צדיקים.
שאלה - 243212
לכבוד הרב שלום רב. מי שבטעות התחיל תפילת ערבית מקריאת שמע, צריך להשלים אחר התפילה את ברכות ק"ש שלפני כן? תודה.
תשובה
מוזר ומשונה מהבריות.
שאלה - 243211
לכבוד הרב שלום רב
בתיכון שאני לומדת יש הרבה חולות קורונה ובגלל שאף אחת לא דיווחה למשרד הבריאות אז לא סגרו את הביהס וההדבקה
ממשיכה האם עלי לדווח או שיש בזה חילול ה'
תודה לרב

תשובה
אין מדיניות ברורה של הממשלה, ותוהו ובהו שולטת שם.
שאלה - 243210
לכבוד הרב
הרב כותב בספר יסוד ציון שלימוד הקבלה היא תיקון לפגם הברית, והבא"ח שלימוד החכמה הזו בשבת - אין קץ למעלתה. האם לימוד ספרי הרמח"ל - דרך ד' ודעת תבונות, נכללים בזה?

תשובה
תניח זאת לאנשים מיוחדים ושלמים.
שאלה - 243209
לכבוד הרב שלום רב
כיצד מציע הרב לבעלי משפחות שאינם ת"ח מופלגים או מקובלים, לנהל את סדר ט"ו בשבט, כך שיעלה לרצון לפני ד' ויחבב את התורה והמצוות על כל בני הבית?
שבת שלום!

תשובה
השנה בגלל התחלואה הגבוהה לא טוב להתכנס.
שאלה - 243208
אישה צריכה להגיד מאה ברכות ביום?ומה החשיבות של זה?
תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 243207
לכבוד הרב
הרב שלום טבלתי אתמול ובבוקר אני רואה שנישאר טיפה שקוף של לק ב2 צפרניים שרואים זאות רק באור גדול או בשמש

תשובה
זה בסדר.
שאלה - 243206
לרב היקר
כבוד הרב אמר אתמול לוותר בעניין השידוכים אבל אני מאוד רוצה לזכות בבחור שאני באמת רוצה ושמחה בו ולהתחתן מתוך שמחה,אשמח אם כבוד הרב יבקש עלי שאזכה בקרוב תודה רבה

תשובה
כולם רוצים אך לוקחים מה שיש.
שאלה - 243205
לכבוד הרב לפני אלוקיי נצור יש נוהגים לומר שיר למעלות ויש נוהגים לומר למנצח האם אפשר לומר את שניהם?
תשובה
נכון עיין ארחות ציון.
שאלה - 243204
שלום לכבוד הרב קראתי שיש עניין השבת לבשל חיטה האם בורגול גם נחשב שבת שלום לרב אוהבים את הרב אהבת נפש
תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 243203
לכבוד הרב שלום,
כהן שמקפיד על שכן שניסה להזיק לו אבל זהותו אינה ידועה לו, האם יכול לשאת את כפיו בשכונתו?

תשובה
יברך מתוך אהבת ישראל.
שאלה - 243202
אדם שחולה קורונה, שהפר בידוד, והלך למניין להתפלל בו, בניגוד לחוק, האם תפילתו התקבלה (אך נזהר שלא להתקרב לאנשים)?
ואם אני רואה חולה שהפר בידוד האם אפשר להשלים איתו מניין?

תשובה
מי שמיםר בידוד מכניס בסכנה את כולם.
שאלה - 243201
לכבוד הרב שלום רב
ראית ב"ה את השיעור במוסאיוף אתמול,כבר עוד מעט עושה הפרשת חלה לכבוד שבת אברך ב"נ את כבודו בבריאות איתנה מהשם יתברך,תודה לרב על הכל ועל המאמץ בכל התנאים.

תשובה
תודה.
שאלה - 243200
לכבוד הרב
אחותי נתנה לי אבן טבעית בצבע חום,לאיזון
האם אפשר לשים במיטה .תודה ושבת שלום

תשובה
אינני מכיר.
שאלה - 243199
לכבוד הגרב״צ מוצפי
מחילה על הטרחה, ידועים לי דברי הרב שאם לא יוצאים מחוץ לכיפת השמיים לא מברכים שנית. כך גם לגבי מבודד שכל היום בבית, יברך רק אחת לכל היום למרות שמתפלל בבית?

תשובה
כל עוד והוא בואו הבנין לא מברך שנית.
שאלה - 243198
לכבוד הרב היקר,
בעל הדירה שאנו שוכרים מתחמק מלטפל ולשלם בעבור ליקויים עד שאני נאלץ לשלם מכיסי לבעלי מקצוע, האם מותר לתבוע בערכאות? מותר להלשין לרשויות על כך שהבית מחולק?

תשובה
לתבוע כן, להלשין לא.
שאלה - 243197
לכבוד הרב שליט"א
ילדתי ברביעי ב"ה, לידה לא קלה, כואב בכל תנוחה, לא מעט תפרים וכן בעיה באגן. המיטה חשמלית, משנה הרבה תנוחות להתמודד עם הכאב. נשארת כנראה שבת, מה הדין בשבת?

תשובה
על ידי נכרי מותר.
שאלה - 243196
כב הרב מוצפי שליטא
אחד שוגג ואחד מזיד בחילול ד
כהנהגה נכונה, קרה מקרה חריג ואדם בעל חזות של בן תורה באיזור של בע"ב קם מאוחר. אם יבוא עכשיו לתפילה אנשים ידברו, האם יתפלל ביחיד

תשובה
ישן מוקדם ויקום מוקדם, לא עושים מהיום לילה ומהלילה יום, וגם מתפללים יחיד, מצווה גוררת מצווה ו....
שאלה - 243195
שלום לכבוד הרב
אשה שמתפללת בבית ולאחר מכן הולכת לבית הכנסת לשמוע קריאת התורה והציבור בחזרת השץ האם מותר לה לקרוא תהילים בזמן חזרת השץ

תשובה
כיוון שכבר התפללה שחרית, רשאית לקרוא תהלים. אשריכם ישראל עם קדוש.
שאלה - 243194
לכבוד הרב
אני חרדית.רווקה ומידי פעם יוצא לי להיות שליחה ולשדך בדרכ לכיםות סרוגות אין לי מושג אםציעשו חתונה ניםרדת ומה ישמרו האם לעשות שידוכים??

תשובה
יש בזה מצווה.
שאלה - 243193
לכבוד הרב שלום רב לגבי שאלה איך נוכל לדבר עם הרב ?
הרב רשם שנדבר על זה בישוב הדעת
תודה על הכל

תשובה
לא אחרי חצות הלילה, ולא בערב שבת.
שאלה - 243192
לכבוד הרב שלום רב
כתוב בתיקון היסוד י'ו, י'ו אורות, י'ו של יוסף, האם קוראו כפשוטו או אומר יוד - ויו? ועד כה קראתיו כפשוטו האם צריך לעשות משהו?
תודה רבה לרב

תשובה
איך שיבטה זה בסדר.
שאלה - 243191
כבוד הרב
היום יב בשבט יום השלושים לפטירת אבי ז"ל. אתמול עלינו כמצוות הרב לבית העלמין. האם לא נהוג ב 30 מקצת היום ככולו בתספורת וגילוח. מה הדין לגבי גזיזת ציפורניים לפני שבת

תשובה
אסור עד יום מראשון לבנים ולבנות, שאר קרובים היום.
שאלה - 243190
מחילה מהרב שלא דייקי בשאלה לגבי התתרן, כוונתי הייתה לסימן עט ס"ט שאחר אסור בק"ש (כנראה טעיתי בהבנת המ"ב שם שגם בתפילה אסור) האם התתרן מותר בק"ש למרות שיודע שיש שם ריח?
תשובה
העורך, הרב הסביר לך את ההלכה במילואה בכן אופן שיהיה ואין צורך להטרידו.
שאלה - 243189
לכבוד הרב שלום רב, מחילה בשביל להבין, מה הגדר של לימוד תורה וקיום מצוות לשמה?
תשובה
ברוך תהיה, הזוהר הקדוש החמיר מאוד בענין זה שהאדם לפעמים מערב מטרות אישיות בעבודת השם ההכרחית, ותקנה לכך אמר לומר לשם יחוד קודם לכן, ולפי זה חיבר רבנו האר״י ז״ל את הנוסח לשם יחוד של הספרדים, לומר בו ״לעשות נחת רוח ליוצרינו ולעשות רצון בוראינו״. ופסוק ויהי נעם.
נמצינו למדים שצריך כל אדם להשתדל לא לערב פניה זרה או אישית בלימודו ובקיום מצוות השם יתברך. ויתפלל שיתן לנו סיוע בזה כי זה בהחלט לא פשוט.
שאלה - 243188
לכבוד הרב המתוק!
האם מותר לקרא תהלים בערך שעה לפני עלות השחר ?

תשובה
רק עמי הארץ שלא יכולים ללמוד תורה שבעל פה.
שאלה - 243187
לכבוד הרב לגבי השאלה אם האישה מתעקשת על שישה מה עושים תודה לרב
תשובה
אסור לאסור דבר שהוא מותר.
שאלה - 243186
לכבוד הרב המתוק!
מה שכתוב בזהר שצריך לקום בחצות לילה מי שכבר הוא ער או לומד או עושה משהוא אחר צריך דוקה ללכת לישון כדי לקום בחצ' או לא צריך.ועצם שהוא ער מספיק ואין ענין ללכת לי

תשובה
בהחלט לא, אלא המעלה היא שיהא ער בחצות.
שאלה - 243185
לכבוד הרב שלום רב יישר כח על התשובות והספרים [רובם יש בחזקתי]
אבקש לברר מה גדר השתדלות לפרנסה של אברך עוסק בתורה ג' סדרים? האם מחויב לחפש כולל ערב למרות שלומד כחפצו בשמחה?

תשובה
אם הפרנסה דחוקה, או שהילדים סובלים באמת ממחסור כלשהו, ולא ממותרות. עליך להשתדל להשיג מקור הכנסה נוספת בעבורם. והשם יהא בעזרך.
שאלה - 243184
לכבוד הרב שליט"א,
לגבי השאלה על ברכת מזונות, הרב שאל איזה מאפה. זו מעין עוגה העשויה מבטטה וגבינות. יש מעט קמח להדבקה. בירכתי עליו מזונות ואחריו רציתי לאכול בייגלה.

תשובה
רק כשיש 20% קמח זה מזונות.
שאלה - 243183
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
רציתי להודות לרב , קיבלתי את ברכת הרב לחיסון שלישי למרות כל השמועות וב"ה זכיתי להריון למרות הגיל ... תודה מעומק הלב ושה' יתן לרב הרבה כח נפשי וגופני

תשובה
חזקו ומצו, ובקרוב אצל כל בנות ישראל הזקוקות לישועה ורחמים.
שאלה - 243182
לכבוד הרב שלום
בקשר לשאלה עם המריבות ביני ובין בעלי (במיוחד אחרי שעברנו דירה) הרב ענה ללמוד תורה עשרה אנשים בבית, זה בלי קשר לחנוכת בית שעשינו בדיוק כפי שהרב ממליץ לעשות?

תשובה
כדאי להזמין שיעור בהלכה בעשרה בביתכם.
שאלה - 243181
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א
כדאי כל ליל שישי כמו עכשיו לאחר חצות הלילה לומר את תיקון היסוד של מרן הבן איש חי זצוק"ל?
זה מועיל כמו כל תיקוני השובב"ים שהרב פחות ממליץ עליהם!

תשובה
זה מועיל מספר שתים, מספר 1 זה קריאת שמע שעל המיטה בכוונה.
שאלה - 243180
שלום לכבוד הרב
האם אפשר להכין טחינה מאבקה בשבת? תודה רבה לכבוד הרב

תשובה
בהחלט לא,
שאלה - 243179
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
מה כבודו מציע לי בתור אמונה לקחת את נושא הפרנסה?
האם רחמיי שמיים במקום חס ושלום אסון או מחלה?
או לצפות לעשירות כי קודם האור יש עוני וחושך

תשובה
תמצא בינתיים איזה תעסוקה שתהיה. אפילו הכנסה מינימלית.
שאלה - 243178
לכבוד הרב
אחרי שסיפרתי שאישתי ברחה מהבית לפני כחודש,והיום היא נלחמת שאני לא יראה את הילד בן 5 חודש בשום מצב, וכן רוצה להתגרש, אבקש מכבוד הרב ברכה ועצה
שמי...

תשובה
השם יתברך יושיעכם.
שאלה - 243177
שלום לכבוד הרב
בבקשה מתחננת לאישור למניעה יש 3 בנים 3 בנות לא רוצה עוד ילדים קשה לי לא קל בחינוך ולא פיזית ולא מספיקה לתת לכל ילד את היחס ומה שמגיע לו. בעלי רוצה עוד אני לא רוצה

תשובה
נדבר על כך בישוב הדעת לא בהחלטה של דקה.
שאלה - 243176
לכבוד הרב
מחילה ששוב באותו עניין, עדיין בבי"ח, התינוק מחובר לניטור ומסורבל לאחוז אותו ולהתכסות, ממש אסור להניק כשהבעל רואה? מסתבכת והבעל לא יקשיב כ"כ
בבית אנהג בצניעות

תשובה
העיקר שתהיי רגועה, מותר לך כשאינו מתפלל.
שאלה - 243175
שלום לכבוד הרב, האם מותר למלא נטלה מהברז בבית הכיסא וליטול בחוץ?

והאם זה לכתחילה?

תשובה
עיין מבשרת ציון, שמיקל יש לו על מה לסמוך.
שאלה - 243174
לכבוד הרב
מתלבט אם לקחת ההורים לחיסון רביעי לאחר שמשרד הבריאות העולמי אמר שהם מודאגים מההששלכות של חיסונים בתחיפות גדולה על גוף האדם

תשובה
כשיש מגיפה, הסכנה גדולה פי כמה ולכן יתחסנו.
שאלה - 243173
במחילה מכבוד הרב, באמצע תפילה, כשיש ריח מאחד המתפללים באופן שאסור להתפלל, האם לתתרן (כגון חולה קורונה שאיבד חוש הריח) מותר להמשיך להתפלל למרות שהודיעוהו שיש ריח לא טוב?
תשובה
טעות, רק למי שהריח יצא ממנו לא ימשיך, אך כל המתפללים יכולים להתפלל. דהוי ריח שאין לו עיקר.
שאלה - 243172
לכבוד הרב שלום רב
יש סידורים עם כוונות ,עיניים רוחנים ופירושים מיוחדים ,האם ראוי לכוון ולהתפלל בסידורים אלה? ברכות התורה לכבוד הרב

תשובה
לאלו שלמדו וידעים.
שאלה - 243171
לכבוד הרב שלום רב
האם יש עיניין בגידול זקן לגבר.ברכות לרב והמון בריאות

תשובה
שאלה - 242823
שלום כבוד רב,
אני מבין שיש עיניין לגדל זקן לגבר, אני מאוד מעוניין אבל אני סובל מזקן במיוחד עם מסיכה.
האם ניתן לגדל זיפים קטנים או שאפשר בכלל לוותר על הזקן, מה דעת כבוד הרב?
תשובה
מה שתחליט הוא טוב. תעשה מתוך רצון אמיתי.
שאלה - 243170
לכבוד הרב במגילת אסתר ישנם מילים שהחזן קורא פעמיים בגלל גרסאות שונות,כמו וַיְהִי באמרם (כְּאָמְרָם)וכן וקבל (וְקִבְּלוּ) הַיְּהוּדִים וכו, האם חייב לכפול את המילה?
תשובה
לא נהגנו לכפול.
שאלה - 243169
לכב הרב
לפני כחצי שנה עברנו דירה לבית גדול ומרווח ב"ה מאותו רגע המריבות ביני ובין בעלי קשות עד כמעט גירושין. היינו החברים הכי טובים והמריבות לא פוסקות! מה הרב ממליץ לעשות?

תשובה
לימוד תורה בעשרה בבית.
שאלה - 243168
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם משתמשים בכפית חלבית לטחינה שיש בה שום חריף!
האם החריפות יכולה למשוך את החלבי מהכפית?
נגיד למרוח עם הכפית בלחמנייה עם שווארמה זה לא כאילו בשר וחלב

תשובה
צריכים להפריד בכל סוגי הכלים.
שאלה - 243167
לכבוד הרב שלום רב
מה אפשר לעשות שבני עדות המזרח לפעמים תמימים מידי ותמיד נמשכים אחר כל מיני רבנים למינהם ונעשים מתנגדי חיסונים ומאמינים הטמא וכו'..ואין עם מי לדבר

תשובה
לא מדברים עם מי שנדבק בסט"א, ויש הרבה כאלה נוספים על מה שאתה מדבר.
שאלה - 243166
שלום לכבוד הרב שליט"א,

יש לנו בבית חדר עם מקלחת ובתוכו יש עוד דלת לשירותים. הקיר של השירותים לא מגיע עד התקרה (והוא בגובה 2 מטר). האם הקיר מועיל להפסיק בינהם?

תשובה
מועיל.
שאלה - 243165
לכבוד הרב מוצפי!
מה קורה לאחרונה?
לצערנו לפניי פחות משבועיים תאונת מסוק בצה"ל שני טייסים נהרגו!
והלילה קצין ירה בטעות! בשני קצינים ונהרגו מסכן היורה והמשפחות איזה צער!

תשובה
ירחם השם יתברך ויצילנו מכל מיני גזירות קשות ורעות. ויבשרנו בשורות טובות.
שאלה - 243164
לכבוד הרב
אישה אחרי גיל 52 לכמה חודשים צריכה לחשוש ולפרוש תודה כבוד הרב

תשובה
עד שלשה פעמים.
שאלה - 243163
לכבוד הרב ביום ראשון יוצא ה11 חודש של אימי ע"ה ואנו רוצים לעלות לקבר האם חובה וטוב שיהיה מניין על הקבר כדי שנגיד קדיש(הבנים נמצאים בחו"ל והחתן אומר את הקדיש)
תודה רבה

תשובה
לא חובה בכלל.
שאלה - 243162
לכבוד הרב
שלום וברכה
אבי היקר נפטר לפני 3 חודשים
לבני היקר שבת בר מצוה בעוד כחודשיים
האם אוכל לקנות בגד חדש לכבוד השבת הזו ?

תשובה
לא מחדשים משך שנה.
שאלה - 243161
לרב היקר
אשמח לעצתך מה עוד עלי לעשות למצוא את הזיווג? יש הצעות לא מתאימות,פניתי להרבה שיעזרו לי. רוצה להשתדל יותר ולא יודעת איך.תכף בת 32
מרגישה שעושה עוול להורי שמצטערים

תשובה
בכל זאת לוותר.
שאלה - 243160
הרב היקר
בתשובות מהאתר כתוב מי שבירך על המחייה זה דומה לברכת המזון, ועליו לברך מחדש.
האם הפסק זה של על המחיה יגרום שנתחיל שוב לברך עץ, אדמה, שהכל או שהפסק זה רק למזונות?
תודה

תשובה
רק למזונות.
שאלה - 243159
לכבוד הרב. חיובי לקורונה. עכשיו משרד הבריאות אומרים להישאר בבית ל7 יום. האם להקל כמותם או לחכות עוד (שבהתחלה הם אמרו יותר ימים. וכל יום הם משנים דברים לפי כל מיני סיבות..)
תשובה
שבכה ימים מספיק בהחלט.
שאלה - 243158
עובד יהודי השאיר אצלנו במקרר עובדים שקית עם בשר של "דבר אחר". דברתי איתו למחרת שיוציאה והוא "התנצל", אך יצא שאני הזכרתי לו מהשקית ואילו שתקתי- היה שוכח ממנה
מה אעשה ואתקן?

תשובה
להבא לא להתעסק בזה.
שאלה - 243157
שלום לכבוד הרב
מחילה, יולדת כשמניקה האם חייבת להתכסות מפני בעלה בשל שאסורים או שבהנקה מותר?
תודה לכבוד הרב!

תשובה
מצד צניעות תיקח מגבת. גם אם יצטרך לברך או ללמוד.
שאלה - 243156
לכבוד הרב מוצפי
יש בהר המנוחות ציון של הצדיק....
אם כבודו הכיר אותו?
הוא ביקש מבניו לבנות שביל מיוחד לכהנים שיוכלו לבוא להתפלל שם ובנו זה מותר לכהנים?

תשובה
אינני מכיר.
שאלה - 243155
לכבוד הרב, לקחתי שירות של התקנת מזגנים מבעל מקצוע (עלה לנו 2000 שח) אחד המזגנים לא עובד כבר חצי שנה ובעל המקצוע מתחמק ולא רוצה לבוא. האם מותר לומר לאנשים אחרים להזהר ממנו?
תשובה
תודיע לו שאם תוך שבוע לא יגיע תיאלץ להזהיר אחרים ממנו.
שאלה - 243154
לכבוד הרב הגאון מוצפי!
כבודו עסוק ולא יכל להגיע אז כשרציתי לעילוי נשמת מרת אמי ז"ל.האם כבודו יכול בבקשה להמליץ לי על תלמיד חכם שיוכל לבוא לעשות כנס לעילוי נשמת אמי?

תשובה
תודה לך. על השליחות המיוחדת שהנך מטיל על הרב המוסר נפשו בשביל הכלל. העורך.
שאלה - 243153
שלום לכבוד הרב
נשמח מאד אם הרב יוכל לכתוב מילות חיזוק לאחי שהשבת זה הפרשת בר מצוה שלו ועקב המגיפה הקרובים לא יוכלו להגיע לשמוע אותו קורא
תודה רבה לרב שליט"א

תשובה
הקדוש ברוך הוא ומלאכי מרום ישמעו וישמחו.
שאלה - 243152
אמר הרב שבחנוכת בית צריך עשר שיגידו כל התיקון כולו ולא לחלק ביניהם
הרי כתוב בשדי חמד שמצוה שעושים בשותפות כל אחד נוטל שכר כאילו עשאה כולה לבדו וזה גם בקריאת תהילים ש"ס וכדו'

תשובה
תעשה גם מצוות מזוזה, תפילין, תפילה, קריאת שמע בתורנות. אתה רציני? על זה כתב השדי חמד?
ואתה לוקח על צווארך כל הצרות לא עלינו שיבואו שם בגללך?
שאלה - 243151
לכבוד הרב
אני ובעלי מסתפקים בין השמות יובל / אליאב / ששון האם הרב יכול להגיד לנו איזה שנים מהם הכי טובים ?
תודה מראש

תשובה
תודה לכם.
שאלה - 243150
לכבוד הרב!
אישתי עשתה שתי חיסונים ומפחדת מהחיסון השלישי מחשש שלא תכנס להיריון כרגע לא נקלטת ניסיתי לעשות הכל ולא עלה בידי כל פעם לוקח אותה לבדיקות קורונה מבקש את עזרת הרב!

תשובה
מה לעשות ויש אנשים בעלי כוונות זדון והם הפיצו שקרים, ומכניסים לסיכון את כלל התושבים.
שאלה - 243149
למור היקר
הייתי חולה קורונה מאומת ובמשך יומיים בקושי הצלחתי לקום מהמיטה האם לברך הגומל?
עד מתי אפשר לברך ב. הלבנה?

תשובה
ברכת הלבנה תברך עכשיו ומיד, הגומל בשבת.
שאלה - 243148
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לצערי נפלתי בצט מצלמות איך אוכל לתקן?

תשובה
העורך, די לבלבל את המוח בדברים שלא היו ולא נבראו.
שאלה - 243147
לכבוד הרב
אנימעשיתי שידוך לשמי דתיים אני רווקה מאת ד זה לא אחריות שלי אם עושים חתונה מעורבת אני שידכתי דתיים

תשובה
השם ישמרכם ויחייכם.
שאלה - 243146
לכבוד הרב
מי שטעה בברכה ובמקום 'ברוך אתה' אמר 'ברוכתה' האם עונים אחריו אמן?

תשובה
אין עונים אחריו אמן.
שאלה - 243145
לכבוד הרב ילמדנו רבנן היקר אני אחרי ניתוח בקע וקשה לשכב בשינה על הצד האם מותר לשכב על הגב חושש מפרקדן תודה רבה על זיכוי הרבים
תשובה
מותר בהחלט. רפואה שלימה.
שאלה - 243144
שלום, אני נשואה+א יש לי גיסה אחות של בעלי שמעוררת בי הרבה קנאה וכעס, היא חילונית רווקה כל הזמן שמגיעים לבקר אצל ההורים שלו מבשלת הרבה ומתפארת קנתה אוטו יקר ומוציאה עיניים
תשובה
לא להתייחס אליה, היא מחפשת תשומת לב ולא להעניק לה זאת, ובבקשה לא לריב בימי השובבי״ם הקדושים.
שאלה - 243143
לכבוד הרב
לאור הויכוח על נטיעות בנגב,האם בכלל אפשר בשנת שמיטה? תודה וסליחה על הבורות

תשובה
אם הם בערבה הדרומית זה מותר.
שאלה - 243142
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מי שמשתתף בפדיון הבן באמת זוכה כאילו צם 84 תעניות?

תשובה
לא ידוע. רבנו חיים פלאג׳י ז״ל כתב ״שיחה נאה בפי הבריות״.
שאלה - 243141
לכבוד הרב
האם מותר לכתחילה לאשה חולת סכרת, סוכריות ללא סוכר, עם אבקת חלב נוכרי בכשרות רבנות?
תודה רבה לרב על כל פועלו עבורנו.

תשובה
הם מזיקים לבריאות יותר מהסוכר.